Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Anksiyete, Paxil ve Dahası

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Anksiyete, Paxil ve Dahası

Merhaba arkadaşlar, ben aranıza yeni katıldım. İnternetten araştırırken bu siteyi buldum ve buradaki diyaloglar çok hoşuma gitti. İnsanların içiçe olması, birbirine yardımcı olması çok güzel birşey gerçekten.

Tatil deyip geçmeyin bence. Tatil, insanın beynini boşaltması için müthiş bir zaman tünelidir. Buna her bünyenin ihtiyacı vardır. Elinizden geldiğince tatil yapmaya çalışın. Başka yerler, yeni yerler görün. Ne bileyim işte yeni şeyler keşfedin. Olabildiğince dertlerinizden uzaklaşın. Yoksa aşağıda anlattığım gibi olabilirsiniz.

Benim derdim 1 sene önce başladı. Öncesinde 16 yaşında sigaraya, daha sonra uyuşturucu dünyasına uzandım. Çok şükür şimdi kullanmıyorum hiç birşey. Birkaç kez ecstasy denilen illeti, senelerce kenevir denen illeti kullandım. Çok şükür 21 yaşlarımda bıraktım herşeyi. Sigara dahi içmiyorum şimdi. Şu an yaşım 24. İş yaşamım konusunda hep şanssız yerlere denk geldim. Patronlar olsun, iş arkadaşları olsun hep yanlış insanlarla karşılaştım. Tatil yapma olanağım hiç olmadı. İş hayatı bi yandan, çevre bi yandan, aile bi yandan şanssızlıklarla boğuştum. Beynimin dolduğunu ve patlama yapacağını hissediyordum resmen. Asıl mesleğim grafik tasarım. Sürekli PC başındasınız. Tatil yapma olanağım pek olmadı. Deyimi yerindeyse vücudumu dinlendiremedim. Birden kestiğim kenevir + aşırı stress birgün iş dönüşünde yorgun ve aşırı uykusuz haldeyken beni yatakta sol kulağımdan dışarı vuran pıt pıt pıt sesleriyle rahatsız etmeye başladı. İnanılmaz bir çınlama ve dışa doğru vurma vardı. Esnemeyle ve gerilmeyle beraber çok rahatsız edici bir vurma söz konusuydu. Uyuyamıyordum. Annemden birşey yapmasını rica ettim ve kulak damlası yardımıyla biraz hafifledi. Sabah kalktığımda hala ufak ufak etkisi vardı. Birgün sonrasında inanılmaz bir baş dönmesi,sersemlik, ayağımın boşa gelmesi, yürürken zorluk, algıda bozukluk, başımda su topu varmış gibi bir ağırlık(grip olmuş gibi) hissetmeye başladım ve çalışamıyordum. Öncelerde çevremdekiler kulak kristallerinin kayması sonucu oluşan baş dönmesi diye söylediler ama değildi. Bazen sol kulağımın içi kaşınıyor, bazende %75 ses kaybı yaşıyordum. Kulağıma pamuk tıkamışçasına bir dolgunluk hissediyordum. Daha sonra tedavi için KBB'ye gittim. Tetkikler sonucunda kulağımda sorun olmadığı anlaşıldı. Denge bozukluğu vardı. Gözlerimi kapattığımda 5 saniye sonra sağa doğru düşüyordum ve hala öyleyim. KBB uzmanı beni Nöroloji bölümüne sevk etti. Orda da yapılan tetkikler sonucunda herşey temiz çıktı. Bende geçer diye umut edip üzerine gitmedim ama gün geçtikçe ağırlaşıyordu. Yaz aylarına doğru aşırı sersemlikle beraber birde üzerine kalp çarpıntısı eklendi. Ben oldum olası antidepresan yutmak istememiştim o yüzden birazda hastalık uzadı sanırım. Ara sıra taşikardi atakları yaşıyordum. Bir keresinde acillik oldum. Serum taktılar, iğne yaptılar. Daha sonra EKO'ma bakıldı ama o da temiz çıktı. Doktor tedavi olarak taşikardi atakları devam ederse çeyrek Atarax yutmamı önerdi. O da çözüm değildi ve hastalığın tamamen psikolojik olduğu anlaşıldı(-ki ben hala emin değilim.) Bu dönem içerisinde vücudumda olan etkiler şunlardı "başın üst kısmındaki inanılmaz ağrılar, başın sol taraftan sağ tarafa doğru yayılan sert uyuşmaları, sürekli başın üst kısmına doğru vuran gümlemeler(karnım pıt pıt atıyordu), baş dönmesi(etraftaki nesneler dönmüyordu), yürürken ayağın boşa basması, gözdeki damarların belirginleşmesi, bulanık görme, sol kolun uyuşması ve ağırlaşması vb." Bu dönem süresince "betaserc, nootropil, vastarel MR, deloday" ilaçlarını kullandım ve hiçbir fayda etmedi. Nootropil bağırsak yollarınızı bozuyor, önermiyorum. Daha sonra psikiyatriye gittim ve derdimi anlattım. Tanı olarak "Anksiyete Bozukluğu" teşhisini koydu. Lustral verdi ve 1 ay sonra tekrar gel dedi. 1 ay kullandım. İlk 15 gün gayet iyiydi. Hatta ilk 4-5 gün süperdi. Dans bile ediyordum. Tatile gitmiştim. Tatil süresince de baya işe yaramıştı. Tatilden döndükten sonra yani ilacı kullanma sürem 1 ay olduğunda ilaç etkisini kaybetti ve hiç yutmuyormuşum gibi oldu. Doktora bunları söyledim ve ilacı değiştirip Paxil kullanmamı, ayrıca psikoterapi görmemi istedi. Paxil'e Ağustos'ta başladım, şu an Aralık bitmek üzere yani yaklaşık 5 ay oldu ve ben hala pek değişmedim. Terapiye gidemedim bazı nedenlerden dolayı. Kaldı ki bence bir işe yaramayacaktı. Doktorla iletişimi kesmek zorunda kaldım ve öyle hergün yutuyorum ilacı. 2 günde bir başım ağrıyor. Bir ara ilacı bırakmak istedim, yarım yarım yutarak. Akşam yemeğinden sonra şikayetlerim çoğalıyordu. Sanki ilaç sizi yarım gün tutuyor (10 mg), akşamda bulamadığı miktarı(10 mg) bulamadığında vücudu tekrar eski haline getiriyor gibiydi. İlacın yan etkileri olarak, yaygın kaşıntı, uyku hali, baş ağrısı, mide bulantısı, kolay uyanamama veya uyuyamama, inanılmaz sürükleyici kabus gibi rüyalar, üst üste rüya görmeler, idrarı geç çıkarma, kabızlık, hafif mide ağrıları vb. etkilerini yaşıyorum. İlacın maksimum etkisini göstermesi 6 ay diye okudum. Ben Ocak itibariyle son ayıma gireceğim ama hala şikayetlerim devam ediyor. Sadece bir kısmı azaldı gerisi hala aynı. Bu ay bu ilacı bırakmayı düşünüyorum. İki gündür yarım kullanıyorum. İnanılmaz mide bulantısı ve baş dönmesi yaptı. Mide bulantısı yaptı. Yarın tekrar tam doza döneceğim sanırım. Başımda bir doktor bulunmadığı için şimdi size soruyorum ben ne yapmalıyım? (Okuduğunuz için teşekkürler.)

bunlar doktora anlatılacak şeyler. verdiğin bilgileri ancak uzman bir doktor analiz edebilir ve tavsiyelerde bulunabilir ama sen zaten bunu yapmışsın.
    şimdi konunun uzmanı olan doktorlar senin derdine tam olarak çare bulamamışken biz ne yapabiliriz?
    ben sadece bir süre işi bırakmanı yani çalışmamanı tavsiye ediyorum. bu dönemde illa gezip tozman da gerekmez. gezme de yorar. bence daha çok evde istirahat et.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: neyzenilhan48 View Post
      bunlar doktora anlatılacak şeyler. verdiğin bilgileri ancak uzman bir doktor analiz edebilir ve tavsiyelerde bulunabilir ama sen zaten bunu yapmışsın.
      şimdi konunun uzmanı olan doktorlar senin derdine tam olarak çare bulamamışken biz ne yapabiliriz?
      ben sadece bir süre işi bırakmanı yani çalışmamanı tavsiye ediyorum. bu dönemde illa gezip tozman da gerekmez. gezme de yorar. bence daha çok evde istirahat et.

İlgin için teşekkürler ama ben sürekli evdeyim zaten. İstirahat bile bi işe yaramıyor. Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım. Ne bileyim hani en azından birileri vardır benim gibi çeken diye buraya geldim.

Yorum

Konu günceldir.

Yorum

Kimse ilgilenmiyor, sanırım yanlış yerdeyim.

Yorum

İşleniyor...
          X