Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Risperdal gibi a tipik antipsikotiklerle düzelemeyen okb hastalarına ( kaynaklı )

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Risperdal gibi a tipik antipsikotiklerle düzelemeyen okb hastalarına ( kaynaklı )

Merhaba arkadaşlar. Geçmiş dönemlerde depresyon ve anksiyete bozukluğu ve şu anda ise OKB denilen hastalık ile boğuştuğum için çok geniş çaplı araştırmalarım oldu...

En son olarak bir antideprasanla birlikte risperdal kullandım. Ama maalesef risperdal benim OKB de artışlara neden oldu ve beni de daha huzursuz etti. Araştırmalarımda : 5HT2A antagoziması yapan ilaçların ( Bunlar başta Risperdal olmak üzere a tipik antipisikotikler ) aşağıda da okuyacağınız gibi OKB belirtilerini kötüleştiriyor iken D2 reseptör antagonizması olan ilaçların ( Başta Norodol olmak üzere eski tip antipsikotikler ) yine aşağıda okuyacağınız gibi dopominerjik nöronların inhibisyonu ile OKB belirtilerin azalltıklarını okudum.

Evet doktor kontrolünde Risperdalı bıraktım ve Norodoll damla ( günde 3x5 ) kullanmayı başladıktan 3-4 gün gibi kısa bir sürede ZİHİNSEL OKB belirtilerimde azalma ve düzelme gösterdi. Oysaki Risperdal beni daha da kötü ediyordu.

Bilginize..

NOT: Bu benim kişisel araştırmamdır. HİÇ BİR ZAMAN DOKTOR VE ECZACIYA DANIŞMANIN YERİNE GEÇMEZ.

5-HT2A antagonizması
    dopamin nöronlarında ateşleme hızınış artırarak OK belirtileri kötüleştiriyorken; D2 reseptör
    antagonizması ile dopaminerjik nöronlaın
    inhibisyonu OK belirtileri azaltıyor olabilir

KAYNAK: http://www.klinikpsikiyatri.org/file...nals/1/351.pdf

Arkadaşım, harika bir araştırma yapmışsın. Sayende benim OKB belirtilerim de azaldı. Önünde saygıyla eğiliyorum...

Yorum

kaç mg Norodoll damla kullanıyorsun

Yorum

Cemetery arkadaşım, ben yaklaşık 2 saatte bir, 1 damla Norodol içiyorum. 1 damla = 0,1 mg. Bu şekilde günde ortalama 8 damla, yani yaklaşık 1 mg Norodol içiyorum. Siz de bu ilacı kullanmayı düşünüyorsanız lütfen önce doktorunuza danışınız. Zira ben Norodol'u ilk başta bilinçsiz kullanıp hastanelik oldum. Aman diyeyim...
        Last edited by hatarat; 18-09-2012, 11:41 PM.

Yorum

ben ilaçlarımı bırakma aşamasındayım ama OKB bir türlü yenemediğim bir durum drla görüşüp bi düşüncesini alıcam

Yorum

OKB için günde 8 kere damla alıyorsun bu da demek oluyor ki günde en az 8 kere saplantını düşünüyorsun. Ben paxil+modiodal kullanıyorum. 2 hafta önce modiodala başladım, OKB ve sf için süper katkı yaptı paxilin yanında. Ama modiodalı dr. dikkat dağınıklığı için verdi.

Yorum

Bjksaid92 arkadaşım, ben dinî obsesyonlu bir OKB hastasıyım. Kutsal şeylere istem dışı küfrediyorum, sürekli başım ağrıyor, sürekli esniyorum. Yaklaşık 6 aydır ilaç tedavisi görüyorum. Doktorum bana antidepresan olarak Zedprex(fluoksetin), antipsikotik olarak da Rexapin(olanzapin) verdi. Rexapin'in pek bir faydasını göremediğim için Rexapin'i kullanmayı bıraktım. Rexapin'in yerine kullanmaya başladığım Norodol(haloperidol), baş ağrılarımı dindirdiği ve içimdeki şeytanın sesini bir nebze olsun "kıstığı" için benim çok hoşuma gitti. Benim derdime deva olacak her ilacı denemeye hazırım, evet...

Yorum

dostum risperdal senin okbne kötü geldi diye herkese gelecek diye birşey yok ki benimkini yoketmişti 2 haftada feci rahatlamıştım ama sosyal fobim var gözlerimde titremeler başlamıştı bıraktırdı doktorum

Yorum

Orjinal yazı sahibi: hatarat View Post
                  Bjksaid92 arkadaşım, ben dinî obsesyonlu bir OKB hastasıyım. Kutsal şeylere istem dışı küfrediyorum, sürekli başım ağrıyor, sürekli esniyorum. Yaklaşık 6 aydır ilaç tedavisi görüyorum. Doktorum bana antidepresan olarak Zedprex(fluoksetin), antipsikotik olarak da Rexapin(olanzapin) verdi. Rexapin'in pek bir faydasını göremediğim için Rexapin'i kullanmayı bıraktım. Rexapin'in yerine kullanmaya başladığım Norodol(haloperidol), baş ağrılarımı dindirdiği ve içimdeki şeytanın sesini bir nebze olsun "kıstığı" için benim çok hoşuma gitti. Benim derdime deva olacak her ilacı denemeye hazırım, evet...

Allah şifa versin. Ama bu norodol nasıl bir ilaç anlamadım gerçi hakkında bilgim de yok. damla şeklindeymiş herhalde nasıl oluyorsa.. İyi geliyorsa tabi kullanılmalı ama günde 8 defa kullanmak ne bileyim biraz garip geldi. Her kullanışta insan düşünür ben bu ilacı şunun için kullanıyorum diye. Çok zahmetli bir de ben olsam unuturum 2 saatte bir almayı. Aslında en güzeli okb için sürekli insanların içinde olmak diyalog halinde olmak ya da sürekli birşeyle uğraşmak. böylelikle okb azaldığı gibi bir gün yokolabilir de.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: bjksaid92 View Post
                    Allah şifa versin. Ama bu norodol nasıl bir ilaç anlamadım gerçi hakkında bilgim de yok. damla şeklindeymiş herhalde nasıl oluyorsa.. İyi geliyorsa tabi kullanılmalı ama günde 8 defa kullanmak ne bileyim biraz garip geldi. Her kullanışta insan düşünür ben bu ilacı şunun için kullanıyorum diye. Çok zahmetli bir de ben olsam unuturum 2 saatte bir almayı. Aslında en güzeli okb için sürekli insanların içinde olmak diyalog halinde olmak ya da sürekli birşeyle uğraşmak. böylelikle okb azaldığı gibi bir gün yokolabilir de.
                    Amin arkadaşım. Allah hepimizi bu hastalıktan kurtarsın... Norodol'u günde 8 defa kullanmak şart değil. Mesela işbu araştırmayı yapan 5httserotonin arkadaşımız, Norodol'dan günde 3 defa, 5 damla içiyormuş. Doktoru ona bu şekilde direktif vermiş. İlacın prospektüsünde de buna benzer bir kullanım talimatı var. Lakin ben Norodol'a karşı biraz duyarlı olduğu olduğum için onu gün içinde zamana yayarak içiyorum. Azar azar, damla damla, içtiğim ilacın etkisinin geçtiğini hissettiğim anda. Evet. Yani rahat ol, aslında Norodol'un benimki gibi bir kullanım şekli yok ^_^
                    Last edited by hatarat; 18-09-2012, 10:12 PM.

Yorum

Arkadaşım, harika bir araştırma yapmışsın. Sayende benim OKB belirtilerim de azaldı. Önünde saygıyla eğiliyorum...
                      ESTAĞFURULLAH..Bir nebzede olsa yardımcı olduysam ne mutlu bana... geçmiş olsun arkadaşım.

Yorum

5httserotonin arkadaşım, mesleğiniz nedir? Sizi gerçekten merak ediyorum...

Yorum

Orjinal yazı sahibi: bipolarokb
                          ben bunu doktoruma sordum. okb için antipsikotik değik antidepresan daha etkilidir dedi(ki bu yüzden bana anafranil vermişti..)bunu sorduğum doktor doç dr. ve gerçektn çok iyi bir doktor.. demek istediğim biraz daha araştırma yapın..
                          Tabiki arkadaşım ANAFRANİL OKB nin baba ilacıdır. Aynı zamanda yan etkisi belirgindir. OKB ye antideprasanla başlanılır. Ama Antideprasanlar tek başına dirençli hastalara yeteri kadar fayda etmediği zaman doktorlar antidapresanların yanına düşük dozda antipisikotik yazıyorlar. Bu genelde Risperdal oluyor. Ama benim gibi fiziksel OKB değilde ZİHİNSEL OKB si olanları Risperdal fayda etmiyor. GEÇMİŞ OLSUN

Yorum

5httserotonin arkadaşım, mesleğiniz nedir? Sizi gerçekten merak ediyorum...
                            Kendimden biraz bahsedeyim istersen. yaşım 33 istanbulda yaşıyorum. kamu kurumunda memurum.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: 5httserotonin View Post
                              Kendimden biraz bahsedeyim istersen. yaşım 33 istanbulda yaşıyorum. kamu kurumunda memurum.
                              Memnun oldum arkadaşım. Ben ise bir memur adayıyım
                              Yaklaşık 4 seneden beridir bu hastalıkla boğuşuyorum.
                              Detayları şurada anlattım, yorumlarını bekliyorum:
                              http://www.psikoloji.gen.tr/showthre...msiz-k%FCf%FCr

Yorum

İşleniyor...
                              X