Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Bir ilaç hakkında yardımlarınıza ihtiyacım var.

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

Moralimi düzelten yorumlarınıza çok teşekkür ederim

Sevgili dostlarım GTO, dost84, Sevbeni, Bonnie ve Therapy25,

İlk olarak başlığıma yorum göndermenize nekadar sevindiğimi bilmenizi dilerim. Bu nedenle hepinize teşekkür ederim.

Dost84‘in cipralex'in aurorix bir arada kullanılacağı kesinlikle etkileşceği anlamına gelmez ama riskin olması demek bunun prospektüsde yazılmasına neden olur, yorumuna bende katılmaktayım.
    Cipralexin tarifnamesini tekrar okumama sebeb oduğu için kendinize teşekkür ederim.

Esasında bu başlığı SF’li bir üyemizin doktorunca yazılmış olan Cipralex + Aurorix vasıtasıyle kendisinin şimdi iyi olduğunu 2007 yılında bildirmesi üzerine açmış bulundum. Ayrıca REF2’deki yazını tesiri altında da kaldım. Mademki doktoru yazmış belki bende kullanırsam faydasını görürüm dedim. Çünkü tek başına doktorların yazabildikleri SSRI’lardan şimdiye kadar yanıt alamamıştım.

Bu nedenle antidepressan kullanmaksızın başka ürünler vasıtasıyle kendimi tedaviye çalıştım. Baktım olmuyor 10 haftadır Cipralex ilavesine başladım, Şimdi beşinci depresyonun 8ci ayını doldurdum.
    Aurorix’ dün eczaneden aldırdım. Risk olacağını bile bile 1ci tableti Cipralex yanısıra dün aldım. Ama arkasını getirmeye artık cesaret edememekteyim. Çünkü tanıdığım doktora telefonla sorduğumda oda sizler gibi birlikte alamassın deyip işin içinden çıkmıştı.

REF1:

Şimdide GTO demesi üzerine birazcık eczacılık gösterisi yapayım bari:

Mono-amin oksidaz inhibitörleri (MAOI)antidepressanlarının zannımca birkaç çeşiti var.
    SSRI’larla birlikte kullanılmasında kontra etkisi olacağından katiyen birlikte kullanılmaması gerekenler.
    Birde serotonin sendromuna neden olabileceğinden birlikte kullanılmaması önerilen Geri-dönüşümlü, selektif MAO-A inhibitörleri. Aurorix (moklobemid) bu ikinci sınafa dahil olanıdır. Cipralexin tarifnamesinde eğer bu önerilmeyen kombinasyon gerekli ise, önerilen en küçük dozla başlanmalı (zannımca Cipralexin dozu olmalı) ve hasta yakından izlenmelidir denilmektedir. Kaynak: Cipralex tarifnamesi

REF2:

Bu önerilmeyen kombinasyonun güvenirliğini ve yararlığını ortaya çıkaran Almanyadaki Erlangen üniversitesinin Psikikiyatri depatmanının bir yayını mevcuttur (Kaynak1). Şöyleki:

Distimi (dysthymia) üzerine major depresyon ekli olan 18 hasta 6 hafta süreyle fluvoxamin (Favarin bir SSRI ) ve moclobemid (Aurorix) ve sadece Favarin verilen diğer 18 hasta ile neticeleri karşılaştırılmıştır. Güvenirlilik ve yararlılık bakımından şu iki ana neticeye varılmıştır.

Birincisi, kombine ilaç verilen grupta yan tesirler minimumdu. İkincisi kombine ilaç verilen gruptaki hastalardaki depresyon 40% azalarak önemli derecede iyileşme göstermişti. Sadece Favarin verilen hastalardaki depresyon 20% azalarak tedaviye 12 hafta devam edilmesi halinde bu iyileşmenin dahada artacağı tahmin edilmişti.

Netice olarak bu çalışma SSRI-Aurorix kombinasyonun tehlikesiz ve tesirli olabileceğini ortaya sürmüş kesimlerin inançlarını destekler mahiyette olmuştur. Bu tedavi en aşağısından tek başına SSRI’ lerden yanıt alınmadığında avantaj sağlayacağını ortaya koymuştur.

Kaynak1 (İngilizce): http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7675971

Tekrar teşekkür ederim, Sağ olun var olun. U34
    Çaresizseniz Çare sizsiniz. U34

Yorum

kullanılamaz. zaten biri elma biri armuttur. dahası aurorix çok dikkatli kullanılması gereken ve yeeşil reçeteli bir ilaçtır. ilacı alabilmeniz için rapor gereklidir. bunu yazan doktor da onun yanına zaten diderali koyar

Yorum

İşleniyor...
      X