Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Internet neden bir hastalık oluyor?

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Internet neden bir hastalık oluyor?

Internet ayrı bir hastalıkmıdır?
    Internet artık heryerde. cep telefonlarında, televizyonlarda, otobüslerde, arabalarda...
    Çok telefon konuşupta işini yapmayan insanlar biliyorum, bunlar neden telefon bağımlısı değil?
    Hatta, ekmek almaya bile Arabasıyla gidenler var, arabasız hiçbiryere gitmezler, bunlar neden araba bağımlısı hasta gurubuna girmiyorlar?
    Internet kadar, sex, alkol, sigara bağımlıklıklarıda ciddi hastalıklar değilmi?
    evet internet bağımlılığı bir sorun.
    Ben burada interneti bir araç olarak görüyorum.
    yani insanları bir şeylere (arayıpta bulamadıkları, vey aulaşmakta güçlük çekipte, hemen oracıkta sanalda olsa bulabildikleri...) , onları bekleyen bağımlılıklara götüren yol olarak
    çünkü aradıkları şeye internet onları alıp götürüyor

siz doktor olmalısınız

Yorum

denge ve düzen önemlidir, sadece internet değil yiyecek giyecek vs.. içinde geçerlidir.

Yorum

pc başlıbaşına bir hipnoz aracı zaten internette hipnoz yöntemi nasıl hastalık halini almasın ki ?

KuzuZade
        Derdest etti gönlümü serabınla gelen nazarın, n'ola ki aslına rücu etse suret-i nigarın..BeyZade
        BEYNİNİZİ değiştirin , HAYATINIZ değişsin... ( Dr. Daniel G. Amen )
        Psikiyatrik rahatsızlığı olan bu kitabı okusun etkili çözüm bulacaksınız. !

Yorum

gecen gun haberlerde soyledi, 24 saatini irternette geciren cocuk olu bulundu diye!

Yorum

internet yalnızların dostu olmuş gibi..sanal , görünürde olmayan bir dost...şizofreni gibi...bağımlılık yapmasıda bu yüzden heralde

Yorum

Çok telefonla konuşan kişi eğer işini aksatıp o işini sırf telefonla konuşarak geçiriyorsa ve sürekli bunu yapıyorsa evet hastadır bence bağımlısıdır yani. Yani bu anlattıklarını internet gibi sürekli yapıyorsa onun bağımlısı olmuştur bence. Bunların hasta grubuna girmediğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuzdur çünkü her yerde internet bağımlıları diye haber geçiyor ama hiçbir yerde telefon bağımlıları, araba bağımlıları diye haber geçmediği için biz duyduğumuz şeylere kulak veriyoruz sadece. Duyduğumuzda da bunlar bağımlı ya da hasta diye tanımlamıyoruz nedense anlamadım..

Yorum

internet bir hastalık değildir. anlayamadığımız veya baş edemediğimiz her duruma hastalık diyip, reçeteleri ilaçlarla doldurmak gerçek bir hastalığa yolculuktur. Baş etmeyi başaran gerçeğe erişen nice insan tanırım hayatlarında internetin etkisi nerdeyse hiç kalmamış. Sosyal aktiviteleri, doğayla temasları, iş hayatı serüvenleriyle hayatını dolu dolu geçirirler.

İnternet sizi bağımlı yapmaz, internette yer alan duygu durumlarınızı hayallerinizi düşüncelerinizi bağlayan unsurlar zihninizde boşluklar yaralar açar. Ve bu yaralar her daim büyüyen ve dahasını isteten acılar verir. Örneğin dizi filmlerle gerçek dünyadan kopuşunuz, farklı hissetmeniz...

Sosyal medyada sadece fotoğrafları gördüğünüz profillerin kafanızda oluşan yaşam halleri, adatıcı ve gerçek dışı haller... Onlar gibi olmak beğenilmek ve takip edilmek için sanal profil oluşturup, dış dünyada iken dünyadan kopup sürekli sanal profili düşünerek hareket etmek, oraya uygun pozlar verme çabaları check-in için bir yerlere gidiyor olmak, aslında internette olmadığınız anda bile, aklınızın internette yaşıyor olmasına sebep olmakta. Yolda yürürken, o medyadan edindiğiniz yüzlerce profil sizin ensenizde sizi izler sizi bekler.

Bir de müzikler, en tehlikelisi... Hayalinizi en derin duygularla pekiştirerek yaşatan müzikler, tekrar tekrar dinlemek zorunda kalacağınız, her defasında eskiyecek, ve aynı hazzı veremeyecek olan, ama sürekli dinleme açlığı yaratan müzikler. Bunların hepsi, zihinde oluşan durumlar.

İnternet hasta değil, içindeki sanal dünyanın profilleri hasta. Dünyayla doğayla gerçekle iletişimi zayıflamış, zihnine dönük hayal ve düşünsel yaşayan insanlar. İnternet ise burda bir aracı ve kaçış kolaylığı.
                Ne profiller var etrafımda ben bile bakınca etkileniyorum ne hayatlar be, böyle olmadığım için ezik miyim acaba diye. Sonra birisi arıyor, destek istiyor gidiyorum yanına içler acısı... Zaten sosyal medya için bu kadar çabalamanın da bir sebebi olmalı. Hayatının gidişatını yaşayan acılarını da mutluluklarını da hayatın akışıyla yaşayan tadını çıkaran birinin ne işi var sanalda? Bu psikolojik rahatsızlığı olan kişiler çareyi burda bulup profiller yarattıkça, kendilerini gizleyip, sanal olarak ön plana çıkıp takdir edilip benimsendikçe, rahatsızlıkları da alışkanlıklarıda örnek olarak etrafına olağan üstü bir güçle saçmaya devam ediyorlar. O kadar çok takip edilip konuşuluyorlarki gerçekten zihinsel sorun olan durumları bile mecburen herkes kabulleniyor ve normalleştiriyor…

internetteki kişiler psikolojik rahatsızlığı olanlar, takıntılılar, sosyal arayıştakiler değiştirilebilir mi bilemem ama, size tavsiye verebilirim. Gördüğünüz fotoğraflara bakıp kafanızda bir dünya bir hayal kurmayın. Durum öyle değil. Kendinizde yara açarsınız ve kullanılmaya müsait üzgün arayışta bireyler olma yolunda bir adım daha atarsınız. arka arkaya diziler takip etmeyin, duygu durumlarınızı olmayan hayali profillerin hayatlarıyla ilişkilendirmeyin, dünyadan hayattan soğumayın. tekrar tekrar ve yüksek sesle duygularınızı depreştiren sizi yükselten müzikler dinlemeyin... bu müziklerle hayallerinizi planlarınızı tekrar tekrr yaşayıp tüketmeyin. umutsuz ve mutsuzlaşmayın, dış dünyadan kopmayın, yürüdüğünüz yol ile, hava ile, yanınızdan geçen biryle etkileşimli olun. iletişimde olun.
                Last edited by Coelum; 19-10-2016, 01:32 PM.

Yorum

İşleniyor...
                X