Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Mal mıyım acaba?

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• he ondan
    adlı üyemiz Mal mıyım acaba? konusunu başlattı

Mal mıyım acaba?

İki sene önce kendi işimi başlattığım ve ekonomik olarak sıkıntı yaşadığım için babamın dükkanında ara sıra duruyorum. Hem ona destek olurken, kendi işimi finanse etmek için de çalışıyorum. Son aylarda dükkanda insanlarla çok sıkıntı yaşıyorum. Bayramda tam gün dükkanda çalıştım. O gün kalabalıktı ve yetişemediğim anlar oldu. Problem, zorlandığım zaman strese girmem.. O gün de şöyle bir olay yaşadım. Yaşı 12-13 olan bir kızın dondurma alması ve o kalabalıkta fiyatını sorması ben 5,50 dedim ama kız nasıl ya 4 tl dedi. Dedim ki, tamam bir dakika diğer müşterilerden para alıp verirken bakacağım şimdi yanlışlık varsa düzeltirim dedim. Kız hala of ne bekliyorsun fiyatını söyler misin dedi ben de 5,50 dedim 4 tl dedi tamam tekrar bakıyım bi bekle derken off malmıdır nedir dedi. O andan ben çok sinirlendim tabi elinden dondurmayı alıp hadi git dedim. Sonra yanındaki ufaklıklar da mal mal diye bağırdılar sonra gelen geçen güldü falan ciddi anlamda sinirlerim bozulmuştu. Bir kaç ay sonra da yine dükkana bir müşteri geldi acelesi olduğunu ve para üstünü alamayacağını söyledi ben de tamam dedim yani o anda otobüse minibüse yetişecek sandım giderken de etrafı devirerek gitti hiç bişi söylemeden. Yine ben sinirlendim ve bunu ciddi bir terbiyesizlik olarak kabul ettim. O anda, yavaş dedim. Dükkandan çıktıktan sonra dışardan, ''ya hastam var acelem var biraz anlayışlı ol be!'' falan dedi. Benim hastasının olduğundan haberim yoktu zaten öyle bir durumda eğer hastam var acele eder misin deseydi ben para bile istemeden suyu almasını söylerdim etrafı yıksa da sesim çıkmazdı elbet. Sonra bir kaç saat sonra geldi ve bana hakaret etmeye başladı. Ben de durumu bilmediğimi anlatmaya çalıştım ama dinlemiyor tabi saydırmaya devam etti. Ondan sonra ben de film yine koptu ve onu oradan uzaklaştırmak istedim. Yine direnince olay büyüdü ve kavga çıktı. Karakola kadar giden bu olaydan sonra ciddi anlamda psikolojim bozuldu. Ne dükkanda durmak ne de bir daha oradan geçmek istiyorum ciddi anlamda rezil oldum aşağılandım ve babamla aram bozuldu. Şimdi öfke kontrolü ile ilgili pskyatra gitmek istiyorum ama covid nedeniyle hastanelere de gitmek istemiyorum. Hadi beni geç evdekilere bulaştırmak istemiyorum zaten yarardan çok zararım var bir de benim yüzümden kimse hastalanmasın. Konu ile ilgili fikir ve düşüncelerini paylaşmak isteyenlere şimdiden çok teşekkür ederim.

• TheEnemyInsideMe
    replied
    12-13 yaşındaki kızın (ki yeni nesil ayrı bir acımasız olabiliyor) dediğinden etkilenmen garip geldi. Gerçi olayı yaşayan bilir de sanki bana aynısını dese güler geçerdim. Neden? Diyen kim ona bakarım bir de diyen niye dedi buna bakarım.

Hep bir söylemim var: bir işte ne kadar çok insanla irtibat durumu varsa o iş o kadar zordur. Ama buradaki esas konu, senin, belki takmaman gereken, kişilerin söylemlerinden etkilenmen.

Bende de bir nevi aynısı var. Üniversitede danışmanım olan hoca "sen mühendis değil misin? bunu çok kolay yapman gerek", "raporu yazmayı bilmiyorsun", "ingilizcen çok kötü (ki yıllardır Avrupa'da yaşadım)",... gibi saldırı sayılabilecek yaklaşımlarda bulunuyor. Şu anda özgüven eksikliği hissediyorum, kendimi noksan görüyorum. Esasen (senin durumunda da olduğu gibi) insanlar (bende danışman hocam) ya canımızı sıkacağını düşünmeden konuşuyor ya da bilinçli canımız sıkılsın diye saldırıyor. Her ikisinde de bizim bundan etkilenmiyor olmamız gerekiyor. Danışman hocam bana neden öyle yaklaşıyor sence? Bana göre, aklınca, işi yaptırma taktiği bu. Emin ol ne sen malsın, ne de ben yetersiz.

Leave a comment:

İşleniyor...
X