Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Meslek Seçimi: Psikolog Olmak.

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Meslek Seçimi: Psikolog Olmak.

Merhaba,

Sitenizi birkaç gündür takip ediyorum. Hoşuma gitti. Hayat insanla başladı. İnsan davranışlarıyla...

Tanımak, tanışmak, kendimizi kontrol etmek ne kadar zor değil mi? Bırakın insanları, kendimizi bile tanıyamıyoruz yeri geliyor...

Hepimiz etkileşim halindeyiz. Birbirimizden etkileniyoruz. Davranışlardan, sözlerden, fikir düşüncelerden...
    İnsanların burada birbirine yazması; sorunlarına ufak çözümler, kendilerine manevi destekler bulması çok hoş...

Benim de sorularım olacak ilk mesajımla; ilgili kişilere, bilgi sahibi olanlara:

Nasıl psikolog olunur? Fakülte bitirmek yeterli midir? Ülkemizde bu bölümün eğitimini en iyi veren okullar hangileridir? Hangi okulları tavsiye edersiniz? İyi bir psikolog olmak için hangi çabalar gerekir? Önerileriniz nelerdir? Özel beceri, isteyen bir meslek dalı mıdır? Yaş sınırı önemli midir? (30 unda iyi bir psikolog olunur mu?) Psikiyatr ile psikolog arasında ki fark nedir? Ülkemizde psikologların durumu nedir? (maddi, manevi)

Psikolog olmak için nedenleriniz neydi?

Muhtemelen çoğumuz üniversiteye hazırlanırken seçtiğimiz bölümü “gerçekten istediğimiz” için olup olmadığını bilmeden girdik. Ben de aynı şekilde... Ama şimdi psikoloji okumak istiyorum. Ancak nedenler, sorularıma cevaplar bulmak istiyorum. Umarım bana yardımcı olabilir, yön verebilirsiniz. Vereceğiniz güzel, doğru, açıklayıcı yanıtlar isteğimi gerçekleştirmem de çok faydalı olacak. Bunu göz önünde tutarak yazarsanız çok sevinirim.

Şimdiden teşekkürler.

Yeni üyelere pek değer verilmiyor anlaşılan burada :?

Yorum

Psikolog olmanin en on sarti sabirli olmaktir. SEn bu kadar sabirsiz olursan hastani sakin sakin nasil dinleyeceksin ?
      ) biraz sabret yanitlar gelir birazdan.

Yorum

merhabalarrr...
        ben de bu yıl ünv ye hazırlanıyorum ve psikoloji okumak istiyorummm bunun en önemli sebebi insanları çok iyi anlamak istiyorum her yönüylee..... merak ettiğin soruların bazılarını biliyorum sanırım mesela psikiyatr olabilmen için tıp okuman lazım ve bitirdikten sonra bu alanı seçmen lazım ... psikolog olabilmen için psikoloji bölümü yani fen edebiyat fak. ni bitimen gerekirr.... psikoloji okumak isteyen insanlar öncelikle sabırlı olmalı hiç bişey hiç bi konuda önyargılı olmamalı... kendini karşısındakinin yerine koyabilmelii..
        bilmem ben böyle düşnüyorum sadece düşncelerimi yazmak istedimm
        bi de araştırmalarıma göre intahar vakalarının çou psikoloji bölümünde okuyanlarda görülüyomuş ....

Yorum

SORULARININ BİR KISMININ CEVAPLARI ZATEN SİTE FORUMLARINDA VAR.
          ama benim eklemek istediğim carl rogers'şu sözü
          "önemli olan psikiyatrist yetiştirmek değil,psikiyatriye uygun kişiyi bulmaktır."

Yorum

sevgilii tes..
            ben psikoloji bölümü 3. sınıf öğrencisiyim. sana 3 yıldır ve daha önceki kendi bildiklerimle sorularını cevaplamak istedim. psikolog olmak için fen edebiyat fakültesinin psikoloji bölümü okumak yeterli. unvanının alıyorsun. tabi uzman olamk istiyorsan tezli yüksek lisans yaptığında uzman psikolog oluyorsun. öncelikle psikoloji gerçekten sabır işi. ağır bir eğitimi var en aznında bizim üni. öyle.. en iyi üni. tabiki ve bence ODTÜ.bizim hocaların hepsi ODTÜ MEZUNU VE CİDDEN İŞLERİNİ İYİ YAPIYORLAR... yaş sıınırı yok. ancak ibnsanları sevmen ve onları anlamaya çalışman çok öenemli iyi bir psikog olmak için tabi işi ranta dökmeyeceksin. yani sokaktaki insana kadar inmen gerekiyor. oturduğun yerden tek bir resim üzürinden değilde başını camdan sarkıtıp insanları gözlemleyerk bir şeyler yapmak önemli. yani gözlem yeteneğin iyi olacak ki insanların davranışlarını anlayabilesin. psikologlar psikoterepi uygular psikiyatristlerde daha çok ilaç yazarlar.psikoterepiyi yauygularlar yada ve genellikle işlerine gelmediği için psikoterapi yapmazlar. UMARIM FAYDAM DOKUNMUŞTUR.
            i m just i m dumb maybe just happy... carpediem

Yorum

Re: Meslek Seçimi: Psikolog Olmak.

Orjinal yazı sahibi: Tes
              Merhaba,

Sitenizi birkaç gündür takip ediyorum. Hoşuma gitti. Hayat insanla başladı. İnsan davranışlarıyla...

Tanımak, tanışmak, kendimizi kontrol etmek ne kadar zor değil mi? Bırakın insanları, kendimizi bile tanıyamıyoruz yeri geliyor...

Hepimiz etkileşim halindeyiz. Birbirimizden etkileniyoruz. Davranışlardan, sözlerden, fikir düşüncelerden...
              İnsanların burada birbirine yazması; sorunlarına ufak çözümler, kendilerine manevi destekler bulması çok hoş...

selamlar
              psikolog olmak için herhangi bir psikoloji bölümünü bitirmek yeterlidir. psik. dan. değil psikoloji bölümü bunu karıştırmayalım. ayrıca psikiyatrist olmak için önce 6 yıl tıp okuduktan sonra tus sınavıyla psikiyatri uzamnlığı kazanıp 5 yıl daha okumanız gerekli.
              gelelim psikologların türkiyedeki durumuna psikologlar türkiyede biraz güdük kalmış mesela 4 yıllık eğitim yeterli değil, ayrıca hiç bir yetkin yok psikiyatristlerin karşısında sanki testör muamelesi görüryorsun. ayrıca iş bılma gibi bir sorunun hiç olmaz maddi olarak türkiye ortalamasının üstünde kazanırsın. ben bir daha dünyaya gelsem yine psikolog olurdum.

Benim de sorularım olacak ilk mesajımla; ilgili kişilere, bilgi sahibi olanlara:

Nasıl psikolog olunur? Fakülte bitirmek yeterli midir? Ülkemizde bu bölümün eğitimini en iyi veren okullar hangileridir? Hangi okulları tavsiye edersiniz? İyi bir psikolog olmak için hangi çabalar gerekir? Önerileriniz nelerdir? Özel beceri, isteyen bir meslek dalı mıdır? Yaş sınırı önemli midir? (30 unda iyi bir psikolog olunur mu?) Psikiyatr ile psikolog arasında ki fark nedir? Ülkemizde psikologların durumu nedir? (maddi, manevi)

Psikolog olmak için nedenleriniz neydi?

Muhtemelen çoğumuz üniversiteye hazırlanırken seçtiğimiz bölümü “gerçekten istediğimiz” için olup olmadığını bilmeden girdik. Ben de aynı şekilde... Ama şimdi psikoloji okumak istiyorum. Ancak nedenler, sorularıma cevaplar bulmak istiyorum. Umarım bana yardımcı olabilir, yön verebilirsiniz. Vereceğiniz güzel, doğru, açıklayıcı yanıtlar isteğimi gerçekleştirmem de çok faydalı olacak. Bunu göz önünde tutarak yazarsanız çok sevinirim.

Şimdiden teşekkürler.
              hayat yaşamaya değer

Yorum

Orjinal yazı sahibi: bilgemli
                merhabalarrr...
                ben de bu yıl ünv ye hazırlanıyorum ve psikoloji okumak istiyorummm bunun en önemli sebebi insanları çok iyi anlamak istiyorum her yönüylee..... merak ettiğin soruların bazılarını biliyorum sanırım mesela psikiyatr olabilmen için tıp okuman lazım ve bitirdikten sonra bu alanı seçmen lazım ... psikolog olabilmen için psikoloji bölümü yani fen edebiyat fak. ni bitimen gerekirr.... psikoloji okumak isteyen insanlar öncelikle sabırlı olmalı hiç bişey hiç bi konuda önyargılı olmamalı... kendini karşısındakinin yerine koyabilmelii..
                bi de araştırmalarıma göre intahar vakalarının çou psikoloji bölümünde okuyanlarda görülüyomuş ....
                selamlar
                ben meslek hayatım boyunca şu son yazdığınız cümleyle ilgili hiç birşey okumadım. ve böyle birşey varsa benim görmemem imkansız gibi. yani böyle birşey yok. hele türkiyede hiç yok. 20 bin psikolog arasında duyduğum 2 intihar vakası var. belki araştırılsa belkide en az intihar psikologlardadır.
                hayat yaşamaya değer

Yorum

bende psikoloji bölümünde okumak istiyorum ama korkuyorum ülkemizde her üni meslek sahibi etmiyo acaba okuduktan sonra iş bulma imkanım ne olur psikoloji öğretmeni olmayı seçersem psikoloji öğretmenleri atamları nasıl yada psikolog olsam ayda en az ne kadar kazanırım cevap veren herkese teşekkür ederim

Yorum

arkadaşlar yazmışlar ama kısaca yazayım ben de. bence okuduğun üni deil senin çaban önemli psikoloji kongreleri düzenlenir her yıl ve geçen seneki kongrede mersinli 1. sınıf öğrencileri inanılmaz bi sunuş hazırlamışlar mesela. bu da üninin deil öğrencinin kendini geliştirmesiyle alakalı olduğunun bir göstergesi bence. sadece kitaplardan habara hubara ezberlencek ya da öğrenilecek bi bölüm değil. yorum yapabilmeli, sorgulayıcı olmalı psikoloji öğrencisi ve en önemlisi de gözlem bence. arkadaşların da dediği gibi sokağa kadar inmelisin bi terapi uygularken de. bölümü okumak pek yeterli olmuyor bence yani en azından benim hedeflerim için. iş imkanı oluyor yine ama hedefin yüksekse 4 veya 5 yılın üstüne yüksek lisansı yapılmalı.

psikolog terapi yapar ilaç yazmaz bazı durumlarda psikiyatr ile çalışılır.

ama özel bi yetenek olmasa da özel bi karakter isteyen bir bölüm bence sadece parası için tercih edilmemeli bunu başlığı açan arkadaşa değil hazır konusu gelmişken genele söylemek istedim. yoksa okulda zorluk çekilebilir.

neyse sanırım yine çenem düştü :lol:

Yorum

Orjinal yazı sahibi: nyx
                      arkadaşlar yazmışlar ama kısaca yazayım ben de. bence okuduğun üni deil senin çaban önemli psikoloji kongreleri düzenlenir her yıl ve geçen seneki kongrede mersinli 1. sınıf öğrencileri inanılmaz bi sunuş hazırlamışlar mesela. bu da üninin deil öğrencinin kendini geliştirmesiyle alakalı olduğunun bir göstergesi bence. sadece kitaplardan habara hubara ezberlencek ya da öğrenilecek bi bölüm değil. yorum yapabilmeli, sorgulayıcı olmalı psikoloji öğrencisi ve en önemlisi de gözlem bence. arkadaşların da dediği gibi sokağa kadar inmelisin bi terapi uygularken de. bölümü okumak pek yeterli olmuyor bence yani en azından benim hedeflerim için. iş imkanı oluyor yine ama hedefin yüksekse 4 veya 5 yılın üstüne yüksek lisansı yapılmalı.

psikolog terapi yapar ilaç yazmaz bazı durumlarda psikiyatr ile çalışılır.

ama özel bi yetenek olmasa da özel bi karakter isteyen bir bölüm bence sadece parası için tercih edilmemeli bunu başlığı açan arkadaşa değil hazır konusu gelmişken genele söylemek istedim. yoksa okulda zorluk çekilebilir.

neyse sanırım yine çenem düştü :lol:
                      bencede
                      <div>İZ BIRAKANLAR UNUTULMAZ.....</div><br />

Yorum

Orjinal yazı sahibi: psikomurat
                        20 bin psikolog arasında .....
                        Burada yazılı 20 bin psikolog için bir resmi kaynak var mıdır?
                        Bazı haberlerde de, Türkiye'de toplam 100 bin kadar doktor, 1400 kadar da psikiyatrist olduğu geçiyor.
                        Psikiyatr sayısına kıyasla ülkemizde epey psikolog varmış..

Yorum

Merhaba Tes,
                          Sırasıyla,
                          1-Fen Edebiyat fakültelerinin psikoloji bölümünü bitirmen yeterlidir,yalnız bizim diplomalarda (1993) PSİKOLOG UNVANI VERİLMİŞTİR diyorda yenilerde psikoloji lisans mezunudur yazdığını duydum araştırmak lazım,
                          2-En iyi okul İstanbul Üniversitesi'dir.
                          ''İstanbul Üniversitesi, dünyanın ilk 500’ündeki tek Türk üniversitesi''
                          başka bir şey söylememe gerek var mı?
                          http://www.istanbul.edu.tr/iuha/?pag...ail&int_Id=988

http://www.iu.edu.tr/duyurular/duyuru_icerik.php?803=

3-İyi bir psikolog olmak için adam gibi adam olacaksan zaten başarırsın,
                          4-Analiz yapabileceksin,birikimlerini sentezleyebileceksin,sezgilerin güçlü olacak,yani leb demeden leblebiyi anlıyacaksın,
                          5-Yaşa gelince hiç dert değil benim profilime bak,44 yaşında psikolog oldum ve hala işimi severek yapıyorum,
                          6-Psikiyatristi yukarıda yazdılar,
                          En önemlisi EA2 de %2'lik dilime gireceksin.
                          7-Madde önemli değil işini iyi yap yeterki,gönlün zengin olsun,hayır dua al.
                          Sağlıkla kal.
                          [/img]

Yorum

Orjinal yazı sahibi: pskseytekin
                            Merhaba Tes,

5-Yaşa gelince hiç dert değil benim profilime bak,44 yaşında psikolog oldum ve hala işimi severek yapıyorum,
                            tebrikler ...
                            Zaten bu bölüme girersem bende o yaş civarı okuyacağım gibi
                            en önemlisi benim fikrim bu bölümde insanları çok sevmek vede onların duygularını anlamaya çalışmak yani empati kurmak
                            -O Seyyıdınden Kacan bir kole...SnN

Yorum

Orjinal yazı sahibi: bilgemli
                              merhabalarrr...
                              Merhaba Tes izninle '' bilgemli''ye birşey sormak istiyorum.
                              Psikologlarda intihar vakalarını dünden bu yana araştırıyorum,herhangi bir veriye rastlayamadım.Lütfen kaynağınızı yazarsanız sevinirim,bizde bilgi sahibi olmuş oluruz.
                              Sağlıkla kalınız.

Yorum

İşleniyor...
                              X