Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Hastalıkmı yoksa kimyasal dengesizlikmi hastalığı yaratır?

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

Bence Lustral'ın geriçekilim reaksiyonu yapmamasının nedeni?

Orjinal yazı sahibi: nemesiskm
    arkadaşlar çoğu antidepresan kullanan kişiler ,uzun kullanımdan sonra geri çekilim reaksiyonlarından şikayetçi oluyor.. benim durumum hep daha farklı oldu ,o yüzden hep şaşırmışımdır;
    mesela 6-7 ay düzenli günde 200 mg lustal kullanıştım,bıraktığımda kendimi daha iyi hissetmiştim,bu 1-2 ay böyle sürüyordu..bu nasıl oluyor bi türlü anlayamadım..çoğu arkadaşların dediğinin tersi yani..
    bu da demek oluyor ki antidepresanların tedavi edici özelliklerinin olduğunu görmem.. var mı acaba benim ki gibi bırakınca ilaçları düzeldiğini hisseden??????
    Kardeşim Nemesiskm,

Bazı antidepressanları bırakınca kendini daha iyi hisseden tabiiki var. Ancak nette çok araştırdımsada senin tarif ettiğin üzere Lustralı aniden bırakıp (İngilizcede Cold Turkey) başka bir ilaca geçmeden geriçekilim reaksiyonlarının azabıyle karşılaşmayan bir kimse bulamadım.

Bulabildiğim sadece 10 yıl Lustral kullanmakta olan bir kişinin ilacın artık kendisine tesir etmemesi yüzünden doktorunun söylemesi üzerine Lustralı aniden bırakarak hemen arkasından Prozac’a başladığını bildirmesi oldu. Bu kişi doktorunun aniden bırakma usulunun iyi olmadığını bildiğini, fakat Lustralı bırakmayı çok istemesi yüzünden yaptığını, aradan 1 ay geçmesine rağmen kendisini 100% iyi hisssetmediğini bildirmektedir.

Kelimeleri söylerken birbirine karıştırdığını, bir işe odaklanamadığını veya konsantere olamadığının sebebebinin belkide Lustralı çok uzun süre kullanmasının beyinde kalıcı tahribat yapması yüzünden olacağından korktuğunu söylemektedir. Galiba bu nedenlede Lustralın nekadar süre sonra sistemini terk edeceğini bilen olup olmadığını sormaktadır.

6-7 ay süre günlük 200mg’lık doz geriçekilim reaksiyonları açısından küçümsenecek miktarlar değil. Bildiğiniz üzere Lustral serotonin geri alımını engelliyerek nöronlar arasındaki serotonin akış yoğunluğunu arttırmak suretiyle iş gören bir ilaçtır.

İlaç ani kesildiğinde beyinin alışmış olduğu bu akış da kesileceğinden beyin kendini bu yeni duruma alışıncaya kadar geriçekilim reaksiyonları adı verdiğimiz durumlar ortaya çıkmaktadır. Eğer herhangi bir nedenle Lustral kendisinden beklenilen Serotonin yoğunluğunu arttıramamışsa veya serotonin reseptörlerinin (serotoninin ulaştığı nöron) hassasiyetleri veya miktarları başka ilaçlar veya nedenler yüzünden azalmışlarsa Lustralı ha kullanmışın ha kullanmamaşın beyinde bir değişiklik yaratamıyacaktır.

Dolayısıylede ve sizde olduğu üzere geriçekilim reaksiyonlarına neden olmıyacaktır. Bu yazdıklarım tamamen kendimin şahsi kanaatinden ibarettir. Ne doktor nede Psikiyatri bilim dalı Profösörüyüm, kanatimde yanılmış olabilirim, ancak sizdeki durumu açıklıyabilmek için aklıma başka bir neden gelmemektedir.

Sıhhatli ve mutlu günler dilerim, U34
    Çaresizseniz Çare sizsiniz. U34

Yorum

Serotonin,dopamin ve noradrenalin döngüsü ve açıkca hastalığın temel hormonları stres,genetik faktörlerle değişime uğrayarak bizim rahatsizlanmamızı sağlıyor bizde dr a gidiyoruz ve modern kimyasallar bize yutturuluyor ki mecburen kullanmak zorundayız , bunlarda bu dengesizliği ortadan kaldırıp seviyelerini arttırıyor ben en çok paxil adlı ilacın mağduryum 2 yıl düzenli kullandım iyi oldum ama tam olarak düzelemedim sonra ilacı bıraktım bıraktıktan sonra 1 ay kadar hayatımın en güzel günleriydi birazcık hipomani içerisindeydim ama güzeldi ,sonuçta.
      Sonra rüya bitti yerimde duramayan bir insan oldum huzursuzluktan ölüyordum tek bir paxil aldıktan sonra dikkat edin tek bir paxil bütün bu kötü belirtileri kaldırdı ama ilaca devam etme kararı aldım fakat düzenli ilaç kullanınca nörotik belirtiler hiç geçmedi hep yan etki içerisindeydim yani benim araştırmalarım sonucu;

Özellikle paxil in serotonin geri alımına etkisi mesala cipramdan 3 kat fazla faverinden 7 kat ve lustral den de 6-7 kat fazla fakat kesilme sendromuna neden olmayan prozacın serotonine etkisinden 23 kat fazla olduğu söyleniyor,
      Şimdi durum şu paxil sayesinde üst miktarlara çıkan serotonin seviyem paxili bırakınca dibe vurdu ve tekrar hastalandım çünkü benim kişilik yapım hiç bir zaman paxilin depoladığı serotonin seviyesini elde edemez ve bu yüzden paxil bir hayat kurtarıcı olduğu gibi insanları kendine bağlayan çıkmaza sokan gsk nin para makinesidir..Eski adı seroxat etken maddesi paroksetin...
      2 yıldır paxilden kurtulmak için çeşitli yollar denedim fakat hep hüsrana uğradım sebep açık paxil in ben de oluşturduğu seviyeye hiç bir zaman doğal olarak çıkamıyorum çıkamamda zaten ve de buna kesilme sendromu diyorlar.
      Efexor da ki olay da noradrenalin geri alımına etkisi çok fazladır ve hep aynı sonuçtur yani bu ilaçlara çeşke hiç bulaşmasaydım ama şu aralar başka bir durum üzerinde duruyorum yaşadığım duygulanım bozuklukları bipolar 2 olarak açıklanabilir ve de koruyucu tedavi ile sağlıklı yaşayabilirim inat ettim dra gitmiyorum ya iyileşecem ya da ölecem başka çarem kalmadı.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: maverick7881
        Serotonin,dopamin ve noradrenalin döngüsü ve açıkca hastalığın temel hormonları stres,genetik faktörlerle değişime uğrayarak bizim rahatsizlanmamızı sağlıyor bizde dr a gidiyoruz ve modern kimyasallar bize yutturuluyor ki mecburen kullanmak zorundayız , bunlarda bu dengesizliği ortadan kaldırıp seviyelerini arttırıyor ben en çok paxil adlı ilacın mağduryum 2 yıl düzenli kullandım iyi oldum ama tam olarak düzelemedim sonra ilacı bıraktım bıraktıktan sonra 1 ay kadar hayatımın en güzel günleriydi birazcık hipomani içerisindeydim ama güzeldi ,sonuçta.
        Sonra rüya bitti yerimde duramayan bir insan oldum huzursuzluktan ölüyordum tek bir paxil aldıktan sonra dikkat edin tek bir paxil bütün bu kötü belirtileri kaldırdı ama ilaca devam etme kararı aldım fakat düzenli ilaç kullanınca nörotik belirtiler hiç geçmedi hep yan etki içerisindeydim yani benim araştırmalarım sonucu;

Özellikle paxil in serotonin geri alımına etkisi mesala cipramdan 3 kat fazla faverinden 7 kat ve lustral den de 6-7 kat fazla fakat kesilme sendromuna neden olmayan prozacın serotonine etkisinden 23 kat fazla olduğu söyleniyor,
        Şimdi durum şu paxil sayesinde üst miktarlara çıkan serotonin seviyem paxili bırakınca dibe vurdu ve tekrar hastalandım çünkü benim kişilik yapım hiç bir zaman paxilin depoladığı serotonin seviyesini elde edemez ve bu yüzden paxil bir hayat kurtarıcı olduğu gibi insanları kendine bağlayan çıkmaza sokan gsk nin para makinesidir..Eski adı seroxat etken maddesi paroksetin...
        2 yıldır paxilden kurtulmak için çeşitli yollar denedim fakat hep hüsrana uğradım sebep açık paxil in ben de oluşturduğu seviyeye hiç bir zaman doğal olarak çıkamıyorum çıkamamda zaten ve de buna kesilme sendromu diyorlar.
        Efexor da ki olay da noradrenalin geri alımına etkisi çok fazladır ve hep aynı sonuçtur yani bu ilaçlara çeşke hiç bulaşmasaydım ama şu aralar başka bir durum üzerinde duruyorum yaşadığım duygulanım bozuklukları bipolar 2 olarak açıklanabilir ve de koruyucu tedavi ile sağlıklı yaşayabilirim inat ettim dra gitmiyorum ya iyileşecem ya da ölecem başka çarem kalmadı.
        aynı şekilde ben de Sosyal Fobi ve depresyon tedavisi için iki sene Paxil kullandım .. gayet olumlu etkileri oldu .. tam olarak iyileşemesem de belki %60-70 iyileştim .. fakat iki ay önce kademeli olarak bıraktım .. kendi kararımdı .. ömür boyu kullanmayı bi çözüm olarak göremiordum .. bağımlı hissediordum kendimi .. ayrıca maddeye karşı tolerans ta geliştirior sanki vücut .. aynı etkiyi sürekli sağlayamıyor .. ve ruh hali deişkenlikleri çok oluor .. bıraktıktan sonra biriki ay içinde dibe vurdum yine .. bilmiorum böylesi belki daha iyi .. enazından istikrarlı bi şekilde dipteyim ..

Yorum

daha önce paxil kullandım şimdi cipram kullanıyorum.ikiside olumlu etki etti ve ortak bi yanları vardı o da şuydu:ilk zamanlarda alkol almış gibi kendimi iyi hissediyodum.zamanla bu aşırı keyif verici etkileri geçti ama andepresan kullanalı yıllar olmasına rağmen üzüntü sıkıntı giderici etkileri hiç geçmedi

Yorum

enazından istikrarlı bi şekilde dipteyim ..[/quote]

Mesala ben senin durumunda olsam şu an hiç ilaç kullanmamış olsam bilgisayar başında yazı bile yazamıyorum bir nevi akatizi yerinde duramama halinde oluyorum sen belkide şanslısındır

Yorum

Maverik7881'in Kendi doktorluğunu üstlenmesinin neticeleri.

Merhaba Maverick,

Forumlarda yazdıklarınızdan hastalıklarımızla mücadele için bir çok ortak taraflarımız olduğunu görmem size olan sempatimi arttırdı. Yazdıklarınızı ilgiyle takip etmekteyim. İlgimi çeken ilk yazınız “Haftada bir ilaç değiştiriyorum?” başlıklı yazınız ve bu yazınıza gelen yorumlara gönderdiğiniz cevaplarınız olmuştu.

Görebildiğim ortak taraflarımız şimdilik şunlardan ibaret:

1- Araştırıcı karakterimiz yüzünden hastalığımızın tedavisi için kullanılabilecek ilaçların nasıl olupta bizleri iyileştirebildiklerini ve bunların hangi ilaçlar olduğunu öğrenmeye/bulmaya çalışmamız.

2- Haklı veya haksız nedenlerle doktorlardan ümidimizi kesip, kendi doktorluğumuzu üstlenmemiz.

3- Doktorlardan ümidimizi kesmemizin psikolojik ve kötü etkisini yaşamamız. Kendi doktorluğumuzu üstlenmenin mesuliyet yükünün yarattığı stresi yaşamamız . Mesela bir ilacı kendi başımıza seçip kulanmağa başladığımızda, acaba bilmediğim bir nedenle fayda yerine zararı dokunurmu endişesi gibi.

Gönül isterdiki yukardakilerin hiç birini yapmayan birer insan olsaydık. Emin olun şimdi daha mutlu insanlar olurduk. Ama elimizde değil. Bendeki nedeni, karakterim, hastalığımın uzun süre devam etmesi veya bu süre içinde nüks edişleri (9 yıl süre içinde 5 defa nüks ettileri) ve şimdiye kadar gittiğim doktorların yazabildikleri ilaçlarla bunları önleyememiş olmaları yüzünden.

Ancak ben oldukça yaşlı bir kişiyim, dolayısıyle ilaçların gençlerin veya erişkinlerin kullanabileceği dozları kullanamamaktayım, çünkü ilaç tarifnameleri öyle yazmaktalar, ayrıca hipertansiyonum yüzünden her ilacı kullanamamaktayım, yani çeşitleri sınırlı kalmakta. Sizde ise böyle bir sorun yok.
              Diyeceğim şu ki, eğer mali durumunuz müsaitse bırakın şu ilaç deneme işini (her ilacı yeterli süre ve dozlarda kullandırmak şartıyle), size en fazla itimad yaratan bir doktor üstlensin. Dolayısıle ortak taraflarımızdan 3’cüsü olanının zararlı neticelerinden hiç olmassa siz, kendinizi kurtarmış olun.

“Haftada bir ilaç değiştiriyorum?” başlıklı yazınız ve bu yazınıza gelen yorumlara gönderdiğiniz cevaplarınıza gelince.

İlaçları neden değiştirme paniğine girdiğinizi anlatışınızdan size hak veriyorum. Ancak ilaçlar hakkındaki bilginize rağmen, bu paniğin tesiriyle haftada bir ilaç değiştirmekte oluşununuzu size yakıştıramıyor ve hatta inanmakta zorlanıyorum. Bu kadar küçük süreler içinde ilaç değiştirmeye mutlaka kendinizi engellemelisiniz. Böyle bir anksiyete paniği esnasında gerektiğiğinde, yeşil reçete sakinleşticilerini kullanmanızın gerektiği kanısındayım.

Şimdi bu başlık altındaki “Mesela ben senin durumunda olsam şu an hiç ilaç kullanmamış olsam bilgisayar başında yazı bile yazamıyorum bir nevi akatizi yerinde duramama halinde oluyorum sen belkide şanslısındır.” Sözlerinizi pek iyi anlayamadığımdan aşağıdaki sorumu cevaplamanızı rica edeceğim:

Akatizi’ye lugata baktığımda karşılığının “Oturma durumun uyanan ve artan bir nevralji, veya "myoclonia" sebebiyle bazı hastalarda görülen oturma güçlüğü” olduğunu gördüm. Yerinde duramamayı ise (aşırı heyecanlanma veya huzursuzluk olarak algıladığımdan) olsa olsa anksiyetenin yaratacağını düşünmekteyim.

Dolayısıyle sizin esas hastalığınızın depresyon yerine anksiyete bozukluğu olduğundan şüphelenmekteyim. Acaba bu şüphemde haklımıyım? Ayrıca sizce hastalığınızın adı nedir? Kaç yıldır hastalıklarınızın etkisi altındasınız? Cevaplarsanız sevinirim.

Başka bir yazınızda “Benim de suçum yok şu ara kötü bir dönemdeyim mesala mevsim değişikliğinde bile hastalığım yön değiştiriyor” demektesiniz. Şimdi havalar sıcak hipertansiyonum, dışarı çıkmamı önleyerek beni eve hapis ediyor. Bu da depresyon yaratıyor. Eylül sonuna erişmeyi dört gözle beklemekteyim. İnşallah bu durumum kalıcı bir fobiye dönüşmez.

Her ikimizede geçmiş olsun. İyileşebilmemiz için bence ve ilk başka, her nedenle olursa olsun iyileşme umudumuzu kaybetmemeliyiz.

En iyi dileklerimi sunarım, U34
              Çaresizseniz Çare sizsiniz. U34

Yorum

Öncelikle şunu belirtmem gerekir sizin yazılarınızı ben de çok yakından takip ediyorum ve sizin bu konuda ne kadar ilgili ve gerekli bilgilere sahip olduğunuzu görüyorum..
                İlk başta şuna açıklık getireyim yaşadığım şehir küçük bir yer ve burda gerekli bilgi ve donanıma sahip olan dr lar ın özel muayhanneleri kapalı durumda yani sadece devlet hastanesi ortamında tedavi olabilirim oraya da gittim fakat 3 dk da psikolojik tedavinin imkanı yok o yüzden anksiyete halinde bana yardımcı olabilecek tek kişiyi kendim olarak görüyorum ve bu durumda benzodiazepin kullanımı bende de var özellikle xanax fakat xanax konusunda yarılanma ömrü nedeniyle kaygılıyım bu yüzden yarılanma ömrü uzun diazepam (diazem veya nerviumu) tercih ediyorum.Ve kesinlikle günde 10 mg dan fazla ve uzun süre ile kullanmıyorum bu konuda bende kontröllü biriyim ama çok ağır durumlarda düşük doz etkilemediği için ben de bağımlılık kaygısıyla almıyorum bu durumda kendi çabamla direniyorum.
                Anksiyete benim de şikayetlerim arasında fakat ben de bu serotonin düzeyi eksikliğinden dolayı tüm belirtiler mevcut yani sf , okb , panik bozukluk,depresif düşünce yani 8 yıldır ilaç kullanmaktayım fakat bir dönem prozac tedavisi ile ilaç kullanmaya çok rahat bırakabilmiştim.Akatizi dediğim kavram ise psikayatride daha çok eski tip antipsikotiklerin yan etki durumu yani yerinde duramama devamlı hareket etme isteği hali fakat ben de bu paxil i ani bıraktığım zaman olan durum.
                Haftada bir ilaç değiştirme işinin çok yanlış olduğunu biliyorum fakat bu ben de biraz da inat haline gelmişti başıma gelenler i hiçbir kaynak da bulamadım paxili 2 yıl düzenli kullanmıştım ve ani bıraktıktan sonra başıma gelenler inanılmaz ötesiydi paxili bıraktıktan 40 gün sonra ağlama halleriyle gelen anksiyete hali çok ağırdı ve sonradan ilacımı almaya karar verdim ve tek bir paxil kullandıktan sonra sonuç inanılmazdı ilacı bırakalı 40 günden fazla olmasına rağmen 20 mg ile tamamen düzeldim paxil gibi bir ilacın en fazla 2 haftada kandaki düzeyi tamamen kaybolur fakat ben tek ilaçla iyi hale geldim fakat ilaca düzenli olaral kullanmaya devam ettiğim de 3 ay dayanabildim anksiyete çok fazla arttı ve boynumda ki ağrı yine had safhasındaydı ve dr a durumu belirttim dediğim şeye hiçbir açıklama getiremedi ank ya sevk etti ben de tabi gitmedim yani benim haftalık ilaç değiştirme durumu böle başladı yani ilaçlar ben de anlık olarak etki ediyordu ve kullanmaya devam etsem de faydadan çok zararını görüyordum bu yüzden ben ilaçların tedavi edici etksine inanamıyorum paxil benim gen yapımı bozmuştu sanki ,sonra araştırdım antidepresanların uzun süreli kullanımda gen ekspresyonunu değiştirme olasıkları varmış şu an bunu ilaç firmaları kabul etmiyor ama istersen araştırabilirsin.

Yorum

İşleniyor...
                X