Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Beyin testi

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Clear All
new posts

 • Beyin testi

  "Beyin Testi"  Beyninizin SAĞ tarafını mı, yoksa SOL tarafını mı çalıştırıyorsunuz ? Ya da DENGELİ bir beyine sahip ender insanlardan mısınız ?


  http://www.fwmail.gen.tr/beyin-testi/  Bende dengeli çıktı, çok memnun oldum tabii

  DENGELİ BEYİN

  Dengeli bir beyine sahipsiniz. Bu, çok nadir gerçekleşen bir kombinasyondur. Pek çok insanın ağırlıklı olarak beyninin sağ ya da sol tarafı baskınken, siz her iki yarım kürenin de özelliklerini kullanabiliyorsunuz.

  Çözülmesi gereken bir meseleyle karşı karşıya kaldığınızda, hem sağ, hem sol tarafın gücünden yararlanabiliyorsunuz. Bu da sizi oldukça yaratıcı ve esnek bir düşünür yapıyor. Birine karmaşık bir süreci açıklamanız ya da bir olayı tüm detayına kadar planlamanız gerektiğinde, problemleri mantık çerçevesinde çözen sol beyin devreye giriyor. Bir sanat çalışmasını yorumlarken ya da tamamen orjinal bir fikir üretmeniz gerektiğinde ise sağ beyin gücünü gösteriyor.

  İnsanların büyük bir çoğunluğundan farklı olarak siz, beynin var olan potansiyelinden gerçek verimi alabiliyorsunuz. Çünkü düşünme ve öğrenme işlemleri her iki tarafta da dengeli olarak kullanılıyor. Sizin gibi ender rastlanan insanlar, çok ince detayları kaçırmadan bile büyük resmi görebilmeyi, kuvvetli sezgilerle güçlü bir mantığı harmanlamayı, olaylara tarafsız bakabilmeyi çok iyi becerirler. Bu nedenle, dengeli beyine sahip insanların adil ve önyargısız olma ihtimalleri de çok yüksektir. Kıvrak bir zekanın ürünü olan fikirleriniz, nesnelliğiniz, hayata bakış açınız ve empati kurabilme yeteneğinizle her zaman görüşleri alınan, danışılan ve aranan kişi oluyorsunuz.

  Farkında olsanız da olmasanız da sizde müthiş bir yazar olma potansiyeli var. Sağ beynin sunduğu sınırsız hayal gücü, kurgu kapasitesi ve yaratıcılık size bu alanda orjinallik kazandırabilir. Bütün bunlar, sol beynin en büyük silahı olan üslup gücü ve düşünceleri eşsiz şekilde ifade ediş biçimiyle birleşince, insanları etki altına almanız kaçınılmaz.

  Dengeli beyine sahip olmanın tek dezavantajı, insanı bazen çok yüksek bir kararsızlığa itmesidir. Bunun nedeni her iki yarımkürenin de olayları kendi tekniğiyle çözmeye çalışmasıdır.
  Şuna inanmak lazımdır ki, Dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir (Mustafa Kemal Atatürk)

 • #2
  Arkadaşlar,

  İyimser’in bu enteresan test linkini paylaşmasına teşekkür ederim.
  Benimki dengeli yerine sağ beyin olarak çıktı.

  Sizinkide dengeli çıkmazsa sakın üzülmeyin. Çünkü İyimser’in eklediği tarifte yazıldığı üzere insanlarda dengeli bir beyin çalıştırması çok nadir gerçekleşen bir kombinasyonmuş. Pek çok insan ağırlıklı olarak beyninin sağ ya da sol tarafını çalıştırmaktaymış. Bu nedenle endişelenmedim.

  Yeni yılınızı kutlarım, U34
  Çaresizseniz Çare sizsiniz. U34

  Yorum


  • #3
   Ben de sol beyin ağırlıklı çıktı
   Haydi hayırlısı bakalım, yeni yıla girerken bunu öğrendiğim iyi oldu
   Bu arada özellikleri de şu imiş:

   SOL BEYİN

   Siz ağırlıklı olarak, sol beyninizi kullanıyorsunuz.

   Sizin gibi sol beynini kullanan insanlar genellikle, konuşma kabiliyeti, detaya inme, mantıklı ve analitik düşünme gerektiren durumlarda zorluk çekmezler. Farkında olsanız da olmasanız da, hitap tarzınız ve düşüncelerinizi ifade ediş biçiminizle insanları etki altına alma kapasiteniz çok yüksek. Yazar veya şair olmayı, güzel ve akıcı konuşmayı gerektiren özellikler, sol beyinle ilgilidir. Bunun yanı sıra dil öğrenmeye de büyük bir yatkınlığınız var.

   Sol beynini ağırlıklı kullanan biri olarak, karşılaştığınız olayları belli bir mantığa oturtarak değerlendiriyorsunuz. Niyetten ziyade sonuca odaklı bir yapıya sahipsiniz. Bir işi bitirmeden diğerine atlamak size göre değil. Programlanmış günlük işlerden zevk alıyorsunuz ve genelde plan, program yapıp, bu sıraya göre hareket etmeyi tercih ediyorsunuz. Bu da, yöntemli ve verimli bir çalışma tarzınız olduğu anlamına geliyor.

   Matematikte başarılı olma şansınız da çok yüksek. Rakamlar, sayılar arası ilişkiler, diziler, işlemler ve soyut düşünceden sol beyin sorumludur. Özellikle cebirsel işlem, denklem ve problem çözmede gayet iyi olduğunuz söylenebilir.

   Kendinizi rahat ifade edebildiğiniz için insanlarla iletişime geçmekte zorlanmıyorsunuz. Genelde yanlış anlaşılma gibi bir korkunuz yok; çünkü doğru kelimeleri bulmak, sol beyin için kolay bir iştir. İnsanları dinlerken de, aynı zamanda detaylara odaklandığınız için, mantıklı sonuçlara varabiliyorsunuz.

   Sol beyin gerçekleri olduğu gibi ele aldığından, girdiğiniz yeni ortamlara kolaylıkla uyum sağlayabiliyorsunuz. Sizin için püf nokta, ortamın kurallarını bilmek ve ona göre hareket etmek. Eğer bir kural yoksa, kendi kurallarınızı koyacak kadar da güven sahibisiniz.

   Fakat, sol beyni baskın kişilerin, genel olarak ilişkilerde zorlandığı bir kısım vardır; empati kurmak... Bununla ilgili en meşhur örnek, yol tarifidir. Örneğin; siz karşınızdaki kişiye yol tarif ederken, metresi metresine doğru bir tarif verebilirsiniz ancak, bütün yönleri kendinize göre tarif edersiniz. "Sağa gideceksin" dediğinizde, bu sağ taraf, sizin sağınızdır. Sol beyin, ben merkezci özellikler taşır.

   İlişkilerdeki diğer bir eksi yön ise, insanlar hakkında karar verirken, kar-zarar analizi yapmaktan kendinizi alıkoyamamanız. Aslında bu durum sol beynin, aklı ve mantığı duygulardan önce tutmasından kaynaklanmaktadır. Örneğin, bir iş yerinde patron sizsiniz ve çalışanlarınızdan birine bir proje verdiniz. Fakat bu proje, o kişinin bütün çalışmalarına rağmen, sizin istemediğiniz biçimde sonuçlandı. Bu durumda, o kişinin iyi niyet çabalarını ve emeğini bir kenera koyarak, o insanı gereğinden fazla cezalandırmanız, ya da acımasızca eleştirmeniz olasıdır. Çünkü sizin için, işlerin geldiği nokta önemlidir.

   Sol beyin, detaycı ve analitik düşünme sayesinde, size ayrıntılı işlerde büyük başarı sağlar. Fakat bazen ayrıntılara fazla girmek, büyük resmi görmenizi engelleyebilir. Buna dikkat etmeli ve dengeyi sağlamalısınız.

   Konu kitaplar olduğunda, "roman" pek tercih ettiğiniz bir tür değil, ya da ilk tercihiniz değil. Genelde düşünsel ve felsefi bazlı kitaplar, akademik değeri olan, araştırma ürünü yazılar ilgi alanınıza giriyor. Romanda ise gerçek yaşamdan esinlenerek yazılmış eserlerden daha çok hoşlanıyorsunuz. Örneğin, biyografiler, tarihi romanlar, birebir hayatın içinden insanların anlatıldığı hikayeler gibi. Aynı şey sinema için de geçerli. Kurgusu yüksek, fantastik filmler pek ilgi alanınıza girmiyor.
   *Bizi bilge yapan, okuduklarımız değil farkında olduklarımızdır*

   Yorum


   • #4
    Bende hiç beyin yokmuş çıktı sağ beyinmişmiş..ama çoğu şey benle bağdaşmıyor ki..
    Last edited by sonbaharr; 30-12-2009, 01:36 PM.
    Evli ve mutlu,çocuklu....sigpic

    Yorum


    • #5
     Ben sol beyin ağırlıklı çıktım. Özellikleri de genel itibariyle uyuyor bana
     Çözüm genelde ummadığımız, bakmadığımız yerdedir

     Yorum


     • #6
      bende sağ beynimi kullanıyormuşum.bir kısmı bana uydu.....
      SAĞ BEYİN

      Siz, ağırlıklı olarak sağ beyninizi kullanıyorsunuz.

      Solak olma ihtimaliniz çok yüksek. Öyle değilse bile, sol kolunuz, sağ elini kullanan diğer insanlara nazaran daha güçlü.

      Sizin gibi sağ beynini ağırlıklı olarak kullanan insanlar, hayatlarının pek çok alanında esnek bir yapıya sahip olurlar. Müzikal bir eserdeki nüansları fark etmekte, ya da herhangi bir sanat çalışmasını yorumlamakta ustasınız. Hayata bütünüyle farklı bir perspektiften bakmak, sizi son derece yaratıcı, sınırsız hayal gücüne sahip ve ayrıcalıklı kılıyor.

      Düşünme sürecindeki esnekliğiniz genelde fiziksel çevrenize de yansıyor. Örneğin, insanlardan dağınık ve düzensiz olduğunuza dair cümleleri sık sık duymuşsunuzdur. Aslında bu durum sizin tertipsizliğinizden değil, düzenleme yaparken, diğer insanlardan daha farklı sistemler kullanmanızdan kaynaklanıyor; mesela renge göre, konuya göre, şekle göre kategorilendirme gibi...

      Kesin ve katı kurallar, düz alfabetik sistemler sağ beyine göre değildir. Sağ beynini baskın kullanan insanlar ezber yapmayı, adım adım ilerlemeyi sevmezler. Örneğin, siz matematikte cebirsel işlemlerden ziyade, geometriden daha fazla zevk alıyorsunuz. Ya da türkçe dersinde, gramer sorularından çok, paragraf sorularında başarılı olma ihtimaliniz daha yüksek...

      Tamamen özgür ve kendi yöntemlerinizle çalışmayı seviyorsunuz. Bu nedenle önceden belirlenmiş plan ve programlar önünüze konulduğunda isyan bayrağını çekiyorsunuz. Siz işleri sırayla halletmek yerine, rastgele başlamayı, birinden diğerine atlamayı tercih ediyorsunuz. Fakat burdan sorumluluk sahibi olmadığınız anlaşılmasın. Bu, sizin "YÖNTEMİNİZ", ki bu yöntemle en az planlı çalışan insanlar kadar performans gösterebiliyorsunuz. Ancak, bu yöntem profesyonel yaşamda sizi zaman zaman sıkıntıya sokabilir, örneğin elinizdeki projelerin yarım kalmasına veya gecikmesine sebep olabilir. Bu durumu, ayrıntılara daha dikkat ederek, gerekirse hatırlatıcı notlar alarak aşabilirsiniz.

      Sağ beyni baskın kişiler, sıklıkla dışardan anlaşılmaz, karmakarışık insanlar gibi görünürler. Örneğin, siz ne demek istediğinizi çok iyi bilirsiniz ancak doğru kelimeleri bulmakta genelde zorlanırsınız. Bu da zaman zaman yanlış anlaşılmanıza sebebiyet verebilir. Aslında empati kurabilen, duygusal bir durumu anında farkedebilen bir yapıya sahipsiniz. Sadece kendinizi ifade etmekte güçlük çekiyorsunuz.

      Sağ beyin için, anlamlar ve nedenler çok önemlidir ve içgüdüsel bir işleve sahiptir. Sezgileri kuvvetli bir insansınız. Örneğin, bir test sınavında doğru olarak hissettiğiniz cevap genelde doğru çıkar. Çevrenizdekiler tahminleriniz ve öngörünüze sıklıkla başvururlar.

      Konu edebiyat olduğunda, yaratıcı ve fantastik bir anlatımı olan, kurgusu ve hayal dünyası geniş olan kitapları tercih ediyorsunuz. Aynı şey sinema için de geçerli. Bilim kurgu ve macera filmleri size göre.
      Beyninizin SAĞ tarafını mı, yoksa SOL tarafını mı çalıştırıyorsunuz ? Ya da DENGELİ beyine sahip ender insanlardan mısınız ?
      testinin içinde ne varsa dışınada o sızar

      Yorum


      • #7
       Rica ederim Umut34. Dengeli çıkmazsa tabii ki üzülmeyin. Senin de belirttiğin gibi dengeli beyin çok az görülen bir kombinasyonmuş. Yani normali sağ ya da sol beyinli çıkması.
       Bakalım oğlumda ne çıkacak çok merak ediyorum
       Sağ ve sol beyin hakkındaki yazıları buraya aktarmak iyi olmuş, onları da görmüş oldum.
       ilksencim senle aynıyız ha çok hoş ))
       Şuna inanmak lazımdır ki, Dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir (Mustafa Kemal Atatürk)

       Yorum


       • #8
        6 yaşındaki kızıma okudum o cevapladı sol beynini kullanıyormuş birazdan diğer kızımada yaapacağım bakalım onda ne çıkacak
        çok güzel bir paylaşım olmuşİyimser böyle testler hep hoşuma gitmiştir.daha varsa ekle ne olur..........
        testinin içinde ne varsa dışınada o sızar

        Yorum


        • #9
         diğer kızım da dengeli beyin çıktı.....
         eeee ne olacak her beyinden bir ses çıkacak sağ sol dengeli :::::::)))))))
         testinin içinde ne varsa dışınada o sızar

         Yorum


         • #10
          Oğlumda sol beyin çıktı:


          Konuşma kabiliyeti iyi, detaya inme, mantıklı ve analitik düşünme gerektiren durumlarda zorluk çekmiyor doğru

          İnsanları etki altına alma kapasitesi çok yüksek, doğru.

          Matematikte çok başarılı, doğru. Özellikle cebirsel işlem, denklem ve problem çözmede gayet iyi.

          İnsanları dinlerken de, aynı zamanda detaylara odaklanıyor ve mantıklı sonuçlara varabiliyor. Bu da doğru hayret...

          Eğer bir kural yoksa, kendi kurallarını koyacak kadar güven sahibi

          Sol beyni baskın kişilerin, genel olarak ilişkilerde zorlandığı bir kısım varmış; empati kurmak... işte bu da çok doğru!!!!


          Kitaplar ve sinema için yazılanlar da doğru...          İnananmıyorum aynen oğlumun özellikleri. Demek ki bu test çok doğru sonuçlar veriyor.
          Şuna inanmak lazımdır ki, Dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir (Mustafa Kemal Atatürk)

          Yorum


          • #11
           benDe soL beynini kuLLananLardanmıŞım...(=
           TEK GERÇEK BEŞİKT" AŞK

           Yorum


           • #12
            Benimkide dengeli çıktı iyi yav...
            BİN KERE MAZLUM OLSANDA BİR KERE ZALİM OLMA

            Yorum


            • #13
             Sol beyin çıktı.
             Hayati yasamanın iki yolu var. Biri hiçbir şey mucize değilmiş gibi
             yasamak...
             Diğeri herşey mucizeymiş gibi yasamak
             Albert Einstein

             Yorum


             • #14
              bende de sol beyin çıktı ama benle çok alaksızz

              Yorum


              • #15
               bende sol beyin kullananlardanımm...
               kendinize engel olmayın, merak edin, çalışmayı sevin, moralinizi bozmayın, kendinize ödül verin ve istekli, azimli olun.. yarın çok geç olabilir.

               Yorum

               İşleniyor...
               X