Duyuru

Collapse
No announcement yet.

sosyal fobi için çözümler üretelelim

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• sosyal fobi için çözümler üretelelim

Arkadaşlar benim tavsiyem sadece sosyal fobililer olarak sorunlarımızı paylaşalım ,çözümlerimizi sunalım, birbirimize destek olalım.Belli ki biz bir çok yönden benzerlik gösteriyoruz ve bizi bizim gibi olmayan birinin anlamasını beklemek belki de onlara yaptığımız bir haksızlık.Bu anlamayanlar için belki psikologları psikiyatırları da sayabiliriz.Ne kadar yıllarca eğitimini alsalarda en büyük eksikleri bunu yaşamamış olmak.onların sadece tahminde bulunabilirler ,empati yapmaya çalışırlar ama bizim ne hissettiğimizi tam olarak anlamaları imkansız.Sizlerde katılırsanız birbirimize yardımcı olabiliriz.İsterseniz ürettiğiniz çözümleri yazın,isterseniz sorununuzu paylaşın ama sadece sosyal fobililer olarak yazalım ki yazan kişinin bizim gibi biri olduğunu anlayıp daha mantıklı çözümler bulalım.
    Last edited by Croquersf; 27-04-2013, 01:56 AM.

devamı gelir mi bilmiyorum ama açılışı ben yapıyım sorunlarımdan bahsediyim biraz.Ben r leri söyleyemezdim ufakken ama 20 yaşındayım çok büyük oranda düzelttim hatta ailemle r leri söyleyemediğimi sorun ettiğimi paylaştıgımda ( sadece annemle paylaşabilirim) benim ısrarla r leri söylediğimi iddaa ediyo ve bunu beni kandırmak için yapmadığını biliyorum.çocukluk arkadaşlarım ara sıra sohpeti açılınca benim r leri düzelttiğimi artık söyleyebiliğimden bahsediyolar.ama ben tüm bunlara rağmen çok büyük sorun ediyorum ve bu sosyal fobinin getirdiği bütün sorunlarımı ona bağlıyorum.sanki r leri sorun etmesem kendime sanki hiçbiri kalmıcakmış gibi geliyo bazen ama bunun böyle olmadığını biliyorum.neyse r leri geçipte sosyal hayattaki sorunlarımdan bahsediyim biraz.sosyal hayatta biriyle iletişim kurarken bu aile bireyleriyleyken de geçerli kafamda bin türlü olumsuz düşünceler var.yok ben onun gibi akıcı konuşamıyorum,kendimi ifade edemiyorum,çok pasifim gibi düşünceler.konuşurken aşırı heyecan ve stres.göz temasıda çok zor tabi benim için.ama diğer insanlar benim yapamadıklarımı nasıl bu kadar rahatça yapabiliyorlar bende onlardan eksik olan ne bulamıyorum.siz bu durumda yol katedebildiniz mi ne gibi çözümler ürettiniz yorumlarınızı bekliyorum.

Yorum

Sosyal fobinin tedavisi zor.Hatta tedavi edilecek bir yanı yok diye düşünüyorum.Sosyal fobiyi ortaya çıkaran durum insanların kendilerindeki eksiklikleri fazla abartmaları.Mesela yukarda arkadaş r leri konuşamadığını söylemiş ve eksik yönünü abartmış.Mesela saçı dökülenler de bunu abartabilir.Yani demek istediğim sosyal fobi bir takıntı haline gelmişse bana göre insan o eksiğini giderse de yani saç ektirse de başka bir yerlerinde eksiklik bulmaya çalışacaktır.Mesela çevreye bakınca herkeste bir marka takıntısı.Marka giyinmemek eziklik olma gibi bir his yaratıyor belli ki.Sınırı yok yani.Fiziksel özelliklerinde problem olmayan insanlar şimdi markaya takmış durumda.Yarın arabaya takacaklar.Arabasıyla bir ortama girince düşük model arabası varsa yine pasif kalacak.Arabasını değiştirince illa ki başka bir eksik yönünü araştıracak kendisinin.Mükemmelliğin sonu yoktur arkadaşlar.Sosyal fobi de böyledir işte.Sonu yoktur.Sadece geçici rahatlık verir eksiklerimizi gidermek.Sosyal fobi kişilik özelliğidir bana göre.Kendiyle barışık insan her zaman kendiyle barışık oluyor.Değişmiyor.Çok zor değişmesi.SF si olanlar da değişmiyor bir türlü.Ben de öyleyim mesela.Sfobi bende de var hem de bayağ ileri derecede.Tamamen geçmesi zor ama kendinizi rahat hissetmeye çalışarak biraz azaltabilirsiniz.Çevredeki herkesin insan olduğunu kendinize benimsetin ve herkesin eksik yönü olduğunu kabullenin ve sakin davranın.Fazla dikkat çekici hareketler yapmaıyn.kimse sizin için kötü şeyler düşünmez çok dikkat çekmediğiniz sürece.

Yorum

evet sosyal fobinin tedavisi zor ama imkansız diyebilirmiyiz acaba? Çünkü biz bu duruma uzun yıllar yanlış düşüncelerimiz yüzünden geldik.peki şimdi bunların yerine doğru düşünceleri devamlı olarak koyabilirsek ve vazgeçmezsek bu durumu düzeltebilirmiyiz?

Yorum

Çok çok zor ama.İnsan yanlış düşünceleri yüzünden çok kolay kendine ya da başkalarına zarar verebiliyor.Kötü düşünceler bizi çok kolay ele geçiriyor ve kronik hal alıyorlar sonra.Bir yanlış bin doğruyu götürür diyorlar ya gerçekten doğru.Olumlu düşünmek sosyal fobiyi üst düzey de azaltacaktır.Ama ben sosyal fobinin asıl çaresinin kafa yapısı olarak anlaşabildiğimiz insanlarla yakın olmaktan geçtiğine inanıyorum.Bende öyle oluyor.Anlaştığım insanların yanında zorlanmıyorum.Ama dünyada herkesle anlaşmak mümkün olmadığı için de yine pek bir yere varamıyoruz.Neysek o olalım yapacak bir şey yok.Değitirmek zor insanı.Ben deniyorum ama olmuyor.Aşamıyorum sf yi.Ancak ailemin yanında olmuyor bu sıkıntılar.Onların yanında da olmaması doğal zaten.

Yorum

bizler birçok olay karşısında olumsuz düşünce üretmeye ve bunu destekler düşünceleri arka arkaya sıralamaya çok alıştığımız için artık başedilmez gibi gelebiliyo.şimdi yıldız burkovikin sosyal fobi kitabını okuyodum orda da söylediği şey bir olay karşısında ilk düşüncemiz olumsuz olursa beyinde otomatik olarak onu destekler düşünceler üretiyo.fakat ilk düşüncemiz olumlu olursa beyin bu sefer olumlu düşünceleri destekliyor.yapmamız gerekenlerden biride olumsuz düşüncelere kapıldığımızda onlara dur diyip yerine bir kaç olumlu düşünce serpiştirmeye çalışmak.tabi bizler için bunu yapmak oldukça zor ama imkansız değil.

Yorum

Evet ama devamlı olumlu düşünmek için devamlı işlerimizin yolunda gitmesi gerekiyor.Mutluyken karşınıza çıkan olaylar hakkında gayet olumlu ve çözümcü düşünürken sinirli bir anımızda gayet normal bir sorunla karşılaşınca patlıyoruz.Olumlu mantıklı düşünmek o an aklımızdan geçmiyor ve daha sonra patladığımız için pişman oluyoruz.Olumlu düşünmek olumlu düşünmeyi arttırır.Güzellikten güzellik doğar ama önemli olan sinirli bıkkın olduğumuz anlarda dahi olumlu düşünmek.Bu ise çok zor.Zor olmasa zaten psikolojik rahatsızlıkların birçoğu şu an tıp literatüründe olmazdı.Ama yine de kendmize hakim olup en mantıklısı olmasa da biraz mantıklı düşünüp olumlu düşünüp hayatı güzel yaşamaya çalışmalıyız.

Yorum

bi şey yapmayın. zamanın gecmesini bekleyin. bazı seyler duzeliyor. genel olarak ise sf pek gecmiyor.

Yorum

SF'li olduğumu öğreneli 2 sene oluyor, ilaç kullanmadım. Yendim diyemem ama hayatımdan memnunum. Çözüm diye bir şeyin olduğuna inanmıyorum ama böyle yaşamaya uyum sağlayabiliriz. Tavsiye edebileceğim şeyler:

1) Kendini bir alanda geliştirip, yeri geldiğinde bunu sergilemek.
                  2) Yürürken tamamen dik bir şekilde yürümek. Dik yürürseniz özgüvenli, rahat bir insan olduğunuz düşünülür ve başkaları sizi öyle düşündüğünde biraz olsun öyle olmaya başlarsınız.
                  3) Bu çok önemli. Hiç yalnız kalmamaya çalışmak. İyi kötü arkadaşlıklar kurmak, yapamıyorsak bile dışarı çıkıp kalabalık yerlerde gezinmek.
                  4) Pazarlık yapıp, sonunda ürünü almamak. (Bu çok yararlı)
                  5) Ve yine önemli bir şey daha size sfli olduğunuzu hissettiren bir şey yaşadığınızda kendinizi hırpalamamak. "Ben beceriksizim." "Aptal gibi göründüm."şeklinde asla düşünmemek. Kendine gerçekten güvenmek. Bir kez başarısız olsa bile başarılı olacağına inanmak. Bir şekilde bu tarz durumlara aldırmamak diyebiliriz.

Yorum

bende sosyal fobim olduğunu öğreneli daha bikaç gün oldu... önceleri daha çok rahatsızlık duyuyorduma ama şimdi okadarda takmıyorum... serbest bırakınca bişeyler daha yolunda gdiyo sanki..
                    sıkıp kasmamak lazım... tamamiyle olmasa da yavaş yavaş bunu çözeceğimi düşünüyorum...

Yorum

sosyal fobiyle yaşamaya alışma fikri bence doğru değil. belki böyle düşünenlerde ileri derecede sf olmadığı için bunu söylüyorlar ama her bakımdan daha iyi bir hayat sürebilmek varken neden bu hastalığa alışmaya çalışalım. tamam kabul ediyorum bununla başa çıkması çok zor, üstelik ben hiçbir aşama kaydedemediğim halde böyle düşünüyorum. benim şahsi düşüncem asla bu hastalıkla savaşmayı bırakmamak. belki amacımıza ulaşamayabiliriz ya da kısmen ulaşabiliriz ama en azından kendimizi teslim etmemiş olurum. şahsen benim sf ye olan kinim ona teslim olup onunla yaşamaya alışmaya fikrine tahammül edemiyor.
                      Last edited by vlade; 29-04-2013, 11:39 PM.

Yorum

bende sosyal fobiyim soyle bir ornek verim bende kekemelik var ve toplum onumde yada arkadas ortamında konusmak zor geliyor arkadas ortaminda bu durumumu astim ama toplum onunde hala sorunlarim var sımdi gelelim bunun cozumu var mi evet var oyle kimse yok cozumu yok bu kalitimsal yada baska seylere takarsin demezzsin oncelikle uzman bir psikiyatri doktoruna gorunup sonra ilac yada doktorun baska bir tavsiyesi uyarak baslanabilir ,eger doktoru gitme durumun yoksa en iyi yontem topluma karismak cunku ne kadar aktivide bulunsa sonra bundan guc alip cesaretleniyorsun ve takintilarin yavas yavas azalir

Yorum

ben ilk tnaıştığım insanlarla yada b ortamda bulunan bütün insalarla ilgil isorun yaşıyorum ama ne yapıyorum inatla üstüne gidiyorum kafeye gidiyorum bilmem ne benim sorunum bi kız arkadaşımın yada o hadi benim için cok zor da normal bi arkadaşımın olmaması
                          Düzelecek dediler, yirmi yıl geçti
                          Açan arayı daha da açtı
                          Bugün sordum düzelecek deyorlar
                          Gemi de gemiymiş hani, yolcu da yolcu

Özdemir Asaf

Yorum

Evde durmamak. bu çözüm ise yarıyor
                            push push. you. can do it!

Yorum

İşleniyor...
                            X