Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Maddeyi bıraktıktan sonraki özgüven problemi...

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Maddeyi bıraktıktan sonraki özgüven problemi...

Meraba arkadaşlar, ben maddenin bütün zararlarini hatta yararlarinı bile bilen eski bir bağımlı, sanirim bayağı bayağı uzun bi yazi yacazagim o yüzden peşin peşin söyleyeyim de; vakti olmayan ilgilenmeyebilir ancak yardıma ihtiyacım var, güzel şeyler duymaya hatta ne aradigimi bilmiyorum sadece yazmak istiyorum. Ben 17 yasindayim, 3. sinif kimya öğrencisi-idim, aileme fazla yüklenmemek için arada bi haftalikli işlere girip calisiyordum, anı yaşayan biriyimdir. Bi gün okul ile aram pek iyi gitmemeye başladı zaten okuyamayacağımın farkındaydım ve Yalova'dan bi iş ilanı aldım, evdende uzaklaşmak istiyodum zaten hemen onayladım, konf departmanıydı yani devremulk satıyoduk yalova termal falan filan neyse ortama ayak uydurmak için esrar ile tanistim, kafası afet bi şeydi, zararları aklımın ucundan bile gecmiyodu. Yaşım 15'di. Daha sonra iş yerine uyum sağlayamayip 1 ay sonra isten ayrildim ve evime gelip anneme sarildim, bi akşam bizim semtte otun zor bulunduğu ama jamaica diye birşey olduğunu öğrendim, 2 sene içtim. Jamaicanin zararlarini anlatmakla bitiremem arkadaslar, ilk başta ölüm, paranoya, anksiyate, baygın ruh hali, huzursuzluk... yaa bunlar hiçbirşey, adamda haysiyet birakmiyor, ar, namus. hicbirsey. Mesela bunu yazarken kafamda anlatacaklarimin sirasini karistiriyorum, bu arada lanet olası t9 ı harflerini yapmiyo neyse hani ilk başta okumayin diyodum ya şimdi lutfen okuyun... İctigim ilk 3ay herşey çok güzeldi, takildigim arkadaşlarım belliydi, cadde bizim için renklendirilmiş gibiydi, sosyal medyada fenomendim, takildigim kizların, girdiğim ortamların haddi hesabı yoktu bildiğiniz tam anlamiyla ve özgüveniyle bir iş adamıydım. Taaki herşey yalnız kalana kadar. Bırakmaya nasil karar verdiğimi hiç anlatmayayim aylar sürer ama özet geceyim; insan maddenin kralı değil, ancak kölesi olur. Sonuç olarak 1 aydır agzima sürmedim ortama falan girmiyorum, herşey çok güzel ama bi sorunum var. ÖZGÜVENİM SIFIR. TEK BASIMA YÜRÜYEMİYORUM, ELLERİMİ CEBİME SOKUP SOKUP CİKARTİYORUM, HERKES BENİ İZLİYO GİBİ, KİYAFETLERİMİ BEĞENMİYORUM ( Gayet iyiler ), İŞE YARAMAZ HİSSEDİYORUM, HERKES BİRİLERİYLE MESAJLASİYO BEN FİLM İZLİYORUM, MESAJLASMAYİ DENİYORUM OLMUYO ŞİZOFRENİ BASLİYO VE HEMEN KESİYORUM MUHABBETİ, FACEMİ KAPATTİM, TWEET ATAMİYORUM, GEZEMİYORUM, HİCBİSEYDEN MUTLU OLAMİYORUM. Bütün torbacilari polise ihbar etmek istiyorum. Geçer mi dersiniz sizce abiler ablalar siz bilirsiniz. ben böyle biri değildim, gayet sempatiktim çok sağlam empati kurardim asla utanmaz ve çekinmezdim çok espiriliydim... Doktora gitmek istemiyorum cubkuw " çocuk ruh sağlığı" koridorunda bulunmak istemiyorum, sanirim halâ kıyıda köşede bi egom kalmış. Yorumlarınızı bekliyorum, lütfen destek cikin. Benim durumumu yaşamış olan veya yaşayan da varsa birbirimizle ne kadar konuşursak o kadar iyi. Help...
    Last edited by Ugurfalan; 07-05-2014, 01:47 PM.

Hâla hergün sayfayı yeniliyorum arkadaşlar lütfen yardim edin

Yorum

Madde kulanini birakmis olman cok guzel..
      neden kendine guvenmiyorsun?
      tam tersi kendinle gurur duyup alnin ak birsekilde dolasmalisin.
      insanlara yaklasmaktan korkma.
      sen buyuk birsey basardin..
      diger insanlara ornek ola bilirsin..
      kendi yaptigin guzelliklere bak.. yanlislara degil..
      bu sekilde oz guveninde yerine gelicekir eminim.

Yorum

Sevgili kardeşim senin yaşadıklarını bende yıllar önce yaşadım.
        Bu sebeple yoksunluktan depresyona girdim senin yazdıklarından daha fazlasını yaşadım.
        Sen erken yaşta hiç kullanmaman gereken bi maddeyi kullanmışsın şu anki yaşadıkların çekilme belirtileridir.
        sen istemesende depresyona girceksin kardeşim çünkü maddeyi bırakmaya karar vermişsin.
        Sana tavsiyem sabırlı ol sakın hiçbirşey kullanma ortamını mutlaka değiştir birşeylerle meşgul ol eminimki geçecektir.

Yorum

Bi doktor ile telefonda görüşüyorum yüz yüze görüşmeye bütçem el vermiyor doğrusu. Her gün ariyorum, 1 aya geçeceğini söylüyor eskisinden daha iyi olacakmisim, sanirim ihtiyacım olan tek şey " geçecek " denilmesi. Sağolun tekrar

Yorum

Duruc bey bu çekilme dönemi hakkında bilgi verirseniz size minnettar olurum hatta iyileşince elinizi öpmeye yaniniza gelirim şimdiden sağolun

Yorum

ozet gectigin yasamina baktigimda, suan yasadigin bu sikintili surecin kaynagi olan uyusturuculara bir tesekkur etmelisin. ozguven dedigimiz sey, sabit birsey olmadigi gibi gelisimide her turlu eylem ve olay uzerinden etkilenmeye oldukca aciktir ozellikle senin yaslarinda kimseler icin. uyusturucular sayesinde ozguven sahibi biri olarak dogmadigini ve bunun gelisimi icin birseyler yapman gerektigini gormussun. uyusturucu kullanimini biraktiktan sonra ki surecte yasadiklarin aslinda seni, sende olmayanlarla yuzlestirmis ve suan bunun yasini tutuyorsun. yasini elbette tutmalisin ama bir yerden sonra birseyler yapman gerektiginin bilincine varicaksin ve bu ne kadar gec olursa ozguvenin gelisimide o kadar agir olacaktir. bu bakimdan her hareketinin ve eyleminin bu insaa edecegin ozguvene ve kisiligine olan etkilerini gozlemleyerek yasamina devam etmelisin.

bu hayatta neyi fazla yapiyorsun? ne kadar sabirli oldugunu dusunuyorsun?

uyusturucularin zihninde biraktigi tortulari temizlemen icin uyusturucu'nun kendisiyle olan(kullanmanin degil yani uyusturucu kullanan sen ile kullanmayan sen'i ortaya cikarmalisin) iliskine goz atmalisin.

Yorum

Kesinlikle maddenin bırakılmasıyla fizyolojik olarak bu eksikliği hissetmen ve yan etkilerini üzerinde hissetmen normal ama bu etkilerin en büyük ilacı zaman çünkü vücuttan bunun kalıntılarının atılması gerekiyor. Bunun yanında psikolojik olarak kendini şartladığını görebiliyorum. Bunun etkisi de var. Üzerinde ki bu etkiyi kırmak için bu etkilerin bittiği zamanı düşün ve o zaman her şeyin daha farklı olacağını. İstediğin gibi hissettiğin bir sen olduğunu düşün ve bu sen'e yaklaştığını. Gelecekle ilgili olumlu durumları hayal etmek ve o anlara odaklanmak üzerinde ki etkiyi birazcık da olsa kırmaya yardımcı olacaktır. Umarım tamamen bu etkiden kurtulursun.
                Başarısızlık her zaman hata demek değildir, yeri geldiğinde yapabileceğiniz en iyi şey olabilir.Asıl hata denemekten vazgeçmektir. [B.F.Skinner]

Yorum

Her yorum beni biraz daha rahatlatıyo. Bugün maddeyi bırakmamın 45. Günü, insanlarla olan sorunum kalktı, dünyanın benim etrafımda dönmediğini farkettim. Lakin halâ kendime güvenmiyorum, saygı göstermiyorum, kelimelerini seçemiyorum, birinin gözünün içine bakarak konusamiyoum, yavaş yemek yiyorum, alınganım, dik yürüyemiyorum, zayıfladım, gel git yaşıyorum yani ara ara iyiyim, kızlarla konuşasım dahi gelmiyor ki konuşamiyorum da. Sabır...

Yorum

Maddeyi bırakmakla zaten kendine güveni ıspatlamışsın önce bunu keşfetmen gerek. Tabi bıraktıktan sonra bir takım rahatsızlıkların olacak ama inan vücudundan tamamen attıktan sonra bunların hiç birini yaşamayacaksın emin ol. Tavsiye olarak spor yap kendine yeni arkadaşlar edin bağımlı olmayan temiz arkadaşlar. Ailenle zaman geçirmeye çalış. Mümkünse okuluna kaldığın yerden devam et ve öğrenimini tamamla. Spor yapki vücudun bağışıklık sistemin güçlensin. Zor olanı başarıyorsun Tebrik ederim seni. Darısı madde kullanan arkadaşların başına.

Yorum

Öncelikle maddeyi bırakma kararı aldığın için seni tebrik ederim kardeşim.
                      Çekilme döneminden kastım bu tarz uyuşturucu maddeler birden kesildiğinde insanın ruh halinde ani değişimlere sebep oluyor.
                      Yazdığın herşey birebir benim yaşadıklarımla aynı ve hepsi geçici buna emin ol.
                      Daha önce depresyon tecrübesi olmayan biri için bu dönemler zor ve sabır gerektiren dönemlerdir.
                      Çünkü psikolojik olarak sağlıklı biriyken birden bire bilmediğin şeyler yaşamaya başlıyorsun.Bende bi dönem çok zor günler geçirdim o yüzden seni çok iyi anlayabiliyorum.
                      Dediğim gibi kardeşim yapman gereken uyuşturucudan ve ortamdan uzak durmak hobi edinmek sosyalleşmek ve sonrasında birgün bi uyanacaksın sebepsiz bir mutluluk olacak üzerinde şaşıracaksın çünkü depresyon geçmiş olacak ve bu yaşadıkların sana rüya gibi gelecek buraya yazdıklarına bile şaşıracaksın hayırlısıyla..
                      Hiç geçmicekmiş gibi hissediyosundur şu an ama inanki geçiyor umudunu kaybetme kardeşim..
                      Ben yıllar önce burda senin gibi yazıyordum neyim var diye neyse sonra depresyonu atlattım çok şükür.
                      Burda yazdıklarıma güldüm bunları benmi yazmışım neler yaşamışım diye ama yıllar sonra tekrar sitedeyim.
                      Çünkü aynı maddeden tekrar zarar gördüm ve depresyona girdim ve buralardayım işte kardeşim Demekki biz depresyona meyilli kişileriz ve yapmamız gereken şey uyuşturucudan uzak durmak.
                      Belkide meyilli olmamız şanslı olduğumuz anlamına geliyordur çünkü zararını görmesek bırakamayız dimi.Her şerde bir hayır vardır.
                      Sana tavsiyem uyuşturucudan kesinlikle uzak dur eğitimini tamamla meslek yada kariyer sahibi ol.Şu anki düşünce yapınla 10 sene sonraki çok farklı olacak.
                      Daha yaşın erken bu işlerin kazası belası da var ortamlarda veya üzerinde birşeyle yakalnırsın mahkemelik olursun siciline işlenir.İlerde her konuda sana zorluk yaşatır.
                      Ben yaşıyorum kardeşim bizim zamanımızda abi dedklerimiz bize yapmayın bu kötüdür ilerde bunlar olur demedi.Bize hep olmayan iyi yanını gösterdiler özendirdiler.
                      Sen güzel bir yoldasın umutlu ol geçecek.Sağlıcakla kal
                      Last edited by duruc; 31-05-2014, 03:27 AM.

Yorum

Güzeldi, bi teşekkürle cevaplanacağını sanmıyorum yazdıklarınızın, ama her sabah hepsini tek tek okuyup güne başlicam. İyiki varsınız

Yorum

Bunların aynısı bana extacy yüzünden oldu kardeş.
                          Ama doktora gitmen şart.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: b0NNi View Post
                            Bunların aynısı bana extacy yüzünden oldu kardeş.
                            Ama doktora gitmen şart.
                            Gideyim mi gerçekten

Yorum

Kendin için en güzel şeyi yapmışsın bu yaşta bunun yanlış bişey olduğunu benimseyip kendi kendine bırakabilmişsin bu çok önemli. Eminim bir çok kişi doktora gitmesine rağmen senin kadar iradeli ve güçlü değildir. Bunları yaşını göz önünde bulundurarak söylüyorum. Doktora gitmeni kesinlikle tavsiye ediyorum doktora gidince bu sıkıntılarının hiç biri kalmıcak inşaAllah...

Yorum

İşleniyor...
                              X