Duyuru

Collapse
No announcement yet.

İlaç kullanmanın da bir adabı var!..

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• İlaç kullanmanın da bir adabı var!..

Merhaba arkadaşlar forumda bir çok üye var, ilaçların faydasız olduğundan ya da faydasının kalıcı olmadığından şikayet ediyor. Bence bu düşünce doğru değildir, ilaçla tedavi en etkili tedavi yöntemidir ve başarı oranı yüksektir tabi ilacı kullanmasını bilirsek.
    Maalesef her ilaç her insanda başarılı olmuyor. Çünkü genetiğimiz, sorunlarımız, sahip olduğumuz maddi-manevi değerler farklıdır. Ben depresyon için yaklaşık 3 yıl cipralex kullandım çok iyi geldi, hem fiziksel enerji verdi hem olumlu düşünmemi sağladı. Ancak nette cipralex bana iyi gelmedi diyenleri de gördüm demek ki her ilaç her insanda başarılı olmuyormuş.

Her ilacın her insanda başarılı olmadığını doktorlar da biliyor. İlk gittiğimizde anlattıklarımıza göre iyi geleceğini düşündüğü her hangi bir ilacı yazıyor. Örneğin depresyondayız ve bunun için bir ilaç yazdı ancak ilacın iyi geleceğinden emin değil. Birkaç ay kullanacağız iyi gelirse doğru ilaçtır iyi geldikten sonra 6 ay daha kullanmamız gerekir. Eğer iyi gelmediyse doktora tekrar gidiyoruz ona göre ilacın dozunu artırıyor, başka bir ilaç ekliyor ya da ilacı değiştiriyor. Burada anlatmak istediğim doktor hangi ilacın iyi geleceğini bilemez sadece tahmin eder, deneme yanılma yöntemiyle bize hangi ilacın faydalı olduğunu belirler. Bu ilaç niye iyi gelmedi diye düşünüp sinirlenmemeli , ümitsizliğe kapılmamalıyız. Her ilaç her insana iyi gelseydi psikolojik sorunları olan hiç insan kalmazdı.

Ben 7-8 Yıllık ilaç kullanıcısı olarak (Depresyon için kullanmıştım.) ilaçların fayda etmemesinin en büyük nedenini hastaların ilacı bilinçsizce kullanmalarına bağlıyorum. Hasta ya ümitsiz bir şekilde ilaç kullanır ya da her şeyi ilaçtan bekler bu yanlış bir düşünce. İlaç kullanırken ümitsiz olmamalı, onun faydalı olacağını düşünerek kullanmalıyız. İnanmak başarmanın yarısıdır hepimizin duyduğu bir söz, ayrıca tvde Ender Saraç’ın: İlacı suyla beraber ağzımıza alırken inanarak, farkında olarak almalıyız dediğini hatırlıyorum, bu davranışımız bile ilacın etkisini artırabiliyor. Doktorların bize yazdığı ilaçlar bize ulaşmadan önce genetiği bize benzeyen diğer canlılar üzerinde denenmiş faydalı olmuş ilaçlar, bu bile ilaca inanmamız için kuvvetli bir neden.

İlaçların faydasız olmasının diğer bir nedeni de ilaçlara aşırı güvenip her şeyi onlardan beklemek. Böyle bir davranışta ilaç faydalı olsa bile bu fayda kalıcı olmaz ilacı kullandığımız süre için geçerlidir. İlacı bıraktığımızda sudan çıkmış balığa döneriz. Çünkü her şeyimizi ilaca bağladık ve onsuz hastalığı yenebileceğimize inanmayız. Bu durumda ilacı bıraktıktan birkaç ay sonra yine eski depresyonlu, sfli, okbli, vs. halimize geri döneriz ve ilaçların etkisiz olduğundan yakınırız.İlaç tedavisinde asıl iş bizde bitiyor ilaç ise ne kadar etkili olursa olsun sadece bize yardımcıdır. Bu düşünceyle hareket edip ilaç kullandığımız süre içinde hastalığımızı atlatıp bunu yaşam biçimi haline getirebilirsek ilacı bıraktıktan sona sudan çıkmış balığa dönmeyiz. Örneğin depresyondaki bir insan çoğu zaman olumsuz düşünüp, bardağın boş tarafından bakar. İlaç sayesinde olumlu düşünme gücümüzü artırabiliriz ve bunu yaşam biçimi haline getirdiğimizde ilacı bıraktıktan sonra bile bardağın dolu tarafından bakarız çünkü beynimiz olumlu düşünmeyi alışkanlık haline getirmiştir. Aslında biz hiç ilaç kullanmadan da beynimizin gücü sayesinde depresyonu, sfyi, okbyi yenebiliriz ama bu bize zor geldiği için ilaçtan yardım alıyoruz. İlaç bize yoktan bir şey vermiyor bizdeki beyin gücünü harekete geçiriyor. Bir sfli olarak sosyal ortamlara girmekten çekinebiliriz ama sf için ilaç kullanarak sosyal ortamlara daha rahat girebiliriz. İlacın etkisiyle ortamlarda rahat davranırız o an bu rahatlığımızın ilaçsız da olabileceğini düşünmeliyiz.

İlaçlar bir iki hafta içinde etkisini göstermeye başlıyor ama 2-3 ay sonra etki eden ilaçlar da var. Prospektüslerin içinde, iyi geldikten sonra en az 6 ay kullanın yazısı boş yere yazılmamış. İlaç kullanırken yaptığımız büyük hatalardan biri de sabredemeyip ilacı bırakmak ya da değiştirmek. İlaç bizde ilerde olumlu etki edebilmek için altyapıyı oluştururken faydası olmuyor deyip bırakınca somut etkisini göremiyoruz. İlerde ilaca tekrar başladığımızda ise beynimiz daha öncesinden ilaca karşı direnç kazandığı için tedavi süresi uzayabiliyor, başla-bırak yaptıkça ve sürekli ilaç değiştirdikçe hastalığımız kabuklaşıyor ve tedavisi zorlaşıyor. Ayrıca ilaç tedavisini eğer birkaç yıldır alıyorsak ilaç kullanmak sıradanlaşıyor, ilk günkü özeni göstermiyoruz, ağrı kesici alır gibi alıyoruz bu da yaygın olarak yaptığımız hatalardan biri.

Sonuç olarak ilaç tedavisinde dikkat etmemiz gerekenler ; İlaçlara inanmak, ümitsiz olmamak, sabretmek. Doktor kontrolünde ve düzenli kullanmak. İlaç ne kadar etkili ve olumlu olursa olsun asıl işin bizde bittiğinin bilincinde olup her şeyi ilaçtan beklememek. İlaç iyi geldikten sonra en az 6 ay boyunca kullanmak.

enerji528 / 13.07.2012-14.07.2012
    Her şey güzel olacak...

aynen katılıyorum enerjiye...

KuzuZade
    Derdest etti gönlümü serabınla gelen nazarın, n'ola ki aslına rücu etse suret-i nigarın..BeyZade
    BEYNİNİZİ değiştirin , HAYATINIZ değişsin... ( Dr. Daniel G. Amen )
    Psikiyatrik rahatsızlığı olan bu kitabı okusun etkili çözüm bulacaksınız. !

Yorum

ewet haklısın en çok da her seyi ilaçlardan beklememeliyiz ya da tam tersi ümitsizce kullanmamalıyız düsüncesine katılıyorum ...

Yorum

hangi ilaç firmasının elemanısın gardaş

Yorum

Orjinal yazı sahibi: sosyalfobik24
          söylediklerine sonuna kadar katılıyorum, hakta veriyorum fakat yukardaki cümlene katılamayacağım,,

malesef, iyi geleceğini düşündüğü ilacı yazmıyor, mümessilleri ile anlaştığı karpayı aldığı ilaçları yazıyor. (istisnalar olabilir).sistem bu şekilde işerse zaten bununda önüne geçileceğini düşünmüyorum
          Senin dediğin işin farklı boyutu, doktorlar ilaç yazarken şu ilaç ya da bu ilaç % 100 iyi gelir düşüncesiyle yazmıyorlar, yazamazlar, bunu belirtmek istedim. Mümessilinin ilacını yazsa da farklı bir ilacı yazsa da, sıradan bir ilacı ya da çok iyi bir ilacı yazsa da hastaya iyi geleceğinden emin olamaz.
          Her şey güzel olacak...

Yorum

İşleniyor...
          X