Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Müzik terapi

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Müzik terapi

Müzik terapi, bireylerin fiziksel, psikolojik, sosyal ve zihinsel ihtiyaçlarını karşılamada müziği ve müzik aktivitelerini kullanan uzmanlık dalıdır. Müzik terapi yöntemi diğer tedavi şekillerinden oldukça farklı. Çünkü ilacı müzik. Eski tıbba baktığımız zaman psikolojik rahatsızlıklar başta olmak üzere, göz hastalıkları, spazmlar, kas ve eklem rahatsızlıkları, yorgunluk, huzursuzluk gibi hastalıkların yanı sıra fiziksel hastalıkların çoğunda müzik terapinin kullanıldığına dair bilgiler var. Günümüzde de müzik terapinin kullanım alanı oldukça geniştir. Nöroloji, kardiyoloji, onkoloji, psikiyatri gibi klinik alanlarda ve özel gereksinimli bireylerin tedavisinde tamamlayıcı bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Ayrıca müzik terapi, alkol ve madde bağımlılığının tedavisinde de önemli bir yere sahiptir. Yapılan bilimsel araştırmalarda klasik türk müziği ile klasik batı müziğinin hastalıklar üzerinde iyileştirici bir etkiye sahip olduğu saptanmıştır.
    ...
    En sevdiğiniz şarkıyı dinlerken kendinizi daha iyi hissedersiniz, öyle değil mi? Rahatlar, hayal kurar, heyecanlanır, coşarsınız müzik dinlerken. Oysa, ruhun gıdası olan müzik sadece ruhu değil, zekayı da besliyor. Yani, fonda tatlı bir müzik eşliğinde ders çalışırken, ev işi yaparken, araba kullanırken aynı zamanda zekanız da gelişiyor. Kim bilir, belki de bugünkü zeka düzeyinizin azımsanmayacak bir bölümünü şimdiye dek dinlediğiniz şarkılara borçlusunuz.

Müzik; beden ve zihin arasında eşsiz bir entegrasyon ve uyum sağlar. Dinlediğiniz müzik türüne göre beyninizin farklı bölümlerini aktive edebilirsiniz. Böylece müzik, nörolojik rahatsızlıklar veya duygusal bozukluklar neticesinde işlevini yitiren bazı beyin bölümlerini yeniden harekete geçirebilir. Müziğin, kan basıncı, solunum ritmi, solunum kalitesi, nabız sayısı gibi fizyolojik olaylara olumlu etki yaptığı bilinmektedir. Zaman için beynimizin hasarlı bölümlerini müzikle eğitebiliriz. Beynin elektriksel olarak şarj edilmesinde kulaklar kaynak işlevi görür. Beyin hücrelerindeki elektriksel enerjinin azalması dikkat bozulmasına ve bitkinliğe sebep olur. Bu durumda beynin de bilgisayar gibi şarj edilmesi gerekir. Beyin hücrelerinin enerjiyle şarj edilme yollarından biri de müzik terapi yöntemiyle tedavi ile gerçekleşir.
    Sizde zihninizi boşaltmak, ruhunuzu arındırmak, günün, şehrin ve yaşamın stresinden uzaklaşmak isterseniz?

Müzik Terapi Seansları; 5 aşama altında gerçekleştirilmektedir.

Nefes Terapi (Doğru Nefes Alma)
    Digital ve Canlı Enstrüman uygulamaları
    Ses Masajı,
    Vibrasyon (Titreşim Terapi),
    Sound Terapi içerir.

Müzikle terapinin çözümüne yardımcı olduğu sağlık sorunları;

Depresyon, Stres, Sinirlilik, Panik Atak, Uykusuzluk, Dikkat dağınıklığı, Baş, boyun ve bel ağrıları, Kas ve eklem ağrıları, Diyabet, Hiperaktivite, Otizmli bireyler (çocuklar ve ergenler), Öğrenme güçlüğü çeken bireyler, Hamileler için (Normal doğumun daha kolay gerçekleşmesi ve doğum sonrası ağrıların azalmasına yardımcı olur), Kanser hastalarının psikolojik sorunlara karşı etkili olarak bağışıklık sistemlerinin güçlendirilmesi, Sağlıklı bireyler (Ruhu ve bedeni rahatlatmak amacı ile)

Kaynak: http://musictherapy.tr.gg

Müziğin bizi etkilediğine yürekten katılıyorum.
    Ancak müzik terapi'ye inanmıyorum.
    Şuna inanmak lazımdır ki, Dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir (Mustafa Kemal Atatürk)

Yorum

Orjinal yazı sahibi: iyimser View Post
      Müziğin bizi etkilediğine yürekten katılıyorum.
      Ancak müzik terapi'ye inanmıyorum.
      Katılıyorum. Müzik bizi gerçekten etkiliyor. Notalar kesinlikle psikolojik açıdan çok etkili insanlarda. Hatta hayvanlarda bile bu böyle. Ama müzik terapi deyince... Bana çok gerçekçi gelmiyor.

Yaşam ard arda gelen mevsimlerden oluşur.
      Her insan mükemmel yazların ihtişamına ulaşmak için
      birkaç şiddetli kışa katlanmak zorundadır.
      Ve unutmamak gerekir ki, kışlar asla kalıcı değildir

Yorum

evet eskiden de müzikle terapi ile hastalar tedavi edilirmiş.bazen ruhunu dinlendiren müzikler var.bazen depresif bazende kafa şişiriyor öz.rock...

Yorum

ben müzisyenim. müziğe ilk başladığım dönemde gerçekten etkili bir terapi olmuştu. müziğe başlayalı 32 yıl oldu.
          fakat müziğe başladıktan 4 yıl sonra ruh sağlığım tedavi gerektirecek ölçüde bozuldu ve müzik faydasızdı.
          müzik terapi etkili bir terapi olabilir ama bu elektronik cihazlardan müzik dinleyerek olmaz.
          terapi alacak kişinin müzik icrasına aktif olarak katılması gerekir.
          örneğin bir musiki derneğinin korosuna katılmak terapi etkisi yapabilir. kulak zayıfsa ve ses detone ise ritm saz çalınabilir.
          bende müziğin faydası yok. bunun sebebi müzik terapinin etkisiz olması değil.
          ben müzisyen olarak çok iddialıyım ve sürekli zirveyi hedefliyorum. sürekli diğer müzisyenlerle rekabet halindeyim. yani müzik benim için bir kariyer ve terapi amaçlı değil.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: neyzenilhan48 View Post
            ben müzisyenim. müziğe ilk başladığım dönemde gerçekten etkili bir terapi olmuştu. müziğe başlayalı 32 yıl oldu.
            fakat müziğe başladıktan 4 yıl sonra ruh sağlığım tedavi gerektirecek ölçüde bozuldu ve müzik faydasızdı.
            müzik terapi etkili bir terapi olabilir ama bu elektronik cihazlardan müzik dinleyerek olmaz.
            terapi alacak kişinin müzik icrasına aktif olarak katılması gerekir.
            örneğin bir musiki derneğinin korosuna katılmak terapi etkisi yapabilir. kulak zayıfsa ve ses detone ise ritm saz çalınabilir.
            bende müziğin faydası yok. bunun sebebi müzik terapinin etkisiz olması değil.
            bu da farklı bir bakış açısı,ben müzisyenleri hep zeki bulmuşumdur.insanlar hangi meslekten olursa olsun müzik bir tutku oluyor ve vazgeçemiyor.öz.doktorlar çok şaşırıyorum mesleği bırakıp şarkıcı olmalarına.hep alışmışız ya vücudu güzel olan 2 şarkı ezberleyen müzisyen oluyor ama bence tam tersi..
            ben müzisyen olarak çok iddialıyım ve sürekli zirveyi hedefliyorum. sürekli diğer müzisyenlerle rekabet halindeyim. yani müzik benim için bir kariyer ve terapi amaçlı değil.

bu da farklı bir bakış açısı,ben müzisyenleri hep zeki bulmuşumdur.insanlar hangi meslekten olursa olsun müzik bir tutku oluyor ve vazgeçemiyor.öz.doktorlar çok şaşırıyorum mesleği bırakıp şarkıcı olmalarına.hep alışmışız ya vücudu güzel olan 2 şarkı ezberleyen müzisyen oluyor ama bence tam tersi..
            ben müzisyen olarak çok iddialıyım ve sürekli zirveyi hedefliyorum. sürekli diğer müzisyenlerle rekabet halindeyim. yani müzik benim için bir kariyer ve terapi amaçlı değil.[/QUOTE]

Yorum

Müzğin iyileştirici gücüne ben de inanıyorum.. Özellikle Türk müziği ve klasik müziğinin insan beyin dalgalarına etkisi araştırılmış, tespit edilmişti...
              Şimdilik şu yayını bulabildim:
              http://www.tumata.com/icerik.aspx?pa...zikterapi.html
              I've been alone all along

Yorum

İşleniyor...
              X