Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Nasıl bir yol izlemeliyim?

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Nasıl bir yol izlemeliyim?

Merhabalar,

Soruma nasıl başlasam tam bilemiyorum o yüzden öncelikle kendim hakkında bilgi vereyim. Bilgisayar mühendisliği bölümünden mezunum. Bu bölümü seçmemin hata olduğunu anladığımda ne yazıkki 3. sınıfın 2. dönemine başlamıştım. O aralar aramın limoni olan ailemle daha da fazla papaz olmamak için bitirdim ve kısa süreli bir iş aramanın ardından bana daha fazla seçenek sunacağını düşünerek işletme yönetimi yüksek lisansına başladım. Belki hocalar nedeniyle, belki de derslerin içeriğinden yüksek lisanstan, lisanstan aldığımdan daha fazla zevk aldım.

Yüksek lisans bittikten sonra hala devam eden kriz nedeniyle bir süre daha iş bulamadım. En sonunda bir yıl önce biraz babamın yardımıyla(daha çok ısrarı) büyük sayılabilecek bir şirkette iş buldum. İlk başta mecburi gazla başladığım iş bir süre sonra yöneticimden kaynaklanan sorunlar, benim zaten yaptığım işten(mühendislik olsa da hammalık gibi geliyor) fazla hoşlanmamam ve üst yöneticilerin yaptığımız işi taşere etme isteklerinden dolayı yıpratıcı olmaya başladı. Bu arada yöneticilerden kaynaklanan sorunlar nedeniyle arkadaşların yarısı istifa edip farklı yerlerde çalışamya başladı ve en sonunda bölümümüz kapatılıp, kalanlarımız da devam eden işlerden dolayı teklif bölümüne postalandı.

Şimdi son projemiz de bitmek üzere ve kendi kuruntum değilse mayıs ayını(veya en iyi ihtimalle haziran'ı) görebielceğimi sanmıyorum. Bu arada iş alanı değiştirmeyi düşündüğümden farklı tür ilanlara başvurmaya başladım. Baş vurularımdan birine geçenlerde yanıt geldi ve şuan olacak gibi duruyor. Tek sorunsa şuan çalıştığım yerle karşılaştırıldığında en iyi tabirle batakhane gibi kalması. Karşıma bir yıl önce çıksaydı şuan çalştığım yere alternatif olarak ciddi ciddi düşünürdüm. Şimdi kararsız kaldığım nokta bu ve buna benzer işler. Yeni bir alanda çalışmak istediğim için yeni bulacağım yerinz zaten şuan çalıştığım yer gibi büyük ve iş güvencesinin fazla olması zor. Ayrıca maaşı da en iyi ihtimalle şuan aldığımla aynı olacak. Bir kaç arkadaşım şutlanana kadar bekleme, bu arada mevcuttan daha iyi birşey çıkarsa ancak o zaman iş değiştirme tavsiyesi verdi. Sizce biraz daha mı beklemeliyim yoksa daha fazla zaman kaybetmeden(yaşta geçiyor sonuçta) firmanın büyüklüğüne fazla aldırmadan iş mi değiştirmeliyim.

Biraz uzun yazdığımı biliyorum. Son zamanlarda yaşadığım sıkıntı ve baskıdan dolayı biraz da içimi dökmek istedim sanırım. Zaman ayırıp okuyan ve tavsiye verebilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

ewet ben de arkadaşlarından yanayım...biraz beklemelisin tabii ki...werecğin kararlar senin için çok önemli...

Yorum

Büyük yerde herhangi biri olacağına, Küçük yerde vaz geçilmez ol.
      Hani biraz klişe ama yalan da değil...

İşinin tam olarak ne olduğunu bilmediğim için birşey diyemiyorum.
      Ben hard coder ım. Şirket mantığıyla çalışan yerlerde ben duramam. Sabah 9 akşam 5 beni boğar.. Yeri gelir 3 gün bilgisayar başından kalkmam, yeri gelir bir hafta kafa tatili yaparım, kimse ağzını açamaz.

Sadece şunu söyliyebilirim.
      Bir iş sana gerçekten birşey katıyorsa, parayı çok fazla düşünme.

Yorum

Öncelikle cevap yazan arkadaşlara teşekkür ederim. Teklif gelme olasılığının yüksek olduğu yerdeki işe daha uygun olduğumu ve o alanda daha devam ettirebielceğim bir kariyer edineceğimi düşünmesem karar vermek daha kolay olurdu. Biraz riskli bir durum.

Sabah 9 akşam 5 mantığından ben de hoşlanmıyorum ama katlanılmaz da değil. Beni asıl sinir eden ve bir işten koparan işyerinde boşa geçen zamanlar. Özellikle geçtiğimiz üç aydır buna çok maruz kaldım. Sürüldüğümüz şantiyede şef tutturdu akşam 6 dan önce çıkmayı unutun ve hafta sonları da gelin diye. Adama bir türlü anlatamadık bizim akşam geç saatlere kadar kalmamızın ve hafta sonları gelmemizin hiç bir anlamı olmadığını. Sinir bozucu bir üç aydı. Fena da olmadı ama, ayda yılda bir girdiğim facebookta zaman geçirip, poker oynamayı öğrendim

Yorum

çalışmanın her türlüsü sinir bozucudur. ben bu yüzden çalışmıyorum. amatörce hobilerimle ilgileniyorum.

Yorum

Türkiye'de KOBİ'lerin %90'ı afedersiniz beş para etmez,kurumsallıktan zerre çakmayan,aile şirketleri,babadan zenginler veya mafyavari tiplerdir.Pek azı büyüme potansiyeline sahiptir ve yine pek azı "çalışan haklarını" az-çok uygular.

Kurumsallaşmış büyük firmalar,köklü firmalar ve/veya çokuluslu şirketlerin büyük çoğunluğu ise nispeten çalışan haklarına saygılı, işçi-işveren ve ast-üst diyalogları düzeyli ve maddi olanak açısından daha tatmin edicidir.
            İş güvenliği açısından bence çok fazla bir farkları yok,KOBİ tazminatını da ödemez,hatta tehdit edenini bile duyduö.Kurumsallaşmış firmalarda iyi kötü tazminatını falan alırsın,son maaşın yatar.
            Ama şu bir gerçekki,özellikle yabancı şirketler kalifiye ve deneyimli elemanı gerçekten çok çok tatmin edici ücretlere boğabiliyorlar.Bir arkadaşıma rakip firmadan şu an aldığı paranın 2 katı teklifedildi ve o da iş değiştirdi.Üstelik eski maaşıda gayet yüksekti.

İş hayatında çalışana başka türlü pek rahat yok.Ömrün boyunca borca girip onu ödemek için çalışıp duruyorsun.1 haftalık tatil için 1 sene çalışıyorsun.
            Sistem içine çektimi öğütüyor.
            Üstelik yöneticinle,iş arakadaşınla geçinmek,işinden zevk almasan bile nefret etmemek zor oluyor.

Tüm bunlara rağmen ben asla ufak bir şirkette çalışmanı önermem.İleriyide düşünmen lazım.
            Ne yapacak bundan 5-10 yıl sonra,şirkete ortakmı yapacak seni?Yükselebileceğin yer neresi?
            Saygılar...

Yorum

Orjinal yazı sahibi: forte-donna
              iş yerinde boş boş oturunca insan saçma şeylere sarıyor...insan işe yaradığını hissetmek istiyor..
              En büyük problemlerimden biri de buydu, hatta geçen ay başında sırf bu yüzden ayrılacaktım azdaha. Daha sonra aile ve arkadaş tavsiyesinin yanı sıra benimle beraber sürülen arkadaşın da aynı durumda olduğunu ve bu durumu hiç iplemediğini farketmemle vazgeçtim.

Tekrar vakit ayırıp cevap yazan arkadaşlara teşekür ederim.

Yorum

İşleniyor...
              X