Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Herkesin bir derdi var, peki nedir bu derdin sebebi?

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Herkesin bir derdi var, peki nedir bu derdin sebebi?

Biziz.... Evet bu derdin sebebi biziz. Hayata olumlu yaklaşmıyoruz, inanın laf olsun diye söylemiyorum biz hayata bir adım gitsek hayatın bize iki adım gelme ihtimali var, evet kesin konuşmuyorum. Hayat bize nasıl bire iki adım verir onu söyleyim... Siz bir kursa başladınız sınıftaki insanlarla tanışmalısınız ama ne siz yanınızdakine ne yanınızdaki size selam veriyor ya da ikiniz de cesaret edemiyorsunuz. Oysa siz cesaret edip bir merhaba deseniz o da bir şeyler söyleyecek laf lafı açacak arkadaş olacaksınız. İşte hayat bire iki verdi!... Bizler hayattan zevk almasını bilmiyoruz, sürekli hayattaki olumsuzlukları, hayatın eksi yönlerini arıyor onları düşünüyoruz, beynimize bir tane "olumsuzlar" klasörü açmışız dışarda ne kadar olumsuzluk var hepsini oraya kopyalıyoruz. Evet hayata olumlu yaklaşmasını bilmiyoruz, yoksa yaklaşmak istemediğimizden değil.

Düşünün insan yeryüzündeki en mükemmel varlıktır. İnsan dışındaki bütün canlı ve cansız varlıklar insanın hizmeti için yaratılmıştır. Rüzgarda esen bir ağacın, çiçeklerden bal toplayan arıların, bir bitkinin üzerindeki güzel kelebeğin bizim için yaratıldığını düşünmek bana çok büyük mutluluk veriyor, bunları düşünün eminim şu an bu yazıyı okuyanların çoğu bu mutluluğun farkına varıyorlardır.

İnsan yeryüzündeki en mükemmel varlıktır demiştim, insan isterse her şeyi yapabilecek güçtedir demiyorum ama eminimki insan isterse çoğu şeyi yapar. Beyin, hakkında en az bilgi sahibi olunan organmış, biliyor musunuz zamanımızın bilimi insan beynini hala çözememiş… Bazı insanlar onar haneli iki sayısı rahatlıkla çarpabiliyor insan beyninin ne kadar mükemmel olduğunu bilmek için bunu duymak yeterli bence. Uzaktan kumandayı yapan insan, uçağı uçuran insan, interneti icat edip dünyayı küçülten insan; şu anda görünmezliğin peşinde, nesnelere yansıyan ışığı kırıp görünmezliği bulmak için uğraşıyor. Demekki insan beyni bu kadar mükemmel ve biz bu mükemmel beynimizi olumlu kullanırsak çok güzel işler yapabiliyoruz bu büyük nimeti neden olumsuz olaylarla dolduralımki.

Affetmek insanın ömrünü uzatıyormuş; affetmek insanın beynini stresten kurtarıyor beyin buna göre kimsayallar salgılıyor vücut buna göre dinç oluyor. Aynı şekilde kini, nefreti hayatımızdan uzak tutmalıyız…

Paylaşmak ne kadar güzel hiç düşündünüz mü? Ben geçen ay Ender Saraç’tan paylaşmak üzerine birkaç cümle duymuştum ve paylaşmayı bilmediğimiz için çok üzülmüştüm. Herkesin paylaşımcı olduğu bir dünyada yaşadığımızı düşünün, hiç fakir olur muydu? Bizler birilerine bilgimizi, sevgimizi, ekmeğimizi verirken rahatsız olmamalıyız, aksine yaptığımız yardımdan dolayı mutluluk duymalıyız. Dünyamıza bakın bir tarafta insanlar açlıktan ölüyor diğer taraftaki birkaç kişi dünyadaki pastanın çok büyük bir bölümüne sahip, Paylaşmayı bilseydik böyle olur muydu, ben paylaşıyorum ama onlar bana vermiyor demek yanlış paylaşacak mutlaka birileri vardır bir tanıdıkla paylaşmak gerekmiyor dışarıda bir sürü aç fakir insan bir sürü sokak köpeği var. Ben dün çöp tenekesinin yanında bir yavru köpek gördüm, zayıflıktan kaburgaları görünüyordu. Çöpten artık yemek buldum onu verdim elimdeki su şisesini de çöpten bulduğum bir kaba döktüm yardım ettim ve şu an çok mutluyum köpeğin bir yandan su içmesi bir yandan çekinerek bana bakması, ben bunları yazarken zihnimde canlanıyor hala aklımda, inanın paylaşmak çok güzel.

Bir kişisel gelişim kitabında okumuştum; Öğretmen ben müdür olsam şöyle yaparım böyle yaparım diyor. Müdür ben milli eğitim müdürü olsam şöyle yaparım böyle yaparım diyor. Aynı şekilde m.e. müdürü ben m.e. bakanı olsam şöyle yaparım böyle yaparım diyor ve bunlar böyle düşündüğü için arzuladıkları mevkiye gelemiyorlar. Çünkü amirlerini eleştirmekten kendi işlerini doğru yapamıyorlar, kendilerinin çevreye olan sorumluluklarını unutuyorlar. Eğer ben hayattan memmun değilsem bunun nedeni benim, bunun nedeni Ahmet, bunun nedeni Mehmet. Eğer Ahmet hayattan memmun değilse bunun nedeni Ahmet’in kendisi, yine Ahmet’in memnun olmamasının nedeni Ayşe, Ömer, Faruk…
    Bunların da hayattan memnun olmamalarının nedeni önce kendileri sonra çevresindekiler. Herkes üzerine düşün görevi düzgün bir şekilde yerine getirirse önce kendine sonra çevresindekilere iyilik yapmış olur.

Evet maalesef olumlu düşünmesini bilmiyoruz. Biz hayata göz kırpsak hayat bizim yanağımızdan öpecek. : )

Şimdi tembelliği bırakalım ve hemen kendimize ve ülkemize faydalı bir insan olmaya çalışın. Bırakalım israilin malını protesto etmeyi, bizler israilin malından daha iyisini üretirsek protesto etmeye gerek kalmaz….
    Bu yazıyı sizinle paylaştığım için çok mutluyum, : )

masum528'ten saygı ve sevgilerle
    Her şey güzel olacak...

Evet olumsuz düşününce ilerlemeyi bırak elimizdekileri bile kaybedebiliyoruz.
    Her şey güzel olacak...

Yorum

Gereken ilgiyi görmediğinden dolayı güncellenmiştir, ilgi görene kadar güncellenecektir. : )
      Her şey güzel olacak...

Yorum

çok uzun bir yazı...sabırlı olduğum bir günde ilgi gösterilecektir..

Yorum

selam yazı çok güzelmiş sevdim ama olaya birde şu açıdan bakalım bir insan ne kadar içi neşeyle sevgiyle dolu olursa olsun mesela ben birgün karar veriyorum bugün farklı olacak diye ama her seferde biri gelip her şeyi mahvediyor. hep böyle oluyor sonrada gittikçe dahada kötü oluyorum hayal kırıklığına uğradıkça...

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Session View Post
            selam yazı çok güzelmiş sevdim ama olaya birde şu açıdan bakalım bir insan ne kadar içi neşeyle sevgiyle dolu olursa olsun mesela ben birgün karar veriyorum bugün farklı olacak diye ama her seferde biri gelip her şeyi mahvediyor. hep böyle oluyor sonrada gittikçe dahada kötü oluyorum hayal kırıklığına uğradıkça...

aynen öyle... bu şuna benzer yani sen ne kadar dikkatli bir sürücü olsan da dengesizin biri gelip sana çarparsa her şey alt üst olur... ne kadar neşeli ve mutlu olmaya çalıssan da yine bir dengesiz gelip seni üzebilir we tüm şevkin kırılabilr... işte böyle dostlar...

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Session View Post
              Orjinal yazı sahibi: giovanni View Post
              aynen öyle... bu şuna benzer yani sen ne kadar dikkatli bir sürücü olsan da dengesizin biri gelip sana çarparsa her şey alt üst olur... ne kadar neşeli ve mutlu olmaya çalıssan da yine bir dengesiz gelip seni üzebilir we tüm şevkin kırılabilr... işte böyle dostlar...
              Arkadaşlar güçlü insanlarla güçsüz insanları birbirinden ayıran en önemli özelliklerden birisi budur. Güçlüler çevreye saygı göstermeyen bir kişinin işini alt üst etmesi sonucu daha da azim kazanıyor. Sıradan kalitesiz çevreye saygısı olmayan bir kişi yüzünden işimi pes etmeyeceğim diyor. Bizler maselef şimdi çalışsam bile ilerde nasıl olsa dengesizin biri gelecek işimi bozacak diye düşünüyoruz, herkes almış başını gidiyor sadece benimle olmaz diye düşünüyoruz ve bizler gibi düşünün bir sürü iyiniyetli ama pasif insan yüzünden ülkemiz olsun toplumumuz olsun geride kalıyor.
              Her şey güzel olacak...

Yorum

İşleniyor...
              X