Duyuru

Collapse
No announcement yet.

psikolog, klinik psikolog ve terapist arasındaki farklar

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• psikolog, klinik psikolog ve terapist arasındaki farklar

psikolog, klinik psikolog ve terapist arasındaki farklar nelerdir, bu ünvanlar neye göre alınır

Psikolog türevlerinin hiç biri ilaç yazamaz ve bu nedenle işe yaramaz

Yorum

sorunun yanıtını bilmiyorum fakat psikologlar psikiyatristlerden daha fazla işe yararlar, ilaca gerek kalmadan sorunun çözümüne yardımcı olabilirler. iyi analiz yapabilen biriyse tabi.

Yorum

terapist olabilmek için, psikiyatrist veya psikologlar özel bir eğitimden geçerler. terapi yapıyorum diye her söyleyene inanmayın, eğitimini belgelemesini isteyin (terapist eğitimini tabi; lisans diplomasını, uzmanlık belgesini değil). klinik psikolog ise psikoloğun yüksek lisans yapmış halidir. yine terapist sayılmaz.

Yorum

teşekkürler peki klinik psikoloğun ve terapistin uyguladığı tedavi arasındaki fark nedir

Yorum

psikologlar tedavi uygulayamzlar. tedaviyi doktor, yani psikiyatrist planlar, gerekirse psikologdan destek alır. bu bir test uygulanması da olabilir, danışmanlık da, terapi de... terapiyi doktor kendisi de uygulayabilir, tabi yukarıda değindiğim gibi, terapi eğitimi olması şartıyla. bir ruh sağlığı sorununda ilk başvurulması gereken merci psikiyatristtir.

Yorum

http://gundempsikiyatri.com/sorular.htm

Yorum

çok teşekkürler

Yorum

psikolog konuşur seninle ama onunda kendine göre tedavi yöntemleri vardır.mesela ben bir psikologa gitmiştim bana notlar aldırdı,gün içerinde yaşadıklarını ,geçmişte kafaya taktıklarını,yaşadıklarını not al,dedi..diğer bir en son gittiğim psikoloğumdda bana ilaç dışında bazı medotlar egzersizler öğretti,vs...ilaç yazamaz psikolog..terapiyide psikolog yapar diye biliyorum.seneler önce gittiğim bir psikolog bana terapinin en alasını yapmıştı,hastalığımla çok ilgilenmişti,şimdi o psikoloğu mumla arıyorum.çok konuşkandı,konuşarak çareler üretirdi.memleketine dönmek zorunda kaldı.çalıştığı hastahanede bir süre sonra iflas etti.şanssızlık diye buna derim.
                  Last edited by birzamanlarben; 17-01-2016, 04:33 PM.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: birzamanlarben View Post
                    psikolog konuşur seninle ama onunda kendine göre tedavi yöntemleri vardır.mesela ben bir psikologa gitmiştim bana notlar aldırdı,gün içerinde yaşadıklarını ,geçmişte kafaya taktıklarını,yaşadıklarını not al,dedi..diğer bir en son gittiğim psikoloğumdda bana ilaç dışında bazı medotlar egzersizler öğretti,vs...ilaç yazamaz psikolog..terapiyide psikolog yapar diye biliyorum.seneler önce gittiğim bir psikolog bana terapinin en alasını yapmıştı,hastalığımla çok ilgilenmişti,şimdi o psikoloğu mumla arıyorum.çok konuşkandı,konuşarak çareler üretirdi.memleketine dönmek zorunda kaldı.çalıştığı hastahanede bir süre sonra iflas etti.şanssızlık diye buna derim.
                    peki sizce bir psikolog konuşkan, girişken mi olmalı yani danışanın her anlattığına yorum yapan, çatır çatır öneriler üreten yoksa danışan kişiyi daha çok dinleyen, danışanı daha çok konuşturan mı olmalıdır

Yorum

bahsettiğim psikoloğun etkileyici tesirli bir konuşması vardı..hayranlığım ondan...
                      heralde dengeli olmalı.onikiden vurduktan sonra fazla konuşmasının anlamı yok gibi
                      Last edited by birzamanlarben; 22-01-2016, 09:28 AM.

Yorum

İşleniyor...
                      X