Duyuru

Collapse
No announcement yet.

İlk İzlenim 7 Saniyede Gerçekleşir .

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Clear All
new posts

 • #16
  Orjinal yazı sahibi: MEGAN View Post
  İlk İzlenim 7 Saniyede Gerçekleşir: 7 saniye içinde hedeflediğiniz işi kapabilir misiniz? Eğer iyi karşıda bir etki bırakırsanız bunu daha da çabuk yapabilirsiniz. İlk izlenim 7 saniye içinde gerçekleşir. İlk izleniminiz iyi değilse, ikinci bir şansınızın olması çok zordur; ancak iyi bir izlenim bıraktıysanız, karşınızdaki sizi ve deneyimlerinizi ciddiye ve dikkate alacaktır.


  İnsanların nasıl ilk izlenim edindiğini öğrenin

  Araştırmalar gösteriyor ki biriyle tanıştığınızda, izlenimin % 93′ü görünüş, beden dili gibi sözlü olmayan veriler üzerine kurulur. Kullandığınız kelimelerse izlenimin sadece % 7’sini oluşturur. İlk karşılaşma telefonda gerçekleşse de nasıl algılandığınızın % 70′i sesinizin tonuna, % 30′u kelimelerinize göre değerlendirilir. Yani, ne söylediğiniz değil, nasıl söylediğiniz önemli.

  İlk 12 kelimenizi dikkatli seçin

  Araştırmalar her ne kadar birebir görüşmelerde kelimelerinizin, insanların sizin hakkınızdaki düşünceleri üzerinde % 7 etkisi olduğunu gösterse de siz yine de işi şansa bırakmayın. Görüşmeciyle tanıştığınızda bir kaç teşekkür cümlesi kurun. “Bana vakit ayırdığınız için teşekkürler” gibi… Siz takdir ettiğinizde insanlar da sizi takdir eder.

  Karşınızdakinin ismini kullanın

  Kendi isminizden kulağa daha hoş gelen başka bir şey yoktur. İlk 12 kelimenizde ve ilk 7 saniye içinde görüşmecinin ismini kullanmanız, ona değer verdiğiniz ve odaklandığınız mesajını verecektir. İsmiyle çağrılmak kadar hiçbir şey insanların dikkatini çekmez.

  Saçınıza dikkat edin

  Çünkü görüşmeci de edecektir. Biriyle tanıştığınızda dış görünüşünüzle ilgili olarak, ilk etapta saçınız ve yüzünüz dikkat çekecektir. Hiç kimse saçı stili profesyonel olmayan, dağınık saçlı biriyle çalışmak istemez.

  Ayakkabılarınızın temiz olmasına özen gösterin

  İnsanlar yüzünüzden hemen sonra ayaklarınıza bakar. Ayakkabılarınız temiz değilse, görüşmeci detaylara önem vermediğinizi düşünecektir. Ayakkabılarınız boyanmış ve iş ortamına uygun olmalı. Ayakkabınız kapıdan çıkarken giydiğiniz son şey olabilir ama insanların ilk dikkat ettikleri şeylerden biridir.

  Hızlı yürüyün

  Araştırmalar gösteriyor ki diğerlerinden % 10-20 daha hızlı yürüyen insanlar, önemli ve enerjik olarak görülüyor. Bu tam da potansiyel işvereninizin aradığı bir tip. Etkilemek istiyorsanız, temponuzu arttırın ve sanki bir yere yetişiyormuşsunuz gibi hızlı yürüyün.

  İyi el sıkmayı öğrenin

  Potansiyel işvereninizle tanıştığınızda, ilk yaptığınız elinizi uzatmaktır. Her iş adamı bilir ki iyi bir tokalaşma kendinden emin olmalıdır. Ancak görüşmelerde genelde, insanlar gevşek bir tokalaşma yaparlar. Eğer iyi bir başlangıç yapmak istiyorsanız, karşınızdakinin elini tam olarak kavramalı ve kendinden emin bir şekilde ama hafifçe tokalaşmalısınız. Böylece iyi bir iş ilişkisinin başlangıcını gerçekleştirmiş olursunuz.

  Beden dilinizle sözlü mesajlarınızı uyumlu hale getirin

  Tebessüm ya da memnun bir ifade, görüştüğünüz kişiye orada bulunmaktan memnun olduğunuz mesajını verir. Göz kontağı kurmak, söylenenlere dikkat ettiğinizi ve ilgilendiğinizi gösterir. Görüşmeciye doğru eğilmeniz, konuşmaya dahil olduğunuzu gösterir. İlgili ve ilginç görünmek için mümkün olduğunca çok işaret kullanın.

  Görüşme sürecinde, her hareketinizi planlayabilirsiniz. Görüşmeyi ayarlar, hazırlanır ve sunumunuzu yaparsınız. Ancak potansiyel işverenler her an her yerde karşınıza çıkabilir. Bu nedenle her an iyi bir izlenim yaratmak için hazır olun.

  Berna ÇETİN
  Yalan hepsi ya. Kendin ol yeter.Kasma bu kadar biraz özen olacak tabikide ama bu kadar abartıya gerek yok.

  Yorum


  • #17
   Orjinal yazı sahibi: tears in heaven View Post
   Bırakalım her şey düşeceği yere düşsün. Hayata özendikçe onu yaşamak zorlaşacak. Bırakalım kim isek o olarak kalalım. İlk izlenimde gördükleri kişi biz olalım.
   elbette bu benim subjektif fikrim.
   Katılıyorum.

   Yorum


   • #18
    ilk posttaki uyarılar genelde tutmazlar reelde; fakat gösteriş budalalarının gözlerini bir nebze de olsun boyayabilirler. gösteriş budalası birisi de, en güvenilmez adamdır.

    çok büyük bir firmaya gitmiştim, ticari amaçlı. adama, ismini söyleyip ''bey'' demiştim, nezaketten ötürü.. adam bana ''bey senin baban; babandır lan'' demişti. ''N'oldu abi ya'' demiştim anlık; adam ikna olmuş olacak ki, buyur etti, çay falan söyledi. şimdi pat diye giriyorum aynı firmaya, randevu falan da yok, direkt. insanların çokları böyleler artık. sıkıldı herkes bu yapmacık tavırlardan.

    Yorum


    • #19
     Sabahları uyanıp... dışarı çıktığınızda... birbirinize ya müşteri ya da tüketim nesnesi olarak bakan bir nesile dönüşmek.. şöyle yaparsan bu olur.. şunu yaparsan şu olur.."mış gibi" yapmak... hep bi'başkası olmak... Kendine fersah fersah yabancılaşmak bu olsa gerek... içindeki potansiyel neyse bırak o konuşsun o davransın... kendin ol yah biraz da kendin ol... basit.net.sıradanol... herkes özel olma peşinde zaten.. madem fark istiyorsun bu defa da sıradan ol... sadece ol yah...
     tamam ruhlarında bi dili, bi kimyası bi'şeysi falan var kabul.. şu stratejilerdeki taktiklerdeki adam olma yeter ki; "sen ol"... çünkü SeNdEn bir tane daha yok

     Bilge der ki;... Atlar neden mutludur ya da kuşlar bilir misin?... Çünkü yaptıklarını başkaları beğensin diye yapmazlar da ondan...

     Yorum


     • #20
      Söylediklerini, iş görüşmelerinin dışına, günlük hayata da taşıyabiliriz elbette. Evet, bir insanın kaç para olduğu için 2 saniye gözle okuma, 10 saniye bir iki kelimesini ve ses tonunu duyma yeterli oluyor. Hele de karşı cinsle tanışırken anında o enerjiyi yada iticiliği alıyorsunuz. Her bedenin bir görüntüsü, sesi, güzelliği yada çirkinliği var. Bazı insanlar kuvvetli ve sert duru, duvarlarını aşmak ve onlara yaklaşmak yorucudur. Bazı insanlar da inanılmaz sakin ve davetkardır. Her bedenin bir enerjisi ve manyetik alanı var. Ben de zor olanlardanım. Soğuk duruyorum sanırım ama hiç soğuk değilim.

      Yorum


      • #21
       insanları çoğu; kendilerinden daha iyi kafalarını çalıştırabilen/zorunda olduklarını hisseden küçük azınlıktan pek hazzetmezler. ilk esnada harbiden çok gıcık kaptığım fakat zaman ilerledikçe önyargı denen mefhumun berbatlığını ispat eden bir çok olay yaşadım.

       her insana aynı şans tanınmalı. görsellik, maddiyat, ünvan gibi sıfatlardan arındırılarak...

       Yorum


       • #22
        Bakin simdi bunlari unutun ben size yuzde yuz is kapmayi ögretcem is yerine girilir is verenin nereli oldugu sorulur eger ayni sehirdenseniz yuzde 50 bu is olmustur biraz muhabbet edin siyasi görüsü ve tuttugu takim ayniysa bu is yuzde yuz olur iste bu kadar sizde nitelikler bulunmasa bile mutlaka size göre bir is bulunur
        Aciz insanlar yok olmasindan büyük bir haz aliyorum.
        GökTürk imp. Tong Yabgu

        Yorum


        • #23
         Orjinal yazı sahibi: Bishido View Post
         Bakin simdi bunlari unutun ben size yuzde yuz is kapmayi ögretcem is yerine girilir is verenin nereli oldugu sorulur eger ayni sehirdenseniz yuzde 50 bu is olmustur biraz muhabbet edin siyasi görüsü ve tuttugu takim ayniysa bu is yuzde yuz olur iste bu kadar sizde nitelikler bulunmasa bile mutlaka size göre bir is bulunur
         Yazdıklarında çok haklısın ,ya da bunların dışında insan kaynakları mudurunun ilgi duyduğu alanlar hakkında bilgi sahibi olmakta artı avantaj,her insanın mutlaka zayıf bir yanı vardır .
         ANCAK ANLATABİLDİGİNİZ KADAR , ANLAYABİLİRİM .

         Yorum

         İşleniyor...
         X