Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Cipralexi bırakırken oluşan etkiler

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Cipralexi bırakırken oluşan etkiler

Merhaba arkadaşlar.Aranıza yeni katıldım.Tıp fakültesi 4.sınıf öğrencisiyim.Sınav stresiyle başa çıkamadıgım için 5 aya yakın cipralex kullandım.Sonrasında kesmeye karar verdim ve dozu kısa kısa bırakmaya çalışıyorum.Şuanda 2 günde yarım(5mg) cipralex alıyorum.Çekilme belirtileri baş dönmesi mide bulanması vs olmadı şükür ama inanılmaz bir keyifsizlik ve isteksizlik var bünyemde.Yaptığım hiçbirşeyden keyif alamaz oldum.Hiçbirşey canım istemiyor.Aranızda bu sorunu yaşayan oldu mu?Neler önerirsiniz?Cidden önerilerinize ihtiyacım var.

Hayırlı günler hayırlı ramazanlar...

Geçmiş olsun. İlacı veren meslektaşın en az bir sene kullanmanı söylemedi mi?

Yorum

Orjinal yazı sahibi: delidumrul View Post
      Geçmiş olsun. İlacı veren meslektaşın en az bir sene kullanmanı söylemedi mi?
      hayır o kadar uzun kullanmam gerekmediğini söyledi problemim çok büyük değildi ayrıca ilaç aldıgım kararlara etki etmeye başlayınca bende bırakmak istedim ısrarla

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Andyy
        Takviye olarak düşük dozda Lityum ya da Lamotrijin mantıklı olur mu sizce? 3-4 aylık bir süre için.
        klinik bilgilerim henüz o kadar yeterli değil malesef ama tüm bu yaşadıklarımdan sonra başka bir ilaç düşünmüyorum gerçekten başlaması ayrı bir dert bırakması çok ayrı tamam çok büyük buluşlar ve hakikaten yararlı olabiliyor birçok durumda ama herkese en küçük sorunlarda bile düşük dozlarda reçete edilmemeli kanımca başka ne önerirsiniz ?

Yorum

Receptor açlığı da yüksek bağımlılıktır diyorum. Benim görüşümdür, tecrübemdir. Ben de foruma bir doktor gelse de konuşsak, tartışsak diyordum.

Hoş geldiniz bu arada
          Hoşbulduk henüz doktor olmasamda az kaldı diyelim acaba ne kadar sürede reseptörler normale dönecek spor yapıyorum yürüyüş vs. iyi geliyor ama biran önce normale dönmek istiyorum.Eğer düşüncelerinize etki etmediğini normal oldugunu düşünüyorsanız düşük dozda kullanın tabi bu tür ilaçlar hayat kalitesini artırıyor bu bir gerçek ama başka yönleride düşünmek gerek.Fıtrat gereği yaratılmışların en üstünü oldugumuza göre bu tür küçük rahatsızlıkları ilaç almadanda giderebileceğimizi düşünüyorum.

Yorum

İslami bilgi esas alındığında 40 gün bir maddenin vücudu tamamen terk etmesi şeklinde geçiyor. Bu bilgi baz alınabilir.

Receptor olayı çok garip geliyor bana konuya fazla vakıf olmadığım için. Beynin savunma mekanizması sağa saldırıyor, sola saldırıyor, geçici hareketlilik, durgunluk, depresyon, terleme v.b. Maksat kendisini toparlayabilmesi. İnanın beyin de memnun değil zorla kendisini bir kimyasala bağlarken. Zaten bütün tepkilerimizin birer savunma mekanizması olduğunu düşünüyorum.

En rasyonel çözümün de "rahat olmak" ya da "rahat ettirmek" olduğu kanısındayım. Duygu durumu stablize etmek, hatta hafif mani, şen şakraklık bu süreçte çok güzel nimetler bence.

Herhangi bir durumu en iyi şekilde atlatabilmek onun zıttıyla mümkündür. Bu da yine islam kökenli. Yani isteksizlik varsa istekli olmak gerekiyor. Kendini biraz zorlamak, hiç olmadı o şekilde olduğunu düşünmek. Nasıl ki ne kadar az uyku, bir o kadar dinçlik(mantıken tezattır). Ne kadar çok uyku, bir o kadar yorgunluk (mantıken tezat). İnsanoğlu garip bir varlık.

Umarım en kısa sürede atlatırsınız bu durumu ki ben de atlatacağınızı umut ediyorum.
            yorumunuz ve güzel dilekleriniz için çok teşekkürler çok saolun yazdıklarınıza fazlasıyla katılıyorum.

Yorum

İşleniyor...
            X