Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Esrar Şizofreni Riskini Arttırıyor

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Clear All
new posts

 • Esrar Şizofreni Riskini Arttırıyor

  20070612104500cannabis_plant203.jpg
  İngiliz bilim adamları, esrar kullanılmasının ilerleyen dönemlerde psikolojik rahatsızlıklara yol açabileceğini açıkladı.

  Lancet dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, esrar kullanan kişilerde şizofreni görülme riski yüzde 40'ı buluyor

  Sıklıkla esrar kullanan kişilerde bu riskin daha da arttığı belirtiliyor.

  Araştırmayı yapan uzmanlar, esrar kullanımıyla psikolojik rahatsızlıklar arasında bağ bulunduğuna dair kesin bir kanıt bulamasa da , uyuşturucuyla halüsinasyon görme gibi psikolojik problemlerin ilişkili olduğunu düşünüyor.

  Çalışmada, özellikle gençler arasında esrar kullanımının yoğun olduğu İngiltere'de kullanıcı gençlerin yaşadığı psikolojik sorunların yüzde 14'ünün bu uyuşturucuyla ilgili olabileceği belirtiliyor.

  İnsanların esrarın tehlikelerine karşı uyarılması gerektiğini belirten uzmanlar, psikolojik rahatsızlık yaşayan aile bireyleri bulunanların özellikle esrar kullanmayı bırakması gerektiğini söylüyor.

  Danimarkalı bilim adamlarının yaptığı bir araştırmaya göreyse
  İngiltere'de her yıl 15 ila 34 yaşları arasındaki kişilerde görülen 800 önlenebilir şizofreni vakası esrar kullanımıyla ilgili.

  İngiltere'de 2 milyon kişinin düzenli olarak esrar kullandığı belirtiliyor.

  Esrar İngiltere'de 2004 yılında kullanımı ve bulundurulması tutuklanma gerektirmeyen B sınıfı uyuşturucu olarak tanımlanmıştı.

  Ancak, İngiltere Başbakanı Gordon Brown bu aybaşında bu kararın gözden geçirileceğini belirtmiş, daha sonra da İçişleri Bakanı Jacqui Smith, Hazine Bakanı Alistair Darling ve Ulaştırma Bakanı Ruth Kelly gençliklerinde esrar kullandıklarını itiraf etmişti.

  BBC Turkish
  Never Back Down
İşleniyor...
X