Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Psikolojik danışma ve psikoterapi arasında fark nedir?

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Clear All
new posts

 • Psikolojik danışma ve psikoterapi arasında fark nedir?

  Merhaba,

  Aşağıda yazdıklarım ABD’ yayınlanmış bir yazının Türkçeye çevirisidir. Zannımca ülkemiz içinde geçerlidir. Üniversitelerimizde psikoloji eğitimi diploması alan kişilere Psikolog ünvanı verildiğini bilmekteyim. Ancak bu kişilerin ülkemizde Psikoterapi verme beceri ve yetkisini elde etmek için yüksek lisans veya başka eğitimden geçmelerinin gerekli olup olmadığından pek emin değilim. Aranızda bunu bilenleriniz varsa lütfen yorumlarını esirgemesinler.

  Psikolojik danışma ve psikoterapi arasında fark nedir?

  “Psikoterapi” ve “danışma” terimleri genellikle birbirlerine eş gibi kullanılmakta isede aralarında ince bir fark da bulunmaktadır.

  Teknik olarak konuşursak “danışman” demek “tavsiye veren” dir. Bu terim bir çok tip tavsiyeler için geçerlidir. Mesela, mali planlamalar ve ruhsal sorunlara karşı yol gösterme bunlardan ikisidir. Hemen hemen herkes, eğer tavsiye veren rolündeyseler kendilerini danışman olarak sıfatlandırabilirler. Danışma terimi bir psikoterapistle olan ilişkiyi ifade etmektede kullanılabilinir.

  Ruhsağlığında “danışma” genellikle bir konuya odaklananarak o konuda nasıl davranılacağının, veya başa çıkılacağının tavsiyesini bulmaktır. Daha ziyade belirli bir semptoma (belirti, emare) veya problem yaratıcı duruma yöneliktir, ve kısa süren bir tedavidir.
  Diğer yandan “psikoterapi” genellikle devam etmete olan kronik fiziki ve duygusal problemlere odaklanmak ve danışmaya nazaran uzun süren bir tedavidir. Muayyen problemler yerine hastanın düşüncelerinin yarattığı dünyasıyla ilgilidir.

  Uygulamada her ikisinin arasında oldukça büyük kaplama (üst üste binme,overlap) bulunmaktadır. Bir terapist muayyen durumlar için tavsiye verebilirken, bir danışman psikoterapik fonksiyon yapmaya girişebilir. Mamafi ve genel olarak konuşursak, psikoterapi basit bir danışmaya nazaran daha fazla beceri gerektirir. Psikoterapi vermek için özel eğitim ve lisans almış profesyoneller, psikologlar tarafından yapılır. Bir psikoterapist danışmanlık yapabilirken bir danışman, psikoterapi verme yetki ve becerisine sahip olmak için özel eğitim ve lisans almış veya almamış bir psikolog olabilir.

  Kaynak(İngilizce): http://depression.about.com/od/psych...counseling.htm
  Çaresizseniz Çare sizsiniz. U34
İşleniyor...
X