Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Alkol Beyin Hücrelerini Öldürüyor?/Mu?

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Alkol Beyin Hücrelerini Öldürüyor?/Mu?

Tamam bu alkol beyin hücrelerini öldürüyor da; hangilerini öldürüyor? Saçma gelecek belki de ama cidden merak ettim.

Yani beyindeki; hafıza bölümü mü, yoksa anksiyete sağlayan taraftaki (hangi tarafsa artık o) hücreleri mi öldürüyor?

Kardeşim öyle bırak demekle olmuyor ya.. Bataklığa bir saplandın mı çıkmak için çoookk uğraşmak gerekiyor!

Yorum

Alkolden önce sigara problemim var.. Alkol hadi çok zarar vermiyor: haliyle sürekli içilmiyor.. Sigarayı bıraksam alkole devam derim: o kadar alkolü takmıyorum..

Yorum

alkol da sigara da belli bir sayıda beyin hücresini öldürüyor

Yorum

fazla alkol tüketimi şu iki hastalığın habercisidir;

Korsakov sendromu:

Çoğunlukla bir yaygın sinir iltihabı ile ruhsal bozuklukları birleştirir; zihin bulanıklığı özel bir biçimde belirir; hasta, yaşadığı günün yeni olaylarını ya da geçmiş günlerin olaylarını (son yemek, önceki gün yapılan bir ziyaret) unutur ve bu unutkanlık nöbetin hemen başlangıcında gözlenir. Tersine, çocukluk ve geçmiş yıllar çok daha iyi anımsanır. Zaman (tarih, gün, yıl) ve mekanda yönlenme bozukluğu kesindir. Hasta bu duruma hayali olaylar ve tanışıklıklarla çare bulur; çok çeşitli ve çok sayıda hayali olay anlatır; her yeni kişiyi tanır ve önceden bu kişi ile karşılaştığını sanır; bütün bu olaylar sırasında kendini çok iyi hissetmektedir.

Wernicke’nin beyin hastalığı;

Uzun yıllar boyunca kendini alkolle zehirleyen, zayıflayan, az besin alan büyük alkoliklerde görülür. Bulanıklık durumuyla birlikte zihinsel yeteneklerde yitim, huzursuzluk ve aşırı sinirlilik dönemleriyle kesilen uyuşukluk, gamsızlık belirtileri gösterir. Sinirsel bozukluklar belirgindirler: Denge bozuklukları; kas sertlikleri; göz yuvarnın hareket kaslarının felci.

SONUÇ OLARAK;

B1 vitamini eksikliği durumunda Wernicke-Korsakoff sendromu hastalığı görülür. Ciddi bir beyin hastalığı olan bu sendrom alkol kullanımı ve tiamin eksikliği birleşiminde görülür. Hafif dereceli tiamin eksikliği ise yorgunluk ve depresyon ile sonuçlanır. B1 düzeylerindeki yetersizlik ise gözlerde güçsüzlük, zihin bulanıklığı ve fiziksel koordinasyonda bozukluğa sebep olur. Ayrıca iştah azalması, sindirim bozukluğu, kabızlık, yorgunluk, başağrısı, sinir ve dolaşım sistemi hastalıkları, kas krampları, ödem gibi sorunlara yol açabilir.(http://saglikbul.turkiyya.com/tag/we...koff-sendromu/)

Yorum

Amanın Karsakoff sendromu belirtileri tam bana uyuyor.. Ama sorun şurada ki; ben bu zaman-mekan-hafıza sorununu alkol kullanmadığım yıllarımda da yaşıyordum. Şu anda alkolle arttığını fark ettim bu yazı sonrası.. Ama Tiamin eksikliğim die birşey söz konusu olamaz lakin etçil yapım var.
            Last edited by TheEnemyInsideMe; 05-07-2010, 03:40 PM.

Yorum

ewwet alkol beyin hücrelerini öldürüyor. babam 3 kere tedavi oldu(başarısız) ve yıllara sari gitgide kötüleşti davranışları. artık kişilik parçalanması teşhisi de var. benim kanımca beyin hücrelerini öldürüyor, insanlığını öldürüyor, merhametini öldürüyor. dürüstlüğünü öldürüyor, diğer aile bireylerini öldürüyor.... genç alkolikler ne demek istediğimi 45-50 yaşını geçince anlarlar...
              not: bu yorumumun içeriği Prof. Dr. Ateş hoca(alkol tedavisindeki otoritelerden birisidir ülkemizde)nın alkoliklerin aile terapilerindeki söylemleri çerçevesinde yazılmış cümlelerdir. son terapide bi çoğunuzun can güvenliği bile yok. alkolizm kendi tercihleri gerçekten isteseler bırakılabilir. (sigara bağımlılığı alkolden daha zor atlatılabiliyormuş)kaçın canınızı kurtarın demişti umutsuz gördüğü hastaların ailelerine

Yorum

Alkolik değilim ama düzenli içiciyim
                Lütfen işime gelmeyen konuları gözümden uzak yerlere açın =P
                Şaka bir yana bende baya azalttım , çünkü yaratıcılığımı baltalıyor eskisi gibi yazamıyorum , hayallerim akıcılığını yitiriyor bu aralar.
                Bu arada meslektaşım yine döktürmüş , alkolik olursam gidip ona tedavi olacağım

ι ωαηт тσ яє¢ση¢ιlє тнє νισlєη¢є ιη уσυя нєαят ؟
                ι ωαηт тσ яє¢σgηιzє уσυя вєαυту ιѕ ησт נυѕт α мαѕк ؟
                ι ωαηт тσ ѕαтιѕƒу тнє υη∂ιѕ¢lσѕє∂ ∂єѕιяєѕ ιη уσυя нєαят ؟
                уσυ мαу вє α ѕιηηєя вυт уσυя ιηησ¢єη¢є ιѕ мιηє !

Yorum

düzenli içiciyim diyorsun dostum peki içmediğinde kendini nasıl hissediyorsun sanırım her gün içiyorsun mesela 1 hafta içmesen ondan sonra nasıl içiyorsun yani doz olarak ?
                  Orjinal yazı sahibi: RevolutionIST View Post
                  Şaka bir yana bende baya azalttım , çünkü yaratıcılığımı baltalıyor eskisi gibi yazamıyorum , hayallerim akıcılığını yitiriyor bu aralar.

Yorum

Hergün değil canım ne zaman isterse o zaman içiyorum
                    Umm içmediğimde kendimi nasıl hissediyorum ; her zaman nasıl hissediyorsam.
                    Mesela bu tatilde çok içtim , eve gelince canım istedi viskilerden , ama içmiyorum.
                    Dediğim gibi , bir hikaye yazmaya başladım tutukluk var yazamıyorum içki yüzünden olması muhtemel.
                    En azından kışın okula gidinceye kadar içki içmemeye karar verdim , içsemde öyle hatır için 1 kadeh

Yorum

bende eski alkoliklerdenimde o yüzden sordum yanlış anlama da hiçbir alkoliğin ben alkoliğim dediğini daha duymadım içtikleri sürece hep içiciyim derler bende tedavi görüyorum amatemde 8 ay oldu içmiyorum anca beynimin yerine geldiğini hissetmeye başladım az içenler için bir şey diyemem ama çok içenlerin beyninde tahribat yaptığını biliyorum sadece alkol de olsa ,benim yaşım 35 ama ben kendimi bildm bileli yani 2-3 yaşından beri içiyorum babam içerdi bana ufakken 1 bardak verirdi bende içerdim vermedimi ortalığı birbirine katardım o zamanlar bile daha sonra da uyuşturucyla tanıştım 18 yaşlarında ama bu yaşıma gelene kadar bana ailem binlerce kere git tedavi ol dedi ama ben takmadım herşeyin güzel olduğunu sanıyordum içtiğim sürece fakat bende oluşan psikolojik bozukluklar nedeni rahatsız olmaya başladım ve en sonunda bir gün kendim bir anda bakırköye gittim ve doktora artık içmek istemiyorum bana yardım edin dedim ve bana çok yardımcı oldular sağolsunlar ,dediğim gibi artık hayatın içmeden de güzel olabildiğini anladım bu 8 ay içerisinde de bir kaç defa 2 bira alıp içeyim dedim ama inanın artık içmekten hiç zevk almıyorum resmen man kafa gibi bir şey oluyorum yani bana artık çok saçma geliyor içmek ....
                      BURADAN KONUSU AÇILMIŞKEN BIRAKMAK İSTEYİPTE BIRAKAMAYAN ARKADAŞLARA DA TAVSİYEM KESİN KARALARINI VERİP AMATEME GİTMELERİ BÜYÜK HARFLERLE YAZIYORUM BU YÜZDEN BUNLARI ..
                      BİRDE ŞUNU EKLEMEK İSTİYORUM KESİNLİKLE ZORLUK ÇEKEMEDEN BIRAKACAKLARINI DA BURDAN BEN SÖYLEMDEN EDEMEYECEĞİM
                      YETERKİ KENDİ İSTEKLERİ İLE GİDİP TEDAVİLERİNİ OLSUNLAR HAYATIN DAHA GÜZEL OLDUĞUNUN FARKINA VARACAKLAR BIRAKTIKLARINDA ...
                      SAYGILARIMLA.

Yorum

Sandığın gibi bir bağımlılığım yok sevgili arkadaşım , bazen ruhsal durumuma göre abartıyorum o kadar
                        Benimde arkadaş çevremde zaman zaman uyuşturucu madde kullananlar oldu , bende denemedim dersem yalan söylerim.
                        Uyuşturucu alkole benzemiyor çok farklı birşey ve çok çok daha tehlikeli , bunu daha ilk denememde hissettim ve son oldu.
                        Sana katılıyorum ; alkol ve uyuşturucu bağımlısı arkadaşlarımızın en kısa sürede tedavi olması gerek

Yorum

Orjinal yazı sahibi: RevolutionIST View Post
                          yok canım pek bırşey yazmadım bildiğim ölçüsünde araştırıp copy pasteledım. Sen alkolik olma hayalini bile gündeminden çıkar bence.Ne kadar zor olduğunu paylaşımlarda görüyor olmalısın..O yüzden senin bana değil insanların sana ihtiyacı olmalı ılerdeSevgiler sağlıcakla kal..

Yorum

Banane ya gıcıklık değilmi işte alkolik olup karşına geçip sırıta sırıta beni tedavi et diyeceğim
                            Umm , bıraktım sayılır bu gece şiir yazmaya çalışacağım bakalım becerebilecekmiyim =P

Yorum

Bildiğim kadarıyla şöyle; öncelikle beyin hücreleri yenilenemiyor. Az miktarda içtiğinde, risk almanı sağlıyor. İzlediğim bir belgeselde, bir bilardo oyuncusu alkol almadan oyun oynuyor, bir de alkol aldıktan sonra. Alkol aldıktan sonraki oyununda biraz daha başarılı olduğu görülüyor çünkü beynin risk alma düzeyini artırıyor. Ama bu garanti edilir bir şey değil, bu risklerde tamamiyle başarısız da olabilirdi.

Aşırı alkol aldığında ise bildiğiniz üzere konuşma, yürüme ve görme yetisi bir müddet sağlıklı çalışmıyor.
                              Sürekli alındığında ise ciddi şekilde halüsilasyon görebilirsiniz ve bunlar hayatınızı ciddi şekilde etkileyebilir çünkü aşırı alkolden dolayı karaciğer (diye hatırlıyorum) yağ tabakası ile sarılıyor ve bu da halüsilasyonlar görmenize neden oluyor.
                              Cevizin kabuğunu kırıp ozune inmeyen, cevizin hepsini kabuk zanneder.(Gazali)

Yorum

İşleniyor...
                              X