Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Prozac

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

1 aydır prozac kullanıyorum çk az etkisini gördüm sanırım ddoktora gidip değiştirteceğim

Yorum

arKdaşlara !

arKdşlar herkez ayrı bi yorum yapmış bende yaklaşıq 3 aydır prozacla rexapin kullanıorum aşırı derecede ölüm takındım var melankoLiqim... bağımlılık yapıo diolar hyr.... başlarda bi etksini göremiosnz sonra snra
      bakıosunuz ki ağlayamıosnz bile tepki reflekslerniz azalıo ... annem çok hasta felç geçirdi normalde olsa yıkardm heryeri yok yok tepki veremiorum... bu iyimi kötümü bunu bilmiorum kişiye göre derdine göre deişir ... yeni kulllanmaya başlaayanlar korkmadan kullanın bi kullanıcı olarak kullanın diorum... tabi sorununuz küçükse başvurmaın i deiL

Yorum

Prozac bende olumlu hiçbir etki yapmadı,artık kullanmıyorum zaten

Yorum

Re: Prozac

Orjinal yazı sahibi: PsychoManyaxxx
          arkadaslar dun psikiyatriye gttm ve bana 40 gun kullanmak uzere 2 kutu prozac verdi...bana bu ilac hakkında biraz bilgi verdi yan etkileri fln ama tam olarak ilac hakkında bilgim yok bana burda tam olarak bilgileri yazarmısınız bilgileri yan etkileri bagımlılık durumu ve bıraktıgımdaki etkileri filan bunlar hakkında genis bilgi verirmisiniz

40 gün değilde 40mg dır belki ..

Yorum

Bıraktın ama rahatmısn kendini nasl hissediosn

Yorum

Antidepresanların hepsi yan etki yapar. Prozac denildiği gibi kilo verdirmez. Prospektüsteki 'kilo kaybı' en fazla 5 kilodur. Depresyon hastalarının (ki buna ben de dahilim) kilo verme sebepleri hasta olmalarıdır. Aynı dönemde ilaç da kullandıkları için kilo kaybının sorumlusu ilaç deniyor. İlgili psikiyatri merkezleriyle görüşürseniz daha açık ve net bilgiler alabilirsiniz.

Prozac denilen ilacı uzun zamandır kullanıyorum. Etkisini sonraları göstermeye başlıyor ama öyle çok da başarılı bir ilaç değil. O ilacı kullanmadan önce de bir çok antidepresan kullandım ve sonuncusu bu. Başlarda 22 kilo verdim ve doğal olarak 'bu ilaçlar zayıflatıyor' görüşüne kapıldım. Ama yanlış olan bu.

Sanıldığı gibi olumsuz olaylar karşısında kahkaha attırabilen bir mutluluk hapı değildir. Düzenli kullanıldığında hadiselere daha olumlu yaklaşmayı sağlar. Kişilerin olumsuz hadiselere gülüp geçmesi tamamen psikolojiktir. Bunda ilacın bir etkisi olamaz...

Prozac aniden başlandığında ve aniden bırakıldığında çok derin hasarlar bırakmaktadır ki bu tüm antidepresanlarda böyledir. Sonuçta beyne etki eden bir ilaç...! Hasta iyileştiğinde ve artık ilacı bırakma zamanı geldiğinde dozajı azaltarak bırakır. Yan etkisini yine bir müddet sonra kaybeder vücut.

Zayıflama peşinde olanların 12 TL'den kaçınmayarak Prozac'ın şurubuna, hiç bir sorunu olmadığı halde saldırması mantıksızlıktır. Ve de eğer psikiyatrist kontrolünde başlanmazsa nedensiz intiharlar eğilimlerine yol açabilir. Eğer psikiyatra gidecek kadar ciddi bir sorun yaşamıyorsanız, antidepresanlardan uzak durun derim...!

Yorum

benim bi arkadaşım prozac kullanarak kilo aldı yalnız, kişiden kişiye değiştiğini düşünüyorum... TSH ı etkiliyo
                just a smile

Yorum

Ben de bugün başladım. Acayip mide yanması oldu. Bunu ilaca alışmama bağlıyorum. Şikayetlerim artarsa doktora gideceğim.

Öncelikle şunu aklınızdan çıkarmayınız. Her ilaç her bünyede farklı etki yapar. Onun için doktor yazdıysa size ilacı kullanmazlık etmemeli, pat diye de bırakmamalısınız. Her şey usulünce olmalı. Doktor size ilacı verdiğinde alın, prospektüsünü iyice okuyun. Bu antidepresan ilaçlar için geçerli değil, hepsi için geçerli. Ben bir grip ilacı içtim, antidepresan etkisi yaptı mübarek

Örneğin benim depresyonum minör boyutta, onun için 20 mg prozac kullanıyorum. Bir kere placeba etkisinin her ilaç konusunda geçerli olduğunu unutmayın. Ben ilacıma umudumu bağladım, hem bu ilacı sevmeme pek çok etken de var: Bir kere zayıflatıyormuş, daha ne olsun Uykusuzluk yapıyormuş, ben de çok uyuyan birisiydim, bütün gün esnemem artık

Antidepresan ilaçlara uyuşturucu gözüyle bakmamanızı tavsiye ederim. Onlar da grip ilacı gibi ilaçlar. Başınız ağrıdığında aldığınız aspirin nasıl ağrınızı kesiyorsa, antidepresan da beyninizde salgılanmayan bazı hormonların salgılanmasına yardımcı olacak. Tek bir farkla: Bu uzun bir süreç istiyor... Bunun için aile ve arkadaş desteği çok önemli. Örneğin benim ailem bilimum antidepresana uyuşturucu gözüyle bakıyor. Onları bendeki iyi yönde değişimlerle ikna etmeyi umuyorum. Robot gibi ne ağlamamak ne gülmemek bana koymaz, ben sadece işin hiçbir sorun beni alakadar etmeyecek yanıyla ilgileniyorum. Düşünsenize, hiçbir şeye sinirlenmeyeceksiniz. Biraz kalp kırın, biraz odun olun, biraz unutkan olun fark eder mi? Bu süreç sonunda herkes gibi olacaksınız, ilacı bırakma safhasından sonra herkes gibi gülecek, panik-atağınızdan kurtulacaksınız...

İşte ben bu nedenle prozac'ı kullanıyorum. Depresyonumun majör boyuta ulaşmasını istemem. Yaşım genç olsa bile ben önlem almak taraftarıyım. Aslında geçmişten beri kaygılıydım ben, ileride panik-atağa çevirmeyeceği ne malum?

Şu malum konuya gelince... Libidonuzu düşürüyormuş. Düşürsün. Tedavi sonunda normale dönersiniz. Beni en çok rahatsız eden iştahımın açılma olasılığı. Başta da belirttiğim gibi, her vücut aynı etkiyi vermez ilaçlara... Bunu zamanla göreceğiz, deneyip görmek taraftarıyım. Sonuçta dozu kaçırmadığımız sürece ölmeyiz ya! Bu konuda da bilhassa aileniz kontrolü elden bırakmamalı. Belki de bu ilacın intihar riski taşıdığını söylediğim için bağımlı olacağım sandılar. Hiç de bile. Hepimiz günlük hayatta antidepresan kullanıyoruz aslında... Bir diş ağrısı için bile antidepresan verilebiliyor. Kaşıntım için de atarax kullanmıştım, bağımlılık mı yaptı yani?

İntihar da şöyle: Bu ilaçlar size mutluluk vermiyor. Mutluluk verseydi işte o zaman adları uyuşturucu olurdu. Yeşil reçeteli ilaçlar bile gerekirse kullanılmalılar. İnsanlar boşuna doktor olmuyor sonuçta... İnternete yazı yazmak çok kolay. Onun için internetteki her şeye güvenmeyin. Placeba etkisine inanın, örneğin ben en güçlü hissettiğim anlarda bile bunun ilacın etkisi olduğunu aklımdan çıkarmayacağım... Çünkü dediğim gibi mutluluk değil, kendine güven veriyor. Kendi iradeniz ve çevrenizin yardımıyla aşamayacağınız sorun yok, depresyon bazen yıllar sürebilir fakat tedavi olduğunuz sürece sonunda iyileşirsiniz, çünkü altı üstü beyniniz biraz daha az hormon salgılıyor... Antidepresanların amacı tedavi olduğunuz süreçte vücudunuza bol bol bu hormonları salgılatmaktır, tedavi sonunda beyniniz artık bunu salgılamayı öğrenmiş olur ve hayat daha çekilir bir hal alır... Hiçbir doktor sizi bağımlı yapmak istemez, yapmayacaktır da, siz söz dinlerseniz bu ilaçların faydasını görürsünüz...

Yorum

Orjinal yazı sahibi: deliyim View Post
                    güzelim ben o ilaçları 1 sene kullandım.tamamen psikolojik.içersin fayda göreceğini umarak içersen mutlu olursun faydalı dersin. ama bişeyi etkilemez diye içersen faydasını göremezsin. ben boşuna kullandım bu ilaçlar uyuşturup uyutmaktan başka bi işe yaramıyor. 50 kiloyken 68 kiloya kadar çıktığımla kaldım.pişmanım
                    ŞİMDİ ÇOK DİKKATLİ OKUYUN BENİ.............
                    anlatmıycaktım ama dayanamadım daha okuduklarımdan sonra...........
                    ben prozac la başladım... anksiyete teşhisiyle.. 6 ayı aşkın süre kullandım ne uyku, ne kilo alma ne de kaybı yapmadı hayatıma gayette pozitif devam ettim..
                    sonra adını hatırlamadığım bi tanesiyle depresyon tedavime devam ettim asla bırakmadım haplarımı.. hiç bi yan etkisini görmeyerek bunun altını çizerek söylüyorum özellikle bakın...
                    sonra AERORİX... sonra LUSTRAL... sonra CİPRAM.. sonra... CİPRALEX...
                    bu böyle 5 yıl devam etti... hayatıma bi sürü pozitif ışık kattılar... bende sadece evde oturmadım bende hayatıma bi sürü sosyal aktivite kattım..
                    bir gün cipralex2i kendi isteğile sana SANA İHTİYACIM YOK diyerek içinde kalan tabletlerle çöpe attım.. ama doktorum bana söylemişti..
                    bi gün kendi isteğinle artık herşeyin üstesinden geldiğin gün kendin istemeyeceksin atıcaksın o tabletileri diye.. ALLAH SİZEDE NASİP ETSİN..
                    VE Bİ GÜN başka bi ortamda tanıştığım bi bayan psikolog... senin terapiye konuşmaya ihtiyacın varmış bu çok açık.. 5 sene boşuna hap kullanmışsın dedi... Allah tan güzel etkilerini yaşadım hakkaten hiçbi yanetkisini yaşamadım kullandığım hiçbi hapın... sakın haplarınızı ihmal etmeyin.. bunların üzerinden de 3 yıl geçti gayet iyiyim hoşçakalın')

haplarla birlikte hayatınıza yenilikler de katın arkadaşlar... ben canlı örneğim..

Yorum

Arkadaşlar prozac sadece placebo etkisi yaratmıyor, insanları yanlış bilgilendirmeyin. Benim ablamda , ablamın eşide psikiyatrist . Ve yaklaşık 3 aydır prozac kullanıyorum. Bende prozaca başladıktan sonra ablam tarafından yüzdeyüz iyileşme var dedi sende. Ayrıca placebo etkisi diye birşey yok, mesala benim dayanılmaz bir diş ağrım vardı, prozaca başladıktan sonra dişimin ağrısı geçti. Vucuda biraz uyuşturucu etki yapıyor prozac.
                      3 kuruşluk insana 5 kuruşluk değer verirsen 2 kuruşa seni satar.

When you lose small mind, you free your life..

Yorum

majör depresyon tanısıyla bana da doktorum prozac likid verdi. ilk hafta yarım ölçek, sonrasında tam.
                        bir hafta bir kaç güne bitecek. evet eskisi kadar sinirlenmiyorum. ama tabir-i caizse ot gibi oluyorum.tepkisiz yani. ben bir öğretmenim. öğrencilerim ise önceki halimi özlüyorlar? önceki alakalarımı, ilgilenmelerimi istiyorlar. hatta onlara karşı birden tepkisizleşmemden dolayı onlar da mesafe almaya başladılar. ister istemez bu ilaç "umursamaz yapabiliyor sizi". siz umursamaz olduğunuzda çevrenizdekiler de etkileniyor bundan. evet böyle mutluyum ama hissizim. heyecanım yok. gayretim yok. acım yok. hissiz ama neşeli bir insan. nasıl olur bilemiyorum ama böyle biriyim işte.

muhtemelen yukarıdaki kardeşimin dediği gibi uyuşma etkisi yapıyor. sinirleri yavaşlatıyor. ortaya da olay ve durumlara karşı soğuk, sakin bir insan çıkıyor. ama yan etkileri de var. çok seri konuşan ben bazen cümle kurarken takılmalarım başladı. alakasız cümleler kullanıyorum. ya da kelimelerin yerleri anlamsızca değişiyor. bir ikincisi muhtemelen testesteron hormanlarını da etkiliyor. erkeklik hormonuna bir etki yapıp kan gitmesini engelliyor. yani sinirleri iyice iletişimsiz bir hale sokuyor. bir süre daha kullanacağım ancak bu ilacın sonunda iyileşme yokmudur? sürekli kullanmak mı zorundayız...

nasıl bir ilaç ki kendine mahpus ediyor, kendine hasta ediyor... bu tıp denilen şey kendi kendini geçindiriyor gibi geliyor bazen. ayrıca fluoksetin denilen maddeyi(depresyon ilaçlarının içinde) doğal yoldan almamız mümkün değil mi? nihayetinde bu şurup veya hap bir maddeden bir etkileşimden ortaya çıkıyor ise, bunun doğal bitkisi ya da maddesi nedir? zararsız olanı yani?
                        sair_hk

Yorum

sizin hatanız ilacı kullanırken ilacın işe yaramayacağına, kötü bir ilaç olduğuna inanmanız... üstteki üyemiz, ben sizin yerinizde olsam öğrencilerimle iletişimim koptu diye kendimi üzmezdim, iyileşiyor muyum ona bakardım... tabii siz mesleğinizi çok seviyor olabilirsiniz, ben bu gencecik yaşımda hayattan bıktım, her şeyin eskisi gibi olmasını istiyorum ve depresyonumu geçirmek önceliğim !

plasebo etkisini tamamen inkar etmek de yanlıştır. bu psikologlarla sosyologların çatışmasına benziyor: birey mi vardır toplum mu vardır... her ikisi de vardır arkadaşım! her şeyin bir ilacı var, konu antidepresanlar olunca niye ??

aslında herkesin kendine göre doğruları vardır. hastalar tam olarak ikiye ayrılmıştır: bir kısım ilaçlara bel bağlamış, bir kasım kürk mantolu kadın görmüş green peace'çiler gibi tepki veriyor antidepresanlara... sizin doğrunuz neyse odur kardeşim. biliyorum, yardımcı olmak istiyorsunuz ancak bu şekilde zaten hasta olan insanları daha çok zora sokuyorsunuz... bu ilaçlar hiçbir şeye yaramıyorsa üretilmezlerdi, yok zaten hiçbir işe yaramıyorlar da siz ilaca olan inancınızla hastalığınızı yeniyorsanız işte buna 'plasebo etkisi' denir ...

Yorum

İşleniyor...
                          X