Duyuru

Collapse
No announcement yet.

unutkanlık

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• unutkanlık

16 yaşımdan beri antidepresan ve antipsikotik kullanıyorum şuanda 25 yaşındayım.önce ezberleme yeteneğim azaldı sonrada unutkanlık başladı.günde 20 mg cipram ve 5 mg zyprexa kullanıuyorum.ilaç tedavisinden sonra unutkanlık sizde de başladı mı?bazıları mastürbasyon nedeniyle olur diyor.sizce ilaca bağlı olabilr mi

not al..

Yorum

Antidepressanlar unutkanlığa neden olabilirmi?

Merhaba Dost84,

7 yıldır antidepressan + yeşil reçete sakinleştirici ilaçları kullanmaktayım. 40 küsür yılda alkol kullanmışlığım var. Eskileri hatırlamakta yenilerini hatırlamakta zorluk çekmekteyim. Bendeki hafıza probleminin yaşım, alkol ve kullandığım ilaçlar nedeniyle olduğundan eminim. Fakat sorunuz üzerine antidepressanların nederece sorumlu olabileceği hakkında nette araştırma yaptım.

Neticede 25 yaşında genç olmanıza rağmen 9 yıldır antidepressan kullanmakta oluşunuz (unutkanlık) hafıza problemlerinizi yaratmış olabileceği kanısına vardım. Şöyleki:

Link1’de ki foruma gönderilmiş benzeri bir sorunuza Dr.Glenmullen’in verdiği cevap aşağıdadır:

Birçok antidepressan kullanmakta olan kişiler hafıza problemleri olduğunu söylemektedirler.

Hafıza problemleri antidepressanların aniden bırakılmasıyle ortaya çıkan geri çekilim reaksiyonlarından biri olarak bilinmektedir. Ancak bu problemin gerçekte ne kadar devam edeceği hakkında tatmin edici bir çalışma yapılmamıştır.

Birçok kişi kilo alma, sex arzusu azalmasıı gibi yan tesirler dolayısıyle antidepressan kullanımını bir zaman sonra devam ettirmek istememektedirler. Fakat aynı zamanda hafıza problemleri de antidepressan kullanınımana son verici diğer bir nedenleri olmaktadır.

Link1(İngilizce): http://abcnews.go.com/Primetime/Heal...=333966&page=2

U34
      Çaresizseniz Çare sizsiniz. U34

Yorum

Hafızayı geliştirmek için çok basit bir yöntem söyleyeyim. Hangi kitapta okuduğumu unuttum. Mesela masanın üzerinde bir şeyler var diyelim. Masanın üzerine bak ve kapat gözlerini. Masanın üzerinde neler olduğunu hatırlamaya çalış, detaylarına kadar. Şekli, rengi, yazıları vs. Hepsini hafızanda canlandırmaya çalıştıktan sonra gözlerini tekrar aç, masanın üzerindekileri incele. Mesela 5 saniye masanın üzerini incele ve kapat gözlerini. Tekrar hepsini hatırlamaya çalış ayrıntılarına kadar. Zorla kendini. Hatırlayamadıkların olduğunda tekrar gözlerini birkaç saniye aç ve kapat. Tekrar en baştan hepsini zihninde canlandır, hatırlamaya çalış hepsini teker teker. Böyle yaparak da hafızanı çalıştırabilir ve daha da güçlendirebilirsin. Güzel bir oyun aslında değil mi... Ve düzenli olarak üzüm pekmezi ye. Mesela ben bir ara çok düzenli içerdim üzüm pekmezini ve hafızamda ciddi anlamda gelişme olmuştu.

Bende de unutkanlık vardı. Gün içerisinde beslenmene dikkat et ve biraz egzersiz yap. Bunlar çok önemli.
        Cevizin kabuğunu kırıp ozune inmeyen, cevizin hepsini kabuk zanneder.(Gazali)

Yorum

Unutkanlık konusunda yaşadığım bi olayı anlatmak istiyorum.Geçenlerde ocağa çay koymuştum sonra pc başına geçtim .Bi anda pc başında aklıma çyy geldi eyvah dedim .aradan 3saat geçtikten sonra ocağa koyduğum çaydanlığı hatırladımm .Çok kötü bir durum unutkanlık ve tehlikeli bir durum gerçekten....
          Ay IşIğInDaN KaLbİmDe Bİr GeCe Ve YaLnIzLıK.IşIğI GiZLeR kArAnLıK yOk OLmAz GöLgeLeR.AY IŞIĞINDA SAKLIDIR....

Yorum

folik asit

sn.dost84,tabii dogal olan (kuş konmaz,karaciger ve havuç suyu brokoli suyu) gibi gıdalardan günlük (04.gr.) alındıgında size yardımcı olacagına inanıyorum.

Yorum

ben de 15 mg abılıfy kullanıorum ve bende de hafıza bulanıklığı yaptı unutkanlık başladı ders çalışamıorum

Yorum

bende çok fazla unutkanlık herhangı bı ilaç kullanmıyorum bunun için sanırım b12 vıtamını eksıklıgınden ki b12 için zaten ilaç alıyorum

okara fazlakı bu unutkanlık bazen insulınımı yapıp yapmadığımı hatrlamıyorum
                takı şekerım 450lere fırlayınca farkedıyorum

http://elifnazmmislina.blogcu.com/

Yorum

İşleniyor...
                X