Duyuru

Collapse
No announcement yet.

biraz sessiz biraz utangacım ve psikolog olmak istiyorum

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• biraz sessiz biraz utangacım ve psikolog olmak istiyorum

Öncelikle merhaba.Ben Lise 2.sınıf öğrencisiyim ve derslerimde başarılıyım.İMeslek seçimi konusunda çok düşündem ve psikoloji bölümünde karar kıldım.İnsanların davranışlarını incelemek,ruh tahlilleri yapmak ve onlara yardım etmekten zevk alıyorum.İnsanlarla konuşmaktansa onları dinlemei tercih ederim.Şu günlerde psikolog benim için doğru bir seçim mi bilemiyorum.Çünkü biraz utangeçım ve çok fazla konuşmam.Çok konuşan insanlardan hoşlanmam.İnsanlar genelde beni sever.Çünkü güleryüzlü ve anlayışlıyımdır.Bilgili olduğum bir konu olursa konuşurum,boş konuşmaktan hoşlanmam.Sizce ne yapmalıyım?Kendime psikolojdenbaşka bölüm bulamıyorum.İyi bir psikolog olmak için ne gibiözellikler gerekir?Sözel yeteneğin çok üst düzeyde mi olması gerekir?Vereceğiniz cevaplar bnim için çok önemli lütfen yardım edin ...Teşekkür ederim.

Psikoloji cok guzel ve iş imkanı olan bı bolum. Ama suan psıkolojık sorunların old. içinde ıstıyo olabılırsın ılerde belkı fıkrın degişir. Ablam da psıkolog olmak ıstıodu ama ailemın baskısıyla sayısal okumak zorunda kaldı. Hala ıcınde uktedır senın ıcınde kalmasın İnş iyi bi psikolog olursun ,parayı da kırarsın

Yorum

Sen yaşlarında genelde çoğu kişi içine kapanabiliyor, daha sonra değişebilirsin, çünkü büyüdükçe değişiyorsun, çekingenliğini üstünden atıyorsun. Psikoloji bölümü güzel tabi, ama önce yeterli puanı alman lazım, hadi hayırlısı..
      Evli ve mutlu,çocuklu....sigpic

Yorum

Teşekkürler

Mesajlarınız için teşekkürler önce : ) Utangaçlığım öyle çok değil zaten atarım
        inş. sessizlğimde zamanla geçer psikoloji benim tek istediğim bölüm.yüksek puan almama gerektiğini de biliyorum. bu konuda kendime güveniyorum. inş hayırlısı olur.amacım istediğim mesleği yapmak,çok para kazanmak değil.

Yorum

psikoloji güzel bölüm inşallah dileğin olur.
          yalnız psikolog olmak için diğer arkadaşların dediği gibi empati yeteneğinin iyi olması lazım insanlarla iletişimin iyi olması lazım, insanları doğru yönlendirebilmen lazım, insanlara güven vermen lazım. bunlar hiçte zor şeyler değil isteyince yaparsın.

ve son olarak eğer gerçekten bu işi yapacaksan para için, şan için yapma. insanlara gerçekten de yardımcı olmak için yap sonuçta insan odaklı bir meslek. bu işi sırf para için yapan, işine önem vermeyen, insanlara yarardan çok zarar veren çok psikolog var.

inşallah hayırlısı olur senin için.
          hayat, problemlerden ibaret değildir, bakabilene problem odaklı çözümlerden oluşan bir zihin haritasıdır aslında. (inevitable)
          :RpS_cool:

Yorum

Tamamen romantızme baglamıssın iş para içindir ama hem sevdıgın hem para getıren bı ıs olursa ne mutlu sana... Bıraz daha gercekcı ol gercı bu donemlerde cok zor ama dershanede ogretcekler bunu sana...
            Mesela mooda tasarımcısı olmak benm hep hayalımdı 6 yasındayken bile kıyafet cızıyodum.. Sonra mımarlık ıstedım ama iş imkanı kesın degildi... 3. olarak diş hekımlıgı ıstedım kucukken kuzenıme sakızdan dolgular yapardım bu da sevdıgım bı meslekti. Ama en sonunda parası olanı yanı diş hekımlıgını sectım. Ilerde oluscak olan ailem ve kendım ıcın.
            Last edited by Callingangels; 22-07-2010, 10:39 AM.

Yorum

Hepinize teşekkürler ilgilendiğiniz için =) meslek seçerken manevi yönleri dışında maddi değerlerine de bakmak gerek sonuçta bunlar hayatın gerçekleri.Psikologların maddi konularda çok fazla sıkıntı çektiğini sanmıyorum ve çalışma alanlarının çok geniş olduğunu bilioyorum.Ve psk. olmayı çok istiyorum

Yorum

Psikolog olmak isteyenlerin;
                - Üst düzeyde genel ve sözel yeteneğe,
                - Aritmetik akıl yürütebilme,
                - Mantıksal bağlantıları kurabilme,
                - Soyut düşünebilme ve düşünceleri söz ve yazı ile ifade edebilme yeteneğine sahip,
                - Başkalarının duygularını anlayabilen, başkaları ile iyi iletişim kurabilen,
                - Tutarlı, sabırlı, hoşgörülü,
                - İşbirliğine açık
                kimseler olmaları gerekir.

Hakkınızda hayırlısı olsun...
                Kimsenin seni üzemeyeceği kadar güçlü olduğunda ve sen kimseyi üzmeyecek kadar iyi olduğunda; mutlusun demektir .

Yorum

İşleniyor...
                X