Duyuru

Collapse
No announcement yet.

prozac ve altüst olan hayatım

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• damechocolate
    adlı üyemiz prozac ve altüst olan hayatım konusunu başlattı

prozac ve altüst olan hayatım

geçen yıl mart ayından temmuza kadar lustral sonrasında prozac+risperdal kullandım. risperdali yan etkileri hayatımı felç ettiği için 1 ay kullanıp bırakmak zorunda kaldım(aşırı uyuma, dikkatsizlik, unutkanlık...). ama prozaca hala (toplam 10 aydır) devam ediyorum. takıntılar için kullanmaya başlatmıştı, sosyal fobiler falan filan... ama artık prozac hayatımı altüst ediyor, her şeyi unutuyorum 2 ay öncesinde gayet iyiydi normaldim mutluydum ama artık tutmam gereken sırlar, yapmam gereken işler, sorumluluklar, arkadaşlar ve aklıma gelmeyen birsürü şeyim mahvoldu. olmak istemediğim iğrenç bir kişiliğe doğru hızla gidiyorum. gülmek ve insanları umursamamak 1 ay öncesinde kaldı şimdi herkesin kalbini kıran, sırlarını tutamayan, geveze sinir bozucu birisi oldum. sürekli üzerime daha çok kişinin kırık kalbi yükleniyor ve düşüncelerimi toparlayamıyorum, aklıma gelen şey, düşünmek istediğim şey hepsi birbirine karışmış durumda takıntı falan da kalmadı son 6 aydır. her şeyi unutuyorum. bırakmam gerekiyor bu ilacı, eski sessiz sakin umursamaz, herkesle iyi geçinen, mutlu, sırdaş kişiliğime geri dönmem gerekiyor bıktım artık lütfen fikir verin, bir gün 3 bir gün 2 tane olarak alıyorum ilacı. her şeyi unutuyorum, sırlarımı kendiminkiler dahil hiçbir şeyi saklayamıyorum lütfen yardım edin.

• damechocolate
    replied
    Orjinal yazı sahibi: KosRanTin
    ben prozac şurup kullandım önceden şimdi risperdal içiyom bi işe yaradıgı yok ama iciyom
    başlarda işe yaramıyor gibi geliyor ama sonradan etkileri gözle görülüyor, bırakma derim

Leave a comment:

• damechocolate
    replied
    Orjinal yazı sahibi: Umut34 View Post
    Merhaba Damechocolate,

Psikoloji portalı forumlarına hoş geldiniz. Bu forumların gayesi üyeler arasında bilgi ve fikir alışverişini sağlamaktır. Uzun zamandır siteye girmemekte fakat alışkanlığım dolayısıyle yazılanları takip etmekteydim. Fakat açtığınız konu fazlaca ilgimi çektiğinden cevapsız bırakmak istemedim. Umarım aşağıdaki yazım size bir nebze yardımcı olur.

Yazım:

Bir antidepressanın herkeze iyi geleceği diye bir şey yoktur. Bunun için Prozac’ı yazan doktorlarla ilacı kullandığınız sürece irtibatı kesmemeniz gerekir. Doktorunuz durumunuza göre ya prozac’tan vaz geçer yada dozunu değiştirir.
    Şu anda bir gün 3 bir gün 2 tane (zannımca 20mg’lık kapsül) almakta olduğunu yazmışsınız. Hiç bir doktorun başlangıç için bu derece yüksek doz yazacağını tahmin etmiyorum. Bu demek oluyorki 10 aydır şu anki dozu kullanmamaktasınız, olsa olsa doktorunuz arttırmış olabilir. Yükseltiği doz ise dediğiniz gibi yeni yan tesirleri veya manik faza geçirtmesi dolayısıyle hayatınızı altüst ederek size fayda yerine zarar vermiş olabilir.

Burada yazdıklarınızı yani Prozac’ı neden bırakmak istediğinizi aynen doktorunuza veya kendisine güvenciniz sarsılmışsa yeni bir doktora anlatın ve kendisinden Prozac’ı günlük dozlarını azaltarak bırakma çizelgesi talep edin. Mesela 1ci hafta günde her gün 2 adet, 2ci ve 3cü hafta bir gün 2 diğer gün 1 adet, 4 cü 10cu hafta hergün 1 adet, 11ci ve 12ci hafta bir gün 1 adet diğer gün 0 adet.gibi.

Prozac’ın prospektüsünde sizin durumunuzla ilgili aşağıdaki bilgiler yer almaktadır:
    Prozac ile yapılan plasebo-kontrollü klinik çalışmalarda hastalarda görüldüğü kaydedilen yan etkiler şunlardır. Sinir Sistemi: baş ağrısı, sinirlilik, uykusuzluk, sersemlik, anksiyete, titreme, baş dönmesi, yorgunluk libido azalması.

Önerilen doz günde bir kez 20 mg dır ve sabah uygulanabilir. Aç ya da tok karnına alınabilir. Bazı olgularda doz 80mg/gün 'e yükseltilmesine rağmen genelde 20mg/gün doz uygulamasının yeterli olduğu anlaşılmıştır. 20 mg'ı aşan dozların 2 ye bölünerek sabah ve öğle 80 mg/gün'ü aşmayacak şekilde uygulanması önerilmektedir.

Geçmiş olsun, U34

Not: Burada yazdıklarım katiyen doktora danışmanın yerine geçemez.

çok teşekkür ederim yazdıklarınız için, son iki kutu kaldı bitince gidebilirim doktora, sağolun :RpS_smile:

Leave a comment:

• Umut34
    replied
    Merhaba Damechocolate,

Psikoloji portalı forumlarına hoş geldiniz. Bu forumların gayesi üyeler arasında bilgi ve fikir alışverişini sağlamaktır. Uzun zamandır siteye girmemekte fakat alışkanlığım dolayısıyle yazılanları takip etmekteydim. Fakat açtığınız konu fazlaca ilgimi çektiğinden cevapsız bırakmak istemedim. Umarım aşağıdaki yazım size bir nebze yardımcı olur.

Yazım:

Bir antidepressanın herkeze iyi geleceği diye bir şey yoktur. Bunun için Prozac’ı yazan doktorlarla ilacı kullandığınız sürece irtibatı kesmemeniz gerekir. Doktorunuz durumunuza göre ya prozac’tan vaz geçer yada dozunu değiştirir.
    Şu anda bir gün 3 bir gün 2 tane (zannımca 20mg’lık kapsül) almakta olduğunu yazmışsınız. Hiç bir doktorun başlangıç için bu derece yüksek doz yazacağını tahmin etmiyorum. Bu demek oluyorki 10 aydır şu anki dozu kullanmamaktasınız, olsa olsa doktorunuz arttırmış olabilir. Yükseltiği doz ise dediğiniz gibi yeni yan tesirleri veya manik faza geçirtmesi dolayısıyle hayatınızı altüst ederek size fayda yerine zarar vermiş olabilir.

Burada yazdıklarınızı yani Prozac’ı neden bırakmak istediğinizi aynen doktorunuza veya kendisine güvenciniz sarsılmışsa yeni bir doktora anlatın ve kendisinden Prozac’ı günlük dozlarını azaltarak bırakma çizelgesi talep edin. Mesela 1ci hafta günde her gün 2 adet, 2ci ve 3cü hafta bir gün 2 diğer gün 1 adet, 4 cü 10cu hafta hergün 1 adet, 11ci ve 12ci hafta bir gün 1 adet diğer gün 0 adet.gibi.

Prozac’ın prospektüsünde sizin durumunuzla ilgili aşağıdaki bilgiler yer almaktadır:
    Prozac ile yapılan plasebo-kontrollü klinik çalışmalarda hastalarda görüldüğü kaydedilen yan etkiler şunlardır. Sinir Sistemi: baş ağrısı, sinirlilik, uykusuzluk, sersemlik, anksiyete, titreme, baş dönmesi, yorgunluk libido azalması.

Önerilen doz günde bir kez 20 mg dır ve sabah uygulanabilir. Aç ya da tok karnına alınabilir. Bazı olgularda doz 80mg/gün 'e yükseltilmesine rağmen genelde 20mg/gün doz uygulamasının yeterli olduğu anlaşılmıştır. 20 mg'ı aşan dozların 2 ye bölünerek sabah ve öğle 80 mg/gün'ü aşmayacak şekilde uygulanması önerilmektedir.

Geçmiş olsun, U34

Not: Burada yazdıklarım katiyen doktora danışmanın yerine geçemez.

Leave a comment:

• lonely_hearth
    replied
    Orjinal yazı sahibi: Sertralin
    Yardım edilecek bir şey yok. Doktorunuzla konuşmanız bunları en iyisi.
    Bu yoruma katılıyorum

Leave a comment:

İşleniyor...
X