Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Üstünlük Kriterlerim

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Üstünlük Kriterlerim

Merhabalar.

Ben zeki, başarılı, zengin, dikkatli, güzel kişileri üstün görüyorum. Sanki beynimi taaa derinlerinde, bilinçaltımda bu kriterler yerleşmiş.
    Kendim de bu kriterlere sahip olmak istiyorum. Bu kriterlere benden daha çok sahip kişileri kendimden üstün, daha az sahip kişileri kendimden aşağı görüyorum sanki.
    Ve kendimden üstün gördüğüm kişileri kıskanıyorum. Onlarla aynı ortamda olmak beni güçsüz zayıf, değersiz hissettiriyor ve o nedenle onlarla konuşmak, diyalog kurmak, aynı ortamda bulunmaktan kaçınıyorum.
    Kendimden daha aşağı gördüğüm kişilerle diyalog kurmak istiyorum. Onlarla diyalog kurarken kendimi rahat güçlü değerli hissediyorum. Ancak onlarla da bir arada olmaktan kaçınıyorum. Çünkü onlar aşağı kişiler ve onlarla diyalog kurarsam diğer kişiler beni de aşağı sanar. Onlar gibi akılsız, başarısız güçsüz görürler beni.
    Ben en üstün olmak istiyorum. En üstün olmadıkça değersiz biriyim diye hissediyorum. Sanki beynimin derinlerindeki bu fikir beni yönetiyor. Öyle ki bu üstünlük kriterlerine sahip olmadan normal bir insan olamayacağımı düşünüyorum.

İnsanları sevemiyorum, kimseyle diyalog kuramıyorum. Çok yalnız hissediyorum, bıktım bu halimden, değişmek istiyorum. Bu beynimin derinlerindeki sınıflandırmaları nasıl yok edeceğim. Gerçek üstünlük ancak Takvadadır. Bu şeytan işi üstünlük kriterleri yerine gerçek üstünlük kriterini nasıl koyacağım. Nasıl değiştireceğim beynimdeki bu fikri ?

aslında herkesin içinde olan duygular sende daha baskın sanki. her arkadaş çevresinin bir yöneteni vardır noktasında birçok filozof ve sosyoloğun görüş birliği var. çok yakın olsalar da kan kardeş olsalar da hep bir üstünlük yarışı vardır gizlice, ve üstün olan yönlendirici olarak kabul edilir. bir yere gidilecekse onun fikri mutlaka alınır vs.

yalnız sen değerlendirmeyi çok abartmışsın. üstün olsalar ne olacakki? iyi vakit geçirmeye bak. ya da senden daha zayıf bulduğun kişilerle mi mutlusun? kimin ne dediği kimin umrundaki? sen mutluysan orası olmak istediğin yerdir. bence öncelikle olmak istediğin yeri şu üstünlük kriterinden kurtulup mutluluk kriterine göre düzenlemeye çalış. bir de bu konuda yazılmış birkaç kitap oku, düşündüklerinin çok normal olduğunu görüp, bu kadar büyütmenin yersizliğini farkedeceksin. şuanki psikolojik bir sorun haline dönüşmüş ama öğrenerek bunu yenebilirsin gibi geliyor bana. eğer ilgini çekerse tavsiyede bulunurum. değişmek istediğini söylemişsin, psikiyatri yerine önce bir bunu dene derim bence.
    :65:
    Orjinal yazı sahibi: V. HUGO
    İYİ OLMAK KOLAYDIR, ZOR OLAN ADİL OLMAKTIR.

Yorum

vaktini ve enerjini boşuna harcama ve bunun sonucunda da kendini üzüntülere gark etme...
      kimse kimseden "üstün" değildir.. bazı insanların diğerlerinden zengin, yakışıklı, güzel, mevki sahibi v.s. olmaları,
      onların diğer insanlardan "üstün" olduklarını göstermez.. Sadece "farklı konumda" olduklarını gösterir..
      (üstün olmakla, farklı olmak arasındaki farkları anlatmama gerek yok sanırım?)
      her insanın aslında iyi olduğu ve öne çıkmayı bekleyen özellikleri vardır.
      senin de bu tür özelliklerin vardır; biraz düşünürsen bunların neler olduğunu keşfedebilirsin...
      hâsıl-ı kelâm; kompleks takılmayı bir kenara bırak, önünde dersin veya işlerin varsa onlara odaklan..
      sen o çok güzel, zengin veya her şeyi yerindeymiş gibi gözüken insanları biraz daha yakından dinlesen ve tanısan
      sana neler neler anlatacaklar... vardır herkesin kendine göre problemleri...
      kafaya takma ve her şeye rağmen haline şükret.. unutma; mutlu olmanın anahtarı da burada zaten))
      Mutluluk;paylaşmaktır...

Yorum

tavsiyeniz nedir acaba?

Yorum

Psikolok benim içinde böyle söylemişti. Hayatta çok şeyler bekleme, üstün olmaya çalışma, başarısızlıklar hastalığını dahada arttıracak.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: POZİTİF View Post
            vaktini ve enerjini boşuna harcama ve bunun sonucunda da kendini üzüntülere gark etme...
            kimse kimseden "üstün" değildir.. bazı insanların diğerlerinden zengin, yakışıklı, güzel, mevki sahibi v.s. olmaları,
            onların diğer insanlardan "üstün" olduklarını göstermez.. Sadece "farklı konumda" olduklarını gösterir..
            (üstün olmakla, farklı olmak arasındaki farkları anlatmama gerek yok sanırım?)
            her insanın aslında iyi olduğu ve öne çıkmayı bekleyen özellikleri vardır.
            senin de bu tür özelliklerin vardır; biraz düşünürsen bunların neler olduğunu keşfedebilirsin...
            hâsıl-ı kelâm; kompleks takılmayı bir kenara bırak, önünde dersin veya işlerin varsa onlara odaklan..
            sen o çok güzel, zengin veya her şeyi yerindeymiş gibi gözüken insanları biraz daha yakından dinlesen ve tanısan
            sana neler neler anlatacaklar... vardır herkesin kendine göre problemleri...
            kafaya takma ve her şeye rağmen haline şükret.. unutma; mutlu olmanın anahtarı da burada zaten))
            sanki bu beynimdeki fikirler beni yönetiyor. yönlendiriyor. sanki hayatımı bu bilinçaltımdaki temel fikirlerin üzerine kuruyorum. farkında olmadan bnei etkiliyor. duygularımı etkiliyor. kendimden üstün gördüğüm kişilerle aynı ortamda olduğumda bedenim kilitleniyor, kasılıyorum, geriliyorum, aklım, beynim duruyor, bir an önce ordan çıkıp gitmek istiyorum. bir sessizlik oluyor. ve o sırada benim içimdekileri, kıskançlığımı, kendimi aşağı görüşümü farkedecekler gibi geliyor. ve bunun bilinmesinden korkuyorum. böyle böyle devam edip gidiyor. kontrol edemiyorum kendimi.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: terim View Post
              aslında herkesin içinde olan duygular sende daha baskın sanki. her arkadaş çevresinin bir yöneteni vardır noktasında birçok filozof ve sosyoloğun görüş birliği var. çok yakın olsalar da kan kardeş olsalar da hep bir üstünlük yarışı vardır gizlice, ve üstün olan yönlendirici olarak kabul edilir. bir yere gidilecekse onun fikri mutlaka alınır vs.

yalnız sen değerlendirmeyi çok abartmışsın. üstün olsalar ne olacakki? iyi vakit geçirmeye bak. ya da senden daha zayıf bulduğun kişilerle mi mutlusun? kimin ne dediği kimin umrundaki? sen mutluysan orası olmak istediğin yerdir. bence öncelikle olmak istediğin yeri şu üstünlük kriterinden kurtulup mutluluk kriterine göre düzenlemeye çalış. bir de bu konuda yazılmış birkaç kitap oku, düşündüklerinin çok normal olduğunu görüp, bu kadar büyütmenin yersizliğini farkedeceksin. şuanki psikolojik bir sorun haline dönüşmüş ama öğrenerek bunu yenebilirsin gibi geliyor bana. eğer ilgini çekerse tavsiyede bulunurum. değişmek istediğini söylemişsin, psikiyatri yerine önce bir bunu dene derim bence.

tavsiyen,z nedir acaba?

Yorum

Orjinal yazı sahibi: deneme1 View Post
                sanki bu beynimdeki fikirler beni yönetiyor. yönlendiriyor. sanki hayatımı bu bilinçaltımdaki temel fikirlerin üzerine kuruyorum. farkında olmadan bnei etkiliyor. duygularımı etkiliyor. kendimden üstün gördüğüm kişilerle aynı ortamda olduğumda bedenim kilitleniyor, kasılıyorum, geriliyorum, aklım, beynim duruyor, bir an önce ordan çıkıp gitmek istiyorum. bir sessizlik oluyor. ve o sırada benim içimdekileri, kıskançlığımı, kendimi aşağı görüşümü farkedecekler gibi geliyor. ve bunun bilinmesinden korkuyorum. böyle böyle devam edip gidiyor. kontrol edemiyorum kendimi.
                Kendini aciz gördüğün her an , kendince üstün görmediğin insanların yanında bile kendini aşağı göreceksindir ....
                GİDENE DUR DEMEM ....

Yorum

Aslolan insan olabilmektir ... insani vasıflar kaabilince değer verilmeli kişilere yoksa diğerleri hep yanıltır insanı... sende insani değerleri kriter almalısın.... yoksa başarı , statü, yüksek ilim tahsili vs. bunlar zamanı kullanabilme ve fırsatları yakalayabilme kaabiliyeti ile olabilen olgular...
                  düşünebilen herkes kendi sınırında başarılı olabilir... kanaatkar olabilmek önemli.

KuzuZade
                  Derdest etti gönlümü serabınla gelen nazarın, n'ola ki aslına rücu etse suret-i nigarın..BeyZade
                  BEYNİNİZİ değiştirin , HAYATINIZ değişsin... ( Dr. Daniel G. Amen )
                  Psikiyatrik rahatsızlığı olan bu kitabı okusun etkili çözüm bulacaksınız. !

Yorum

Orjinal yazı sahibi: "ahenk"
                    kendinden üstün gördüğün kişilerle nasıl aynı ortamda bulunabilirsinki?
                    aynı ortamı paylaştığın kişiler genellikle senin seviyendedir.
                    bir yanlış algılaman var sanırım.belki mutlu kişileri kıskanıyorsundur
                    benden daha zeki olan bir insanla aynı ortamda bulunduğumda.. benden daha başarılı bir insanla aynı ortamda bulunduğumda... kendimden üstün gördüğüm bunlar işte...

Yorum

Orjinal yazı sahibi: "ahenk"
                      sen de eziklik var. eziklik duygusuna sahip olmayan insanları üstün görüyorsun.olay bu
                      birde daha zeki demişsin de;zeki insan diye bişey yok hep aklıma şu geliyor:insanların payına düşenden memnun olduğu tek şey aklıdır.
                      sen aklından zekandan memnunsun ki buraya bunları yazıyorsun
                      keşke faydalı birşeyler tavsiye eden olsa..

Yorum

Harfi harfine ben de aynen böyle düşünüyorum ve ben de bu durumu yenmek istiyorum, nasıl olacak bilmiyorum. Benden üstün bulduğum insanların yanında çok rahatsızım çünkü ben baskın değilim, bunu kaldıramıyorum. O yüzden bende hep kendimden daha sessiz, daha boş insanları tercih ediyorum ki sözüm geçsin. Allah yardım etsin bizlere.
                        Live fast, die young, be wild and have fun.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: senadeniz View Post
                          Harfi harfine ben de aynen böyle düşünüyorum ve ben de bu durumu yenmek istiyorum, nasıl olacak bilmiyorum. Benden üstün bulduğum insanların yanında çok rahatsızım çünkü ben baskın değilim, bunu kaldıramıyorum. O yüzden bende hep kendimden daha sessiz, daha boş insanları tercih ediyorum ki sözüm geçsin. Allah yardım etsin bizlere.
                          benden başka da varmış demek...
                          mesela sizin sorununuza göre karşıdaki kişiyi hangi kritere göre üstün görüyorsunuz.
                          mesela yakın çevrenizde böyle üstün gördüğünüz kim var, onu görünce ne hissediyorsun.. neler oluyor, neler düşünüyorsun. hangi duyguları yaşıyorsun..

Yorum

Genellikle bilgi durumuna göre sanırım üstünlüğü. Mesela bir arkadaş var her konuda bilgili. Onun anlattığı bazı şeylerden haberim dahi olmuyor orada kendimi hiçbir şey bilmiyormuş gibi hissediyorum ve bu duyguya dayanamıyorum o yüzden ya sessiz kalıyorum ya da pek aynı ortamda bulunmuyorum çünkü istemiyorum benden daha iyi birilerini görmek istemiyorum.
                            Live fast, die young, be wild and have fun.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: deneme1 View Post
                              tamam seni anlıyorum...
                              ama bu yazdıklarının üzerine sana 1. yorumumu 1 kere daha okumanı söyleyeceğim))
                              Mutluluk;paylaşmaktır...

Yorum

İşleniyor...
                              X