Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Terapi yalanı...

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Terapi yalanı...

Terapi yalanı...
    22.12.2013
    Bütün bu yolsuzluklar, karapara aklamalar vs. varken, psikiyatri dünyamızda her şeyin düzgün gitmesini beklemek herhalde benim naifliğim.

Terapiye giden bir tanıdığım altı seans sonunda terapistinin hâlâ tek bir cümle bile etmediğini, ne yapacağını bilemediğini söyledi. Ne yapması gerektiğini sordu. Ben de daha ilk seansta terapistine sorması gereken soruyu ona sordum. Bu terapist hangi terapi eğitimlerini almış ve seninle hangi terapi ekolü içinde çalışıyor? Bilmediğini, bu konuda bilgilendirilmediğini söyledi. Basit bir Google taramasıyla psikiyatrın herhangi bir terapi eğitimi almadığını, genel psikiyatri bilgisiyle terapi yaptığını gördüm ve hemen terapiyi kesmesini söyledim tanıdığıma. Çünkü bu bir hasta suiistimalidir.

Gerçi psikanalitik terapide analist pek konuşmaz, doğru. Klasik psikanalizde analizan (danışan, hasta) divana uzanır, analist analizanın kendisini göremeyeceği şekilde arkasında bir koltukta oturur. Analizandan beklenen, aklına gelen her şeyi herhangi bir sansüre tabi tutmadan söylemesidir. Serbest çağrışım olarak adlandırılan bu yöntemle analizanın belli bir süre sonra regrese olarak analistle arasında gelişen duygusal aktarım ilişkisinde geçmişinde yaşadığı travmatık ilişkinin bir benzerini yaşamaya başlayacağı ve yaşanan travmanın analist tarafından yapılan seyrek ama doğru ve yerinde yorumlarıyla düzeleceği varsayılır. Bunun gerçekleşmesi için de haftada üç ya da dört kez divana uzanmak gerekir. Takriben dört ya da beş yıl boyunca. Belki de daha çok.

Sigorta sisteminin psikiyatrik tedaviyi kapsamadığı ülkemizde böyle bir tedaviyi finanse edebilecek kaş kişi var? Kimin bu kadar uzun zamanı var? İsviçre’de polikliniğe başvuran bir panik bozukluk hastası beş yılı aşkın bir süredir analize gittiğini, evet kendisi hakkındaki farkındalığının çok arttığını ama panik ataklarının devam ettiğini söylemişti. Kognitif terapi ve ilaç tedavisi kombinasyonuyla hasta üç ay kadar bir süre içinde panik ataklarından kurtulmuştu.

12 yıldır terapiye giden bir Alman hastam olmuştu. Jungçu psikanaliz uyguladığını iddia eden psikiyatr öldükten sonra ortada kalan hasta, ben de Almanca konuşan bir psikiyatr olduğum için bana gelmişti. Terapinin yedinci senesinde kendisine kişilik bozukluğu olduğu söylenmiş ama hangisi olduğundan söz edilmemiş. Ben gördüğümde kocasıyla ilişkisinin kötü olmasından dolayı yaşadığı mutsuzluk dışında bir sorunu yoktu. 12 senede iyileşmiş olduğunu varsaymak dışında yapabileceğim bir şey yoktu.

İki aydır 50 yaşlarında bir hastam var. Daha önce tedavisini anlı şanlı iki psikiyatri profesörümüz yürütüyormuş. Dahiliye doktoru psikiyatrik tedavisinde bir şeylerin ters gittiğini düşündüğü için bana yönlendirmiş. Birbirinden farklı tam 9 (yazıyla dokuz) psikiyatri ilacı kullanıyordu. Bunun yanında kısaca TMU adı verilen, henüz yararlılığı ve etkinliği bilimsel olarak tam gösterilmemiş bir tedavi yöntemi de 20 seans uygulanmış. Tanısı da bipolar bozukluk. Psikiyatrları ilaç tedavisini, yanlarında çalışan bir psikolog da güya psikoterapisini yürütüyormuş. Hastalığıyla ilgili şöyle bir analoji kurmuş psikolog: “İçinizde bir ağaç olduğunu düşünün. Bir sarmaşık var bu ağacı kaplayan. Bu gittikçe büyüyor.” Ne bu şimdi?! Ne demek istiyor terapist? Neye ulaşmayı hedefliyor? Bu zırvayla hastaya ne anlatmak istiyor?

Bu arada hasta bipolar filan değil. Benim bugüne kadar yaptığım, iki ay içinde ilaçları yavaş yavaş azaltmak ve düzgün bir terapötik ilişki kurmak. Bu kadarcık şey bile hastamın kendini çok daha iyi hissetmesine yetti.

Bu da bir suistimal değil mi? Bu ülkede hala neden bir ruh sağlığı yasası yok? Deveye sormuşlar, neden boynun eğri diye? Nerem doğru ki demiş. Bilinen hikâye. Bütün bu yolsuzluklar, karapara aklamalar vs varken, psikiyatri dünyamızda her şeyin düzgün gitmesini beklemek de herhalde benim naifliğim.
    http://www.radikal.com.tr/yazarlar/a...yalani-1167406
İşleniyor...
X