Duyuru

Collapse
No announcement yet.

özel sektör bu kadar mı kötü?

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• özel sektör bu kadar mı kötü?

çevremdeki herkes ya memur ya da memur olma derdinde.özel sektördekilere de çalışıyor gözüyle bile bakmıyorlar.biraz önce bir arkadaşımla konuştum.32 yaşında, yıllardır özel sektörde,memurlara şaşar hatta acırdı.kendilerini çürütüyorlar,"ben masa başında oturamam" falan derdi.şimdi diyorki kpss kitapları aldım,çalışacağım.
    ben de merak ettim özel sektör bu kadar mı kötü.içinizde özel sektörde olup yaşadıklarını (olumlu-olumsuz)anlatmak isteyen varsa lütfen buyursun.
    yazmasaydım cıldıracaktım

Herkes memur olma peşinde bir sınav açıyolar 3000 kişilik kontenjan başvuru sayısı 40000.Neden rahat masabaşı salla başı al maaşı.Bide durmadan ağlarlar.Bu kadar zaman okuduk bumuydu karşılığı.
    <div><strong>Ateşe dayanabildiğin kadar g&uuml;nah işle....</strong></div><br />

Yorum

Şu kriz ortamında herkes sırtını devlete yaslama derdinde o yüzden memur olmak istiyor insanlar.

Özel sektör bu zamanlarda güvenilir değil. Her an işsiz kalma ihtimaliniz var.

Yoksa o kadar da kötü değil. Sadece kriz psikolojisi bu.

Yorum

Devlette çalışanların iş,maaş,sosyal haklar garantisi var.Özel sektörde krizden etkilenende etkilenmiyende krizi öne sürüp ya zam yapmıyor,ya maaş vermıyor,ya maaşı düşürüyor,ya ssk nı dodurmaya kalkıyor vb....krizden önce ortalık daha huzurluydu..şimdi herkeste bi huzursuzluk,gelecek endişesi var...devlette çalışan memurların üzerındeki rehavet aynen devam ediyor...vergi dairelerine gidin bakın kadınlar çoğu(istisnalar hariç) evden pazara gider gibi çıkmış gelmiş..elinde işi yoksa ya çiçek suluyor ya müzik açık ya da sohbette...yoğunluk yok olsada bekliyeceksin çoğunun acelesi yok...özel sektörde hiçbir işveren bukadar gözyummaz..o gözyumsa bile iş arkadaşların var..rekabet var çoğu işyerinde...arkandan kuyunu kazan ama yüzüne bakıp konuşurken"canım" diyen insan çok...
        yarın çok geç olabilir...

Yorum

özel sektörde yarının garantisi yok adam kriz var deyip onca insanı kapı dışarı edebiliyor..ve yıllarını veren işçileri maaşları yükselince bi bahne bulup sepetlemesi de çabası çünkü sürekli başvuru yapanlar var.. yaş oluyo 40 bu yaştan sonra adam nerde iş bulsun çalışsın.. ayrıca bnları yapanlarda trkiyenn önde gelen byük şti.leri sanayi bölgesinde yaşadığım için birebir şahidim...
          <div><br />DEgİsİM RUZGARLARI ESMEYE BAŞLADIGINDA, UYANIKLAR YELKEN ACAR, APTALLAR DUVAR ORERLER...<br /><br /><br /></div>

Yorum

Re: özel sektör bu kadar mı kötü?

Orjinal yazı sahibi: elektraya
            memurlara şaşar hatta acırdı.kendilerini çürütüyorlar,"ben masa başında oturamam" falan derdi.şimdi diyorki kpss kitapları aldım,çalışacağım.
            Özel sektörde çalışıp akşama kadar oradan oraya koşuşturanlar, devlet memurlarını kıskandığı için genelde öyle söylerler. Yok neymiş? Masa başında akşama kadar otursa sıkılırmış... Ama ellerine bir imkân verseniz herkesten önce koşarlar devlet memurluğuna... Sizin arkadaşınız da sanırım bu grup dahilinde...

Gelelim özel sektör ve devlet memurluğu karşılaştırmasına...

Ben, bir devlet memuruyum. İş ve para güvencesi açısından devlet memurluğu özel sektörden iyidir. Devlet memuruysan, alacağın para bellidir. Yani iflas etme, batma, borçtan kurtulamama gibi bir durumun yoktur. Çok sıkışırsan bankalardan dilediğin kadar kredi alabilirsin. Bankalar, devlet memuruna istediği kadar kredi veriyor.

Bundan başka mesai saatlerin bellidir; özel sektörde olduğu gibi senin çalışma saatlerini patronun belirlemez. Yaptığın her işi yasalar, yönetmelikler ve tüzükler dahilinde uygularsın. Bu yüzden ne yapacağını bilirsin. Hiç bir konuda ihtilafa düşmez, düştüğün anda açıp ilgili kanuna bakarak, kanunu uygularsın.

Ben mesela kira, elektrik, su, yakıt ve telefon faturası ödemiyorum. Çünkü kaldığım yer devlet lojmanı ve tüm bu saydığım giderlerin hepsi devlet tarafından karşılanıyor. Devlet memurluğunun bu tür imkânları da var. Ayıptır söylemesi aldığım para da hafif bir şey değil, oldukça yüklü bir gelirim var. E hiç bir ev gideri olmayan bekâr bir adam olarak da çok rahat yaşıyorum.

Tabi devlet memurluğunun kademeleri vardır. Benim bahsettiğim iyi bir kademe devlet memurluğu olmaktır...

Özel sektör hem yorucudur, hem de patrona belinden bağlısındır. Seni dilediği zaman uydurma bir bahaneyle işten çıkarabilir. Bu nedenle özel sektör pek aydınlık görülmüyor bana. Tabi onda da, tıpkı devlet memurluğu gibi çalıştığın konuma ve şartlara bağlı...

Hülasa bir şirket veya holding sahibi değilsen bana göre devlet memurluğu, özel sektörden daha iyidir.

Yorum

yaylalar,yayalalar

Orjinal yazı sahibi: elektraya View Post
              çevremdeki herkes ya memur ya da memur olma derdinde.özel sektördekilere de çalışıyor gözüyle bile bakmıyorlar.biraz önce bir arkadaşımla konuştum.32 yaşında, yıllardır özel sektörde,memurlara şaşar hatta acırdı.kendilerini çürütüyorlar,"ben masa başında oturamam" falan derdi.şimdi diyorki kpss kitapları aldım,çalışacağım.
              ben de merak ettim özel sektör bu kadar mı kötü.içinizde özel sektörde olup yaşadıklarını (olumlu-olumsuz)anlatmak isteyen varsa lütfen buyursun.
              sn.elektraya,çok kısa ve öz olarak yazayım (kamu sektörüne) sabah işe giderken elini kulaga atıp "YAYLALAR YAYALALAR " türküsünü söyleye söyleye gidersin,özel sektörde isen "İZMİR MARŞI" ile gidersin.bu kadar basit.

Yorum

Toplum olarak biraz tembellik biraz da garanticilik var sanırım. Devlete kapağı atayım tamamdır diye düşünüyor.
                Özelde çok iyi yerlere gelmiş yüksek maaş alanlar var yoksa.
                Devlette çalışmak istemenin nedeni 9-5 arası çalış, maaşını al tamam.
                Özel sektörde kendini gösteren çalışkan biri hiç korkmasın, nerde olsa iş bulur bence.
                Şuna inanmak lazımdır ki, Dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir (Mustafa Kemal Atatürk)

Yorum

özel sektörde başarılı olmak için aslında öle çok bilgiye filan gerek yok hepsi hikaye özel sektörde biraz arsız olcan insan ezmesini kullanmasını bilicen ....biraz kötü olucan kendini büyük görücen,,,kendinden alt konumdaki kişilerle fazla diyolağa girmicen,,,kendini iyi pazarlıcan ,,bilmediğin bir şeye bile biliyom dicen...tarzanca konuşsanda o dili biliyom dicen cv ni şişiricen şişirdikçe şişiricen amerikan vari olucan...entel havasında uçucan...yalancı olucan birazcık ,,sanki sen olmazsan her iş durucak izlenimi vericen,,,çok iş yapıyom izlenimi ile büyük dağları ben yaratıyom havasında olucan...bencil olucan....dedikodu yapıcan amirine ispiyonculuk yapıcan.....inanın hiç bir bilginiz olmasa bile o şirkette ceo bile olursunuz .....hele birde şirkette dayınız varsa arkanız sağlamsa gerisi hepsi boş yok eğitimmiş,,,üniversiteymiş,,,bilgiymiş donanınmış hepsi hikaye......................hikaye ....................hikaye

Yorum

harikasın biyolog
                    tanımın tam oturmuş

Yorum

özel sektördeyim ve uzun süredir de çalışıyorum.
                      özel sektörde şunu bilmelisiniz, şirketler kalıcıdır, insanlar gidicidir. buna hazırlı olmak gerekiyor.
                      ne kadar iyi performans gösterirsen hep onun 1 fazlasını bekler.
                      Özel sktörde, üst alt farkını rahat hissedersin..
                      Canın istediğinde, bugün işe gelmicem, biraz geçikicem, yada çocuğum hasta dr. getiricem deme şansın yok. desende bunlar ya maaşa yada izninne yansır.
                      Ama memurlarda benim gördüğüm çok rahatlıkla bugün işe gelmicem diyebilirler.
                      Doğumdan sonra ancak 2 ay izin kullanabilrsin, çünkü, döndüğünde o yeri bulamayabilirsin.
                      gibi birçok dezavantajı var.
                      ama avantajları.
                      bir çok çevren olur ve insanları daha yakın ve derinden tanıyabiliyosun.
                      daha kolay benlik kazanıp, dışarı hayata kolay atılıyorsun.
                      çünkü, özel sektör zorlar ve bu zorluk sana savaşma gücü verir.
                      bende bunca yıl özel sektörde çalışmaktan gerçekten memnunum tüm zorluklarına karşı çünkü, çok oturmayı sevmiyorum hareket alanımın kıstlanmaması gerek.
                      ama insanlar yaşlanıp ta, yorulmaya , insanları anlamak zorlaştıkca ve başka şartlar devreye girince devlet en iyi yer diyor.
                      kendinize engel olmayın, merak edin, çalışmayı sevin, moralinizi bozmayın, kendinize ödül verin ve istekli, azimli olun.. yarın çok geç olabilir.

Yorum

özel sektörde edinilen tecrübeyi kamuda edinme şansı olmuyor..emeklilik olayı var garanti gözüyle bakıldığı için kamu sağlam bir dağ gibi gelir insanların gözünde...
                        özel sektördeyim yıllarımı verdim..işimde çok iyiyim...istifa etsem kabul edilmez...kişinin duruşu , bilgisi , tecrübesi ve kattıkları ile farklılık yaratması özel sektörü kontrol altına almasına kendisi
                        açısından esnek hale getirmesine sebep olur...bunu yapmak içinde çok iyi bir psikoloji, dayanma gücü , kazanma azmi gerekir...bilgi tecrübe elbette önemli dememe bile gerek yok...
                        patron yada müdürün verdiği bir karara HAYIR bu durumda bu karar uygulanmaz dezavantajları bunlardır demeyi başardıktan sonrası kolay elbette verilen kararlara hayır diyebilmek için birkaç adım önde düşünmek , pratik zekanızın sürekli zinde olması, konulara hakim olmanız gerekir... ben işe istemediğim zaman gitmem yerime kimse gelemez çünkü bunu biliyorum...

Yorum

YANLIŞ..................... ezilen tarafta gibisiniz ...

Yorum

İşleniyor...
                          X