Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Bagimlilik Bagimlisi Olmak

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Bagimlilik Bagimlisi Olmak

House M.D. dizisininin bir bolumunde kadinin bir tanesi hastaneye yatiriliyor ve dizinin sonunda doktor kadinin ailesine, kizlarindaki alkol ve sigara bagimliliginin; beynine kucuk yasta saplanmis millerin beyindeki BAGIMLILIK MERKEZi'ne baski yapmasi sonucunda olustugunu soyluyorlar ve millerin beyinden alinmasi ile bagimliligin gidecegini soyluyorlar.

Beynimizde bagimlilik merkezinin oldugu dogru mudur veya tarzi baska birsey? Yani bagimliliga fiziksel bir eksiklik veya fazlalik sebep olabilir mi?

Dusundum de; ben kendimi bildim bileli birseye bagimliydim. Hic sigara ve alkol kullanmadigim zamanlarimda bile surekli bir tikim olurdu ve bir muzik veya film hosuma gitse bagimlilik derecesinde surekli izlerdim/izlerim.

Beynime mil saplanmis demiyorum; Ic dunyamdaki sikintilarimin sebebini ariyorum umutsuzca; konunun uzmani bir kisi olmayarak sacmaladim mi bilmiyorum ama cevap istiyorum. Yardimci olursaniz memnun olurum.

Orjinal yazı sahibi: TheEnemyInsideMe View Post
    House M.D. dizisininin bir bolumunde kadinin bir tanesi hastaneye yatiriliyor ve dizinin sonunda doktor kadinin ailesine, kizlarindaki alkol ve sigara bagimliliginin; beynine kucuk yasta saplanmis millerin beyindeki BAGIMLILIK MERKEZi'ne baski yapmasi sonucunda olustugunu soyluyorlar ve millerin beyinden alinmasi ile bagimliligin gidecegini soyluyorlar.

Beynimizde bagimlilik merkezinin oldugu dogru mudur veya tarzi baska birsey? Yani bagimliliga fiziksel bir eksiklik veya fazlalik sebep olabilir mi?

Dusundum de; ben kendimi bildim bileli birseye bagimliydim. Hic sigara ve alkol kullanmadigim zamanlarimda bile surekli bir tikim olurdu ve bir muzik veya film hosuma gitse bagimlilik derecesinde surekli izlerdim/izlerim.

Beynime mil saplanmis demiyorum; Ic dunyamdaki sikintilarimin sebebini ariyorum umutsuzca; konunun uzmani bir kisi olmayarak sacmaladim mi bilmiyorum ama cevap istiyorum. Yardimci olursaniz memnun olurum.
    açıkçası ben beynimizde tam anlamıyla bir bağımlık merkezinin olduğunu düşünmüyorum... şöle bir baktım da bunla ilgili makalede bulamadım pek...

ancak tabiki maddeler beynimizde bazı reseptörle yer değiştiriyor,orada ki sinapslara o maddenin uyarıcısı bağlanıyor...örneğin nörotransmiterlerden birine "nAH" ın bağlanması gibi.. (nikotin nörotransmiteri)artık o nikotin bağı olmadan vücudun endorfini salgılayamaması gibi...

(aslında bununla ilgili bir link vardı elimde ing. farelerle yapılan bir deney ve çok güzel anlatmışlardı bulamadım...neyse)

aslına bakarsan bende önceden sigaraya bağımlıydım... ama kendimi bildim bileli bende bazı "şey" lere bağımlı oldum...insanlar oldu,içecekler oldu ki bir ara alkolü azıtmıştım... ama bence bu hayatımız da o maddenin yada insanın yerine koyacak bir şey bulamadığımızla ilgili....
    Bahar geldiğinde mi ben böyle olurum,yoksa böyle olduğumda mı gelir bahar???

Yorum

İşleniyor...
    X