Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Meslek Seçimi: Psikolog Olmak.

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

herkese günaydın . bende 11.sınıf öğrencisiyim bi senedir hedefim iyi bir psikolog olmak daha önceleri pdr okumak istiyordum ama beni çeken bi yönü kalmadı artık hem insanlarla iletişimde olmak hemde herkesin dilinde dolasan bi meslek olmayan bi iş istiyorum ve psikologluğun tam anlamıyla benim mesleğim olduğunu düşünüyorum. ama bi kaç soru işareti var kafamda bunlardan biri üni. den mezun olduğumuzda direk psikolog olup olmadığımız dı sanırım oluyormusuz peki ya mezun olduktan sonra nerelerde işe başlıyabiliyoruz? bide benim önceki yıllardan çok eksiğim var adam akıllı çalısmaya baslayıp bu bölümü en iyi yerde okumak istiyorum bunun için hangi üni. okumam benim için en iyi olur bilgi sahibi olanların yardım etmesini istiyorum. iyi pazarlar :103:

Yorum

Orjinal yazı sahibi: rudeqirL View Post
      herkese günaydın . bende 11.sınıf öğrencisiyim bi senedir hedefim iyi bir psikolog olmak daha önceleri pdr okumak istiyordum ama beni çeken bi yönü kalmadı artık hem insanlarla iletişimde olmak hemde herkesin dilinde dolasan bi meslek olmayan bi iş istiyorum ve psikologluğun tam anlamıyla benim mesleğim olduğunu düşünüyorum. ama bi kaç soru işareti var kafamda bunlardan biri üni. den mezun olduğumuzda direk psikolog olup olmadığımız dı sanırım oluyormusuz peki ya mezun olduktan sonra nerelerde işe başlıyabiliyoruz? bide benim önceki yıllardan çok eksiğim var adam akıllı çalısmaya baslayıp bu bölümü en iyi yerde okumak istiyorum bunun için hangi üni. okumam benim için en iyi olur bilgi sahibi olanların yardım etmesini istiyorum. iyi pazarlar :103:
      lise sonda bu bilince sahip olman çok güzel, benim için aynı şey geçerli değildi malesef. Psikolokluğu seçerken oldukça araştırmanı öneririm, bildiğim kadarıyla hastalarla iletişime geçen(klinisyen) psiklogların sadece bir kısmı, diğerleri psiklojinin farklı alanlarında yoğunlaşıyorlar. Tıp fakültelerinde hastalara bakmak için master+yüksek lisans gerekiyor sanırım. Bunun içinde ingilizcen olması gerekebilir. Ayrıa ben psikiyatri polininğine gittiğimde psikolglar psikiyatristlerin altında eziliyorlar gibi geldi bana, hemşireden pek farkını göremedim...
      3 kuruşluk insana 5 kuruşluk değer verirsen 2 kuruşa seni satar.

When you lose small mind, you free your life..

Yorum

iyi bi psikolog olmak benim için yeterli ama hala gidebileceğim bi üniv. secemedim.

Yorum

tavsiye istiyorum

Orjinal yazı sahibi: psiko_istem View Post
          sevgilii tes..
          ben psikoloji bölümü 3. sınıf öğrencisiyim. sana 3 yıldır ve daha önceki kendi bildiklerimle sorularını cevaplamak istedim. psikolog olmak için fen edebiyat fakültesinin psikoloji bölümü okumak yeterli. unvanının alıyorsun. tabi uzman olamk istiyorsan tezli yüksek lisans yaptığında uzman psikolog oluyorsun. öncelikle psikoloji gerçekten sabır işi. ağır bir eğitimi var en aznında bizim üni. öyle.. en iyi üni. tabiki ve bence ODTÜ.bizim hocaların hepsi ODTÜ MEZUNU VE CİDDEN İŞLERİNİ İYİ YAPIYORLAR... yaş sıınırı yok. ancak ibnsanları sevmen ve onları anlamaya çalışman çok öenemli iyi bir psikog olmak için tabi işi ranta dökmeyeceksin. yani sokaktaki insana kadar inmen gerekiyor. oturduğun yerden tek bir resim üzürinden değilde başını camdan sarkıtıp insanları gözlemleyerk bir şeyler yapmak önemli. yani gözlem yeteneğin iyi olacak ki insanların davranışlarını anlayabilesin. psikologlar psikoterepi uygular psikiyatristlerde daha çok ilaç yazarlar.psikoterepiyi yauygularlar yada ve genellikle işlerine gelmediği için psikoterapi yapmazlar. UMARIM FAYDAM DOKUNMUŞTUR.
          insanları çok iyi tanımıyorum ama bir tek pürüz orda sevmiyorum genelde insanları daha doğrusu kendimi uzaylı gibi hissediyorum toplum içinde öyle bön bi halim var ama aptal fiğilim sadece düşünme şeklim bakış açım farklı bunu başkaları da söyler bir de ağır depresyon tedavisine başladım geçen yıl bu yıl da devam ettim beklenenin çok üstünde bi başarı elde ettim ve kendimi bildim bileli psikoloji istiyorum bi bunalım anımda verdiğim bi karar deil yanlış anlamayın bilinçli olarak karar verdim
          ama yine de bu şekilde psikoloji okumam zaten hassas olan sinirlerimi daha da yıpratır mı diyorum bi de biraz ironik sanki sizce bunlar üstünden gelinebilir şeyler mi başarılı olmam ve istemem yeterli mi sizce

Yorum

ben lise 3. sınıfa geçtim ve sayısal okuyorum. ama psikolog olmak da istiyorum. sayısal okuyarak da kazanabilir miyim bu mesleği ve puanları konusunda biraz bilgi alabilir miyim. şimdiden teşekkürler...

Yorum

peki üniversite sınavında oran olarak ne kadar net çıkarmam gerekiyo. yani hedefim ne olmalı sınırları zorlamadan?*

Yorum

Olabilirsin tabi...Hazır bölümler arası geçişlerde puan kırılmıyorken deneyebilirsin şansını...Yapman gereken şey eşit ağırlıktan da hazırlanıp psikoloji yazmak...Zaten sayısalcı olduğun için bu senin için avantaj bile olur...Ahh yerinde olabilmeyi o kadar isterdim ki....
                Beni bir gün unutacaksan, bir gün bırakıp gideceksen, boşuna yorma derdi; boş yere mağaramdan çıkarma beni. Alışkanlıklarımı özellikle yalnızlığa alışkanlığımı kaybettirme boşuna. Tedirgin etme beni. Bu sefer geride bir şey bırakmadım. Tasımı tarağımı topladım geldim. Neyim var neyim yoksa ortaya döktüm. Beni bırakırsan sudan çıkmış balığa dönerim.

Yorum

peki çok teşekkürler

Yorum

Orjinal yazı sahibi: jamiryu View Post
                    peki çok teşekkürler
                    Psikiyatri oku, psikolog olmayi bosver, psikologlar`in ise yaradigini gormedim pek. Matematigin de iyi sanirim, sayisalci olduguna gore, doktor ol.
                    so you're saying there's a chance ?

Yorum

merhabalar 2 gün içinde yapmam gereken bir alan seçimim var, yeterince insanla konuştuğumu düşünüyorum yine de kafamda bazı şeyler adam akıllı oturamadı. Senelerdir psikoloji, sosyoloji vb. alanlarında okumalar yapmaktan hoşlanan bir insanım bilemiyorum hızlı mı tükettim ama psikolojiden yavaş yavaş soğumaya başladım. gerçek anlamda bir faydası olduğuna olan inancımı yitiriyorum. Alan seçimi konusunda durumum biraz karışık. sayısal alandan psikoloji okumak istediğim ve yüksek yerler hedeflediğim için eşit ağırlığa geçiş yaptım 11. sınıfı eşit ağırlık olarak okudum fakat bu süre içinde psikolog olmayı istemediğimi fark ettim. bu noktada yeniden sayısal bölümleri düşünmeye başladım fakat böyle bir eksikle sayısala yetişmek zor olacak. hastayla birebir ilişki içinde bulunmak, hastanelerde çalışmak veyahut terapist olarak çalışmak istemiyorum. eşit ağırlıkta ise başka hiçbir bölüm kafama yatmıyor. işin sadece araştırma, soruşturma öğrenme alanıyla uğraşmak adına akademisyenliği düşündüm, bu noktada da "inanmadığın bir şeyin akademisyenliğini nasıl yapacaksın" gibi tepkilerle karşılaştım. Benim öğrenmek istediğim psikoji okumam durumunda klinik dışında iş bulabileceğim ne gibi alanların mevcut olduğu. Bir psikologla konuşmak iyi olurdu fakat bu kadar kısa sürede bulabileceğim biri yok. fikirlerinizi almak istediğim için siteye kayıt oldum. teşekkürler şimdiden

Yorum

Psikoloji bayağı popüler meslek.
                        İster mermi kullansın, ister oy pusulası, insan iyi nişan almalı, kuklayı değil kuklacıyı vurmalı.
                        Malcolm X

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Avril_34 View Post
                          Arkadaşlar Psikoloji okumak geleceğini garantiye almaktır bence.. Bu konu hakkında hocalarımızla bol bol sohbet ediyoruz..

Psikoloji insan kaynaklı bir bilimdir.. Bu nedenle insanın olduğu heryerde Psikologlara ihtiyac vardır ve olacaktır.. Özellikle ilerleyen zamanlarda..

Ben psikolojiden başka bir bölüm düşünmüyorum.. İnsanların davranıslarını tanımlamayı,anlamayı,önceden kestirebilmeyi ve yönlendirmeyı seviyorum.. Psikolojinin amacı da bu zaten..

Bu arada benim psikoloji okuyan arkadaşlara bir sorum olacak.. Malum henüz lisedeyim açıkcası biraz da endişeliyim.. Psikoloji okumak nasıl birsey? (içeriğinden bahsetmiyorum) Yani size ağır mı geliyor? Çok fazla anket çalısmaları oluyormus sanırım. Ne düşünüyorsunuz..

Şİmdiden teşekkürler..
                          Canım kardeşim benim senin şu sinerjinin onda biri yok onlarda.

Saatim dolsa da def olup gitse derdindeler hoş insan tanımadığı birine derdini dökmekle derman aramaya ve üstüne bir de para vermeye nasıl razı gelir onu da bilmem.

Hiç işim olmaz
                          ........

Yorum

İşleniyor...
                          X