Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Uyku Felci

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Uyku Felci

Sanırım birçok insan bu durumdan habersiz.
    Beyin uyku esnasında vücudu kitleyerek görülen rüyalar doğrultusunda k insanın uyku sersemliğinle veya rüya ile gerçeği ayırt edememesine karşılık vücudu kitliyor....
    Çok ilgimi çekdi paylaşmak istedim...

Uyku felci (Halk arasında "kara basan" olarak da bilinir), uyandıktan hemen sonra (hipnopompik felç olarak da bilinir) veya seyrek olarak, uykuya dalmadan hemen önce, bedenin geçici olarak hareket edememesi (felç olması) ile karakterize edilen bir durumdur.

The Nightmare, Henry Fuseli (1781) uyku felcinin şeytani bir sebepten kaynaklandığını ifade eden klasik tarifidirFizyolojik olarak, REM atonia olarak da bilinen REM uykusu sırasında oluşan normal felç ile yakından ilgilidir. Buna göre bazı bilim adamları ve fizikçiler bunun uyku döngüsünün "doğal" bir etkisi olduğuna inanır. Uyku felci beyin REM durumundan tamamen uyanık duruma geçse de beden felcinin devam etmesi durumunda oluşur. Bu durum, kişinin bilincinin tamamen açık olmasına rağmen hareket edememesine sebep olur. Ayrıca bu durum ile birlikte hipnopompik sanrılar olabilir.

Çoğu zaman, uyku felcine uğrayan kişi tarafından bunun bir rüya sebebiyle oluştuğuna inanılır. Bu yüzden, insanların hareket etmek istese de hareket edemediği rüya sayısı bu kadar fazladır. Uyku felcinin sebep olduğu sanrılar bazen durumun normal bir rüya olarak algılanmasına, bazen de oda içerisinde hayali şeyler görülmesine sebep olur.

Belirtiler
    Uyku felcinin başlıca belirtisi uyanma öncesi veya uyuma öncesi görülen kısmı veya geçici iskelet kası felcidir. Diğer bir deyişle, bir kişinin uykuya dalarken veya uyanırken hareket edememesi veya konuşamaması hissidir. Uyku felci ile birlikte hipnopompik sanrılar olabilir.
    [1] Bu halüsinasyonlar işitsel, dokunsal ve/veya görsel olabilir. Uyku felci kişi tekrar REM uykusuna dönmeden önce veya tamamen uyanmadan önce birkaç saniye veya birkaç dakika sürebilir
    [1]. Çok uç durumlarda, 4-5 saat sürdüğü de bilinmektedir.

Olası sebepleri [değiştir]Uyku felci, rüya gören bir kişinin rüyasında yaptığı hareketleri aynen yapmasını engellemek için REM uykusu süresince oluşur. Uyku felcinin fizyolojisi hakkında çok az şey bilinir. Bununla birlikte, uyku felcinin beynin pons bölgesindeki motor nöronların post-sinaptik inhibisyonu ile bağlantılı olduğu önerilmektedir. Özellikle, düşük seviye melatonin kasların uyarılmasını engelleyecek şekilde sinirlerdeki depolarizasyon akımı durdurabilir, ve rüyada yaşanan eylemin gerçekte yaşanmamasını sağlayabilir (mesela, rüyasında koştuğunu gören bir kişinin gerçekte koşmasını engellemek gibi).

Ayrıca, bu düzensizliği yaşayanlar ve narkolepsiden muzdarip olanlar arasında belirgin bir ilişki vardır. Fakat, değişik çalışmalar çoğu insanın hayatlarında en az bir kez uyku felci yaşadığını göstermektedir.

Bazıları, değişik faktörlerin uyku felci ve halüsansyonların yaşanma olasılığını arttırdığını rapor etmişlerdir. Bunlar : [2]

Sırtüstü yatmak
    Düzensiz uyuma saatleri; şekerlemeler, çok veya az uyumak
    Fazla stres
    Ani çevre/yaşam tarzı değişiklikleri
    Olaydan hemen önce görülen berrak rüya. Ayrıca berrak rüya durumuna girebilmek için kullanılan bilinçli indüksiyon yaygın bir yöntemdir. WILD[1] olarak da bilinir.
    Yapay uyku yardımcıları ve antihistaminler.
    Uyku öncesi açlık.

Kaynak:http://tr.wikipedia.org/wiki/Uyku_felci

Bu konudaki birikimlerinizi paylaştığınız için size teşekkür ederim...

Yorum

uyur gezerlerde o sistem olmadığı için rüyasında ne görürse aynen vücududa onu uygulor demekki..

Yorum

Orjinal yazı sahibi: bonnie
        benim bu uyku felciyle ilgili sormak istediğim şeyler var. bir ara çok oluyordu. ve benimkiler kulak uğuldamasıyla başlıyor, kulaklarım patlayacak falan zannediyorum. özellikle meditasyon yaptığım dönemde çok oluyordu. bir tanesinde dediğiniz gibi bilincim açıldı ve ben gerçekten uyandım zannettim. ama vücudumu hareket ettiremiyorum. daha sonra astral seyahat dedikleri olay başıma geldi. yatakta isteğim dışında çok yavaş kaydım. kendimi yerde buldum. yere inene kadar uyanık olduğumu düşünüyordum ama uyku felciymiş meğer. sonra ellerimle kendimi geri ittirdim ve geri döndüm yatağa. benim sormak istediğim astral seyahat denilen olayın uyku felciyle bağlantısı var mı doğrudan? ve bilimsel bir açıklaması var mı onu merak etmekteyim? çünkü insanlar bunu ruhun bedenden çıkması olarak yorumluyor ama insanların açıklamaları tatmin etmiyor beni.

evet var..

Yorum

Orjinal yazı sahibi: GTO
          benim bu uyku felciyle ilgili sormak istediğim şeyler var. bir ara çok oluyordu. ve benimkiler kulak uğuldamasıyla başlıyor, kulaklarım patlayacak falan zannediyorum. özellikle meditasyon yaptığım dönemde çok oluyordu. bir tanesinde dediğiniz gibi bilincim açıldı ve ben gerçekten uyandım zannettim. ama vücudumu hareket ettiremiyorum. daha sonra astral seyahat dedikleri olay başıma geldi. yatakta isteğim dışında çok yavaş kaydım. kendimi yerde buldum. yere inene kadar uyanık olduğumu düşünüyordum ama uyku felciymiş meğer. sonra ellerimle kendimi geri ittirdim ve geri döndüm yatağa. benim sormak istediğim astral seyahat denilen olayın uyku felciyle bağlantısı var mı doğrudan? ve bilimsel bir açıklaması var mı onu merak etmekteyim? çünkü insanlar bunu ruhun bedenden çıkması olarak yorumluyor ama insanların açıklamaları tatmin etmiyor beni.

evet var..
          paylaşırsan benimle sevinirim. gerçi paylaşmak istiyor gibi de gözükmüyorsun. var diyip geçmişsin. :?

ikiside ruhun bedenden ayrılışı ruh bedene kordonla bağlıdır astral seyehat yaparken o kordonun kopma olasılığı var hani uykuda ölenler varya onlar işte...fazla uzaklara gitmemek lazım.

Yorum

bilimsel açıklaması olan varsa sevinirim astral seyahat için.
            internetten araştır yada kitabını al oku bu iş ciddi iş şakaya gtelmez..

Yorum

Uyk bozukları bölümüne "Uyku Bilimi" Diye bir Belgesel verdim...
              Onu indir seyret Bonnie

Yorum

selam

bonnie selam beni eklermisin saadet71@hotmail.com

Yorum

Re: selam

Orjinal yazı sahibi: SASIMAL
                  bonnie selam beni eklermisin saadet71@hotmail.com
                  BU LİNK E DİKKAT ARKADAŞLAR

Yorum

sevgili bonnie, bu konularda çok az bilimsel araştırma yapılıyor bildiğim kadarıyla, bunları da ingilizce biliyorsan internetten bulma olasılığın var, benim ingilizcem iyi değil malesef yoksa senin için bulurdum. Bilim bu konuları pek ciddiye almıyor.

Bu uyku felci denen şeyden bir ara ben de yaşamıştım, uyanıyor ama bedenimi hareket ettiremiyordum, birkaç sn sonra üzerimden birşey-bir ağırlık kalkıp gidiyor ve normale dönüyordum. Halk arasında karabasan dedikleri şey. Bir kez de astral deneyimim oldu. Ben bedenden çıkmanın doğru olduğunu düşünüyorum.

Hastanede doktorlar müdahale yaparken ameliyatta veya kazalara acil müdahale sırasında bilinci yerinde değilken doktorların ve hemşirelerin hareketlerini görenler ve konuşmaları sonradan aktaranlar var. Ve bu tür deneyimler değişik ırk, millet ve inanç sistemlerinden insanlarda benzer şekilde cereyan ediyor. Bu nedenle bana bu bir tür sağlama gibi geliyor.

Hatta 0n sene falan önce kalp krizi geçiren bir yazarımız vardı, muhafazar bir gazetede köşe yazarıydı. Kalp krizi geçirdiğinde öte tarafa gidip geldiğini söyledi ve yaşadıklarını yazı dizisi olarak gazetede anlattı. Ama adamın adını hatırlayamıyorum bir türlü. Bu adamın bu yaşadıklarını uydurması için bir neden yoktu.

Bilim ciddi araştırmalar yapmaz ama National Geographic belgesel kanalında izlemiştim, CIA medyum kullanıyor diye. Aynı programlarda medyumun biliş gücünü ölçmek için bilimsel deneyler yapıyorlardı, işte başka bir odada medyumun tanımadığı biri kağıda bir şekil çiziyor veya bir yazı yazıyor, medyum da odaklanarak bunu bilmeye çalışıyor gibi şeyler. Medyum tam olarak bilemiyordu ama çok yaklaştı çoğu kez.

Ayrıca budist rahipler üzerinde bilimsel bir çalışma yapılıyor ve çok soğuk bir ortamda bulunan rahipler meditasyondayken beden ısılarını yükseltebiliyorlar. Bu yakın bir zamanda gazetelerde de çıktı.

Yorum

Evet dediklerin de olabilir, yuzde yuz kesin birşey yok. Şu kuantum fiziği mantık kurallarına uymuyor ve klasik bilim anlayışını tepe taklak ediyor. Ve Kuantum fiziği de bilim.

Bu şeye benziyor, Yahudiler bir mesih beklerken İsa peygamber geliyor ve işte o mesih benim diyor, ama Yahudiler inanmıyorlar çünkü bilinen Yahudi anlayışını tepetaklak edecek şeyler söylüyor)) Ve aslında Yahudi olan ve Yahudilerin beklediği mesih olan İsa peygambere inananlar ayrı bir dini oluşturuyor.

Yorum

... ancak vardığım sonuç bu konuların bilimsel olarak incelenmesinin son derece güç olduğu. ve inanılmaz yoruma açık oldukları. ben bir takım deneyimler yaşayabilirim, hepsi de aşırı gerçekçi gözükebilir ama herşeyim beynimin yarattıkları ya da beynimdeki bir algı değişimiyle alakalı olabilir.
                        bu yazdıklarınla aynı fikirdeyim. rüyalara ise hiç güvenilmez bence, bilinçaltı, beklentiler, korkular,vs gibi çok farklı şeylerin hepsiyle birden alakalı oldukları için.

Yorum

İşleniyor...
                        X