Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Tırnak yeme...

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Clear All
new posts

 • #16
  arkadaşlar bu başlık oldukça eski olmasına ragmen bilgi edinilmesine faydası olur sebebiyle aşagıdaki yazıyı eklıyorum , umarım işinize yarar ,

  Tırnak Yeme Alışkanlığı

  --------------------------------------------------------------------------------

  Tırnak yeme alışkanlığına çoğunlukla 3-4 yaşlarından önce başlamaz. (Çok ender olarak 5 aylık gibi erken bir dönemde görülebilir). Çocukların %33 de tırnak yeme davranışı görülür. Bu oran erken ergenlik çağına kadar sürer. Ergenlik çağında tırnak yiyen çocukların sayısı %40-45’e yükselir. Yani ergenlik çağına doğru çocukların hemen hemen yarısı tırnak yeme davranışı gösterir. Bunun nedeni olarak gençlerin çevreden onay görmemeleri olarak değerlendirilir. Ayrıca tırnak yiyen çocukların ailelerinin çoğunda tırnak yiyenlere rastlanmaktadır. Bunun içinde tırnak yemenin bir taklit olduğu ve büyükleri taklit etmek suretiyle öğrenildiği ileri sürülmektedir. Ergenlik çağında sosyal onay görenlerin çoğu bu alışkanlığı terk etmektedir.

  Tırnak yemek bazen ayak parmaklarını ısırmakla ve ayak tırnaklarını el parmaklarıyla yakalama ile ilişkili görülmektedir. Ayak parmağı tırnağının yenilmesi ve ısırılması hemen hemen sadece kızlarda görülmektedir.

  Tırnak Yeme Alışkanlığının Sebepleri

  Bu davranışın altında yatan sebepler parmak emmede olduğu gibi çoğunlukla psikolojik rahatsızlıklardır.

  Alışkanlık daha çok baskı altına alınmış heyecanların ilgilendiği durumlarla olup, çocuk bunun arzu edilmeyen bir davranış ve alışkanlık olduğunu anlayınca kökleşmekte olduğu görülmektedir.

  Tırnak yeme bir güvensizlik belirtisi olarak kabul edilir. Aile içinde aşırı baskılı ve otoriter bir eğitimin uygulanması, çocuğun sürekli azarlanarak eleştirilmesi, kıskançlık, yeterli ilgi ve sevgi görememe sıkıntı ve gerginlik başlıca nedenlerdir.

  Anne babanın yaşantısı da önemli bir etkendir. Anne baba geçimsizlikleri anne babanın sık sık kavga etmesi ailedeki sorunlar çocuklarda tırnak yeme gibi davranışlara neden olur. Bunun yanı sıra anne babanın aşırı kaygılı olması çocuğu aşırı derecede koruyup kollaması ayrıca anne babanın çocuklar arasında ayrım yapması çocuklar arasında kıskançlığa yol açar. Bu da dolaylı şekilde kendini tırnak yeme olarak gösterir.
  Tırnak yeme daha önce belirttiğimiz gibi taklit yoluyla da edinilebilen bir davranıştır. Ailede herhangi bir bireyin tırnak yeme davranışı göstermesi doğal olarak çocuğun ilgisini çekecektir. Ayrıca tırnak yeme davranışı olaylara bağlı olarak gelişebilmektedir. Çocuğu tedirgin eden herhangi bir olay veya çevrede onun için hoşnutsuzluk yaratacak herhangi bir durum bu davranışı göstermesine yol açar.

  Tedavi Ve Alınabilecek Önlemler

  •En etkili yöntem 3-4 yaşlarına kadar bu alışkanlığın anne baba tarafından görmezlikten gelinmesidir. Daha sonra bu alışkanlık devam ederse;
  •Çocuğun gerginlik ve uyumsuzluk nedenleri iyice araştırılmalı ve bunlar saptanarak çözüm getirilmeli
  •Çocuğu azarlamak, korkutmak, ceza vermek gibi zorlayıcı yöntemlerin uygulanması yararlı olmamaktadır. Hatta kimi zaman daha ağır duygusal problemlerin çıkmasına neden olabilir.
  •Çocukları korku kaygı yaratacak durumlardan uzak tutmak gerekir.
  •Küçük çocukların kaygı korku verici televizyon filmlerini izlemeleri, kavgalı olaylarda bulunmaları çocuğu heyecanlandıracağı için sakıncalıdır.
  •Tırnak yiyen çocuklara geceleri yatarken eski hafif eldivenleri giydirmek. Çocuk gece tırnaklarını yemek veya ısırmak istediğinde hatırlatıcı olması bakımından yararlı olabilir.
  •Parmak ve tırnağa acı fakat zararsız bir sıvı sürülebilir. Bu hem hatırlatıcı ve hem de tırnağını ağzına götürdüğü zaman acı ile birleştiğinde terk etmeye yardımcı olabilir.
  •Çocukların ilgisi başka yöne çekilebilir. Sinema, televizyon izlerken veya radyo dinlerken onun ağzını çiğneyecek bir şeyle meşgul etmek tırnak yemenin ve ısırmanın yerine gelecek bir etkinlik olabilir.
  •Çocukları ara sıra başarılarından dolayı ödüllendirme bazı durumlarda yarar sağlayabilir. Ancak bunun kısıtlı ve uygun şekilde kullanılması gerekir. Aksi takdirde çocuk yeni ödüller almak için bunu kullanabilir.
  •Tırnak derin kesilebilir. Çocuğun kendi tırnak bakımıyla uğraşması da yararlı olabilir. Bunun içinde çocuğa manikür ve pedikür malzemeleri alınabilir.

  Son söz ve bir önlem olarak tırnak yemenin ve ısırmanın çok kötü bir alışkanlık olmadığı ve bunu isteyenlerin kolaylıkla terk edebilecekleri çocuklara anlatılmalıdır. Çocuk buna inandırıldığı zaman bu alışkanlıktan vazgeçmek için çaba gösterecektir. Çünkü dış etkenler çocuğun bu alışkanlıktan vazgeçmesine fazla etkili olmamakla bazı hallerde alışkanlığın kökleşmesine ve başkalarını kızdırmak ve huzursuz etmek için bir araç olarak kullanılmasına neden olmaktadır.

  Kaynak: http://www.hekimim.com

  Yorum


  • #17
   bende maalesef cocuklugugmdan belli tirnaklarimi yiyorum nasil basladim bilmiyorum. kurtulmak istiyorum ama olmuyor maalesef. suanda 21 yasindayim ve resmen igreniyorum bu durumdan ama maalesef kurtulamiyorum :cry: ben ice dönük bir insanim
   &quot;Koza i&ccedil;in hayatın sonu olarak g&ouml;r&uuml;nen şeyi, ustalar kelebek olarak g&ouml;r&uuml;r.&quot;<br />

   Yorum


   • #18
    ewt bende kendimi bildim bileli tırnaklarımı yiyorum...tırnak yemeyi önleyici oje ilaç tedavisi felan gördüm ama nafile belli bi süre sonra yine başladım artık umutsuzluga düşmeye başlıyorumnası kurtulacagım bu alışkanlıktan

    Yorum


    • #19
     Tırnak yemeyi sadece içe dönüklüğün bir yansıması olarak görmek, göstermek doğru değildir.

     Bunun diğer sebeplerinin (kişilere göre değişir) ortaya çıkmasını sağlamak için bir uzmana başvurulması iyi olacaktır...

     Yorum


     • #20
      Tirnaklarmi hep yiyordum taki dokunmatik telefon alqnq kadar sonraai malum parmaklarimda kalin oldugu icin dokunmatikte zorlaniyordum tirnaklarimi uzasin diye yemiyorum artik

      Yorum


      • #21
       Orjinal yazı sahibi: HiperaktifHipotalamus View Post
       Tirnaklarmi hep yiyordum taki dokunmatik telefon alqnq kadar sonraai malum parmaklarimda kalin oldugu icin dokunmatikte zorlaniyordum tirnaklarimi uzasin diye yemiyorum artik
       herkese ders olsun tırnaklarınızı kllanabilecek bir meşguliyet bulursanız demekki yeme alışkanlığından vazgeçiyormuşsunuz

       KuzuZade
       Derdest etti gönlümü serabınla gelen nazarın, n'ola ki aslına rücu etse suret-i nigarın..BeyZade
       BEYNİNİZİ değiştirin , HAYATINIZ değişsin... ( Dr. Daniel G. Amen )
       Psikiyatrik rahatsızlığı olan bu kitabı okusun etkili çözüm bulacaksınız. !

       Yorum

       İşleniyor...
       X