Duyuru

Collapse
No announcement yet.

DENEMELER...

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• DENEMELER...

-ÇOCUK-

Bir çocuk hüznüydü üzerime yüklenen onulmaz dertlerimin arasında.Bir yeni heyecan,bir masum,minik elli neşe.Baktım yüzüne önce korktum ben bu yükü yüklenebilirmiyim diye,sonra vücudumda artan adrenalin kendime getirdi beni.Bir emanetti o rabbimden,bir hediye hüdadan gelen.

Gözleri pırıl pırıl ışıl ışıldı,sanki gel beni ısır diyordu.Bir parçamdı benim benden bağımsız.Ağlarken çıkardığı ses içimi titretiyordu,eşim ilk defa bu kadar güzel gülüyordu.Tatlı bir kız çocuğuydu o her derdi içimizi parçalayan,hüznü yüreğimizi delen.

Herşey onlar için hayatımda,bir güzel kız ve kadını mutlu etmek için.Dünya beş para etmez gözümde onlar olmasa,kimseye dil dökmem,kimseye el açmam,düşündüğümün aksini söyleyip münafık olmam.

Sevgi her hayrın,tüm hayat projelerin başı,temel güç hayatı yüklenirken.Sevgi olmasa ne hayatı düzene sokmak için uğraşılır,ne acımasız,kibirli,firavun tabiatlı insanlara el açılır.Ne kavga verilir ciğeri beş para etmez insanlarla,ne de kul olunur kula.

İçten gülümsemeler için tüm çektiklerimiz,sıcak bir yuva için.

Herşeyden öte budur benim asıl derdim.

-BUZLAR-

Bugün buzlarımı çözmeye çalışıyorum bana iyi gözle bakmayanlara.Bugün daha bir merhamet yüklenesim var.Beni seveni bende severim,merhamet edene bende merhamet ederim.Dirlik için bu gerekli çünkü.

Etme diyesim var gücünü kullanıp ötekini zor durumda bırakana,etme diyesim var kinle dolu olanlara.Bende vazgeçmeye çalışıyorum öfkemden,gururumu ayaklarım altına alarak.

Yorum

GÜVEN

*bir insana güvenirsin,bel ağlarsın,ağzından gereksiz,olmadık şeyler dökülür,seni de geleceğinide etkiler,hiç bişey yapmamışken mimlenirsin,elin günahını senin sırtından çıkarırlar.oysa yapmaya çalıştığın şey sadece iyilik etmektir.kimseyle bir alıp veremediğin,kimseye bir garezin yoktur.kimsenin tavuğuna kış demezsin,ama en nefret ettiğim şeydir,bir başkasının hatası seni göbekten etkiler.bişey diyemezsin,sudan çıkmIş balık gibi öylece kalakalırsın.keşke dersin ama çoğu şey geri dönmez.

Yorum

-DÜŞÜNCE-

* kim olursa olsun düşünce biçiminde tekelcilik ve dayatma,insanların vicdanındaki temyiz vasfını besleyen,demokrasinin gelişimini sağlayan,fikir hürriyetinin dayanağı mukayeseli düşünce için gereken hammaddenin öldürülmesi demektir.

Yorum

-TÜKENMEK-
          *tükettiler insanları

*gençlikte bilgisayar oyunlarının,sınavların,yetişkinlikte evlerin arabaların peşinde ömür ve beyin tüketen bizler.

*bazı şeyleri bacaklarında eski derman kalmayınca,zihnin eski kıvraklığını kaybedince,azminin setlerini sular basınca hatta kafayı susturmak için ikide hap yutunca farkediyorsun.

*farkediyorsunki sağlığın ve gençliğin değerli,hatta gençlikte geçirdiğin saatlerin,hatta dakikaların bile önemi var.

*yaşlandıkça,hastalandıkça, hareketlerin ağırlaşıyor,endişelerin artıyor.

*ve artık sessiz, kendi kendine kalabileceğin,kendini ikna edebileceğin yerler aramaya başlıyorsun.

Last edited by dert; 27-01-2015, 02:37 PM.

Yorum

-HÜZÜN-

*çoğu zaman yaşadığım şey hüzün,neşe çok nadir.

*dünyayıda sorgulayamıyorum artık,sıkılıyorum.dansöz çünkü dünya,kim alnına fazla para yapıştırırsa o tarafa kıvırıyor.

*insan zaten yok piyasada,birsürü dalkavuk,psikopat,menfaati için anasını boyayıp babasına satabilecek kadar alçalmış varlık.

*hastaysan yaşama hakkın yok kardeşim,moral zaten hiç olmadı.moral verecek idareci belkide anasının karnından daha doğmadı.

*konuşuyormuşum,yazıyormuşum,yapmamalıymışım,benim kide can be kardeşim hiç mi sesimiz çıkmasın.
            Last edited by dert; 01-02-2015, 10:46 AM.

Yorum

-HÜZÜN 2-

*kaç tane yüzü gülen insan kaldı etrafta.
              *televizyonlara bir bakın,kaç tane neşeli insan var yalandan dişlerini gösterenler dışında.
              *ekonomi iyide olsa,kötüde olsa fazla mutlu insan göremiyorum etrafta.
              *hep bişeylere takılı kafalar,ağızlarda sigaralarla hapisteymiş gibi volta atanlar.

*insanlar hüzün bulaştırıyorlar birbirlerine,

*hele işsizler,tezgahta yevmiyeyle çalışanlar,sıcak bir oda,bir ateş bulunca hemen sokulanlar,çöpleri karıştıranlar.

*allahım muhabbet ihsan etsin sinelerimize.

Yorum

*Yarla hoş geçinen kimse, yarsız kalmaz.

Müşterisi ile uzlaşan tüccar, müflis olmaz.

Ay geceden ürkmediği, karanlığından korkmadığı içindir ki nurlandı.

Gül o güzel kokuyu, dikenle hoş geçinmekle kazandı.

- Mevlâna Celâleddin-i Rûmî

*birbirimizle iyi geçinelim,seninle geçinirim ama bize tabi olursan demeyelim,huzurun tek kaynağı biziz,barışın tek adresi biziz,biz olmazsak hiç birşey olmaz demeyelim.karşımızdaki insanlarında bir izzeti nefsi,bir insanlık gururu olduğunu unutmayalım,ayrıştırmayalım,ötekileştirmeyelim,ins ani sebepler dışında kimseyi kayırmayalım.bakın ne diyor yine hz.pir:

*Yüzde ısrar etme, doksan da olur...

İnsan dediğinde, noksan da olur...

Sakın büyüklenme, elde neler var...

Bir ben varım deme, yoksan da olur!

Hatasız dost arayan dosttan da olur...

- Mevlâna Celâleddin-i Rûmî

ne demişler:

*Mala mülke olma mağrur, deme var mı ben gibi?
                Bir muhâlif yel eser, savurur harman gibi!
                Last edited by dert; 02-02-2015, 08:36 PM.

Yorum

-DÜŞMANLIK-

*kimseye düşmanlık edecek gücüm yok.herkesle uzlaşma taraftarıyım.hele siyasi kin hiç tutamam.tüm vefasızlıklarına rağmen her insanı anlamaya,dinlemeye,hatta sevmeye,onlara güvenmeye çalışıyorum.

*herkesle barışmak her zaman en güvenli yol.

Yorum

-DUA-

*allahım hakkımızdaki kararına,kazasına,bize dünyadan verdiği hisseye gönlümüzü razı eylesin.
                    *rabbim isyan edenlerden,riyakarlardan,kul hakkı yiyenlerden uzak eylesin.
                    *mevlam gönlü aşk ile,dili hakk ile olanlardan, nefsini terbiye eden,kalbini hakk dışındakilerden tasfiye edenlerden,kimsenin gıybetini yapmayıp sırat-ı müstakim üzere olanlardan eylesin hepimizi inşallah.

Yorum

Bir kez gönül yıktın ise
                      Bu kıldığın namaz değil
                      Yetmiş iki millet dahi
                      Elin yüzün yumaz değil

Bir gönülü yaptın ise
                      Er eteğin tuttun ise
                      Bir kez hayır ettin ise
                      Binde bir ise az değil

Yol odur ki doğru vara
                      Göz odur ki Hak'kı göre
                      Er odur alçakta dura
                      Yüceden bakan göz değil

Erden sana nazar ola
                      İçin dışın pür nur ola
                      Beli kurtulmuştan ola
                      Şol kişi kim gammaz değil

Yunus bu sözleri çatar
                      Sanki balı yağa katar
                      Halka matahların satar
                      Yükü gevherdir tuz değil
                      Yunus Emre

Yorum

-DEMOKRASİ-

*iyiye iyi,kötüye kötü deriz allahın izniyle.eskiden daha iyiyiz çoğu konuda çok şükürde tam kalbimize gelmedi ok.

*biz isterizki refahın yanında çok seslilikde olsun,insanlar hata yaptıkları zaman birileri onları düzeltecek cesaretide,söz söyleyecek hakkıda kendinde bulsun.iç denetim mekanizmaları yok sayılmasın.

*isterizki hakkını hukukunu ararken insanlar korkmasınlar.şu anda demokrasiye mukayese gücü verecek mihenk taşından,o muhalefetten yoksun insanlar,muhalefetin insani yönden karnesi çok iyi değil çünkü,şu ortamda muhalefet yapabilecek vicdani olgunluğa haiz değiller henüz.

*ama bu yapılan herşeyin doğru olduğunu ,kusursuz olduğunu mu gösterir.kötü olan işlere ayna tutabilecek cesaret,vicdani olgunluk ve güç yoksa muhalefette,memleketin adalet çıtasını yükseltecek,daha iyiye yol almasını sağlayacak manivelada eksik değilmidir aslında.

*bu memlekette iyi olarak yapılanları her zaman alkışlıyacağız,ama gerçek bir demokrasi ve adalet iktidarı hamama sokup terleten,kirlerinden arındıran bir muhalefet sayesinde olur.

*ve bence gerçek bektaşi kültüründe,milli kültürümüzde bu manivelaya destek sağlayacak pek çok kaynak vardır.önemli olansa bunların diriltilmesidir.ve muhalefetin bir kere öncelikle samimiyetle bunları yaşatması gerekir.yoksa işleri çok zor.
                        Last edited by dert; 03-02-2015, 04:02 PM.

Yorum

*herkes kendine kördür ve iç görüsünü düzeltmek için başkasının aynasına muhtaçdır.

Yorum

-DÜŞÜNCELER-

*çocukluğumuzda öğretilen bişeyi unuttuğumuz için sıkıntılarımız;değişmeyen tek şey değişimin kendisidir.

*düzenli çalışıp gelişen medeniyet ve insanlardan en önemli farkımız kafamızda ve bilinçaltımızda birçok sorunla ve hastalıkla boğuşmamız ve konsantrasyon sorunu.aynı zamanda insani sorunları çözecek oturmuş bir sistemimizin olmaması,eğitim sistemimizdeki büyük rehberlik boşlukları,samimi ve dürüst bir şekilde sorunlara yaklaşamamamız, hayata ve işimize dair ahlaki yükümlülüklerimizin tüm insanımız tarafından bilinip benimsenmemesi,yükümlülüklerin sadece belli insanlar üzerine bölüştürülüp sıkıntılı pek çok durumun tabanda,kendi içimizde çözülmeden siyasete havale edilmeside çok önemli hastalık sayılabilecek sorunlar
                            *öyle işler varki kendini düşünmeyen insanların sorumluluğunu bile ilgisiz kişilerin üstüne atıyorlar, ve öyle insanlar var ki,ne kendinden haberdar nede yaşadığı hayattan.

*işin içine birde menfaat karıştımı herşeyin tadı büsbütün kaçıyor.bunun dışında birçok insan sadece görüntüyü kurtarmak için çalışıyor.

*samimiyet ve gelişme inanç birliği olmayan,en azından karşılıklı saygı ilişkileri olmayan insanlar için çok zor hedefler.
                            Last edited by dert; 08-03-2015, 11:32 PM.

Yorum

BAHAR

*bir bahar kokusu aldım suçlamaların,suçlananların,sorgulayanların arasında,daha ete kemiğe bürünmesede toplum birbirini temizliğe zorluyor,ahlaksızlık heryerde diz boyu olsada derler ya karanlığın en koyu olduğu zaman ışığa en yakın andır diye, insanlarda haya duygusu henüz ölmemiş demekki.

*yanlış yapılan işin şucusu bucusu olmaz,yanlış yanlıştır,kul hakkına girilmişse temizlenmesi gerekir çünkü ne o bireyin o vicdanla ülkesine verebileceği bir şey vardır,nede bu düşünce tarzıyla geleceğe yol alınır.

*birbirimizi iyiliğe,güzelliğe ve en önemlisi dürüstlüğe,saffete zorlayalım.siyaseti bir kenara bırakalım,bu gelecek nesillere vicdani borcumuz bizim.

Yorum

İşleniyor...
                              X