Duyuru

Collapse
No announcement yet.

İlaç önerisi?

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• İlaç önerisi?

Arkadaşlar şu sıralar anksiyetem gene azdı,ilaca başlamayı düşünüyorum,tabii ki önce doktora gideceğim fakat önce size sormak istedim.

Daha önce kullandıklarım

Cipralex: gün içinde uyku yaptığı için bıraktım.

Lustral:akşam uyutmadığı için bıraktım,ayrıca unutkanlık ta yapıyodu.

Ve de malesef şöyle bir durum var,2 hafta sonra vizelerim başlıyor,fazlasıyla

sabahlamam gerekecek,o yüzden pek uyku yapmayan ve zihni de

kapamayan,unutkanlık yapmayan tarzda bir antidepresan önerebilir

misiniz,gerçi ben pek inanmıyorum bu tarz bi antidepresan olduğuna ama

genede önerisi olanları dinlemek isterim?

anxiete için anksiolitik gereklidir ama etkili anksiolitiklerin hepsi uyutur.
    cipralex ve lustral'in uyutması beklenmez. unutkanlık yapması da beklenmez ama sende olmuş.
    her ikisi de SSRI antidepresandır. diğer SSRI antidepresanlar: prozac, cipram, paxil, faverin ve bunların jenerikleri.
    diğer uyutmayan antidepresanlar: Efexor, cymbalta, wellbutrin ve edronax.

Yorum

rimax sen üni okuyorsan dersine düzenli olarak çalış. Derse gitmeden önce evde ön çalışma yap, derste örtmenini iyi dinle derste aktif olmak kalıcı öğrenmeyi sağlıyor eve gelince tekrar yap. Derse gereken ilgiyi gösterirsek vizeler yaklaştığında geceleri sabahlamak zorunda kalmayız. Vizelerde başarılar dilerim.
      Her şey güzel olacak...

Yorum

Orjinal yazı sahibi: masum528 View Post
        rimax sen üni okuyorsan dersine düzenli olarak çalış. Derse gitmeden önce evde ön çalışma yap, derste örtmenini iyi dinle derste aktif olmak kalıcı öğrenmeyi sağlıyor eve gelince tekrar yap. Derse gereken ilgiyi gösterirsek vizeler yaklaştığında geceleri sabahlamak zorunda kalmayız. Vizelerde başarılar dilerim.
        Bu sene son senem ve elimden geldiğince bu dediklerini yapmaya çalışıyorum zaten ama son senenin getirdiği stresle şu sıralar ders çalışamaz oldum.

Yorum

[QUOTE=masum528;150362]rimax sen üni okuyorsan dersine düzenli olarak çalış. Derse gitmeden önce evde ön çalışma yap, derste örtmenini iyi dinle derste aktif olmak kalıcı öğrenmeyi sağlıyor eve gelince tekrar yap. Derse gereken ilgiyi gösterirsek vizeler yaklaştığında geceleri sabahlamak zorunda kalmayız. Vizelerde başarılar dilerim.

Katılıyorum bu görüşee..Bende gecen sene seninle aynı durumdaydım ve ilaç tedavisi de görmüyordum ve dersi ii dinliyor eve gelince tekrar yapıyordumm ,cok ağır bi bölümde okumama rağmen derslerimin hepsini gectim ve simdi yüksek lisanstayım..Kendini sartlandırma yapamacam ,olmayacak vb.diye..Ben su an günde 25 mg lusrtal kullanıyorm uykusuzuluk yapmaması içinde sabahları alıyorum..Lustral bence pisyasadaki en iiyi ilaçlardan biri tavisye ederim

Yorum

çok teşekkürler cevaplar için,yalnız lustral sende unutkanlık gibi problemlere yol açmadı mı hiç buselim?

Yorum

ben selectra kullanıorum 50 mg lığı dahi çok etkili.benm anksiyetem çok fazla olduğundan doktor zanaxla birlkte vermşti.ben selectranın bi kötü özelliğini görmedm
              Gemiler gibi dünya, gemiler gibi hayat
              Gemiler gibi yıllar, geçip gidiyor, geçip gidiyor...

Yorum

Orjinal yazı sahibi: rimax View Post
                çok teşekkürler cevaplar için,yalnız lustral sende unutkanlık gibi problemlere yol açmadı mı hiç buselim?
                Hayır yapmadı..Unutkanlığı bence lustrala bağlama derim belki başka faktörelrde etkişli olmuş olabilr

Yorum

Doktora gitmen en iyisi herkesin hastalığı ,durumu farkıldır.
                  Kafadan ilaç almak senin için iyi olmayabilir.
                  Ölü yaşayanlar,yaşayan ölüleri çekemezler. Özdemir ASAF

Yorum

ilaçları dr verdiyse tamam .
                    ama ne olur kendi kendinize ilaç kullanmayın derim ..
                    herkesin bünyesi farklı ..
                    bulutlar ağlamazsa yeşillikler nasıl güler ....

Yorum

Orjinal yazı sahibi: umut94
                      En iyi ilaçlar yeşil reçete olanlar ve doktor onları vermiyor.
                      Kontrole tabi olan, yeşil ve kırmızı reçete ilaçları bağımlılık yapmasından dolayı herkese yazılmıyor. İlacın kontrole tabi olmasında etkisinden daha fazla bağımlılık yapıcı etkisi göz önüne alınır...
                      bişnev...

Yorum

Arkadaşlar ilaç almayacağım sanırım,ben ilaç almaya başlarsam ilacın verdiği rahatlıkla hiçbir sınavı takmam heralde.

O değilde üstümde uzun süredir bi yorgunluk hali vardı(çok uzun süredir),bu da büyük ihtimal psikolojik kaynaklı ama bi ihtimal dedim belki vücutta bi problem vardır,doktora gidip kan tahlili yaptırdım,yarın sonuçlar çıkacak.

Bildiğiniz gibi psikolojik rahatsızlıkların birçoğu mental yapımızdan kaynaklansa da az bi ihtimal tiroit,vitamin-mineral eksikliği vs. gibi sebeplerde neden olabilmekte,o yüzden bence direk psikiatriye gitmeden önce bu kontrolleri de yaptırın.

Yorum

Ayrıca bazı arkadaşlar kafana göre ilaç alma yazmış,buna bende karşıyım tabii ki kafama göre ilaç almayacağım,canımı pazarda bulmadım ben,yalnız bir de gerçek var ki doktorlar genelde hastaları biraz deneme tahtası olarak görüyor,o ilaç işe yaramadı mı hop başka antidepresan.

Başlığı açmamın sebebi sadece doktora "böyle bir ilaç varmış,uygunsa bunu yazın" demekti başka bişey değil.

Yorum

Anksiyete tedavimde doktorum bana prozac ve misol verdi.Sosyal anksiyete benimkisi...Doktora danış derim.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Anorexia View Post
                              Anksiyete tedavimde doktorum bana prozac ve misol verdi.Sosyal anksiyete benimkisi...Doktora danış derim.
                              İkisi aynı anda fazla gelmiyo mu sana ?

Bu arada doktora gittim arkadaşlar,bana dikkat dağınıklığı için concerta verdi,istersen prozacta yazayım dedi fakat istemedim,ilaç çöplüğüne dönmek istemiyorum.

Concertaya gelince (ritalinin uzun salınımlı hali)

İyi yanı:Neye odaklanırsanız(ders,araba sürmek,tv-pc karşısında vakit geçirmek) pür dikkat kesiliyorsunuz,diğer uyaranlara aklınız dalmıyor,ve de hafızamı ilk kez anksiyete- kronik depresyonun verdiği o sis perdesinden,bulanıklıktan kurtulmuş gördüm,sanki lisede ki o 4-5 sene önceki beynim geri geldi.

Kötü yanı:Eğer sıkıntılı bi dönemden geçiyorsanız(mesela benim gibi bi sınav dönemine giriyosanız)mevcut iç sıkıntınız-endişeniz artıyor,daha fazla panikliyorsunuz.Ayrıca tansiyonuzu arttırıyor,gece uyumada güçlük çekiyorsunuz.Ama bende pek sinirlilik yapmadı yan etkilerde yazdığı gibi.Ayrıca kullanım süresi uzadıkça doz arttırmak gerekiyormuş.

Sonuç olarak ilaç işini iyi yapıyor fakat ciddi biçimde anksiyete-depresyondan muzdarip olanlara kesinlikle önermem çünkü bu problemleri daha da arttırıyor,tabi antidepresanla beraber kullanımında ne olur bilinmez...

Bu arada ilacın fiyatı 120 tl civarlarında,eğer doktor size dikkat dağınıklığı tanısı koyarsa bunun yerine ritalin isteyin bence,ritalin çok daha ucuz,sadece günde 3 kez almak lazım, etken maddesi aynı,bu kadar fiyat farkı neyden kaynaklanıyor anlamak güç...

Yorum

İşleniyor...
                              X