Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Hadi Bana Umut Etmek İçin Bir Neden Söyleyin!!!

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Hadi Bana Umut Etmek İçin Bir Neden Söyleyin!!!

..........
    Last edited by birderdimvar; 27-08-2013, 09:48 PM.

tek alternatifin kpss mi ki kardeşim. özel sektörde iş ara.
    üniversite meslek okulu değildir. ilim irfan yuvasıdır.
    bu memlekette ilim irfan para etmediği için üniversite mezunu iş bulamaz. bu kadar basit.

Yorum

daha 21 yaşındasın ben yüksek lisansla beraber 2009 da mezun oldum daha 2012 de yeni atandım... 27 yaşında kendi paramı kazanmaya yeni başladım. benime var öğrenim kredim. tamam şuan için maddi açıdan sıkıntı çekip arkadaşlarına imrenebilirsin ancak aileden birşeyler yoksa bölümündede kolay iş bulamayacaksan 2 sene daha dişini sıkıp kpss den iyi puan almaya bakacaksın başka çaren yok... bu ülkede şuan makina mühendisleri kahve işletiyor hacettepe odtüde okuyan adamlar duraklara ders vermek için ilan yapıştırıyorlar. tek okuyup başarılı olupta hak ettiğini bulamayan sen değilsin... ne yazıkki ülke gerçeği belli o zaman oturup sızlanmak yerine 2 sene daha dişini sık öylede birşey yok böylede yok ders çalış al iyi puanı o zaman bırak onlar atamasınlar seninde en azından vicdanın rahat olur yaptımda onlar yapmadı der kaderi suçlarsın....
      deli ruh hali bazen iyi gelir ama biz çok abarttık ....

Yorum

Orjinal yazı sahibi: neyzenilhan48 View Post
        bu memlekette ilim irfan para etmediği için üniversite mezunu iş bulamaz. bu kadar basit.
        ne demek üniversite meslek okulu değildir... ilim irfan öğrenecek olsan evdede öğreniriz ne gerek var deneylee araştırmalara 4 sene dirsek çürütmeye... evet üniversite meslek yuvasıdır meslek edinemeyeceksen ilim irfanı usta çırak ilişkisi içinde her yerde öğenirsin...

Yorum

Elimden geldiğince çalışıyorum ama ne için ve nereye kadar? Dönemlik 1.250 TL verebilecek olsam bölümden mevzun olduktan sonra iş garanti gibi bir şey ki zaten o yüzden bu kadar pahalı. Yaşamımın anlamını kaybettim resmen. Neden ben de tüm arkadaşlarım gibi sağda solda gezip, yatıp, kalkmadım? Hayallerim vardı çünkü. Çalış çalış bakıyorum gram emek vermeyen adamlar baba parasıyla benden çok daha mutlular. Ortaokulda bir hocamın söylediği tek bir cümle vardı hiç aklımdan gitmiyor:

"Siz babanızın suçunu çekiyorsunuz aslında. Onlar zamanında okumadıkları için sizin tüm ihtiyaçlarınızı karşılayamıyorlar." Bugün ülke öyle bir noktaya gelmiş ki artık okusan da "İşçiysen işçi kal." durumu hakim. Eğer aileden bir şey gelmiyorsa insanın yükselmesi, mutlu olması çok zor. Kız olsam en kötü ihtimal evlenir koca eline bakardım. Ama bir erkek için işşizlik dünyadaki en kötü, en ezici şeylerden biri.

Okuyorum ama okuduğum bölümlerden özelde ya da devlette alım yapılmadıktan sonra ne yapabileceğim konusunda hiçbir fikrim yok.

Ayrıca "üniversite meslek okulu değildir. ilim irfan yuvasıdır." diyen neyzenihal48 arkadaşıma da sormak istiyorum. Gençler ilim irfan öğrenip açlıktan öldükten sonra ne anladım ben o ilimden? İlim irfan öğrendik ama uluslararası çalışmalarda Türk olarak adımız yok. Neden? Proje ve araştırma yapacak paramız yok. Öğrendiğim bir ton bilgiyi kullanma, uygulama imkanım olmayacaksa bunca şeyi öğrenmiş olmam bana mutluluk mu getirir yoksa sıkıntı mı?

Yorum

Arkadaşım kendimden bahsetmek istediğimden değil ama umdunu kaybetme diye yazıyorum. 21 yaşımda lise mezunu iken orda burda çaışıp gençliğimi yaşıyodum ve baktım olmuyo ders çalıştım ama öyle böyle değil. sabah 9 dan gece 11 e kadar. 10 ayböyle geçti. sonuç 4 yıllık üniversite. 26 yaşımda mezun oldum. 3 yıl ortalrda sağda solda çalıştım baktım olmuyo oturdum dizimi kırıp ders çalıştım sonunda bir yere girdim. ben okurken bile anneme babama para gönderebildim. Okadar geniş imkanlar varki hem okuyup hemde paranı kazanabileceğin. Okuldan sonrada ve hala maddi olarak ailemden elimi çekmiyorum. Demem o ki 30 yaşımızda ancak hayatımız garanti altına alabildik. Benim okumaya karar verdiğimle aynı yaştasın.Umdunu kaybetme. Şunuda asla unutma hiçkimse gelipte sana güzel bir hayat vermez. Sen gidip alcaksın onu.Zorlayacaksın.Elinden gelen herşeyi yapacaksın sonra şikayet edeceksin. Sen bütün imkanları zorla gerekirse hayatından bir yılı sil.ders çalış. Zahmetsiz rahmet olmuyo

Yorum

daha yaşın genç ve yeni mezun olduğun için idealist davranıyorsun ancak anlayacaksın ki idealizm bir yere kadar realist ol ülkenin durumunu farket ailedende imkanlar kısıtlı olduğu için zaten kendi tabirinle 21 sene boş yaşamışsın hatta yaşayamamışsın 1-2 sene daha yaşama ders çalış gör bak emek verince nasıl olacak şansın bol olsun...

Yorum

Orjinal yazı sahibi: melinya View Post
                ne demek üniversite meslek okulu değildir... ilim irfan öğrenecek olsan evdede öğreniriz ne gerek var deneylee araştırmalara 4 sene dirsek çürütmeye... evet üniversite meslek yuvasıdır meslek edinemeyeceksen ilim irfanı usta çırak ilişkisi içinde her yerde öğenirsin...
                melinya bence yanlış düşünüyorsun. Evet ilim irfan evde de öğrenilir bunun için üniye gitmeye gerek yok ama hangi öğrenci ünide deneydir araştırmadır yapıyor %90ı belki daha fazlası kitaptaki yazılı bilgiyi öğrenip çıkıyor sonra iş hayatına girince bu teorik bilgiyi pratiğe dökerek meslek sahibi olmaya çalışıyor.
                10-12 yaşında bir mesleğe çırak olarak başlayıp 21-22li yaşlarda askerden gelir gelmez kendine ait bir işyeri açabilrsin ve ünide gösterilen fizikmiş, kimyaymış işletme, maliye, kişisel gelişim vs. konuları kitap okuyarak öğrenebilirsin. Ancak 20-21li yaşlarda üniden mezun olduğun zaman elinde bir meslek olmaz sadece ilim irfan yani teorik bilgi olur işe girersin 3-4 yılda mesleğinde az çok ilerlersin o zaman meslek sahibiyim diyebilirsin. Usta-çırak ilişkisinde ilim ifran değil meslek öğrenilir ilim irfan her yerde öğrenilir. Büyük iş adamlarına bir bakalım hangisi hangi üniden mezun olmuş, kimi okulu terkedip küçük yaşta ticaret hayatına atılıp para kazanmış kimi hiç okumadan büyük adam olmuş.
                Orjinal yazı sahibi: neyzenilhan48 View Post
                Neyzen çok güzel söylemişsin önce sosyallik, insan ilişkileri konusunda kendini geliştirmiş olması sonra üzerine ilim irfan yapmalı yani kuru bardağın üzerine tarçın dökersen olmaz o tarçının altında süt olmalı. : )
                birderdimvar sen hangi bölüm okuyorsun, o bölüme yakın bir meslek seçebilirsin o da olmadı tamamen farklı bir meslek seç ama hoşlandığın bir meslek olsun???
                Her şey güzel olacak...

Yorum

herşeyi bırak 4 sene dirsek çürütüyorsun zaman emek paraaa... hiç ders öğrenmesen bile ufkun genişliyor üniversite ortamında bakış açın gelişiyor...özel sektörde senin dediğin gibi %90 ını kitaplardan aynen öğrenen adamlar iyi bir iş bulamıyor maalesef hatta özelde daha çok gerekiyor bilgi. yoksa adam zaten köle zihniyeti çalıştırıyor boş adama iyi para kazandırmaz. ha senin özel sektörden kastın kasiyer tezgahtar satıl temsilcisi vs ise o özel bir yetenek gerektirmiyor yani üniversiteye geek yok...

ayrıca bölümünden atama olmasa bile herhngi bir lisans mezunu kadrolarından iyi bir puan alırsan tercih yapabilirsin.

Yorum

Bulunduğum ilde bir firma var emin olun sektöründe en büyük firmalardan biri belki de en büyüğü. Bu firmanın muhasebe bölümünde uzun süredir tek kişi var her işi o yapıyor. O firmada bir hafta çalıştım bence o adam ya ilkokul ya da ortaokul mezunu lise mezunu olmasına bile ihtimal vermiyorum. Bu adam saygısız, kaba, müşterisi olduğu firmalara verdiği sözü tutmayan birisi. Dış ticaret sorumlusu bayan üni mezunu ingilizce ve fransızca biliyor ama okumamış olan muhasebe sorumlusuna bağlı çünkü bu adam üni okumamış ama azimle yükselmiş. Yani okumadan sadece tezgahtar pazarlaması vs. değil büyük yerlere de gelebilirsin.
                    Her şey güzel olacak...

Yorum

torpil+yalakalık varsa elbetteki gelebilirsin

Yorum

Arkadaşlar biliyorum, para bir şekilde kazanılır, bir şekilde karnınızı doyurursunuz, torpille, yalakalıkla bir yerlere gelirsiniz... Ama okuduğunuz onca yıl için yaşadığınız her gün adına "Neden?" diye sormak ve 40'ına kadar yaşayamadığınız mutluluklarınız için sürekli iç geçirmek var. Bunları düşündükçe eşitlik, adalet, umut gibi kavramların hepsi anlamsızlaşıyor zihnimde. Okuduğum lisans bölümü felsefe. Türkiye'de bir felsefe mevzunu ne yapabilir? Adamlar geçen yıl "Felsefe mevzunu itfaiyeci aranıyor." diye Kpss kadrosu açmışlar; anlaşıldı ki o kişi de belediye başkanının oğluymuş. Siz yapın yorumu? Diplomamı alıp bir dershaneye girsem maksimum 300 TL maaş alabilirim. Ne geçinmeme yeter ne de geri ödememe ki onu da yapamayacağım çünkü dershaneler kaldırılıyor. Felsefeden özel ders alacak olan da yok.

Okuduğumuz süre boyunca bize hayatı ve insanları anlamayı, sorular sormayı ve cevaplar aramayı öğretiyorlar. Kavramlar arasından başımızı çıkarıp baktığımızda hayatımızın kontrolünün nerdeyse bizim elimizde olmadığını görüyoruz. Tercih yapma hakkımız var ama sonuçlar başkalarının kontrolünde olduğu müddetçe özgürlüğümüzden tam olarak bahsedemiyoruz. Üniversite okumak bana gerçekten çok şey kattı, pek çok farkındalık kazandırdı ama okudukça yalnızlaştım, mutsuzlaştım. Her sorduğum soruda bulduğum cevapların gerçekliği hoşuma gitmedi, değiştirmek için de çok fazla şey yapamayacağımı farkettim.

Yapabileceğim, daha doğrusu yapmam gereken şeyin ders çalışmak olduğunu biliyorum, çalışıyorum da. Ama sonucu şimdiden belli bir gidiş bu. Sürekli gelecek kaygısızla boş boş okuyup duruyorum. Şuan mutlu değilim, gelecekte de olacağımı zannetmiyorum.
                        Last edited by birderdimvar; 09-12-2012, 10:00 PM.

Yorum

Sürekli gelecek kaygısızla boş boş okuyup duruyorum

seni o kadar iyi anlıyorum ki 2010 dan 2012 ye kadar 2 sene o duyguyu bendeçok yaşadım hatta 86 küsürle öğretmen olarak atanamadım düşün bindelik küsüratla kaçırdım... en sonunda atandım ama gerçekten istedim çok istedim gerçi 2 sene gözyaşı döktüm ve emek verdim ama oldu çok şükür ... o nedenle umudunu kaybetde daha yaşın küçük bu yaşlarda kaybedeceğin bir kaç sene belli yaştan sonra kaybedeceğin koca bir hayattan iyidir... umarım başarırsın kazanırsın gönülden diliyorum bunu

Yorum

Yüksek lisans yap ünide akademisyen ol.
                            Her şey güzel olacak...

Yorum

bu öğretmen arkdaşların allah yardımcısı olsun psikolojilerini bozuyor bu sistem onların. ama umudu kaybetmemek lazım umudu kaybedersek herşeyi kaybederiz.

Yorum

İşleniyor...
                              X