Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Yeni antipsikotik ilaçlar

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Yeni antipsikotik ilaçlar

Arkadaslar ben 1.5 yıldır şizofren tedavisi görmekteyim çoğu antipsikotik ilaçları kullandım ama bir iyileşme göremedim doktor bana piyasada daha çok yeni olan iki ilaç verdi adları INVEGA ve ABILIFY bu ilaçlar hakkında bilgisi olan varmı nasıl ilaçlardır çok merak ediyorum abilify ı biraz araştırdım ama ınvega hakkında bilgi edinemedim yardımcı olursanız sevinirim....

İnternetten araştırdım abilify hakkında biraz bilgi edindim ama invega hakkında kullanma talimatından başka birşey bulamadım...

Yorum

invega etken maddeesi paliperidon olan aynı firmanın ürettiği risperdalin aktif metabolitidir.

Yorum

Abilify

Bana önce''bipolar bozukluk'' sonra bta ''psikotik bozukluk'' teşhisi kondu.Abilify yi bir kutu kullandım fakat pek bir değişiklik sezmedim.Dediğin 2. ilaç, risperdalla benzer etkiler yapıyorsa eğer,(risperdal: benim gözlemlediğim çok geniş bir alanda kullanılıyor ve genelde teşhiste şüphe olduğunda da ara geçiş habı olarak kullanılabiliyor) onu da kullandım.Pek fazla bir yararını görmedim her 2 ilacın da.Fakat Solian ya da bir altı olan Meresa bana çok iyi geldi.Büyüklük hezeyanımı (-ki bu bizde hayatı çok olumsuz etkileyen bir semptomdur), şüphelerimi, kontrolsüz ve akıl dışı düşüncelerimi durdurdu.Sen şizofreni tedavisi görüyorsun ben yine de yazayım dedim.Bize benzer ilaçlar veriyorlar ve bazı hâllerimiz benziyor.

Yorum

ben 3 senedir tedavi görüyorum maddeye bağlı psikoz teşişi konuldu çok ilaç deiştirdim. doktorum invega yı verdi bu sefer 3 gün oldu başlıyalı. ilaç hakkında bilgi yok internette kulanan varmı ?

Yorum

ben aslında inveganın risperdal gibi kilo aldırıp aldırmayacağını öğrenmek istiyorum arkadaslar bu ilaç hakkında bilgisi olan varsa lütfen yazsın birde bu aktif metabolitidir ne demek anlamadım...

Yorum

Nette gördüğüm kadarıyla bu ilaç da risperdal gibi kilo alımına sebep olabiliyor. Ayrıca bu ilacı kullananların kalp sorunları açısından dikkatli olması tavsiye ediliyor. İlacın kalp üzerinde bazı yan etkileri olabiliyormuş eğer okuduklarım doğruysa. Eğer başka ilaçlar da kullanıyorsanız bunları da doktora bildirmeniz tavsiye ediliyor.

İlacın kalp ritminin değişmesine sebep olabileceği yazıyor.
              One risk of INVEGA is that it may change your heart rhythm. This effect is potentially serious, and you should talk to your doctor about any current or past heart problems. Please inform your healthcare professional of any medications or supplements that you are taking.
              Kaynak http://www.schizophrenia.com/sznews/...es/004387.html

Yorum

Invega

Generic Name: paliperidone (pal ee PER i done)
                Brand Names: Invega

What is Invega?

Invega is an atypical antipsychotic medication. Exactly how it works is not known. It is thought to work by changing certain substances in the brain.

Invega is used for the acute and maintenance treatment of schizophrenia.

Invega may also be used for other purposes not listed in this medication guide.

Important information about Invega

Invega is not for use in psychotic conditions related to dementia. Invega may cause heart failure, sudden death, or pneumonia in older adults with dementia-related conditions. While you are taking Invega, you may be more sensitive to temperature extremes such as very hot or cold conditions. Avoid getting too cold, or becoming overheated or dehydrated. Drink plenty of fluids, especially in hot weather and during exercise. It is easier to become dangerously overheated and dehydrated while you are taking Invega. Paliperidone can cause side effects that may impair your thinking or reactions. Be careful if you drive or do anything that requires you to be awake and alert.

Before using Invega, tell your doctor if you regularly use other medicines that make you sleepy (such as cold or allergy medicine, narcotic pain medicine, sleeping pills, muscle relaxers, and medicine for seizures, depression, or anxiety). They can add to sleepiness caused by Invega.
                Avoid drinking alcohol. It can increase some of the side effects of Invega. Stop using Invega and call your doctor at once if you have fever, stiff muscles, confusion, sweating, fast or uneven heartbeats, restless muscle movements in your face or neck, tremor (uncontrolled shaking), trouble swallowing, feeling light-headed, or fainting.
                What should I discuss with my healthcare provider before taking Invega?
                Invega is not for use in psychotic conditions related to dementia. Invega may cause heart failure, sudden death, or pneumonia in older adults with dementia-related conditions. You should not use this medication if you are allergic to paliperidone or a similar drug called risperidone (Risperdal).

If you have certain conditions, you may need a dose adjustment or special tests to safely use this medication. Before you take Invega, tell your doctor if you have:

*

kidney disease;
                *

a personal or family history of Long QT syndrome;
                *

heart disease, high blood pressure, heart rhythm problems;
                *

a history of heart attack or stroke;
                *

an electrolyte imbalance, such as low potassium or magnesium levels in your blood;
                *

a history of breast cancer;
                *

seizures or epilepsy;
                *

diabetes (Invega may raise your blood sugar);
                *

a stomach or intestinal disorder;
                *

a history of suicidal thoughts;
                *

Parkinson's disease; or
                *

trouble swallowing.

FDA pregnancy category C. It is not known whether Invega is harmful to an unborn baby. Tell your doctor if you are pregnant or plan to become pregnant during treatment. Invega passes into breast milk and could cause harm to a nursing baby. Do not use this medication without telling your doctor if you are breast-feeding a baby. Older adults may be more likely to have side effects from this medicine.

How should I take Invega?

Take Invega exactly as it was prescribed for you. Do not take the medication in larger amounts, or take it for longer than recommended by your doctor. Follow the directions on your prescription label.

Invega can be taken with or without food.
                Do not crush, chew, or break an extended-release tablet. Swallow the pill whole. It is specially made to release medicine slowly in the body. Breaking the pill would cause too much of the drug to be released at one time.

It is important to take Invega regularly to get the most benefit. Get your prescription refilled before you run out of medicine completely.

To be sure this medication is helping your condition, your doctor will need to check your progress on a regular basis. Do not miss any scheduled appointments.

Invega may cause you to have high blood sugar (hyperglycemia). Talk to your doctor if you have any signs of hyperglycemia such as increased thirst or urination, excessive hunger, or weakness. If you are diabetic, check your blood sugar levels on a regular basis while you are taking Invega.
                Store Invega at room temperature away from moisture, light, and heat.
                What happens if I miss a dose?

Take the missed dose as soon as you remember. If it is almost time for your next dose, skip the missed dose and take the medicine at the next regularly scheduled time. Do not take extra medicine to make up the missed dose.
                What happens if I overdose?
                Seek emergency medical treatment if you think you have used too much of this medicine.

Overdose symptoms may include drowsiness, fast heart rate, feeling light-headed, fainting, and restless muscle movements in your eyes, tongue, jaw, or neck.
                What should I avoid while taking Invega?
                While you are taking Invega, you may be more sensitive to temperature extremes such as very hot or cold conditions. Avoid getting too cold, or becoming overheated or dehydrated. Drink plenty of fluids, especially in hot weather and during exercise. It is easier to become dangerously overheated and dehydrated while you are taking Invega. Paliperidone can cause side effects that may impair your thinking or reactions. Be careful if you drive or do anything that requires you to be awake and alert. Avoid drinking alcohol. It can increase some of the side effects of Invega.
                Invega side effects
                Get emergency medical help if you have any of these signs of an allergic reaction: hives; difficulty breathing; swelling of your face, lips, tongue, or throat. Stop using Invega and call your doctor at once if you have any of these serious side effects:

*

fever, stiff muscles, confusion, sweating, fast or uneven heartbeats;
                *

urinating less than usual or not at all;
                *

restless muscle movements in your eyes, tongue, jaw, or neck;
                *

tremor (uncontrolled shaking);
                *

trouble swallowing; or
                *

feeling like you might pass out.

Less serious Invega side effects may include:

*

breast swelling or discharge;
                *

changes in menstrual periods;
                *

mild restlessness, drowsiness, or tremor;
                *

blurred vision;
                *

dizziness or headache;
                *

weight gain;
                *

nausea, dry mouth, upset stomach; or
                *

decreased sex drive, impotence, or difficulty having an orgasm.

This is not a complete list of side effects and others may occur. Tell your doctor about any unusual or bothersome side effect.
                What other drugs will affect Invega?
                Before using Invega, tell your doctor if you regularly use other medicines that make you sleepy (such as cold or allergy medicine, narcotic pain medicine, sleeping pills, muscle relaxers, and medicine for seizures, depression, or anxiety). They can add to sleepiness caused by Invega.

The following drugs can interact with Invega. Tell your doctor if you are using any of these:

*

arsenic trioxide (Trisenox);
                *

bepridil (Vascor),
                *

chloroquine (Arelan);
                *

clozapine (Clozaril);
                *

droperidol (Inapsine);
                *

fluoxetine (Prozac) or paroxetine (Paxil);
                *

halofantrine (Halfan);
                *

rifampin (Rifadin, Rimactane, Rifater);
                *

antibiotics such as clarithromycin (Biaxin), erythromycin (E-Mycin, E.E.S., Erythrocin, Ery-Tab), pentamidine (NebuPent, Pentam), or sparfloxacin (Zagam);
                *

heart rhythm medicine such as amiodarone (Cordarone, Pacerone), disopyramide (Norpace), quinidine (Cardioquin, Quinaglute), sotalol (Betapace), and others;
                *

medicines to treat psychiatric disorders, such as chlorpromazine (Thorazine), haloperidol (Haldol), mesoridazine (Serentil), pimozide (Orap), or thioridazine (Mellaril);
                *

narcotic medication such as levomethadyl (Orlaam) or methadone (Dolophine, Methadose);
                *

seizure medication such as carbamazepine (Carbatrol, Tegretol), phenytoin (Dilantin), or phenobarbital (Luminal, Solfoton); or
                *

medicines to treat Parkinson's Disease such as levodopa (Dopar, Larodopa, Sinemet, Atamet, others), bromocriptine (Parlodel, others), pergolide (Permax), pramipexole (Mirapex), or ropinirole (Requip).

This list is not complete and there may be other drugs that can affect Invega. Tell your doctor about all the prescription and over-the-counter medications you use. This includes vitamins, minerals, herbal products, and drugs prescribed by other doctors. Do not start using a new medication without telling your doctor.
                Where can I get more information?

* Your pharmacist can provide more information about Invega.

* Remember, keep this and all other medicines out of the reach of children, never share your medicines with others, and use this medication only for the indication prescribed.
                * Every effort has been made to ensure that the information provided by Cerner Multum, Inc. ('Multum') is accurate, up-to-date, and complete, but no guarantee is made to that effect. Drug information contained herein may be time sensitive. Multum information has been compiled for use by healthcare practitioners and consumers in the United States and therefore Multum does not warrant that uses outside of the United States are appropriate, unless specifically indicated otherwise. Multum's drug information does not endorse drugs, diagnose patients or recommend therapy. Multum's drug information is an informational resource designed to assist licensed healthcare practitioners in caring for their patients and/or to serve consumers viewing this service as a supplement to, and not a substitute for, the expertise, skill, knowledge and judgment of healthcare practitioners. The absence of a warning for a given drug or drug combination in no way should be construed to indicate that the drug or drug combination is safe, effective or appropriate for any given patient. Multum does not assume any responsibility for any aspect of healthcare administered with the aid of information Multum provides. The information contained herein is not intended to cover all possible uses, directions, precautions, warnings, drug interactions, allergic reactions, or adverse effects. If you have questions about the drugs you are taking, check with your doctor, nurse or pharmacist.

Copyright 1996-2009 Cerner Multum, Inc. Version: 2.03. Revision Date: 12/12/2008 8:29:29 PM.

Yorum

ABILIFY 10 MG 28 TABLET - to English

İlaç Firması : BRISTOL MYERS SQUIBB

Barkod : 8699726014105

Fiyatı : 213,75 TL.

Etkin madde : aripiprazol

ATC SINIFLAMASI - N - SİNİR SİSTEMİ
                  N05 PSİKOLEPTİKLER
                  N05A ANTİPSİKOTİKLER
                  N05AX Diğer
                  N05AX12 aripiprazol

KISITLAMALAR

SGK SUT 12.7.2. Antidepresanlar ve antipsikotiklerin kullanım ilkeleri
                  a) Trisiklik, tetrasiklik ve SSRI grubu antidepresanlar tüm hekimlerce yazılabilir.
                  SNRI, SSRE, RIMA, NASSA grubu antidepresanlar, psikiyatri (erişkin ve çocuk), nöroloji (erişkin ve çocuk) uzman hekimlerinden biri tarafından veya bu hekimlerden biri tarafından düzenlenen uzman hekim raporuna dayanılarak tüm hekimlerce reçete edildiğinde bedeli ödenir.
                  b) Yeni nesil (atipik) antipsikotiklerin (klozapin, olanzapin, risperidon, amisülpirid, ketiapin, ziprosidon, aripiprazol, zotepine, Sertindol, paliperidon ) oral formlarının, psikiyatri (erişkin ve çocuk) veya nöroloji (erişkin ve çocuk) uzman hekimleri tarafından, parenteral formlarının ise yalnızca psikiyatri (erişkin ve çocuk) uzman hekimleri tarafından reçete edilmesi halinde bedelleri ödenir.
                  Aripiprazolün; bipolar I bozukluğun akut mani epizotlarının tedavisi endikasyonunda, çeşitli nedenlerle diğer yeni nesil antipsikotik ilaçların kullanılamadığı ya da etkisiz kaldığının hasta adına düzenlenen raporda ya da reçetede belirtilmesi kaydı ile reçetelenmesi halinde bedeli ödenir.”
                  Yeni nesil (atipik) antipsikotiklerin oral formları, psikiyatri (erişkin ve çocuk) veya nöroloji (erişkin ve çocuk) uzman hekimlerinden biri tarafından düzenlenen uzman hekim raporuna dayanılarak diğer hekimler tarafından da reçete edilmesi halinde bedelleri ödenir.
                  Yeni nesil (Atipik) antipsikotikler dışındaki antipsikotik ilaçlar tüm hekimlerce yukarıdaki kısıtlamalar olmaksızın yazılabilir.
                  Acil hallerde, acil servislerde, yeni nesil (atipik) antipsikotiklerin parenteral formlarının, (uzun salınımlı/depo etkili formları hariç) klinik şartlarda, tek doz olarak, diğer hekimler tarafından reçete edilmesi halinde bedelleri ödenir.
                  Demansta, atipik antipsikotik ilaçlar, psikiyatri, nöroloji veya geriatri uzman hekimi tarafından veya bu hekimlerden biri tarafından düzenlenen uzman hekim raporuna dayanılarak diğer hekimler tarafından da reçete edilmesi halinde bedeli ödenir.
                  c) Antidepresanlar ve antipsikotikler için düzenlenecek uzman hekim raporunda ilacın kullanılacağı süre belirtilecektir.

ETKİN MADDE HAKKINDA KISA BİLGİ

aripiprazol

Yeni nesil antipsikotik.
                  Yetişkinde 10-30mg/gün.
                  Gebelik kategorisi C. Anne sütüne geçer.
                  Kontrendikasyon; aşırı duyarlılık.
                  Etkileşim; alkol ve diğer SSS depresanları, antihipertansifler, CYP3A4 (örn ketokonazol) veya CYP2D6 (örn kinidin, fluoxetine, paroxetine) ilişkili ilaçlar.
                  Yan etkiler; konstipasyon, akatizi, sedasyon, tremor, ekstrapiramidal belirtiler, bulantı, kusma, dispepsi, yorgunluk, artralji, baş ağrısı.

Bu sitede ve verilen linklerdeki bilgilerin eksik veya hatalı olmasından ve uygulanmasından oluşacak zararlardan site sahibi sorumlu tutulamaz. İlaç kutusunda bulunan prospektüsler daha geniş ve güncellenmiş bilgi içerirler.

Lütfen doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayınız !

Bu etkin maddeyi içeren ilaçlar :

ABILIFY 10 MG 28 TABLET - BRISTOL MYERS SQUIBB 213,75 TL
                  ABILIFY 15 MG 28 TABLET - BRISTOL MYERS SQUIBB 221,41 TL
                  ABILIFY 30 MG 28 TABLET - BRISTOL MYERS SQUIBB 406,20 TL

Yorum

KULLANMA TALİMATI
                    INVEGA 9 mg uzatılmış salımh tablet Ağızdan alınır.
                    •. Etkiıı madde: Her tablette 9 mg Paliperidon
                    •. Yardımcı maddeler: Polietilen oksit 200K, sodyum klorür, povidon, stearik asit, bütil hidroksitoluen (E321), polietilen oksit 7000K, kırmızı ferrik oksit (Eın), siyah demir oksit (E172), hidroksietil selüloz, polietilen glikol 3350, selüloz asetat, hipromeloz, titanyum dioksit (E171), polietilen gliko1400, karnauba mumu, propilen glikol.
                    Bu ila cı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATıNı dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.
                    • Bu kullanma talimatını saklayınız. Daha sonra tekrar okumaya ihtiyaç duyabilirsiniz. •. Eğer ilave sorularınız olursa, lütfen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
                    •. Bu ilaç kişiselolarak sizin için reçete edilmiştir i başkalarına vermeyiniz.
                    Bu ilacın kullanımz sırasında, doktora veya hastaneye gittiğınizde doktorunuza bu ilacı kullandığınızı sôyleyiniz.
                    Bu talimatta yazılanlara aynen uyunuz. İlaç hakkında size önerilen dozun dışında yüksek veya düşük doz kullanmayıniz.
                    Bu Kullanma Talimatında:
                    INVEGA nedir ve ııe için kullanılır?
                    INVEGA kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler
                    INVEGA nasıl kullanılır?
                    Olası yan etkiler nelerdir?
                    INVEGA 'mil saklanması
                    Başlıkları yer almaktadır.
                    ı

INVEGA nedir ve ne için kullanılır?
                    (i INVEGA 9 mg Uzatılmış Salımlı Tabletlerin her biri 9 mg paliperidon içerir. (i INVEGA antipsikotikler olarak bilinen bir ilaç grubuna dahildir.
                    Gl INVEGA 28 ve 56 tabletlik formu ile kullanıma sunulmaktadır.
                    Gl INVEGA şizofreninin tedavisi için reçete edilmektedir.
                    2. INVEGA'yl kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler
                    INVEGA'yl aşağıdaki durumlarda KULLANMAyıNIZ
                    Eğer Paliperidon'a veya INVEGA'nın içerdiği diğer yardımcı maddelere karşı aşın duyarlı (alerjik) iseniz (yardımcı maddeler listesine bakınız) ya da risperidon gibi benzer bir ilaca karşı alerjiniz varsa kullanmayınız.
                    INVEGA'yl aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANıNız Eğer:
                    Sizde bunarna varsa
                    Bilinen kalp hastalığınız veya QT uzaması ile ilgili aile hikayeniz varsa
                    Gl Daha önce size yüksek ateş ve kas sertliği ile karakterize bir hastalık (Nöroleptik Malign Sendrom) veya dil veya yüzün anormal hareketleri ile karakterize bir hastalık (TardifDiskinezi) teşhisi konmuş ise
                    Şeker hastalığıniz veya şeker hastalığına yatkınlığınız varsa
                    Gl Kalbinizle ilgili bir hastalığınız varsa veya sizi kan basıncınızm düşmesine eğilimli yapacak bir kalp hastalığı tedavisi alıyorsanız
                    Nöbet geçirme hikayeniz varsa
                    Yutma bozukluğunuz veya yemeğin dışkınıza geçmesını zorlaştıracak mide veya
                    barsak bozukluğunuz varsa
                    Şiddetli ishaliniz varsa
                    Size Parkinson Hastalığı veya Lewy CisimcikIi Demans tanısı komnuş ise ii Böbrek yetınezliği veya karaciğer yetmezliğiniz varsa dikkatli kullanınız.
                    Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin ıçın geçerliyse lütfen
                    doktorunuza damşınız.
                    2

INVEGA'nın yiyecek ve içecek ile kullanılması !NVEGA'yı yemekle birlikte veya aç karnına alabilirsiniz. !NVEGA kullanırken alkol almayınız.
                    Hamilelik
                    İ/acı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
                    Hamile iseniz, sadece doktorunuz kesin gereklilik olduğuna karar verirse !NVEGA kullanabilirsiniz.
                    Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza danzşınız.
                    Emzirrne
                    • İ/acı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
                    Bebeğinizi emziriyorsanız !NVEGA kullanmayınız, çünkü ilacın etkin maddesi sütünüze geçebilir. ilacın kullanımı zorunlu ise tedavi süresince emzinne bırakılmalıdır.
                    Araç ve makine kullanımı
                    !NVEGA dikkatinizi ve görüş yeterıeğinizi azaltabileceğinden araç ve makine kullanmayınız.
                    INVEGA'nın içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler INVEGA 30 mg sodyum klorür içerir. Bu durum, kontrollü sodyum diyetinde olan hastalar için gözönünde bulundurulmalıdır.
                    Diğer ilaçlar ile blrlikte kullanımı Eğer:
                    Beyin üzerinde etkili ilaçlar (alkol dahil) alıyorsanız
                    QT aralığını uzatan ilaçlar alıyorsanız
                    Kan basmcını düşüren ilaçlar alıyorsanız doktorunuzu mutlaka bilgileridiriniz.
                    Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandıysanız lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.
                    3

3. INVEGA nasıl kullanılır?
                    Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar:
                    iii Doktorunuz !NVEGA ile tedavinizin ne kadar süreceğini ve hangi dozda, kaç tablet almanız gerektiğini size anlatacaktır. Her zaman doktorunuzun tavsiyelerine tam olarak uyunuz.
                    Eğer INVEGA'yı nasıl almanız gerektiği konusunda emın değilseniz mutlaka doktorunuza danışınız.
                    1/1 Genelolarak sabahları 6 mg'lık bir tablet alımr, ancak doktorunuz dozu azaltabilir veya artırabilir.
                    Uygulama yolu ve metodu:
                    1/1 !NVEGA'yı sabahları kahvaltı ile birlikte veya aç kamına alabilirsiniz. Ancak INVEGA'yı her sabah aynı şekilde almaya dikkat ediniz.
                    1/1 !NVEGA'yı ağız yoluyla alımz, bütün olarak yeterli miktarda sıvı ile yutunuz (örneğin bir bardak su ile). Tabletleri çiğnemeyiniz, kırmayınız veya ezmeyiniz.
                    1/1 Bazen tablet kabuğu dışkıda görülebilir. Bu normal bir durumdur.
                    1/1 Doktorunuz INVEGA ile tedavinizin ne kadar süreceğini sıze bildirecektir.
                    İyileştiğinizi hissetseniz bile tedavinizi yanda kesmeyiniz. 1/1 İlacınızı zamanında almayı unutmayınız.
                    Değişik yaş grupları:
                    Çocuklarda kullanım:
                    INVEGA'nın 18 yaşın altındaki hastalarda güvenlilik ve etkinliği incelenmemiştir, kullanılması örıerilmemektedir,
                    Yaşlılarda kullanım:
                    Yaşlı hastalarda böbrek fonksiyonları azalabileceğinden, böbrek fonksiyon durumuna göre doz ayarlaması gerekebilir.
                    INVEGA, inme için risk faktörleri olan demanslı yaşlı hastalarda kullanılırken dikkatli olunmalıdır.
                    4

Özel kullanım durumları:
                    Böbrek yetmezliği
                    Hafif böbrek yetmezliği olan hastalarda (kreatinin klerensi > 50 ile <80 ml/dak arası) tavsiye edilen başlangıç dozu günde bir kez 3 ıng'dır. Doz klinik yanıt ve tolere edilebilirliğe bağlı olarak artırılabilir.
                    Orta derecede böbrek yetmezliği olan hastalarda (kreatinin lderensi> 30 ile <50 ml/dak arası) INVEGA'nın tavsiye edilen dozu günde bir kez 3 mg'dır .
                    ., Ağır böbrek yetmezliği olan hastalarda (kreatinin klerensi > 10 ile <30 ml/dak arası) INVEGA için tavsiye edilen başlangıç dozu iki günde bir 3 ıng'dır. Bu doz yeniden klinik değerlendirme yapıldıktan sonra günde bir kez 3 mg'a yükseltilebilir. INVEGA, kreatinin klerensi 10 mlldakika'nın altındaki hastalarda çalı şı lmadığından, bu hastalarda kullanılması önerilmemektedir.
                    Karaciğer yetmezliği
                    Hafif ve orta derecede karaciğer yetmezliği olan hastalarda doz ayarlaması gerekmemektedir. INVEGA ağır karaciğer yetmezliği olan hastalarda çalışılmadığından bu hastalarda kullanılırken dikkatli olunması önerilmektedir.
                    Eğer INVEGA 'mn etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.
                    Kullanmanız gerekenden daha fazla INVEGA kullandıysanız:
                    INVEGA 'dan kullanmanız gerekenden fazlasım kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.
                    Bu durumda sersemlik, uyuşukluk, düşük kan basıncından kaynaklanan baş dönmesi ve anormal kalp atışlan yaşayabi1irsiniz.
                    INVEGA'yı kullanmayı unutursamz:
                    Eğer bir dozu almayı unutursanız, unuttuğunuz dozdan sonraki gün bir sonraki dozunuzu alınız.
                    Eğer iki veya daha fazla doz almayı unutursanız doktorunuza danışınız. Unutulan dozları dengelernek için çift doz almayınız.
                    5

INVEGA ile tedavi sonlandırıldığında oluşabilecek etkiler:
                    Doktorunuz ayrı bir tavsiyede bulunmadıkça, tedaviyi bırakmayınız. Tedaviyi bırakırsanız ilacın etkisini kaybedersiniz.
                    4. Olası yan etkiler nelerdir?
                    Tüm ilaçlar gibi, !NVEGA'nın içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.
                    Aşağıdakilerden biri olursa INVEGA'yı kullanmayı durdurunuz ve DERHAL doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:
                    - Ağız, yüz, dudak veya dilde şişme
                    - N efes darlığı
                    - Kaşıntı
                    - Cil tte kızarıkhk
                    Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir. Eğer bunlardan biri sizde mevcut ıse, sızın !NVEGA'ya karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir.
                    Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi oldukça seyrek görülür.
                    Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz hemen doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:
                    - Kalp atışınızda değişiklikler; örneğin kalbinizde çarpıntı hissi, kalp hızında yavaşlaına,
                    kalp hızında değişiklik, kalp ritminde değişiklik, nabızda hızlanına - Tansiyonunuzda dengesizlik; örneğin düşük tansiyon
                    - Kan akışında azalma
                    - Ani güçsüzlük, yüz, kollar ve bacaklarda uyuşukluk
                    - Konuşurken geveleme
                    - Gönnede bulanıklık
                    - Nöbetler (tutarıklar)
                    - Havale
                    Bunların hepsi ciddi yan etkilerdir. Acil tıbbi müdahale gerekebilir.
                    6

Ciddi yan etkiler çok seyrek görülür.
                    Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz doktorunuza söyleyiniz:
                    - Kadınlarda süt veya sıvı salgılanması, aylık adet görmede düzensizlikler
                    Erkeklerde memelerde şişme, ereksiyonun sağlanmasında veya devam ettirilmesinde güçlük
                    - Baş ağrısı, uyuşukluk, baş dönmesi hissi, odanın döndüğünü hissetme, huzursuzluk
                    - Enerji kaybı
                    - Ayaktayken kan basıncının düşmesi, ayaktayken baş dönmesi hissi
                    - Karın ağrısı
                    - Ağız kuruluğu
                    Tükrük salgılanmasında artış
                    - Hasta hissetme (kusma), titreme
                    - Hareketlerde yavaşlama
                    Kaslarda sertlik veya spazm İştah artışı, kilo alımı
                    - Kabuslar
                    - Bacaklar ve vücudun diğer bölgelerinde şişme
                    Yüz ve vücutta kontrol edilemeyen hareketler - Ağrılı göz hareketleri
                    Bunlar !NVEGA'nın hafifyan etkileridir.
                    Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.
                    5. INVEGA'nm Saklanması
                    INVEGA yı çocukların göremeyeceği ve erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.
                    30°C altındaki oda sıcaklığında saklayınız. Nemden koruyunuz.
                    Son kullanma tarihiyle uyumlu olarak kullanınız.
                    Ambalajın üzerinde belirtilen son kullanma tarihinden sonra INVEGA yı kullanmayıniz.
                    7

Eğerüründe ve/veya ambalajında bozukluklar fark ederseniz INVEGA'yı kullanmayınız.
                    Ruhsat sahibi:
                    Johnson and Johnson Sıhhi Malzeme San. ve Tic. Ltd. Şti. Kavacık Mahallesi Ertürk Sokak Keçeli Plaza No:13 Kavacik-Beykoz/İstanbul
                    Üretici Firma:
                    Alza Corporation 700 Eubanks Drive, Vacaville, CA, Amerika
                    Bu kullanma talimatı 31/12/2007 tarihinde onaylanmıştır.
                    8

Yorum

aynı firmanın patent süresi dolan ,dolayısıyla fiyatı ucuzlayan risperdal(risperidon) yerine piyasaya sürdüğü risperdalin aktif metaboliti olan ilaç invega (paloperidon) bir pazarlama başarısıdır.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: erdalishik
                        aynı firmanın patent süresi dolan ,dolayısıyla fiyatı ucuzlayan risperdal(risperidon) yerine piyasaya sürdüğü risperdalin aktif metaboliti olan ilaç invega (paloperidon) bir pazarlama başarısıdır.

Yorum

doğru vallaha.bak ya görüyormusun olayı :!:

Yorum

yani artık risperdal kullananlar invegaya mı geçek.yoksa ben mi yalnış anladım ?
                            bu en yeni çıkan telefonun çok çoo..ookk daha iyiysi çıkmıştır yüzde yüz.ama piyasaya sürmüyorlar

Yorum

INVEGA VE HİPERPROLAKTİNEMİ

Invega hiperprolaktinemi yapıyor, bu da kısırlık ve erken menopoz demek oluyor...Abilify daha az yan etkili ve daha iyi 1 ilaç...

Yorum

İşleniyor...
                              X