Duyuru

Collapse
No announcement yet.

efexor'da 26.gün ve getirdikleri

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• efexor'da 26.gün ve getirdikleri

bipolar olduğum için anti-depresanlar mani atağına yol açabiliyor ve anksiyete tedavime özel olarak(anti-depresanı kesmişlerdi)tekrar anti-depresan denemeye karar verdiler.paxil ancak 17 gün beni ayakta tuttu ve maniye girdim ve uzun birsüre anti-depresana ara verildi lamictala başladım.96 dan 2002 e kadar efexor kullandığım gözöüne alınarak efexor başlandı ve 10 gün sonra maniye girdim.anksiyetem dayanılmaz boyutlara varınca dr.um tekrar efexor u teklif etti ve zaten:bence mani değil başka bir atak..demişti ve bugün 26.günüm:sabah içim içime sığmıyordu ve en önemlisi 1 saat önce 00.20 de telefonda bi adamla birbirimize girdik ve hala sinirden ama kontrollü-haklı olmaktan dolayı bir sinirden duramıyorum ve rahatım(önceden tırsardım).PAXİLde geleceğin araladığı kapı derler ya o günün geldiğini-o saati elimle koymuş gibi beynime kazımış-farketmiştim.ŞİMDİ DE(ALLAHTAN BİR ZİYAN GELMEZSE)GÜNÜM GELDİ İŞTE.gerçekten sabretmeli ilacın enaz 1 ay etkisini göstermesini kabullanmaeliyiz.hepimize acil şifalar...

etrafdan duyduklarım yada arastırmalırım cogu ılaçlar ınsanı daha beter yapıyo yada bı etkısı olmuyo.ama bben 8 aydır efexor kullanıyorum etkısını tam olarak 1 aydan sonra gormeye basladım ve su anda cok ıyıyım.ben boyle etkılı ve ıyı bı ılaç gormedım.butun rahatsızlıklarım ortadan kalktıgı gıbı artı olarakta sankı kendıme daha fazla guven duymaya basladım..
    dr un ılaç secımı cok onemlı dogru ılaçlar ıçıldıgınde tedavı mumkun oluyo...

Yorum

Efexor’da 26. gününüz ve getirdikleri

Sevgili Tankard,

Telefonda bir münasebetsize hak ettiği gibi davranmanıza, sebebini manide olmanıza bağlamamanıza ve akebinde kendizi rahat hissetmenize memnun oldum.

Efexor’u bilmiyorum ama kendi tecrübeme göre Cipram ve Cipralex’i kullanılmağa başladığımın ilk 6 haftası içinde bende aşırı anksiyete yaratmışlardı. Aynı etki Efexor’da da bulunabilir. Bu anksiyeteyi ancak doktorumu zorlayarak yazdırdığım Nervium vasıtasıyle kontrol altında tutabilmiştim. Hastalığım 8-10 ay sonra nükseden anksiyetenin eşlik ettiği 8-10 ay süren depresyon olduğundan bu süre içinde bazen 3-5 ay süreyle nervium kullanmam gerekmektedir.

Efexor’u Major depresyon ve yaygın anksiyete bozukluğunda endike olan diğer antidepressanlara cevap vermeyen hastalarda imdatlarına yetişen bir antidepressan olarak bilmekteyim. Ne yazıkkı yaşım ve yüksek tansiyonum dolayısıyle kullanma şansım bulunmamaktadır..

Lamictal sara nöbetleri için bir antikovülsan olup bipolarda duygu durum dengeleyicisi olarak kullanılması onaylanmıştır. Yani Lithium yerine kullanmakta olduğunuzu tahmin etmekteyim.

Diyeceğim şudurki her iki ilacı kullanmanıza rağmen veya bipolar hastası olmamanıza rağmen, anksiyetenizi arttıracak olaylarla karşılaşmanız veya düşüncelere takılmanız ve bu yüzden anksiyetenizin artması mümkündür. Ancak sizin gibi mani tecrübem olmadığından bu gibi anksiyete artışlarında manide olup olmadığınız tanısına kendinizin karar vereceğinizden de eminim. Ayrıca bir antidepressanın kullanmağa başlanıldığından 10 gün gibi kısa bir sürede maniye sebeb olabileceğini bilmemekteydim, ilk olarak sizden işittim daha uzun süre gerektireceğini zannetmekteydim.

Anksiyetenin ızdırabınından hemen kurtulmak için Nervium vb gibi benzodiazepinlerin en etkili ilaçlardır. Buna rağmen doktorların çoğu bağımlılık riskini bahane ederek hastalarının bu ızdırabı çekmesine göz yummakta bu etkili ilaçları yazmamaktadırlar.

Antidepressanlar vasıtasıyle anksiyetenin veya depresyonunuzun iyileşmesi uzun zaman gerektirebilir. Bu iyleşmeyi beklerken, bu sabah karşılaştığız gibi içinizin içinize sığmaması, sinirden duramama hallerinden kurtulup rahatlamanız için, doktorununuzun bir benzodiazepin’ı yedekte bulundurarak bu gibi ataklarda kullanmanız için yazmış olmasını dilerdim.

Sağlıcakla kalın U34
      Çaresizseniz Çare sizsiniz. U34

Yorum

sevgili ÖZLEM ve UMUT34 yanıtlarınıza sevindim.öncelikle özlem;ben de bayağı memnunum halimden ve 2 miz de bırakmayalım bu ilacı derim.
        umut34 dediğin gibi anksiyolitik ve yeşil reçete grubu ilaçları dr.lar zor yazıyor.yatışmayı-atakları kontrol etmek-önlemek için bence de ek destek olarak verilmesi gerekir.ama sinirliyim de şu var:önceden sinirlanir ancak arkasından atıp tutabilirdim yani pısırıktım.şimdi makul ölçülerde kendimi savunabiliyorum.

Yorum

bende efexoru 75mg ye indirdim yanındada paxile başldım 2si biarada nasıl olcak bakalım benim yanında destekcim rivotrildir.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: GTO
            bende efexoru 75mg ye indirdim yanındada paxile başldım 2si biarada nasıl olcak bakalım benim yanında destekcim rivotrildir.
            GTO destekçi olarak rivotrili ben de kullandım ama nervium veya ativan daha iyi gibi geldi bana dr.una bir danış istersen.nervium ayrıca sf ye de iyi geliyor artı olarak.

Yorum

mrb özlem..bende 20 gündr kullanıyorum 75mg anksiyetemi arttırdı baya iyi değilim yan etkileriini saymıyorum zaten.. dediğin gibi işallah 10 -15 gn sonra yararlarını görürüm işallh baya geç gösteriyo galiba ilaç etkisini :S

Yorum

İşleniyor...
              X