Duyuru

Collapse
No announcement yet.

FAVERİN

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• FAVERİN

Arkadaşlar aranızda okb için faverin kullananınız var mı ?nasıl bir ilaç ?
    yan etkilerinde iştah kestiği yazıyordu netten araştırdığım kadarıyla
    doktorumla görürşmemde ilaç değişikliğine gitmek istiyorum şuanda prozac kullanıyorum ve malesef iştah kestiği yok aksine sinir yapıyor
    diğer kullandığım okb ilaçlarıda iştah kesmek bir tarafa iştah açtı
    eğerki favarin okb tedavisinde faydalı ve iştah artırmıyorsa kullanmak istiyorum
    artık bıktım kilo almaktan

Re: FAVERİN

Orjinal yazı sahibi: eflin
    doktorumla görürşmemde ilaç değişikliğine gitmek istiyorum şuanda prozac kullanıyorum ve malesef iştah kestiği yok aksine sinir yapıyor
    eğerki favarin okb tedavisinde faydalı ve iştah artırmıyorsa kullanmak istiyorum
    Sevgili eflin zamanın da faverin kullandım.Bu ilaç ile birlikte tedavimde iyiye giden kaydedeğer gelişmeler oldu..kısacası kendi adıma okb için etkili bir ilaç diyebilirim.

Ne kadar süredir hastasın ,tedavi şekli ve geçmişi ,hastalığının seyri nedir bilemiyorum ama bence ilaç değişimini doktoruna bırak.

Her antidepresanın kendi içersinde ve hastanın bünyesine göre ,hastaya etki eden yan etkileri vardır.Bu yan etkilere katlanmak gerek diye düşünüyorum bence, iyileşmek yolunda çekilen çile mübahtır.

Bu arada şu ilaç iyiyidir ,bu ilaç kötüdür haddime değil bu doktorunun bileceği iş ,sen ilaçlarından varsa memnuniyetsizliğini dile getir gerisine doktorun karar versin.

Sağlıcakla..
    Düşlemek bilmekten daha önemlidir.

Yorum

Kısa bir süre kullanmıştım. Dayanamadığım sırt kas ağrısı yüzünden bırakmıştım.

Okb tedavisinde kullanılan antidepresanların çoğu iştah açıcı yan etkiye sahiptir ama bu ilaçlarda kalori bulunmaz . Yani kilo almanın sebebi ilacın kendisi değil de açılan iştaha kapılıp fazla yemektir. Eğer yiyip içtiklerinize dikkat ederseniz fazla sorun yaşamazsınız . Biraz zor olsa da mümkün.

Hangi ilacı kullanacağınız konusuna doktor karar vermelidir.

Yorum

Re: FAVERİN

Orjinal yazı sahibi: sonkartal
        Sevgili eflin zamanın da faverin kullandım.Bu ilaç ile birlikte tedavimde iyiye giden kaydedeğer gelişmeler oldu..kısacası kendi adıma okb için etkili bir ilaç diyebilirim.

Ne kadar süredir hastasın ,tedavi şekli ve geçmişi ,hastalığının seyri nedir bilemiyorum ama bence ilaç değişimini doktoruna bırak.

Her antidepresanın kendi içersinde ve hastanın bünyesine göre ,hastaya etki eden yan etkileri vardır.Bu yan etkilere katlanmak gerek diye düşünüyorum bence, iyileşmek yolunda çekilen çile mübahtır.

Bu arada şu ilaç iyiyidir ,bu ilaç kötüdür haddime değil bu doktorunun bileceği iş ,sen ilaçlarından varsa memnuniyetsizliğini dile getir gerisine doktorun karar versin.

Sağlıcakla..
        sonkartal 5 6 yıldır okb ile uğraşıyorum fakat okb teşhisi konulması haziran döneminde oldu aslında ben kendimde okb olduğunu tahmin edebiliyordum anksiyete depresyon derken en sonunda 6 aydır okb tedavisi ile uğraşıyorum ve altı ayda kullandığım ilaçlar yüzünden olmadığı kadar kilo aldım ialçların yan etkileri beni mutlaka etkiliyor ama bu iştah sorununu bir türlü atlatamıyorum
        ilaçlarımıda kendi başıma seçmiyorum doktorumla bu konuları konuşuyoruz ilk başlarda kilo verilir diyerek doktorumun dediklerini harfi harfine yaptım ama son zamanlarda ki yakınmalarımı artık doktorumda anlıyor prozac a o yüzden başladık ilaçlar konusuna gelince eniyisini tabiki doktorum bilir ama faverin konusun da eminim ki doktorumla görüşünce oda haklı görebilir
        aslına bakarsak prozac ilk kullanımlarda iştah kapatıyor ama daha sonraki kullanımlarda hiç bir işe yaramıyor

şuana kadar cipralex,lustral,ve procaz kullandım citoles i başka bir doktor vermişti onu fazla kullanmadım

zaten takıntılı bir insan olup üstüne 15 kilo almak insanı yıkıyor ve bu 15 kilo 6 7 ayda alındı ise daha da kötü...

Yorum

Orjinal yazı sahibi: maviyesil
          Kısa bir süre kullanmıştım. Dayanamadığım sırt kas ağrısı yüzünden bırakmıştım.

Okb tedavisinde kullanılan antidepresanların çoğu iştah açıcı yan etkiye sahiptir ama bu ilaçlarda kalori bulunmaz . Yani kilo almanın sebebi ilacın kendisi değil de açılan iştaha kapılıp fazla yemektir. Eğer yiyip içtiklerinize dikkat ederseniz fazla sorun yaşamazsınız . Biraz zor olsa da mümkün.

Hangi ilacı kullanacağınız konusuna doktor karar vermelidir.
          maviyeşil cevap için teşekkürler ,
          antidepresanlarda kalori yok iştah artışı sebebiyle kilo alnıyor biliyorum zaten istediğim bu iştah artışı yapmasın
          artık beyinde nasıl bir salgılama oluyor bilemiyorum ama sürekli bir şeyler atıştırmak istiyorum
          yediğime içtiğime dikkat ediyorum yine olmuyor

ayrıca faverin konusunda da tedirgin oldum yan etkilerinde sinirlilik hali ve mani ye yol açabildiği yazıyordu
          :'(
          netten araştrdığım kadarıyla
          yine doktorumla görüşmeyi bekliyeceğim ben anlaşılan

Yorum

Eflincim doktorunla anafranil adlı ilacı da konuş.Ben neredeyse 5 senedir anafranil kullanıyorum.Anafranil bana ve bir çok uzmana göre okb tedavisinde en birinci ilaçtır.

Bak..maviyeşilde anafranil kullanmayacağım diye diretti ama sonunda pes etti..

Herkes anafranil kullansın ve herkes kabız olsun istiyorum.. :P

Şaka şaka.. çok faydalı..vallahi..

Yorum

Çok yüksek dozlara çıkılmadıkça, antidepresanların kalıcı yan etki yapacağını pek düşünmüyorum şahsen.

Hangi ilaç meselesine gelince ; anafranil okb tedavisinde hala bir numara ama herkes için uygun olmayabilir. Faverin de denenmiş bir ilaçtır. Neticede hangi ilacı kullanacağınıza doktor sizin durumunuzu inceleyerek karar verecektir. Bu prozacı ben de denemiştim, başım şişmiş gibi dolaşmaya tahammül edemediğim için bırakmıştım. Anafralin geçmişte uzun vadede devam ettiğim tek antidepresan olmuştu.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: gülben
                Eflincim doktorunla anafranil adlı ilacı da konuş.Ben neredeyse 5 senedir anafranil kullanıyorum.Anafranil bana ve bir çok uzmana göre okb tedavisinde en birinci ilaçtır.

gülbencim bu anafril kilo aldırıyormu canım bir bakıyım
                ne diyim çok ilginç bir bünyem var yani yan etki milyonda bir olsa (biraz abartı oldu) o geliyor beni buluyor çok hassasım malesef
                doktorum prospektüsleri okumamı yasakladı takıntı yapmamam için ama yinede yan etki çıkınca bakıyorum
                okusamda okumasamda beni buluyor
                halen prozac kullanıyorum ve dozu arttırdı doktorum yan etkiler fazlalaşınca yine ben sadece sabahları lamaya başladım
                bu gidişle banada yacazak sanırım anafril

Yorum

gülben yok canım ben bu anafrili hayatta kullanamam :S aman allahım kilo artışı sık sık yazıyor ayrıca diğer yan etkilerini okuyunca hayatta kullanamam
                  bu prozac tan da kötü :S
                  Yan etkiler genellikle hafif ve geçicidir, ilaca devam edildiğinde veya dozun azaltılması ile geçer. Bu yan etkiler her zaman plazma ilaç düzeyleri veya doz ile ilişkili değildir. Yan etkileri, yorgunluk, uyku bozuklukları, ajitasyon, anksiyete, kabızlık, ağız kuruluğu gibi depresyon belirtilerinden ayırt etmek sıklıkla zor olmaktadır. Eğer şiddetli nörolojik veya psikiyatrik reaksiyonlar görülürse, Anafranil kesilmelidir. Yaşlı hastalar özellikle antikolinerjik, nörolojik, psikiyatrik veya kardiyovasküler etkilere karşı duyarlıdırlar. Bu hastalarda ilaçların metabolizasyonu ve eliminasyonu azalmış olabilir, terapötik dozlarda verildiğinde, yükselmiş plazma konsantrasyonu riski görülebilir. Sıklık skalası : sık sık >%10, bazen >%1-10, ender >%0,001-1, çok ender <%0.001. Merkezi sinir sistemi Psişik etkiler Sık sık : Uyuşukluk, yorgunluk, huzursuzluk, iştah artması. Bazen : Konfüzyon, oryantasyon bozukluğu, halüsinasyonlar (özellikle yaşlı ve Parkinsonlu hastalarda), anksiyete durumları, ajitasyon, uyku bozuklukları, mani, hipomani, saldırganlık, unutkanlık, kişilik kaybı, ağırlaşan depresyon, konsantrasyonda azalma; uykusuzluk, kabus, esneme. Ender : Psikotik semptomların aktivasyonu. Nörolojik etkiler Sık sık : Sersemlik, tremor, baş ağrısı, kronik kas spazmı. Bazen : Deliryum, konuşma bozuklukları, paresteziler, kas zayıflığı, kas hipertonisi; Ender: Konvülsiyonlar, ataksi; Çok ender: EEG değişiklikleri, hiperpireksi. Antikolinerjik etkiler Sık sık : Ağız kuruluğu, terleme, konstipasyon, görme ile ilgili uyum bozuklukları, bulanık görme, işeme bozuklukları; Bazen : Yüzde sıcaklık hissi, midriyazis; Çok ender : glokom. Kardiyovasküler sistem Bazen : Sinüs taşikardisi, çarpıntı, postüral hipotansiyon, kalp rahatsızlığı olmayan hastalarda klinik olarak önemi olmayan EKG değişiklikleri (T ve ST değişiklikleri gibi). Ender : Aritmiler, kan basıncında artma; Çok ender : İletim bozuklukları (QRS kompleksinde genişleme, PQ değişiklikleri, dal bloku gibi). Gatrointestinal sistem Sık sık : Bulantı; Bazen : Kusma, abdominal bozukluklar, diyare, iştahsızlık. Karaciğer Ender : Transaminaz düzeyinde artma; Çok ender : sarılık ile veya sarılık görülmeksizin hepatit. Deri Bazen : Alerjik deri reaksiyonları (deri döküntüsü, ürtiker), fotosensitivite, kaşıntı; Çok ender : Ödem (lokal veya yaygın), saç dökülmesi. Endokrin sistem ve metabolizma Sık sık : Kilo artışı, libido ve potens bozuklukları; Bazen : Galaktore, göğüs büyümesi. Çok ender: AAHS (anormal antidiüretik hormon salgılanma sendromu). Aşırı duyarlık reaksiyonları Çok ender : Eozinofili ile birlikte görülen veya görülmeyen alerjik alveolit (pnömonit), hipotansiyon dahil sistemik anafilaktik/anafilaktoid reaksiyonlar. Kan Çok ender : Lökopeni, agranülositoz, trombositopeni, eozinofili, purpura. Duyu organları Bazen : Tat bozuklukları, kulak çınlaması. Diğer Bu gruptaki belirtiler tedavinin ani olarak kesilmesi veya dozun azaltılmasını takiben bazen ortaya çıkarlar: bulantı kusma, karın ağrısı, diyare, uykusuzluk, baş ağrısı, sinirlilik ve anksiyete. BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA

ben paşa paşa gidip prozac kullanıyım en iyisi

Yorum

Orjinal yazı sahibi: maviyesil
                    Çok yüksek dozlara çıkılmadıkça, antidepresanların kalıcı yan etki yapacağını pek düşünmüyorum şahsen.

Hangi ilaç meselesine gelince ; anafranil okb tedavisinde hala bir numara ama herkes için uygun olmayabilir. Faverin de denenmiş bir ilaçtır. Neticede hangi ilacı kullanacağınıza doktor sizin durumunuzu inceleyerek karar verecektir. Bu prozacı ben de denemiştim, başım şişmiş gibi dolaşmaya tahammül edemediğim için bırakmıştım. Anafralin geçmişte uzun vadede devam ettiğim tek antidepresan olmuştu.
                    maviyeşil prozac bende de aynı etkiyi yapıyor yani kafamda feci ağırlık oluyor en sevmediğim sinirlilik hali herşeye tepki veriyorum aşırı hassas oluyor insan
                    faverin mani konusu hariç ,sinirlilik vs prozac ile aynı gibi geldi
                    ama anafril kullanmam ben karar verdim yan etkilerini okuyunca

Yorum

ayrıca terapilere başladım arkadaşlar geçen
                      yeni psikoloğum ile ilk görüşmemizi yaptık aslında ön görüşme oldu
                      15 günde bir gitmem gerekiyormuş
                      takıntılarımın ne zaman başladığı konusunda kendim hakkında bilgiler verdim
                      okb de ki aslında saçma olan takntılarımdan bahsettik
                      gelecek görüşmemizde çocukluğuma döneceğiz
                      nasıl bir çocukluk geçirdim ve bu yolda ilerlerken nasıl davranmam gerektiği konusunda görüşmelerimiz olacak
                      yine yazarım görüşmelerin nasıl geçtiğini
                      salıcakla ...

Yorum

Senin günlüğünü de bekleriz eflin

Yorum

ne diyim çok ilginç bir bünyem var yani yan etki milyonda bir olsa (biraz abartı oldu) o geliyor beni buluyor çok hassasım malesef
                          doktorum prospektüsleri okumamı yasakladı takıntı yapmamam için ama yinede yan etki çıkınca bakıyorum
                          halen prozac kullanıyorum ve dozu arttırdı doktorum yan etkiler fazlalaşınca yine ben sadece sabahları lamaya başladım
                          Dediğim gibi anafranil yüzünden ben aşırı bir kilo artışı yaşamadım.Bu arada ben bu yan etkiler konusunda çok şanslıyım.İlaçlar bende kolay kolay yan etki yapmıyor ve yazdıklarınızı şaşkınlıkla okuyorum.Belki de anormal olan benimdir, sağlıklı insanlarda ilaçların yan etki yapması gerekir belkide..herneyse.. :?

Bana da doktorum prospektüsleri okuma demişti ve ben bu konuda çok usluyumdur, okumuyorum ben, sadece ablam arada okuyor ve dalga geçiyor..(bak saldırganlık varmış yan etkilerde..bize saldırmaya başlamayasın diyor.. :x )

Anafranilin kötü bir ünü olduğunu biliyorum..oysa benim ilacım çok masumdur.Benim başıma gelen iftiralar ilacımın da başına geliyor..yazık..

Yorum

Dediğim gibi anafranil yüzünden ben aşırı bir kilo artışı yaşamadım.Bu arada ben bu yan etkiler konusunda çok şanslıyım.İlaçlar bende kolay kolay yan etki yapmıyor ve yazdıklarınızı şaşkınlıkla okuyorum.Belki de anormal olan benimdir, sağlıklı insanlarda ilaçların yan etki yapması gerekir belkide..herneyse.. :?

Bana da doktorum prospektüsleri okuma demişti ve ben bu konuda çok usluyumdur, okumuyorum ben, sadece ablam arada okuyor ve dalga geçiyor..(bak saldırganlık varmış yan etkilerde..bize saldırmaya başlamayasın diyor.. :x )

Anafranilin kötü bir ünü olduğunu biliyorum..oysa benim ilacım çok masumdur.Benim başıma gelen iftiralar ilacımın da başına geliyor..yazık..

canım benim ialçların yan etkileri kişiden kişiyedeğişir ne güzel sağlam bir bünyen var keşke bende senin gibi olabilseydim dah ne isterdim

Yorum

........................
                              Last edited by messina; 13-12-2015, 02:15 AM.

Yorum

İşleniyor...
                              X