Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Bilişsel davranış terapisi

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Bilişsel davranış terapisi

ÖKB nin esas tedavisi olan Bilişsel davranış terapisi hakkında nasıl bilgi bulabilirim ?. Bu terapiye ihtiyacım var ama doktor devlet hastanesindeki ortamın uygun olmadığını söyleyip özel muayene imasında bulundu ama bu da çok pahalı.

Ne yapacağım şimdi ? Bu terapi hakkında bilgisi olanlar var mı ? Nerede kaynak bulabilirim. Kitap,döküman ve internetten bilgi edinmek istiyorum.

Hiç olmazsa kendi kendime de olsa bir şeyler yapayım.

Şimdiden teşekkürler.

Biliyorum biraz geç bir cevap, hatta belki bulmuşsunuzdur cevabını ama, size söylemeyim ki BDT kendi kendimize kullanabileceğimiz bir metod değildir.

Çünkü belirgin bir amacı olan yerleşmiş yanlış / fonsiyonel olmayan düşünce kalıplarını açığa çıkarmak için / kırmak için kendimize yalanlar söyleyebiliriz ve hatta hiç göremeyebiliriz bile.

O yüzden eğer ima edilen yöntemi kullanmak size herhangi bir nedenden ötürü zor geliyorsa sizin hakkınızda birşey bilmeyen biriyle, tercihen etik tarafının ağır bastığı bir psikologla, bir şekilde iletişim kurmanız olacaktır.

Şüphesiz ki BDT ile yaklaşan ciddi seansların yerini tutmayacak olsa da salt "diyalog" bile kimi şeyleri gün yüzüne çıkarıp kendi savaşınızı vereceğiniz hale getirebilecektir.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Mahir Efe Falay
      Biliyorum biraz geç bir cevap, hatta belki bulmuşsunuzdur cevabını ama, size söylemeyim ki BDT kendi kendimize kullanabileceğimiz bir metod değildir.

Çünkü belirgin bir amacı olan yerleşmiş yanlış / fonsiyonel olmayan düşünce kalıplarını açığa çıkarmak için / kırmak için kendimize yalanlar söyleyebiliriz ve hatta hiç göremeyebiliriz bile.

O yüzden eğer ima edilen yöntemi kullanmak size herhangi bir nedenden ötürü zor geliyorsa sizin hakkınızda birşey bilmeyen biriyle, tercihen etik tarafının ağır bastığı bir psikologla, bir şekilde iletişim kurmanız olacaktır.

Şüphesiz ki BDT ile yaklaşan ciddi seansların yerini tutmayacak olsa da salt "diyalog" bile kimi şeyleri gün yüzüne çıkarıp kendi savaşınızı vereceğiniz hale getirebilecektir.
      Teşekkür ederim. Yarın sabah psikologla görüşmeye gideceğim . Umarım bu terapiyle ilgili gelişmeler olur

Yorum

Bu terapiyi almamı benim doktor da istemişti seansı 180 tl mi neydi.O kadar parayı veridkten sonra bi de babamı terapiye sokmak gerekecekti.Gerek yok yani.
        öldü bu kız ; kesik boğazı bir vazo artık , geç gönderilmiş azap çiçeklerine...

Yorum

Nereden bulup çıkardın bu başlığımı enyax Terapi meselesine gelince, işin uzmanından alınabilrse bu terapi çok faydalı olacaktır. Ben şu anda kitap okumakla yetiniyorum. Terapi alamasam da hayli mesafe kat ettim. Şu an Düşünsel Duygulanımcı Davranış Terapisi hakkında Albert Ellis'in türkçeye çevrilen kitaplarını okuyorum.

Yorum

Öyle geziyodum dikkatimi çekti.

Sevindim sizin adınıza.
            öldü bu kız ; kesik boğazı bir vazo artık , geç gönderilmiş azap çiçeklerine...

Yorum

Teşekkür ederim .

Benim ilgi alanım şu an okbden ziyade depresyon ve öfke yönetimi üzerinde. Ellis'in kitapları ilaç gibi geldi bana.

Yorum

bilişsel terapi kendi kendinede uygulanılabilecek yöntemleri içerir arkadaşlar.... kendi kendine uygulama zorda değildir.... ve bizzat kendiniz uygularsanız daha verimli sonuçlar alırsınız....

Yorum

Orjinal yazı sahibi: ;81552
                  bilişsel terapi kendi kendinede uygulanılabilecek yöntemleri içerir arkadaşlar.... kendi kendine uygulama zorda değildir.... ve bizzat kendiniz uygularsanız daha verimli sonuçlar alırsınız....
                  insan kendi kendine nasıl bilişsel terapi uygulayabilir arkadaşım ?

Yorum

Orjinal yazı sahibi: death soul View Post
                    insan kendi kendine nasıl bilişsel terapi uygulayabilir arkadaşım ?
                    kitaplarda ,tablolar ,uygulama egsersizleri falan var..bunları yaptığınızda faydalı olur..

Yorum

ımm bilişsel terapi tam olarak ne demek ?
                      ben el sanatlarıyla uğraşmayı bile bilişsel terapide görüyordum. tabi bunu insanlarla birlikte sosyal bir şekilde yapabilirsen...
                      bir de o kitaplardan biraz bahseder misin belki satın alabilirim.

Yorum

Kendi kendine uygulanabiliyorda bir yerden sonra disiplin gidiyor ve dağılıyosun..Aslında mükemmel bir teknik ama şöyle hem ucuz olup hemde tam anlamıyla inanıp teslim olunucak bir psikolog olsa mükemmel olur...Psikologlar zaten kafadan 150-200 isteyince ne inanç kalıyor ne bişey...Şöyle hastanelerde gruplar halinde falan olsa çok güzel olur...Ne pahalı hastalık şu psikoloji...Ne hastalık belli ne tedavisi belli..İnsan kesin tedavi olacağını iyileşeceğini bilse her türlü imkanı dener parayı yaratmaya çalışır...Ama yok oda olmuyor...Ya tutarsa durumu...Ama ben iyi hissetmek diye bir kitap var...Onu en az 3 defa okudum...Bu bilişsel tekniklerle ilgili...Bir ay bütün yazılan ödevleri yapıyorum hatta iyi yönde farklılıklarda hissediyorum...Fakat bir ay sonra bir yerde film kopuyor..İşte orda insanı disipline edicek gerektiği yerde güç vericek gerektiği yerde kızıcak biri olsa eminim bir senede insan çok yol alır...Oda yok malesef bir seansa 200 tl..isteyen psikoloğa kim nasıl güvenir nasıl inanır zaten inanmadıktan sonrada istersen 10 sene terapi yap bir şeye yaramaz...

Yorum

sanırım ben bu konuda şanslı kişilerden biriyim. çünkü bilişsel terapi görüyorum şuan ve para da ödemiyorum. ücretsiz. tabi bunu arkadaşlarında dediği gibi ciddi ücret karşılığında yapıyorlar. şunu söyleyim düzenli olarak terapilere giderseniz denilenleri yaparsanız gerçekten faydası oluyor. maddi imkanınız varsa tavsiye ederim. yalnız bu kesinlikle tek başınıza yapabileceğiniz bişey değil. uzman yardımı almanız gerekiyor söyleyim.

Yorum

Gerçekten bu terapiyi almak isterim, yanlız okuyorum öğrenciyim imkanlar el vermiyor bu konuda izmirde uygun fiyatla yardım edecek varsa haber bekliyorum. Para konusu ve kesin bir sonuç olmama ihtimalı gerçekten insanın inacını çok kırıyor doğrusu..

Yorum

Orjinal yazı sahibi: friend View Post
                              ımm bilişsel terapi tam olarak ne demek ?
                              ben el sanatlarıyla uğraşmayı bile bilişsel terapide görüyordum. tabi bunu insanlarla birlikte sosyal bir şekilde yapabilirsen...
                              bir de o kitaplardan biraz bahseder misin belki satın alabilirim.
                              düşüncelerinin gün içinde herşeye sebep olması gibi ...

bu fikirden hareketle kurulmuş bir dal,bugün bilişsel terapi ve uygulamaları isminde bir kitap aldım,okuyunca burda paylaşırım.

el sanatları demişsin,demek orda da düşüncelerden hareket ediyorlar

şu an maddi imkanım olsa hemen gideceğim bir terapiste ama yok.yakın bir zamanda kesin.bende kendi kendime yapabilir miyim diyorum ama siyah77 ne demiş,olmaz!kitapları bir okuyayım ,kendi kendime olmasa da çok faydası olur.

Yorum

İşleniyor...
                              X