Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Nasıl yapardınız?

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Nasıl yapardınız?

Diyelimki; İnsanlara pozitif yönde düşünebilme alışkanlığı kazandırmak ve eyleme geçirmek istiyorsunuz. En kısa zaman içerisinde mümkün olduğunca çok insana ulaşacak ve şu anki hayatınıza da devam edeceksiniz. Nasıl yapardınız?
    Hangi metotları kullanır, nelerden bahseder, neler tavsiye eder, hangi soruları sorar, nereden, nasıl, kimlerle ve ne kadar süreçlerde iletişim kurardınız?

Aklınıza çok az şey gelse de lütfen rahatlıkla paylaşın.
    Cevizin kabuğunu kırıp ozune inmeyen, cevizin hepsini kabuk zanneder.(Gazali)

bu zamanda cok insanlara ulasmanin yolu teknoljik imkanlarla mumkundur. tv programlari.. radyo yayini .. gazete gibi medya ile kitlelere ulasmaktir.. veya kitap yazmaktir.. yani umumi nesriyat adina yapilacak olan her turlu imkana basvurmaktir.

ama kalici olmak icin ise ogretmen olmakla ogrencilerle bizzat ilgilenip ve takip ederek te egitimin kalici olmasi saglanabilir.

ama hayatta bildigim bir sey varsa oda kemiyetin yani sayi coklugunun fazla bir ehemmiyeti olmamasidir. keyfiyet dedikleri kalitenin iyi olmasi ise en ideal olanidir.

cok adama pozitif bakisi ogretmek mi yoksa adam gibi hayatin her alaninda bir kac saglam temelli adam yetistirmek mi dense ikincisini tercih ederim. bir an pozitif bakip zamanla en ufak hadiseden yilan insanlardansa firtinada dahi hayata bakisini degistirmeyecek adamlari yetistirme gayretinde olmak en ideali olsa gerek.
    Her Şeyin Iyisine Bak

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Derhan
      .................................................. ....

cok adama pozitif bakisi ogretmek mi yoksa adam gibi hayatin her alaninda bir kac saglam temelli adam yetistirmek mi dense ikincisini tercih ederim. bir an pozitif bakip zamanla en ufak hadiseden yilan insanlardansa firtinada dahi hayata bakisini degistirmeyecek adamlari yetistirme gayretinde olmak en ideali olsa gerek.
      off çok etkileyici :roll: ben hemen yılan gruba giriyorum sanırım bunu değiştirmem lazım

Yorum

Cem yilmaz'i izlerken mesela, hayata nasil gulerek bakilabilecegini ogrenmek mumkundur. aslinda kendi ifadesidir " benim bu shovuma gelenler acaba hayatin sirrini verecek mi bu duduk makarnasi ?" niyetiyle geliyorlar diyor. iki saatte kim hangi sirri elde edebilir ki?

pozitiflik acisindan "her seyin iyisine bak" sozu ile "guzel goren guzel dusunur, guzel dusunen hayatindan lezzet alir" gibi iki guzel soz ogrenmistim. bunun bana cok faydasi oldu. yol isigi tarzinda bazi boyle vecizeler ve kissalar tesir ediyor ama devamli tekrar ve takip gerekiyor her zaman icin.
        Her Şeyin Iyisine Bak

Yorum

Re: Nasıl yapardınız?

Orjinal yazı sahibi: Arrrslan
          Diyelimki; İnsanlara pozitif yönde düşünebilme alışkanlığı kazandırmak ve eyleme geçirmek istiyorsunuz. En kısa zaman içerisinde mümkün olduğunca çok insana ulaşacak ve şu anki hayatınıza da devam edeceksiniz. Nasıl yapardınız?
          Hangi metotları kullanır, nelerden bahseder, neler tavsiye eder, hangi soruları sorar, nereden, nasıl, kimlerle ve ne kadar süreçlerde iletişim kurardınız?

İnsalara pozitif yönde düşünmeyi kazandırmak...
          Bu çok sabır istiyor sen olumluyu pozitifi sundukça onlar daha da direnç kazanıyor ve inatla negatif düşüncelerin savunmaya geçiyorlar. Bunu insanlara öğretmek uzun bir süreç gerektiriyor.

Mümkün olduğunca çok insana ulaşmak... Ve şuan ki hayatımıza devam etmek...

Bazen bu dengeyi sağlamak çok zor oluyor büyük bir cambazlık istiyor.
          Eğer dengeyi sağlayamazsanız insanların o negatif düşünceleri sizi de tüketebiliyor.

Bütün insanlara ulaşmak yerine herkes kendi çevresinde pozitif düşünceyi yaysa zaten bu bir çığ halini alır diye düşünüyorum.

Ben şimdilik kendi çevremdekilere pozitif düşünceyi yaymaya çalışıyorum daha kapsamlı bir çalışma bunu tek bir insanın yapamıyacağını düşünüyorum yani bütün insanlara karşı bir kişi... Ama bu konuda yetiştireceğiniz sağlam birkaç kişi sizi daha güçlü kılabilir. Benim taktiğim parçadan bütüne gitmek. Bütünü ele almak çok zor çünkü.

Nelerden bahsediyorum...

Ben önce insanlara kendilerine bir yaşama nedeni yani bir amaç edinmeleri gerektiğini daha sonrada bu amaç etrafında hayatlarını imkanları dahilinde planlamalarını gerktiğini söylüyorum.
          Çünkü nereye gideceğini bilmeyen kişi olduğu yerde kalır veya dolaşıp dolaşıp başladığı yere geri döner.

Emek harcamanın önemini anlatıyorum. Şans yoktur bana göre, insan hayatında yalnız, emek ve emeğin neticeleri vardır. Neticenin gücü
          emeğin ölçüsündedir. Zaten herşeyi hazır bulduğumuz ( bu ülkeyi bile atalarımızdan hazır bulduk ve daha bir çok şey sayabilirim ama konu dağılmasın şimdi )için değil mi bu kıymetbilmezliğimiz. Herşeyi hazır bulunca mutluluğunda hazırı istiyoruz. Bu konuda emek önemli bence.

Hayat bir mücadeledir. Aynı şekilde içinde bulunduğumuz her saniyenin sınavı da bir mücadeledir. Bu mücadelede dövüşenler kazanırlar. Bunun farkında olmalarını sağlamaya çalışıyorum.

Pozitif düşüncede tefekkür ve şüküründe büyük bir payı olduğuna inananlardanım.

Hangi soruları sorar, nereden, nasıl, kimlerle ve ne kadar süreçlerde iletişim kurardım...

Ben daha çok çocuklarla iletişim kurmaya onlarda bu düşüncenin temellerini atmaya çalışıyorum.
          Bu kısmı biraz daha açar mısın?

Yorum

Öncelikle "pozitif düşünmek isteyen" insanlar bulurdum. Çünkü talep edilmeyen hizmet, hizmet değildir.

Sonrada şunun üstünde düşünürdüm: Herkesin yolu sevgiden güzellikten geçmez.

Doğru insanları bulduktan sonrası kolay. Sorunlarını dinler, ne yapabilirim diye düşünürdüm.
            Olduğumuz her şey düşüncelerimizin sonucudur
            -Buda-

Yorum

başlık güzel.benimde aklıma da ,her sorunda olduğu gibi her şeyin başı eğitim derdim.psikloji gibi dersleri ilköğretim müfredatına koyarak da insanlarda bu sevgiyi az da olsa aşılayabilmek mümkün..lakin günümüz eğitim sisteminde hangi dal olsa maalesef geri tepmekte...örneğin, müzik derslerinde hep flüt sözde öğrenilir.ama bir başkasının dediği gibi ülkemizde flütçü tarzı sanatçılar yok ..okul hayatımızın tümünde ingilizce dersi olur.sonuç malum.bu nedennle psikoloji gibi derslerin okul hayatımıza erken girmesi,ölü doğmuş bir bebek gibi faydası olmaz...eğitim tercihi de imkansız olduğuna göre iş medyaya kalıyor.medyanın da reyting alan programları zaten her şeyi özetler.kala kala bireysel çabaya kaldık..en zoru ve en sağlıklısı bu muhakkak...kelebek etkisi misali kendimizi ne kadar pozitif duygularla donatsak etkisi gün geçtikçe etrafımıza yansır..

Yorum

pozitiflik tek ve net değildir düşüncesinden/düşüncemden yola çıkarak,
                kimsenin fikirlerine, hele ki eylemlerine iletişmemek
                ve mümkünse iletişilmemek.
                yönsüzlüğünde bir iletişim olabilirdi.

Yorum

Yaşam tarzın ve olaylara durumlara karşı geliştirdiin tutumlarla =)
                  <div>Dusuncelerınızın sorumlulugunu alın</div><br />

Yorum

kimi insan hayatında her şey dörtdörtlukken pozitif düşünmeyei kendıne imkansız kılar
                    kendini süreklı negatif düşünmeye şartlandırır nolursa olsun mutlu olmaz yani halinden memnundur aslında
                    bu tür insanları pozitif düşünmeye zorlayamazsın zaten

kimiside en ufak şeyden zevk alır mutlu olur herzaman pozitif düşünmek ister ve yaparda isteklerini
                    ya da aslında pozitif düşünmek isteyıpte yapamayanlarda vardır ancak bu tür kişilere yardımınız olabılır istek-talep meselesi bu tür kişiler azınlıkta

hayatın akışı bu bence ya da yaşam kuralı

Yorum

Orjinal yazı sahibi: zifir
                      kimi insan hayatında her şey dörtdörtlukken pozitif düşünmeyei kendıne imkansız kılar
                      kendini süreklı negatif düşünmeye şartlandırır nolursa olsun mutlu olmaz yani halinden memnundur aslında
                      bu tür insanları pozitif düşünmeye zorlayamazsın zaten

kimiside en ufak şeyden zevk alır mutlu olur herzaman pozitif düşünmek ister ve yaparda isteklerini
                      ya da aslında pozitif düşünmek isteyıpte yapamayanlarda vardır ancak bu tür kişilere yardımınız olabılır istek-talep meselesi bu tür kişiler azınlıkta

hayatın akışı bu bence ya da yaşam kuralı
                      çok haklısın,pozitif bir kişiliğim vardı ve kırılma noktam varmış...
                      ON YARGIYI YIKMAK,ATOMU PARÇALAMAKTAN DAHA ZORDUR

Yorum

Pozitif yönde düşündürtmenin amacı onları daha da üretken hale getirmek içinmi :?
                        Yada onların en çok menfaatine gelecek şeyleri miskinlikten kurtararak yaptırtmak içinmi?
                        Vs vs?
                        ..

Ölüm unutmamalarını sağlardım,
                        Hücrelerine kadar hissetmelerini..
                        ..

Tinselliğe çekmiyorum.

Yorum

Cevaplar için çok teşekkür ederim. Umarım paylaştıklarımızı işe yarar şekilde eyleme dökebiliriz.
                          Cevizin kabuğunu kırıp ozune inmeyen, cevizin hepsini kabuk zanneder.(Gazali)

Yorum

İşleniyor...
                          X