Duyuru

Collapse
No announcement yet.

psikologlar bölümünden memnun mu?

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• psikologlar bölümünden memnun mu?

arkadaşlar ben ege üniversitesi psikoloji bölümünde okuyorum bu yıl mezun oluyorum ben bölümümü çok seviyorum ve iyi ki seçmişim diyorum merak ettim sizler de bu bölümden memnun musunuz?

Ben de psikoloji okumayı çok istiyorum Allah ım nasip eder inşallah. Ne mutlu sana..
    Tek dönümsün ömrüm...

Yorum

ne güzel o zaman sana bişey sordum cevap verirmiisn

yaygın anksiyete ömür boyu sürermi tamamen psikolojik bi rahatsızlıkmı yoksa beyindeki serotonin ve genetiğin etkisi varmı

Yorum

Re: ne güzel o zaman sana bişey sordum cevap verirmiisn

Orjinal yazı sahibi: theangel
        yaygın anksiyete ömür boyu sürermi tamamen psikolojik bi rahatsızlıkmı yoksa beyindeki serotonin ve genetiğin etkisi varmı
        Beyindeki sinirler arasında iletiyi sağlayan maddelerden biri olan Noradrenerjik sistemin aşırı etkinliğin kaygı ve korku oluşturduğu bilinmektedir. Yaygınlaşmış kaygı bozukluğunda (YKB) noradrenerjik sistemde artmış bir etkinlik ya da adrenoseptör duyarlılığında değişmeler olduğu; diğer bir madde olan ayrıca seronerjik etkinlikte artış, GABA etkinliğinde azalma olduğu gösterilmiştir.

Biyolojik araştırmalar beynin kaygı ile ilişkili bölgelerinde (kortikal yapılar, limbik sistem, bazal gangliyonlar ve serebellum) nöral iletinin bozulmuş olabileceğini düşündürmektedir.
        Normalde stres yanıtlarında olması gereken otonomik esnekliğin azaldığı görülmektedir.
        Hastaların 1.derece yakınlarında %20 gibi yüksek oranda YKB'ye rastlanması genetik etkenleri düşündürmekteyse de genel kabul çevresel etkenlerin daha önemli olduğu yönündedir.
        Kaygı ile kişilik özelliklerini araştıran çalışmaların çoğunda "çekingen, bağımlı, kompülsif ve düşük benlik saygısı" özelliklerinin önemli yatkınlaştırıcı etkenler olduğu gösterilmiştir.
        Stres verici yaşam olayları YKB'de en azından tetikleyici bir etkendir.

Sonuç olarak bu bozukluğun kalıtsal ve biyolojik bir temel üzerinde çevresel olumsuzluklarla ortaya çıktığı düşünülmelidir.

Kimi hastalarda belirtiler ısrarlı ve yaşam boyu devam ederken, kimilerinde önemli düzelme sağlanmakta ancak stresli olay dönemlerinde alevlenmelerle seyretmektedir.

ALINTIDIR.
        Tek dönümsün ömrüm...

Yorum

teş.ederim bilgi için

doktorum ömür boyu sürmeyecek dedi ama stresli olaylarda alevlendiğine belli çünkü bu sene tekrar tedaviye başladım herhalde stresli olaylarda kendimi kontrol etmesini öğrenicem böylece hayatım daha düzenli olucak konstrasyon bozukluğu ve dengesizlik çok kötü

Yorum

ben de psikoloji okuyorum ve gayet memnunum )

Yorum

Orjinal yazı sahibi: btl2505 View Post
              ben de psikoloji okuyorum ve gayet memnunum )

ne güzel benim de yalnızca hayalim şu anlık işte...

Yorum

zor olsada asla pişman olmadığım her dersine büyük bir mutlulukla gittiğim bir bölüm

Yorum

İşleniyor...
                X