Duyuru

Collapse
No announcement yet.

efexor cinsel isteksizlik yapıyor mu?acil..

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Clear All
new posts

 • efexor cinsel isteksizlik yapıyor mu?acil..

  efexora başlamam gerekiyormuş..kız arkadaşım var cinsel isteksizlik yapar diye çok tereddütlüyüm lütfen yardım..

 • #2
  Re: efexor cinsel isteksizlik yapıyor mu?acil..

  Orjinal yazı sahibi: nemesiskm
  efexora başlamam gerekiyormuş..kız arkadaşım var cinsel isteksizlik yapar diye çok tereddütlüyüm lütfen yardım..

  1 sene kullandım yapmıştı.

  Yorum


  • #3
   kullanacağın venlafaksin etken maddeli bir SNRI dır . umarır aşağıdaki bilgiler işine yarar:

   Serotonin/noradrenalin gerialım (reuptake)inhibitörleri (SNRI) ve cinsel işlevlerNoradrenalin ve dopaminin cinsel işlevler üzerineolumlu etkileri göz önüne alındığında venlafaksininnoradrenerjik ve bir miktar da dopaminerjik etki-leri nedeniyle en azından diğer antidepresanlaragöre daha düşük cinsel işlev bozukluğu yapmasıbeklenir. Nitekim, venlafaksinin cinsel işlev bozuk-lukları üzerine etkilerini değerlendiren erkendönemdeki çalışmalarda bu görüş ile örtüşen veri-ler elde edilmiştir. Yapılan iki ayrı çalışmada ven-lafaksin ile erkeklerde ejakülasyon bozukluğu %6sıklıkla, erektil fonksiyon bozukluğu %12 sıklıktagözlenirken, kadınlarda orgazm problemlerinin %2sıklıkta olduğu bildirilmiştir. Bu çalışmalarda cinselişlev bozukluğunun venlafaksin kullananlardaönemli bir sorun oluşturmayacağı ileri sürülmüştür(Cunningham ve ark. 1994, Schweizer ve ark.1994). Daha sonraki bir çalışmada da venlafaksininkadınlardan daha çok erkeklerde cinsel işlevbozukluğuna neden olduğu ileri sürülmüştür(Margolese ve Assalian 1996).Yakın tarihte gerçekleştirilen daha geniş ölçekli vebaşka antidepresanlarla da karşılaştırmalı çalış-malarda, venlafaksinin gerek normal gerekse XRformunun cinsel işlev bozukluklarına daha yükseksıklıkla neden olduğuna işaret edilmiştir. Claytonve ark. (2002) oldukça geniş ölçekli bir çalışmadavenlafaksin, venlafaksin XR, sitalopram, fluok-setin, paroksetin, sertralin, mirtazapin, nefazodonve bupropionun cinsel işlevler üzerine etkileriniaraştırmıştır. Bu çalışmada venlafaksin ve ven-lafaksin XR'ın cinsel işlev bozukluğu yapıcı etki sık-lığı SSRI'lar kadar (%36-43) bulunmuştur. Dahayakın tarihlerde tamamlanan geniş ölçekli ELIXIRçalışmasında da (Bonierbale ve ark. 2003) benzerveriler elde edilmiştir. Bu çalışmada SNRI ilaçlarolan venlafaksin ve milnasipran kullanan 310 has-tanın 228'inde anlamlı cinsel işlev bozukluğu(%73.5) saptanmıştır. Bu değer aynı çalışmadaSSRI'lar (%74.2) ve trisiklik antidepresanlar(%75.5) ile gözlenen yan etki sıklığına oldukçayakındır. En sık gözlenen sorunlar hem erkekte hem de kadında libido azlığı veya yokluğu, kadındagecikmiş orgazm ve erkekte ereksiyon güçlüğüdür. Milnasipran ile yapılan daha eski tarihli bir çalış-mada da ilacın erkeklerde cinsel işlev bozukluğuyapıcı etkilerinin doza bağımlı olarak değiştiğiancak tolere edilebilen en yüksek dozda %6.5'dandaha fazla olmadığı bildirilmiştir (Montgomery veark. 1996). Bu çalışmada milnasipran dozu 100mg/gün'ün altında iken %0.8, 100 mg/gün dozundaiken %2.7 ve 100 mg/gün'ün üstünde iken %6.5 sık-lıkta cinsel işlev bozukluğu saptanmıştır. Yüksekdozda en sık gözlenen yan etki ereksiyon güçlüğüolmuştur. Bu çalışmada en önemli nokta yanetkinin doza bağımlı olarak artış göstermesidir.Bundan doz arttıkça ilacın SSRI özelliğinin dahabaskın olması sorumlu olabilir.


   kaynak : http://www.klinikpsikiyatri.org/file...nals/1/341.pdf

   Yorum


   • #4
    teşekkür ettim arkadaşlar.kişisine göre değiştiğini anladım..başka yok mu diyecek ,isteksizlik yapıyor mu diye ??

    Yorum


    • #5
     efexorü içince cinsellik düşünemeyecek kadar çok düşünürsün

     kesinlikle yapıyor bende 11 ay kullandım lanet bi ilaç bende saldırganlık yapıyor ilaçlar sinir krizi geçiyorum valla doktor ne ilaç vericeğini şaşırdı bütün ilaçlar isteksizlik yapıyor arkadaşım önemli olan sağlık kız arkadaşında anlayışlı olsun biraz bırakacaksa bıraksın sen sağlığına bak

     Yorum


     • #6
      11 aydır kullanıyorum evt bende de yaptı ama cok ıyı bı ılaçmıs kı tedavı oldum o yuzden saglıgım daha onemlı bence hıç korkma ıç saglık daha onemlı..

      Yorum


      • #7
       Re: efexor cinsel isteksizlik yapıyor mu?acil..

       Orjinal yazı sahibi: nemesiskm
       efexora başlamam gerekiyormuş..kız arkadaşım var cinsel isteksizlik yapar diye çok tereddütlüyüm lütfen yardım..
       Yapabilir nemesiskmBöyle durumlarda eğer alternatif bir ilaç varsa onu denersin, yoksa doktorunla karar verip bileşiminde bir zarar yoksa arada bir viagra'da alabilirsin.Cinsel isteğin olmaması bir sorundur evet ama bir tercih şansın olursa asla tercihin bu olmasın.Uzunda sürmez zaten.

       Yorum


       • #8
        cinsel yan etkiden çok endişeleniyorsan doktorun remeron verebilir.o da kuvvetli antidepresandır ve cinsel yan etki pek yapmaz.ama o ilaç uyku ve kilo problemi yapabilir

        Yorum


        • #9
         önce kız arkadaşınla deneme paralı kadına git direkt kızla olursa seni terk edebilir...

         Yorum


         • #10
          Orjinal yazı sahibi: silent_-
          Orjinal yazı sahibi: tankard
          önce kız arkadaşınla deneme paralı kadına git direkt kızla olursa seni terk edebilir...
          umarım ciddi değilsinizidr


          :? :? :? :? :? :? :?
          <div>Adı Bende SakLı</div>

          Yorum

          İşleniyor...
          X