Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Psikoloji Kitapları

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

Orjinal yazı sahibi: ayseglk
    psikolojiyi her yönüyle ele alan ve etkilendiğim 2 kitaptan biri
    hımm bilemem ama bence kitapta piskoloji ikinci planda kalmış ..
    "Özgürlük" diye böğürmeyi seversiniz hepiniz en çok; oysa ben, çevresinde çokca böğürme ve duman bulunan "büyük olaylara"a inanmayı unuttum

Yorum

Dostoyevski ve Tolstoy okuyun psikolojıyle ılgılı başka kıtap okumanıza gerek kalmaz.

Yorum

friend 'sana gül bahçesi vadetmedim' var çok güzel kitaptır,şizofren bir kızın hayatını anlatır tavsiye ederim..

Yorum

Kafanız sıkı çalışıyorsa ve insan psikolojisinin derinlerine inmek istiyosanız Heinz Kohut' un türkiyedeki 2 kitabını okuyun ve hayatınızı değiştirin.
          yaşamaya başlamadın.

Yorum

Azrail'in Secde ettiği adam - Erdal Demirkıran
            Hayal ettiğin kadar yaşarsın.

Yorum

Franz Kafka - Dönüşüm

özet:bir sabah bunaltıcı düşlerden uyandığında kendini dev bir böceğe dönüşmüş olarak bulur. İlk başta gördüklerinin gerçek olduğunu inanmak istemez ancak yatağından kalkmak isteyince buna inanmak zorunda kalır. O artık dev bir böcektir. Her sabah işe gitmek için bindiği tren saat altıda hareket etmektedir; bu yüzden en geç saat beşte uyanmak zorundadır. Ancak saate baktığında saatin hemen hemen yedi olduğunu görür. Kalkmak istemektedir ama artık ona yardımcı olacak kuvvetli bacaklarının yerinde birbirinden bağımsız hareket ediyormuş gibi görünen onlarca bacakçık bulunmaktadır.Yüz Temel Eser Özetleri, Kitap Özetleri, Roman Özetleri, Yüz Temel Eser, Özet

Annesi oğlunun uyanamamış olduğunu sanır ve kapıya vurmaya başlar. Kilitli kapının arkasından oğlunu uyandırmaya çalışır. Gregor kalktığını söyleyerek annesini savuşturur ancak sesi çok garip çıkmaktadır. Annesi onun hasta olduğunu düşünmektedir. Gregor büyük uğraşlarla yatağından kalkar, yeni vücuduna alışması hiç de o kadar kolay olmayacaktır. Saat sekiz civarında patronu eve gelmiştir ve çok kızgıdır. Gregor’a birkaç soru sorar ancak Gregor artık konuşamamaktadır. Sesi hayvan sesi gibidir. Kapıyı zorlukla açar. Patronu onu görünce korkudan evden kaçar; annesi ise bayılmıştır. Babası onu sopa darbeleriyle odasına geri sokar.

Kız kardeşi Grete Gregor’a değişik yiyecekler getirir. Artık Gregor kokuşmuş yiyecekleri tercih etmektedir. Annesi onu görmeye bile cesaret edememektedir. Babasından defalarca dayak yiyen Gregor’un vücudu oldukça zayıflamıştır. Vücudunda oldukça ciddi yaralanmalar oluşmuştur. Yemek dahi yiyememektedir. Aile meclisi toplanır ve sonuçta Gregor’ u evden atmaya karar verirler. Hizmetçi kız aileye şöyle seslenir:
              -Boş yere zahmet etmeyin, Gregor öldü. Az önce Gregor’u çöpe attım.

Yorum

Cehenneme Övgü- Güdüz vassaf, gerçekten etkili ve en güzeli de, dili sade. Okuduktan sonra hayata daha anlamlı bakabilirsiniz.
                gunduz_vassaf_cehenneme_ovgu1.jpg

Cehennem, sadece yargılayanlar ve yargılanmayı kabul edenler için kötüdür. Cennetin ve onu meşrulaştıranların tersine, cehennem, özgür ruhun meskenidir.
                Gündüz Vassaf
                Ekli Dosyalar
                Last edited by aparkat; 30-06-2011, 12:53 PM.
                “Bir yüksekliğin, bir başıma olduğum bir yüksekliğin en ucundayım. İnemiyorum. Yaşayamıyorum. Ölemiyorum.”
                Tezer Özlü

"…kendini öldürme fikrini bu kadar çok seven biri kendini de çok seviyor demektir... kendini ve deliliğini"
                Mine Söğüt

''İnancın son noktası hiçbir şeye inanmamaya inanmaktır.''
                Anatole France

Yorum

Psikoloji için yeni bir deneysel alan mı gelişiyor?

Yapay Zeka İçin Ruhbilim terimleri Sözlüğü-Taslak

“Açıkça teslim etmeliyiz ki, ne zekanın ne olduğu hakkında, ne düşünme dediğimiz şey hakkında, ne de ilgili diğer kavramlar hakkında, üzerinde uzlaşılmış net bir kavrayışımız yoktur. Herhangi bir dildeki herhangi bir sözlükte bu kavramlar, birbirinin içine girmiş çok sayıda eş anlamlı sözcükle ifade edilmekte ve herkes yetiştiği kültüre ve aldığı eğitime göre bu sözcükleri birbirinin yerine istediği gibi kullanabilmektedir.

“Bu metin, bir sözlük taslağıdır. Genel amaçlı Yapay Zeka gerçekleştirilip, değişik tekniklerle çalışan çok sayıda Yapay Zeka sistemlerimiz oluncaya kadar da son şeklini alamayacaktır. Çok sayıda yapay Zeka’nın ortak ve farklı davranışları yeterli zenginlikte ortaya çıktığında, Yapay Zeka’nın psikolojisi üzerinde çalışmak ancak mümkün hale gelecektir. Bu psikolojinin gerçek sözlüğü de ancak o zaman yazılabilecektir.”

Nadir BENCAN

http://www.scribd.com/doc/101775698/...%C4%9EU-TASLAK

http://www.ilhamlar.org/Makaleler.html

adreslerinden indirebilirsiniz.

Yorum

Fazla derinlere dalma.Görsel gözlemler de yap arasıra.Otur kalabalık bir yerde bir kenara ve insan davranışlarını izle.İnanılmaz bilgi sahibi yapar.

Yorum

En İyi Adamlar Yalnızken Güçlüdür

seçimini
                      zekice
                      yapmak
                      yarilamaktir
                      zafere giden yolu;
                      diger yarisi
                      kayitsizlikla
                      fethedilir.

bir yanda
                      istedigin
                      her seyi
                      söyleyebilirsin,
                      öte yanda
                      mecbur
                      degilsin.

ben
                      bir sekilde
                      ikisini de
                      yapmayi
                      becerdim.

bu yüzden
                      benimle
                      bir sorununuz varsa
                      size
                      aittir.

(En İyi Adamlar Yalnızken Güçlüdür. Charles Bukowski, 160 sayfa)

Yorum

İşleniyor...
                      X