Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Herkes PDR oku, bırak psikolojiyi diyor...

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Herkes PDR oku, bırak psikolojiyi diyor...

Lise hayatım boyunca 1 kere bile psikoloji dersi görmedim. Ama sözelci arkadaşların kitaplarını alıp, büyük bir merak ve zevkle tekrar tekrar okudum. İnternetten hipnoterapi, parapsikoloji, subliminal teknikler ve insan davranışlarına etklieri gibi konuları araştırdım. Sürekli okuyup araştırırken, tüm hayallerim psikoloji bölümü üzerine yoğunlaşmaya başladı. Psikolojiden başka birşey düşünemez oldum. Ama başta ailem olmak üzere herkes, "PDR oku, bırak psikolojiyi." dedi. Ben de PDR'yi biraz araştırdım. Yukarıda saydığım tüm bu konuların PDR ile bir alakası yok sanırım. PDR denildiğinde rehber öğretmen olup, bütün gün sadece çocuklarla ilgilenmek, monoton bir hayat içinde kariyeri falan unutmak geliyor aklıma. Oysa ki benim kitap yazma düşüncem falan var. Türkiye dereceleri alan hikayelerim var. Hocalarıma: "Hem psikolog hem yazar olacağım." dediğimde, çok isabetli bir karar vermişsin diyorlar. Ama bir yandan da "Pdr seç. Okuması çok kolay ve yüksek lisans falan yapmana gerek kalmadan kliniğini de açarsın. Hemen danışman olursun. Okullarda rehber öğretmenlik yaparsın." falan diyorlar. Şuan aklım çok fazla karıştığı için net bir şekilde ifade edemiyorum bile... Tek söyleyebileceğim ben sadece danışan değil, araştırmacı olmak istiyorum... Üstelik sadece 7 ay kaldı... Neden tüm rehber öğretmenler bile kendileri gibi PDR okumamız konusunda ısrar ediyor ve bizi o alana yönlendirmeye çalışıyorlar bunun da cevabını çok merak ediyorum...

bu işler puana göre olur puanını al fazlasıyla gerisi kolay böyle şeyler düşünme ders çalış terccih 1 ay da yapılıyo zaten o zaman sabahatan akşama kadar düşünürsün

Yorum

destiny89 a katılıyorum.

Eğer bilimsel alanlara kaymayı ciddi olarak düşünüyorsan psikoloji okumalısın ancak kolay iş bulmak ve hayatını yaşamak gibi bir düşüncen varsa o zaman pdr okumalısın ki pdr mezunları kolayca iş bulabilir.

Bilimsel aşamalardan geçmek yüksek lisans,doktora gibi zor aşamalardan başlar. Eğer sabırlı,azimli çalışabileceksen ve gerektiğinde kendi özel hayatını bir kenara bırakıp bilime kendini verebileceksen psikoloji senin alanın. Ayrıca, psikoloji alanında da maddi kazanç yüksek . Eğer klinik psikolog olursan seni kimse tutamaz.

Neticede, öncelikle yeterli puan alabilecek şekilde sınavlara hazırlamalısın. Önceliğin bu olmalı şu an için.

Başarılar.

Yorum

İyi ama siz de çok iyi biliyorsunuz ki: "Rotası belli olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez." Hedefimin önümde net bir şekilde belli olmasını istiyorum. Üniversitesine kadar... 24 saatin 25'inde hep bu sorunun cevabını arıyorum. Uyku felçleri geçirmeye başladım.

Yorum

O zaman hedefini Türkiye Birinciliği olarak belirle.

Yorum

O kadar gaza da gerek yok ya Tıp demedim sonuçta Psikoloji dedim
            En fazla psikiyatr olmayı hedeflerim ki eşitağırlıkçıyım

Yorum

Sen kurtuluyorsun be abi, az daha sık dişini. Benim 3 senem daha var.

Yorum

pdr nin puanlarının daha yüksek olmasının sebebi sabit iş bulma imkanının çabuk bulunması,monoton demişler doğru harbiden..
                ama psikoloji bir bilim dalı ,sonu yok..hiç düşünmeden psikolojiye dal

Yorum

Aslında yüksek lisans ve derslerinin çok zor olduğunu bilmesem doğrudan dalıcam psikolojiye ama...

PDR denilince bile soğuyorum... O üç harfli şeye kanım ısınmadı bi türlü... Tövbe tövbe

Öte yandan bu zamanda sabit iş imkanı çok çok önemli elbette.

Offf... Sabah sakin kafayla düşüneyim en iyisi

Yorum

ben de aynı karmaşayı yaşamıştım bir zamanlar. mesleğin olanaklarını türkiye şartlarında düşünmek gerekiyor. bu nokta da her şey değişiyor.orta okuldan beri psikoloji bölümünü kafama koymuştum. klinik psikolog olmak istiyordum. ama öss ye girdikten sonra bende aynı yorumları duydum çoğunluk PDR DEN YANAYDI.detaylı bir araştırmanın ardından haklı olduklarını anladım. bir kere pdrciler sadece okullarda çalışmıyorlar öğretmen ünvanı maliye bakanlığının öğretmen maaşının üstünde bir ücret ödememek için bulduğu bir formül. psikologlar ve pdrcilerin çalışma alanları çoğu yerde çakışıyor.bu da iş hukuklarının olmamasından kaynaklanıyor. çünkü türkiye için yeni alanlar. işin aslı tabiki psikoloji daha kapsamlı ve soruna odaklı hizmet veren bir bölüm. pdr ise soruna giden yolda çözümler sunar, normal denilecek insanlarla uğrşır.bu nedenle çalışma alanı daha geniş. ben şu anda ankara üniversitesi pdr okuyorum ve bölümümden yani tercihimden çok memnunum. eğer ben kendimi çok geliştireceğim ve sorunlu insanlara hayat boyu hizmet vereceğim gibi bir kararı verebiliyorsan psikoloji seç derim.ki kendini pdr alanında geliştirip psikoloji ağırlıklı alanlarda çalışabilirsin. psikoloji daha zorlu bir alan hem yetişirken -özel de çalışmak istiyorsan kendini çok geliştirmen gerekir-, hemde uygularken. karar vermekte bir süreç gerektirir. bu süreci iyi değerlendirmelisin.
                    Last edited by 2020; 22-11-2009, 12:37 AM.

Yorum

İşleniyor...
                    X