Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Meslek Seçimi(YARDIM)

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Meslek Seçimi(YARDIM)

Sevgili arkadaşlar ve yetkililer ben düz lise(son) sayısal öğrencisiyim ve meslek seçemiyorum internette bulmuş olduğum testlerden örnekler-fotoğrafcılık-ressamlık-heykeltraşlık-ziraat,çevre mh,yönetici benzeri şeyler çıkıyor halbuki ben bilime ve felsefeye meraklıyımdır hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım etmez derler en azından bununda etkisiyle bir meslek seçmek ve onu kazanmak için hedefime kilitlenmek istiyorum fakat yaptığım meslek testlerinde meslek oranları birbirleriyle yakın çıkıyor yani genel eğilimi.Bazen uzanıp saatlerce düşünürüm ama yinede kesin bir yargıya varamam meslek seçebilmem konusunda bana yardımcı olabilecek varmı

İşletme veya muhasebe okuyabilirsin
    yabancı dile merakın varsa mütercim tercümanlık olabilir
    Şuna inanmak lazımdır ki, Dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir (Mustafa Kemal Atatürk)

Yorum

Orjinal yazı sahibi: darksparcc View Post
      Sevgili arkadaşlar ve yetkililer ben düz lise(son) sayısal öğrencisiyim ve meslek seçemiyorum internette bulmuş olduğum testlerden örnekler-fotoğrafcılık-ressamlık-heykeltraşlık-ziraat,çevre mh,yönetici benzeri şeyler çıkıyor halbuki ben bilime ve felsefeye meraklıyımdır hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım etmez derler en azından bununda etkisiyle bir meslek seçmek ve onu kazanmak için hedefime kilitlenmek istiyorum fakat yaptığım meslek testlerinde meslek oranları birbirleriyle yakın çıkıyor yani genel eğilimi.Bazen uzanıp saatlerce düşünürüm ama yinede kesin bir yargıya varamam meslek seçebilmem konusunda bana yardımcı olabilecek varmı
      Ben de öyleydim. Meslek seçemiyordum. İktisat mı Elektronik mi Genetik mi Yabancı diller mi... O kadar çok karışıktı ki kafam.
      Sonunda iktisat ve elektronik mühendisliğini lisans olarak okudum, 3 tane yabancı dili çok iyi düzeyde öğrendim, Genetikte ise doktora yapıyorum şu an.

Hayallerim gerçekleşti diyebilirim. Ne yapayım, yoksa içimde kalacaktı.

Sen de benim gibi yapabilirsin. Hem okumak ve araştırma yapmak güzeldir. Birden fazla alanda çalışıp daha sonra en çok istediğine yönelebilirsin , hem de denemiş olursun, gözün arkada kalmaz.
      İster mermi kullansın, ister oy pusulası, insan iyi nişan almalı, kuklayı değil kuklacıyı vurmalı.
      Malcolm X

Yorum

Açık ve net konuşcam. Zira tarzım bu. eğer sen lise son sınıfa kadar hangi mesleği seçeceğine kafanda karar vermemişsen, bence herhangi bir meslek seçebilirsin.Meslek lise bitip de sınava yakın yada sınav sonucunu beklerken araştırılıp seçilmez. Sayısalcısındır. Mühendislik, mimarlık bilmem ne istiyorum..Yada öğretmenlik, doktorluk, avukatlık ne bilim...En geç lise 1 de karar vermen gereken şeyi bu saate bıraktığın için bence puanın yeten herhangi bir mesleği seç. Meslek yerine şehir ve okul konusunda kafa yorulur bu saatten sonra normalde. Ayrıca bu konuyu bu platformda yazmana da kızdım doğrusu. Zaman kaybısın... Gururunu da okşadım, sert de konuştum. Bakalım nasıl bir karakterin var. Hadi utandır beni şimdi.
        Orjinal yazı sahibi: darksparcc View Post

Yorum

Orjinal yazı sahibi: dreamer8 View Post
          Açık ve net konuşcam. Zira tarzım bu. eğer sen lise son sınıfa kadar hangi mesleği seçeceğine kafanda karar vermemişsen, bence herhangi bir meslek seçebilirsin.Meslek lise bitip de sınava yakın yada sınav sonucunu beklerken araştırılıp seçilmez. Sayısalcısındır. Mühendislik, mimarlık bilmem ne istiyorum..Yada öğretmenlik, doktorluk, avukatlık ne bilim...En geç lise 1 de karar vermen gereken şeyi bu saate bıraktığın için bence puanın yeten herhangi bir mesleği seç. Meslek yerine şehir ve okul konusunda kafa yorulur bu saatten sonra normalde. Ayrıca bu konuyu bu platformda yazmana da kızdım doğrusu. Zaman kaybısın... Gururunu da okşadım, sert de konuştum. Bakalım nasıl bir karakterin var. Hadi utandır beni şimdi.
          Hocam çok yanlış yazmışsın. Lise 1 de meslek seçmek doğru olduğunu da göstermez. O meslek ona uygun mu, gerçekten o mesleği seçmeli mi.

İlkokulda sorsan çoğu, doktor der polis der vs.. Kaçı ileride böyle oluyor.?
          Bence sorun yok. Ben mühendis olacağım diye tutturan arkadaşlarım mühendisliği bitirdi ama hep farklı sektörlere yöneldiler. Üniversiteye girince, işin öyle olmadığını anladılar.Sonra farklı alanlarda master yapıp alan değiştirdiler.Bunlar Boğaziçi mühendisliğe derece ile giren öğrenciler.
          Last edited by Obsesif_Fatihi; 26-08-2014, 09:37 AM.
          İster mermi kullansın, ister oy pusulası, insan iyi nişan almalı, kuklayı değil kuklacıyı vurmalı.
          Malcolm X

Yorum

Lisede öğrenciye ilk önemli tercih hakkı sunulur. Anadolu lisesi mi, imam hatip mi, yok bilmem süper, ultra lise mi, düz lise mi, artık hangileri var onu da bilmiyorum ama, akabinde sayısal, eşit ağırlık yada sözel seçimini yapar ve az çok kulvarı belli olur. Elbette ilkokulda astronot, makinist ve pilot olduk hepimiz. ama lise bittiğinde, üniversite sınavı zamanında meslek seçilmez. Meslek seçersin, üniversitesini de okursun, ama gider ticaret yaparsın yada farklı bir kulvara kayarsın, o sorun değil. En azından fakülte mezunu olursun. İlkokul mezunu bir yatırımcı ile üniversite mezunu bir yatırımcının bakış açıları da farklı olacaktır.

Yorum

O kadar idealist olmaya gerek yok.
              İlkokul mezunu bir yatırımcı ile üniversite mezunu bir yatırımcının bakış açıları elbette farklı olacaktır. İlkokul mezunu yatırımcı daha fazla pişmiştir o sektörde.
              Kafasını çok fazla gereksiz bilgilerle doldurmamıştır. İlkokul mezunu bir yatırımcı birkaç adım öndedir.

Bilkent elektrik-elektronik mühendisliğini Türkiye 2. cisi olarak kazanan bir arkadaş, Elektronik müh.den vazgeçip Bilkentte iken Fizik bölümüne geçti ve mühendisliği bıraktı.
              Dünya Fizik olimpiyatları şampiyonu başka bir arkadaş ise, üniversite sınavı bittiğinde Fizik mi Elektronik Mühendisliği mi diye kararsızdı halen.
              Bunlar aptal adamlar değil.
              Lise 1 de iken, bir mesleğe şartlanmak aptalca.
              Çünkü kendini tanıma ve büyüme sürecindesin halen. Fikir değiştirme hakkın olmalı.

Lise1 e kadar seçtin seçtin, yoksa geç kaldın mantığı doğru değil.
              Last edited by Obsesif_Fatihi; 26-08-2014, 10:40 AM.
              Malcolm X

Yorum

Anladım dostum. Haklısın.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Obsesif_Fatihi View Post
                  O kadar idealist olmaya gerek yok.
                  İlkokul mezunu bir yatırımcı ile üniversite mezunu bir yatırımcının bakış açıları elbette farklı olacaktır. İlkokul mezunu yatırımcı daha fazla pişmiştir o sektörde.
                  Kafasını çok fazla gereksiz bilgilerle doldurmamıştır. İlkokul mezunu bir yatırımcı birkaç adım öndedir.

Bilkent elektrik-elektronik mühendisliğini Türkiye 2. cisi olarak kazanan bir arkadaş, Elektronik müh.den vazgeçip Bilkentte iken Fizik bölümüne geçti ve mühendisliği bıraktı.
                  Dünya Fizik olimpiyatları şampiyonu başka bir arkadaş ise, üniversite sınavı bittiğinde Fizik mi Elektronik Mühendisliği mi diye kararsızdı halen.
                  Bunlar aptal adamlar değil.
                  Lise 1 de iken, bir mesleğe şartlanmak aptalca.
                  Çünkü kendini tanıma ve büyüme sürecindesin halen. Fikir değiştirme hakkın olmalı.

Lise1 e kadar seçtin seçtin, yoksa geç kaldın mantığı doğru değil.
                  En doğrusunu sen yazmışsın.Lise 1 geçtikten sonra meslek seçmek, geç kalmak anlamına gelmiyor .Ben de lise 1 'deyken kimya öğretmenlik deyip ısrar ediyordum.Lise 2' ye geçtim daha başka mesleğe kaydım.Son kararlarımı lise 4 zamanında verdim.İnsan kendini tanıdıkça,bazı meslekleri öğrendikçe karar veriyor.Yalnız şu da var.Biri 4-5 senedir aklında olan bir mesleği okumak istiyordur ve senelerini verip çalışsa da sınav sonucu hüsran olduğu için tutmuyor o bölüm.Bunun sonucunda "ne okuyabilirim" diye kararsızlığa düşüyor.Böyle tanıdıklarım vardı.Bazen birşeyi istersin ama sonuçta elinde olmayan bir neden sonucu olmaz.Neyse ben çok fazla yazdım,senin dediklerine katılıyorum.

Yorum

Dremaer8 ilk olarak bir psikoloji sitesinin süper üyesinin meslek seçimi için kararsız kalan bir öğrenciye zaman kaybısın demesi ne doğru düşünmelisin ama yanlış şeyi sovunduğunu obsesif fatihinden öğrendikten sonrada kabullenebilmen büyük bir erdem doğrusu ikincisi buraya konuyu açmama neden kızdınız anlamadım forumda dertlerinizi paylaşın başlığına tıkladım ve konu açarak meslek seçememe derdimi başladım ama görüyorumki siz insanlara yardım etmek için değil moralllerini bozmak için varsınız

Yorum

burda sıkıntını paylaşman gayet doğal

Yorum

Konun gayet anlamlı bir konu.Bende senin yerinde olsam böyle bir konu açardım.Sonuçta meslek seçimleri tamamen bizim elimizde olmuyor...Neyse konuyla ilgili sorunun olursa hiç çekinme,bu tür konularda elimden geldiği kadar yardımcı olabilirim.

Yorum

İşleniyor...
                        X