Duyuru

Collapse
No announcement yet.

neden bu hale geldik?

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• neden bu hale geldik?

yaklaşık 10 yıldır bir sürü problemle uğraştım durdum şimdide uğraşıyorum.birşeyi hiç kabullenmek istemedim ama gerçeklerede gözümü kapatıp yalandan bir dünyada yaşamayıda kabullenemedim.olay şu herkes psikolojik rahatsızlığının derecesine göre bir süreç yaşıyor mesela sorunları büyük olan insanlar uzun yıllar savaşmak zorunda kalıyor veya küçük problemleri olan insanlarda daha kısa sürede toparlanabiliyor.bazı insanlar ise ölünceye kadar problemlerinin üstesinden gelemiyor.doktorların söylediği şey şu probleminiz neyse bununla yaşamayı başetmeyi öğrenin yani açıklaması şu oluyor hiçbirşey eskisi gibi olmayacak ama bu vazgeçin demekte değil savaşarak beraber yaşamayı öğrenebilirsiniz başetmeyi öğrenebilirsiniz demek.gelelim ilaçlara ilaçların faydası tartışılmaz ancak ilaçlar bizim sorunumuzu bulup sorunu ortadan kaldıramaz.yükümüzü hafifletir ilaçlar savaşabilmemiz için bize verilen kılıç yada kalkan gibidirler.sorunlarla başedebilmek için kendimizce çözüm yolları üretmemiz gerekiyor mesela sosyalfobisi olan birinin çözüm yolu olarak evden çıkmamayı seçmesi kesinlikle yanlış bu çözüm yolu değil kaçış yoludur.ilaçlarını alıp yavaş yavaş toplum içine karışması gerekiyor sf li insanların.olaylara,insanlara,hayata bakışımız bizim geleceğimizi ve gelecekte neler yaşayacağımızı belirliyor.sorunları olan insanlar korkuları olan insanlardır acaba bu korkuların temelinde yaşanan bir olaymı ,bir deneyimmi yatıyor çeşitli sebepleri olabilir.10 yılda şunu anladım insan neye inanırsa onu yaşamaya başlıyor korktuğuna inanıyorsa korkular yaşıyor hayatı sevdiğine inanırsa ve bu düşüncesiinde istikrarlı ise bu seferde bişeyler düzellmeye başlıyor.yani inanmak herşeyin başlangıcı yanlış inanışlarımızı değiştirebilmenin bir yolunu bulabilirsek eğer yerlerine doğru olan inançları koyabilirsek düşünceler davranışlar kendiliğinden değişmeye başlayacaktır.mesela kendinize sorun psikoloji denince aklınıza ne geliyor benim hemen kendi hayatım ve sorunlarım geliyor ilgelendiğim bir konu geliyor aklıma ve beni kurtarabilecek bir bilim olduğu geliyor aklıma bu yazdıklarım benim inancım hasta olmadan önceki inancım ise psikoloji denince benim için önemli olmayan zayıf insanların daha çok ilgilendiği gereksiz bişeydi iki inancım arasında çok fark var eğer inandığımşey bana zarar veriyorsa veya beni kötü bir ruh haline sokuyorsa o inancın yanlış olduğunu buradan anlıyorum mesela akraba ziyareti denilince çok kasılıyorum onların yanında nasıl davranıcam ya bir açık verirsem psikolojimin bozuk olduğunu anlarlarsa onlar için acınacak değersiz bir varlık olucam veya pasif davranırsam bana basit bir insan gözüyle bakacaklar sünepe olduğumu düşünecekler belkide veya biranda bütün sorunlarımı anlayacaklar ve benim beş para etmez bir insan olduğumu düşünecekler yanlarında kasılacağım ellerim titreyecek ve terleyecek boğazım kitlenecek nefes almakta zorlanacağım yüzüm yanmaya başlayacak bakışlarımı kaçıracağım anlayacaklar garipbir görüntü sergileyeceğim ve kısacası foyam ortaya çıkacak bu sıralaığım düşüncelerin hepsi doğru ve böyle olacak çünkü ben böyle inanıyorum çünkü önceden böyle oldu bunları yaşadım yani inancımın sebebi yaşadığım olay o zaman inancımı değiştirmemin yoluda bunun zıttı bir olay yaşamam ve bu olumlu olayın bikaç kez tekrarlanması o zaman şöyle bir sonuç çıkıyor ortaya yaşadıklarım inanışlarımı ,inanışlarımda yaşadıklarımı besliyor nasıl çıkacağız bu çıkmazdan bu kısır döngüden geriye tek bir yol kalıyor düşünceler diyicem ama düşünclerde aynı buna benzer inanmakla ortaya çıkıyor.bize olumlu bir olay yaşamak lazım olan şey bunu nasıl yaşayabilriz burada kader mi desem ne desem bilemiyorum ama bilemediğimiz bir güç devreye giriyor bende burada tıkanıp kalıyorum veya şöyle bişeyde diyebiliriz o anki psikolojimiz ne yaşayacağımızı belirliyor peki o anki psikolojimizi belirleyen şey ne ?????????????

Orjinal yazı sahibi: hkn30 View Post
    ....doktorların söylediği şey şu probleminiz neyse bununla yaşamayı başetmeyi öğrenin yani açıklaması şu oluyor hiçbirşey eskisi gibi olmayacak ama bu vazgeçin demekte değil savaşarak beraber yaşamayı öğrenebilirsiniz başetmeyi öğrenebilirsiniz demek...
    Evet ! Klasik psikolojik yaklaşımların en övündüğü yöntemlerinden biridir sizi; ömür boyu sorununuza mahkum etmek... Ki bunu başaramaz çoğu zaman ve hele bir de başarırsa davul zurna ile bayram eder bu büyük başarı(!) için...

...yanlış inanışlarımızı değiştirebilmenin bir yolunu bulabilirsek ...
    Mucizeler çağına hoş geldin! Bunun bir değil birden çok yolu bulundu !
    ... o zaman inancımı değiştirmemin yoluda bunun zıttı bir olay yaşamam ve bu olumlu olayın bikaç kez tekrarlanması o zaman şöyle bir sonuç çıkıyor ortaya yaşadıklarım inanışlarımı ,inanışlarımda yaşadıklarımı besliyor nasıl çıkacağız bu çıkmazdan bu kısır döngüden geriye tek bir yol kalıyor düşünceler diyicem ama düşünclerde aynı buna benzer inanmakla ortaya çıkıyor.bize olumlu bir olay yaşamak lazım olan şey bunu nasıl yaşayabilriz...
    Rahatla lütfen ! Böyle bir şeye mecbur değilsin!

... burada kader mi desem ne desem bilemiyorum ama bilemediğimiz bir güç devreye giriyor bende burada tıkanıp kalıyorum veya şöyle bişeyde diyebiliriz o anki psikolojimiz ne yaşayacağımızı belirliyor peki o anki psikolojimizi belirleyen şey ne ?????????????
    O anki psikolojimizi belirleyen şey; o anda "ânı" yaşamamızı engelleyen ve bize geçmişteki bir olayı hatırlatıp onu ilk yaşadığımız zamandaki duygularımızı yeniden üretmeye(tekrarlamaya) veya gelecekle ilgili bir hayal kurmaya zorlayan iç süreçlerimizdir. Eski adıyla vesvese... ŞİMDİden (merkezden) uzaklaş(tırıl)mış olmak... Hepsi bu ...
    Aynasıdır insan insanın. . !

Yorum

İşleniyor...
    X