Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Her insan, kendi ateşinden sorumludur !!

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

Sağolasın Azemarenc...

Ara ara yazmaya çalışırız İnşallah.

Hayat bize kısa molalar verirse eğer bunca koşuşturmacanın ardından.

Bir nefes alıp verişi arasında geçti sanki onca yıl anlam veremiyor insan. Geride bırakılanlara bakıldığında çöp yığını gibi, geri dönüşüm bile yapılamayacak materyallerle dolmuş, doldurulmuş beynimiz, ruhumuz, kalbimiz. İçinden belki işe yarar diye birşey çıkarmaya çalışıyoruz ama nafile !

Biri doğdu, biri vefat etti, biri ayrıldı, biri evlendi, biri kaldı diğeri taşındı.
    Kimler hangi karanlık sokaklarda ne kadar taban aşındırdı ?

Sürüklüyor sel suyuna kapılmış taş gibi bizi hayat denen ömür törpüsü, yavaş yavaş tüketiyor ömrümüzü, yapacağımız ve yapamayacaklarımız hanemizde yazılı !
    Her ne kadar belli hudutlarına erişim izni verilsede asıl hatları belli olmayan kaderimiz alnımıza yazılı !

Yazacaklarım, geçmişte yazdıklarımdan kalan sadece birazcık tortu. Çok derin yazmak istemiyorum artık yaşlandım sanırım..

Herşey zamanında güzel...

Ölüye ve diriye saygılarımla.
    Bügün Rabb' inin önünde eğilmeyen, yarın insanların önünde eğilmek zorunda kalır !!!

Yorum

Hangi gerçek, hangi mevkiye kadar yanımızda kalmış ?

Bir çok deneme yanılma yöntemiyle çözüm aranmış, bazen bir dost sözüne gözler kapalı yol alınmış. Gidenlerin arkasından ağıt yakılırken, yeni gelen herşey hayatımıza dadanmış.

Nerede masum kalmış ?

Mutasyona uğramış insani değerlerin genetik olarak çöktüğü bir zamanda ne kadar masum ve inandırı bir insan kalmış. Bir el uzattığında samimice içinde korku olmadan tutabilen var mıymış ?

Varsa da geçmişte kalmış. Mış mış mış. Hayat bir masalmış !!

Boğaza oturmuş bir yumruk varken düşünceyi geçtim artık, yutkunması bile çok zor. Öyle anlar olur, nefes yetmez ciğerlerine, her çektiğin duman yakar dudaklarından midene kadar inen ağır bir sancı ? İçe çekilen duman mı yoksa keder mi ?

Harabe olmuş gönüllere su damlası taşımak ümidiyle koşarken bir bakarsın bataklığa saplanırsın, bir bakarsın olduğun yerde kök salarsın, bir daha hakikate uyanamazsın !

Ne zamanlar oldu acıların, mutlulukların coştuğu zamanlar. Artık yavaş yavaş duygusallıktan çıkan ruh, mantık zincirinde yürümek için mücadele vermektedir. Her bir yere düşüren tekmede daha da güçlenmektedir. Düşüpte kalkamayanların etrafında telef olduğunu görerek...

Devam ediyor nefes alışlar...

Devam ediyor mücadele...

Devam ediyor sessizliğe haykırış son nefese kadar !!!

Ölüye ve diriye saygılarımla...
      Bügün Rabb' inin önünde eğilmeyen, yarın insanların önünde eğilmek zorunda kalır !!!

Yorum

Sessizlik ve sensizlik arasındaki iki cümleden ibaret derinlik...

Her gelmelerin ardından gitmelerin yokluğuna dayanabilmek için yerin katça dibine girip, nefes alamayacak şekilde sessizliğe ve karanlığa gömülmek.

Her bir yüreğe düşen hatıralar içinde en güzellerini seçebilmek için yorulmuş beynin verdiği sabırlı ve sonsuz mücadele. Derinden çekilen bir ah ve geri verilen nefeste dağılan duman gibi gülüşmelerin olduğu düşler !

Gitme !

Kaç kişi için, kaç defa gerçekten yürekten söylenen bir kelimedir ?
        Manası içinde derinliğini hissettiği kadar sahibine anlam katar, hayat verir, bazen ise alır...

Sevgiler, dostluklar, sevilenler..... Gitmeler !

Gel-git arasında yuvarlanıp sağa sola çarpmak zorunda bırakılan kör topal bir bedenle yaşamak denen mücadele. Her bir gidenin senden bir parça götürdüğü, her geçen gün yavaş yavaş eksildiğini farketmen, her geçen gün eridiğini görmen kadar acı verici, sanırım hergün ölmek bu olsa gerek...

Gitmeye meyillileri katmamak hayatına, katmamak ruhuna...

Bir selamla başlayıp, derinlere giren ve ardından batan bir gemi kaybolan insan parçacıkları !

Karamsar değilim, karamsar değilsin, sadece gerçekçiyim, gerçekçisin !
        Sadece bir anlık, dünyanın geyiğinden kopup bir başına düşünebilmek.

Kaç tane yürekte kapanmayan yaraların olduğunu kaç kişi bilmekte, unutmak, unutturmak adına safsatalarla zaman harcamak, kafayı dağıtmak uğruna dağılan karakterlerimizi toplamak için düşünüyoruz. Bir defa geldik ve hızlıca bir defa gidiyoruz !

Teknolojinin patladığı bir çağda, değerlerimizi kaybedip sevilenlere, sevenlere yüz çeviriyoruz. Bazen çevirmeden yalvarırcasına gitme ! demek zorunda bırakılıyoruz.

Alevler sarmış etrafı, ya ateşten kurtulmakla, yada dumanından boğulmamakla uğraşıyoruz. Git işine kör şeytan, daraltma içimi. Daraltacaklara sıra gelmeden zıplama benim haneme...
        Hayat boyunca kazıdığım en önemli şey şu ufacık aciz beynime,

Bugün varız, yarın yok,
        Bugün açsak, yarın tok
        Kimseye kalmadı bu dünya
        Farklı değilsin, bunu aklına sok...

Ölüye (Pese) ve diriye saygılarımla
        Muhammed Furkan (baba)

Yorum

etkileyici bir yazı ..

gitme ..
          kaç kişi için kaç defa gerçekten yürekten söylenen bir kelimedir..!!

çok kişi için söylenmez,çok defa da söylenmez..yada yürekten söyleyebilen kaç kişi vardır gurur perdesini yıkıp??

Bu yazıyı daha önce de defalarca okudum ,bazı kısımları özellikle 12den vurdu..
          Kalemine yüreğine sağlık...

Yorum

inanırmısın utanarak söylüyorum ama ..ben denk gelmedim bu yazılara ..
            sağol azem iyi oldu ortalara çıkarman ..
            gerçekten güzel yazılar ..
            yazanın ellerine ve yüreğine sağlık ...
            bulutlar ağlamazsa yeşillikler nasıl güler ....

Yorum

Orjinal yazı sahibi: ranil View Post
              inanırmısın utanarak söylüyorum ama ..ben denk gelmedim bu yazılara ..
              sağol azem iyi oldu ortalara çıkarman ..
              gerçekten güzel yazılar ..
              yazanın ellerine ve yüreğine sağlık ...
              evet bu arkadaşımızın yazıları güzeldir..takip ederim hep..
              demek arada arşivlerde dolaşmanın günışığına çıkarmanın faydası var ..)

Yorum

Orjinal yazı sahibi: aze.. View Post
                evet bu arkadaşımızın yazıları güzeldir..takip ederim hep..
                demek arada arşivlerde dolaşmanın günışığına çıkarmanın faydası var ..)
                evet evet ..
                birde arşivi sen karıştırıp bu güzellikleri gün yüzüne çıkar ..
                çünkü ilgi alanlarımız nerdeyse aynı ..
                senin okuduğunu bende beğeniyorum ..
                buradan da babaya selam olsun ...
                bulutlar ağlamazsa yeşillikler nasıl güler ....

Yorum

Çok kafa tuttum herşeye zamanında, zamansızlık içinde bir anlık zamana muhtaç hallerde,
                  Bazen fayda vermez insana hiç bir şey.
                  Umut, maddiyat ve maneviyat arasında kuramadığımız denklem, kurmaya çalıştığımız günlük tekerlemeler...
                  Biri geri giderken diğeri geriye bakmadan ilerler.
                  Ağır gelir bazen sözler,
                  Sana doğru dik dik bakan gözler,
                  Yıllar akarken derinden aşındırarak,
                  Yangın belki söndü ama geriye kaldı küller...
                  Ne olaylar,
                  Ne yaşamlar,
                  Ne bahaneler,
                  Ne hevesler....
                  Geldi geçti ve gitti yanımızdan...
                  Yaşlanmaya yüz tutan yüzüm,
                  Çok mu ağlamaya müsait iki gözüm,
                  Dağılmadan toparlayamazsın dağınıklığını bazen,
                  Kalmadı ise de gücü, yine de var bir kaç edecek sözüm....

Yorum

İşleniyor...
                  X