Duyuru

Collapse
No announcement yet.

İlk İzlenim 7 Saniyede Gerçekleşir .

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• İlk İzlenim 7 Saniyede Gerçekleşir .

İlk İzlenim 7 Saniyede Gerçekleşir: 7 saniye içinde hedeflediğiniz işi kapabilir misiniz? Eğer iyi karşıda bir etki bırakırsanız bunu daha da çabuk yapabilirsiniz. İlk izlenim 7 saniye içinde gerçekleşir. İlk izleniminiz iyi değilse, ikinci bir şansınızın olması çok zordur; ancak iyi bir izlenim bıraktıysanız, karşınızdaki sizi ve deneyimlerinizi ciddiye ve dikkate alacaktır.

İnsanların nasıl ilk izlenim edindiğini öğrenin

Araştırmalar gösteriyor ki biriyle tanıştığınızda, izlenimin % 93′ü görünüş, beden dili gibi sözlü olmayan veriler üzerine kurulur. Kullandığınız kelimelerse izlenimin sadece % 7’sini oluşturur. İlk karşılaşma telefonda gerçekleşse de nasıl algılandığınızın % 70′i sesinizin tonuna, % 30′u kelimelerinize göre değerlendirilir. Yani, ne söylediğiniz değil, nasıl söylediğiniz önemli.

İlk 12 kelimenizi dikkatli seçin

Araştırmalar her ne kadar birebir görüşmelerde kelimelerinizin, insanların sizin hakkınızdaki düşünceleri üzerinde % 7 etkisi olduğunu gösterse de siz yine de işi şansa bırakmayın. Görüşmeciyle tanıştığınızda bir kaç teşekkür cümlesi kurun. “Bana vakit ayırdığınız için teşekkürler” gibi… Siz takdir ettiğinizde insanlar da sizi takdir eder.

Karşınızdakinin ismini kullanın

Kendi isminizden kulağa daha hoş gelen başka bir şey yoktur. İlk 12 kelimenizde ve ilk 7 saniye içinde görüşmecinin ismini kullanmanız, ona değer verdiğiniz ve odaklandığınız mesajını verecektir. İsmiyle çağrılmak kadar hiçbir şey insanların dikkatini çekmez.

Saçınıza dikkat edin

Çünkü görüşmeci de edecektir. Biriyle tanıştığınızda dış görünüşünüzle ilgili olarak, ilk etapta saçınız ve yüzünüz dikkat çekecektir. Hiç kimse saçı stili profesyonel olmayan, dağınık saçlı biriyle çalışmak istemez.

Ayakkabılarınızın temiz olmasına özen gösterin

İnsanlar yüzünüzden hemen sonra ayaklarınıza bakar. Ayakkabılarınız temiz değilse, görüşmeci detaylara önem vermediğinizi düşünecektir. Ayakkabılarınız boyanmış ve iş ortamına uygun olmalı. Ayakkabınız kapıdan çıkarken giydiğiniz son şey olabilir ama insanların ilk dikkat ettikleri şeylerden biridir.

Hızlı yürüyün

Araştırmalar gösteriyor ki diğerlerinden % 10-20 daha hızlı yürüyen insanlar, önemli ve enerjik olarak görülüyor. Bu tam da potansiyel işvereninizin aradığı bir tip. Etkilemek istiyorsanız, temponuzu arttırın ve sanki bir yere yetişiyormuşsunuz gibi hızlı yürüyün.

İyi el sıkmayı öğrenin

Potansiyel işvereninizle tanıştığınızda, ilk yaptığınız elinizi uzatmaktır. Her iş adamı bilir ki iyi bir tokalaşma kendinden emin olmalıdır. Ancak görüşmelerde genelde, insanlar gevşek bir tokalaşma yaparlar. Eğer iyi bir başlangıç yapmak istiyorsanız, karşınızdakinin elini tam olarak kavramalı ve kendinden emin bir şekilde ama hafifçe tokalaşmalısınız. Böylece iyi bir iş ilişkisinin başlangıcını gerçekleştirmiş olursunuz.

Beden dilinizle sözlü mesajlarınızı uyumlu hale getirin

Tebessüm ya da memnun bir ifade, görüştüğünüz kişiye orada bulunmaktan memnun olduğunuz mesajını verir. Göz kontağı kurmak, söylenenlere dikkat ettiğinizi ve ilgilendiğinizi gösterir. Görüşmeciye doğru eğilmeniz, konuşmaya dahil olduğunuzu gösterir. İlgili ve ilginç görünmek için mümkün olduğunca çok işaret kullanın.

Görüşme sürecinde, her hareketinizi planlayabilirsiniz. Görüşmeyi ayarlar, hazırlanır ve sunumunuzu yaparsınız. Ancak potansiyel işverenler her an her yerde karşınıza çıkabilir. Bu nedenle her an iyi bir izlenim yaratmak için hazır olun.

Berna ÇETİN
    ANCAK ANLATABİLDİGİNİZ KADAR , ANLAYABİLİRİM .

Bilgi için teşekkürler. Eskiden bunlardan hiç haberim yoktu. Hoş , işitme zorluğu çekince bunlara dikkat etmenin de bir anlamı kalmıyor. Sırf engellisiniz diye uğraşmak istemiyorlar. Benim yaşadıklarım da böyle oldu

Yorum

Orjinal yazı sahibi: maviyesil View Post
      Bilgi için teşekkürler. Eskiden bunlardan hiç haberim yoktu. Hoş , işitme zorluğu çekince bunlara dikkat etmenin de bir anlamı kalmıyor. Sırf engellisiniz diye uğraşmak istemiyorlar. Benim yaşadıklarım da böyle oldu
      malesef bu konuda çok haklısın ,oysa çalışma kanunuyla ilgili yasalar engellileri korumaya çalışıyor ama ne yazıkki yetersiz .

Yorum

Bunun çözümü de kafa yapısının değişmesinde yatıyor bence. Kanunla her şey hallolmuyor. İnsanlar niçin düşünmezler ki : hepimiz birer engelli adayıyız. Çok mu zor bir parça anlamaya çalışmak bizleri O kadar yetenekli bir insanım ama sırf bu yüzden düzgün bir iş bulamadım.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: maviyesil View Post
          Bunun çözümü de kafa yapısının değişmesinde yatıyor bence. Kanunla her şey hallolmuyor. İnsanlar niçin düşünmezler ki : hepimiz birer engelli adayıyız. Çok mu zor bir parça anlamaya çalışmak bizleri O kadar yetenekli bir insanım ama sırf bu yüzden düzgün bir iş bulamadım.

ne yazıkki insanlar çok onyargılılar ,engelli birini gorunce o kişinin yetenekleri ne yazıkki arka planda kalıyor ve hiçmi hiç akıllarına gelmiyor .

oysa seninde dedigin gibi saglıklı insanların hepside birer engelli adayı ,bir dk sonra ne olacagımız belli bile degil ,evden sapasaglam çıkıpta bir kaç saat sonra trafik kazası sonucu engelliler arasına katılmayacagımız ne malum .

o halde bir engelli kişiyle birlikte oldugumuzda mumkun oldugunca kendimizi onun yerine koyup oyle davranmaya çalışalım ,işte o zaman çok daha modern toplum olma yolunda ilk adımı atmış olacagız .

Yorum

Bence çok güzel bilgiler.
            Basit sade ve etkili.

Aynı mantığın ilk defa tanıştığımız tüm insanlar için geçerli olduğuna düşünüyorum.
            Olduğumuz her şey düşüncelerimizin sonucudur
            -Buda-

Yorum

Basit ama son derece işlevsel bilgiler teşekkür ederim
              Bu tür şeyleri ne kadar çok takip ederseniz o kadar çok sindiriyorsunuz , devamlılık çok önemli.
              Bir kez okumakla yada dergilerde görmekle uygulanmıyor havada kalıyor iç disiplini sürekli kontrol etmeden uygulamak zor

ι ωαηт тσ яє¢ση¢ιlє тнє νισlєη¢є ιη уσυя нєαят ؟
              ι ωαηт тσ яє¢σgηιzє уσυя вєαυту ιѕ ησт נυѕт α мαѕк ؟
              ι ωαηт тσ ѕαтιѕƒу тнє υη∂ιѕ¢lσѕє∂ ∂єѕιяєѕ ιη уσυя нєαят ؟
              уσυ мαу вє α ѕιηηєя вυт уσυя ιηησ¢єη¢є ιѕ мιηє !

Yorum

Orjinal yazı sahibi: 01234
                8 saniye olsa olmuyormu

3ü5i arama ama 10 sn yide geçirme.

Yorum

Böyle yazıyorlar ama bunların çoğunu tatbik etmek zordur. Bazıları zaten huyudur gevşek tokalaşır mesela, elini ucundan tutar insanın beni sinir eder

7 saniyede karşı tarafa bırakacağın izlenim senin elinde olmayan doğal halindir buna müdahale etmek zordur. Saç baş, giyim kuşam hadi bunları hallettin diyelim, ses tonunu değiştiremezsin ya.

Herşey kısmet bence, her işveren aynı detaylara bakmıyor ki...
                  Şuna inanmak lazımdır ki, Dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir (Mustafa Kemal Atatürk)

Yorum

bunu özellikle yapmaya çalışmak yapmacık olur neysen zaten 7 sn de çıkar madem çıkıyormuş.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Hazel82
                      süreye çok da takılmayalım...süreler konusunda çeşitli kaynaklarda farklı saniyeler iddia ediliyor..
                      kimisi 10-15 saniye kimisi 30 saniye kimi 60 saniye diyor
                      ama kesin olan şu ki...çok kısa bir süre olduğu..kaç saniye olursa olsun...
                      Senin rekorun 60snmi ben 5dk diye okumuştum ama 1 yılı geçti tabi üzerinden. Herhalde bilim geliştikçe süre kısalıyor..
                      "Kınamayınız, kınadığınız şey başınıza gelmedikçe ölmezsiniz" (Tirmizi)

Yorum

7saniye çok az ya mümkün değil 7saniyede insan sadece karşısındakini süzer ve ön yargı oluşturur zihninde...

Yorum

ilk izlenim çok önemli benim içinde. 7sn dediğiniz kısa bir süre bile kişi hakkında kaba taslakta olsa bir bilgi oluşturur. o süre zarfında kişinin bana hitap edip etmiyeceğini az çok da olsa anlarım.

Yorum

bence çok doğru
                            "-Çıkmaz o yol"
                            diye uyaranlar...
                            ben yürümeyi seviyorum
                            anlamıyorlar.

alıntı

Yorum

Bırakalım her şey düşeceği yere düşsün. Hayata özendikçe onu yaşamak zorlaşacak. Bırakalım kim isek o olarak kalalım. İlk izlenimde gördükleri kişi biz olalım.
                              elbette bu benim subjektif fikrim.

Yorum

İşleniyor...
                              X