Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Nevrotik ve Psikotik Problemler

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Clear All
new posts

 • Nevrotik ve Psikotik Problemler

  Sınırı aşan psikolojik sorunlar iki gruba ayrılır. Birisinin ismine "nevrotik", diğerinin ismine ise "psikotik" denir.

  Nevrotik sorunlar duygusal anlamda, normal sınırını aşan duygulardır. Bu tür sorun yaşayan kişilerde biyolojik bir problem yoktur. Duygular normal sınırı geçer bir şekilde yaşanmaya başlar. Kişi duygularına söz geçiremez bir haldedir.

  Örn, üzüntü ve karamsarlık normal sınırlarda yaşanan bir duygudur. Sınırı aşması ile bu duygu depresyona dönüşür. Korku ve kaygı normal bir duygudur. Sınırı aşması ile Anksiyeteye dönüşür. Sevgi de normal bir duygudur. Saplantılı aşk nevrotik sınıra gelmiş bir duygudur. Kızgınlık ve öfke patlamaları için de bu böyledir.

  Anksiyete, depresyon, bipolar, Okb, nevrotik gruba girer. Bu gurubun sorunları daha çok psikoterapiler ile çözülür.

  Psikotik problemde ise biyolojik sorunlar devreye girer. Beyin yapısında bozulma söz konusudur. Şizofren, şizoid bozukluklar bu gruba örnek verilebilir. Bu sorunlar daha çok hapla çözülür.

  A.S.Sl.

  İYi geceler...
  Last edited by esintili24; 08-12-2014, 01:42 AM.
  ... ve ruhunun ilhamını dinledi insan. Sonuçlara razı olmak şartı ile istediğini seçmekte ve şeçtiğini yapmakta özgürsün....

 • #2
  Öfkem sınırını aştı. Sürekli nefret doluyum. Bu durumda bi nevrotiklik söz konusu. Peki öfke sınırını aşınca hangi hastalığa dönüşüyor ?

  Yorum


  • #3
   Aşırı sinirlenmenin adı ne bilmiyorum. Öfke patlaması mı deniyordu.
   ... ve ruhunun ilhamını dinledi insan. Sonuçlara razı olmak şartı ile istediğini seçmekte ve şeçtiğini yapmakta özgürsün....

   Yorum

   İşleniyor...
   X