Duyuru

Collapse
No announcement yet.

İlaç kullanımı ve Terapi

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Clear All
new posts

 • İlaç kullanımı ve Terapi

  Beyin konuları tasnifler ve bütünü görür. Tek tek her nesneyi fark edebilsek deliriüm gibi otistik gibi rahatsızlıklara sahip olurduk. Aslında Otistik dahiler, gerçekte bilinçaltı farkındalığını yaşar.
  İnsan zihni 1 Watt 'ın milyonda biri kadar bir elektrik yüküyle çalışır. Sağ lob'a pozitif ,Sol lob'a pozitif elektrik akımı verildiğinde(Transcranyal yük) bazı deneklerin daha zekice hareket ettikleri görülmüştür.Çözemedikleri bazı problemlere çözmede farklı yöntemler ile baktıkları ve yöntemler geliştirdikleri gözlendi.
  Bununla beraber ,üretilen hormon bombardımanının hücrelerde enfeksiyona yol açtığı biliniyor. Böylelikle yüksek oranda stress'in, anksiyetenin, paniğin veya benzer rahatsızlıkların, kalp krizi, bağışıklık sistemi,sindirim sistemi gibi pek çok konuda tetikleyici rol barındırıyor.
  Gözlemlemeler de tibet rahiplerinin çok soğuk ısılarda kalıp, meditasyon yaparak bağışıklık sistemlerinin kuvvetlendiği gözlenmiştir. Alınan kan örnekleri bunu pekiştirmiştir. Zihnin insan bedenini etkilediği bir gerçektir. Zihinsel terapiler her nekadar bilimsellikten uzak gözükse de, ilaçlara , cerrahi müdahelelere göre çok daha ucuzdur.
  Gün içerisinde nekadar zorluk yaşarsanız yaşayın ama mutlaka zihinsel dinlenmeniz için zaman ayırın. Rahat bir koltuğa uzanıp gözlerinizi kapattığınızda sadece huzur veya barış gibi bir kelimeyi tekrarlayın, belli bir tekrar sonunda daha rahatlayacağınızı muhtemelen hissedeceksiniz.
  Ne kadar sorun yaşarsanız yaşayın sırf sorunlarınız ile yüzleşmek adına belli bir zaman diliminiz olsun. Mesala hergün sabahları bir 10 dakika. Böylelikle kontrolün sizde olduğunu hissedeceksiniz ve günün diğer kalanları size ait olacaktır.
  Hergün aynı basmakalıp işleri tekrarlamak size bıtkınlık hissi getirebilir, bazen değişik alternatif seçenekleride değerlendirin.
  Beslenme alışkanlığımız da önemlidir.Tansiyon,kan şekeri ve bir çok hormonal durumda da dengeli beslenme önemlidir. Özellikle Fast food kültürünün yaygın olduğu ve abur cuburun bolca satıldığı günümüzde, dengeli beslenebilmek önemli rol tutar.
  Uyku düzenimiz ve buna bağlı olarak gelişen hormonal yapımız, bizi ya daha yorgun ve dikkatsiz, yada daha zinde ve dikkatli hale sokar. Dilkkat ve Konsantrasyon da aynı şey değildir. Dikkat merak etmek, meraki uyandırmak anlamında, konsantrasyon ise belli bir işte baştan sona ayna dikkat seviyesine sahip olmak manasındadır. Özellikle artan Ritalin, Dexedrine, Concerta gibi ilaçlar (Memfatamin, metilfendidat gibi etken maddelere sahiptirler.) Efedrin gibi uyuşturucu maddeler içerebilirler. Bu bağımlılık yapabileceği gibi bir çok yan etkiyede sahiptir. (Göz tansiyonu; bulantı,kusma, baş ağrısı, tikler, yorgunluk vs..)
  Unutmamak gerekir ki vücudunuzda yolunda gitmiyen birşey var ise sinyal verecektir. Yani size bir yolla şikayet edecektir. Her durumda direk ilaçlara sığınmak,direk ilaçlar ile bu şikayetleri örtbas etmeye kalkmak ileride daha büyük sorunlara yol açabilir. Özellikle Ritalin kullanmadan önce hekimin; göz tansiyonu, kan değerleri, tiroksin seviyesini kontrol etmesi gerekir. Git şu ilacı kullan sonucunu görelim demek sadece kolaycılık ve baştan savmacılık olur.
  Sağlıklı bir yaşam için stress 'ten uzak kalmaya çalışın. Şayet başaramıyorsanız, kendinize soluk zamanları ayırın. Böylesi inanın milyarlarca doların aktığı ilaç endüstrisinin ağına düşmekten daha kolay önlem olacaktır.
İşleniyor...
X