Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Olumsuz dusuncelerle savasmak

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Olumsuz dusuncelerle savasmak

Olumsuz dusuncelerle savasmaya calisiyorum, hep olumsuz dusunce ve anksiyete'ye "teslim olmayip", o dusuncelere beynimizde cevap vermemiz gerektigi soyleniyor. Fakat bunu yapmak cozum olmuyor.. olumsuz dusunce ve korkularla beynimde savasirken yapacagim ise kesinlikle odaklanamiyorum, ya da birisiyle konusurken o kisinin soylediklerini anlamiyorum..

Kisaca o an ne yapiyorsam ona odaklanamiyorum, beynim beni o kadar mesgul ediyor ki dis dunya ile fazla ugrasamiyorum. Bunun bir cozumu var mi? Gercekten cok urkutucu ve utancverici bir durum, Allah kimsenin basina vermesin.
    Last edited by Argamemnon; 09-01-2012, 08:35 PM.

Diger yandan bunun tam tersini soyleyenler var, dusunce ve duygularinizi aldirmayin diyorlar. Kendinizi dusuncelerinizle ozdeslestirmeyin diyorlar, bu nasil olacaksa?

Yorum

aynı sorun bendede var sürekli olumsuz hep olumsuz hep karamsar düşünme isteği istek ve insanı etkissine alır aleme rezil eder konstarasyonun sıfırdır bişey varsa aslında onu ypaarsan belki o sorun çözülür bence ne istediğin önemli hani senı bi nebze mutlu edecek o şey belki kafanı yapını değiştirir ama bakışını değiştiriemez bence yaw
      İşin en kötü yanıdaaa bıraktığınn yerdeyim...
      hayat bana boş olmayan birşeyler söyleeee
      anlamaz kii hiçbiriii hiç bişeyyy....

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Bir Şey
        Herkes farklı bir şey söylüyor, ne yapsan boş oluyor. Ben de kaldım öyle, boşlukta sallanıyorum senin gibi.
        bende boşluktayım dostum hemde en derininden bilmiyorum hala iadellerim var hayallerım var...

Yorum

Benim gibi yogun kaygidan dolayi ise odaklanamama sorunu yasayanlar varsa lutfen cevap versin. Bunlari kronik bir sekilde yasayan insanlar nasil calisir bilmiyorum..
          Last edited by Argamemnon; 09-01-2012, 08:56 PM.

Yorum

yogu kaygi ne gibi mesela ?

Yorum

pardon, yogun demek istedim, duzeltildi

ne tur kaygilar yasiyorsun demek istediysen, hersey olabilir.. mesela "eyvah korkumu kontrol edemiyorum".. ya da "korkudan dolayi bu isi yapamayacagim, zamaninda bitiremeyecegim".. "konusulanlari anlamiyorum" gibi..
              Last edited by Argamemnon; 09-01-2012, 08:44 PM.

Yorum

yogun kaygı ne mesela ney heyecan mı yapıyosun stresmi yapıyosun ne gibi mesela ? ney

Yorum

evet,yoğun kaygı ve depresyon da odaklanmayı engelliyor.Ben bunu yaşadım.Depresyon tedavisi görüyorum şimdi.Artık karşımdakinin dediklerini anlayabiliyorum,çok fazla dalmıyorum.Ama bu sefer belli bir işe başlayamamak başladı,adım atamıyorum bazı işlere.Belki yaşadığım olumsuzlukları tekrar yaşamaktan korkuyorum.Yine dalacağım,sonunu getiremeyeceğim,gibi.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Selbst View Post
                    yogun kaygı ne mesela ney heyecan mı yapıyosun stresmi yapıyosun ne gibi mesela ? ney
                    onceki mesajimi duzelttim selbst. korkular genellikle o tip seyler degil mi? rezil olacagim, yapamayacagim gibi.. ha, bende bir de su var, "eyvah yuz ifademden korktugumu hemen anlayacaklar".. bu en onemli korkum benim.. iyiki sordun.. "rezil olacagim, beni deli falan sanacaklar" gibi dusuncelerim var.
                    Last edited by Argamemnon; 09-01-2012, 08:52 PM.

Yorum

Eyvah konsantre olamiyorum dusuncesi konsantrasyonu daha da azaltiyor, bu korkuyu daha da artiriyor yani tam bir kisir dongusu, tam bir cozumsuzluk.. ondan sonra gelsin ustune depresyon.

Yorum

Bende senin gibiyim, kim ne derse desin o an yapamıyorsun işte yapamıyorsun!
                        Olmuyor.. İlaçsız.

Yorum

..................
                          Last edited by Argamemnon; 10-01-2012, 01:58 AM.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Argamemnon View Post
                            onceki mesajimi duzelttim selbst. korkular genellikle o tip seyler degil mi? rezil olacagim, yapamayacagim gibi.. ha, bende bir de su var, "eyvah yuz ifademden korktugumu hemen anlayacaklar".. bu en onemli korkum benim.. iyiki sordun.. "rezil olacagim, beni deli falan sanacaklar" gibi dusuncelerim var.
                            kardeşim anlıyor senı en kralından şöyle yapacan olmuyor diye bişey kendine öyle bir özgüven yükleyeceksin başkası sana özgüven veremez başkası sen olamaz başkası senınicindekinegaz veremez kendi kendine güçleneceksin karşındakininde insan oldugunu başaramamaz gibi bir durum olmayacağını karşındakinin sen basit gözüktükçe senı dahada rezil edeceğini sen saglam durursan özgüvenin karşındakinden saglam olursa asıl karşındaki ezileceğini gerçekten yüreğimle söylüyorum bilmeniii istiyorumm özgüvenini topla kaybececek gülecek hiç bişeyin yok bu yola madem baş koymuşssun devam edeceksin şurda sınırlı bi hayatın var kimseyi takma kendini yaşa kafanı yaşa

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Argamemnon View Post
                              Olumsuz dusuncelerle savasmaya calisiyorum, hep olumsuz dusunce ve anksiyete'ye "teslim olmayip", o dusuncelere beynimizde cevap vermemiz gerektigi soyleniyor. Fakat bunu yapmak cozum olmuyor.. olumsuz dusunce ve korkularla beynimde savasirken yapacagim ise kesinlikle odaklanamiyorum, ya da birisiyle konusurken o kisinin soylediklerini anlamiyorum..

Kisaca o an ne yapiyorsam ona odaklanamiyorum, beynim beni o kadar mesgul ediyor ki dis dunya ile fazla ugrasamiyorum. Bunun bir cozumu var mi? Gercekten cok urkutucu ve utancverici bir durum, Allah kimsenin basina vermesin.
                              evet bazen bana da olur: duygu ve düşüncelerini bastırmaya çalışırsın,bastırmaya çalışırken bazı saçma hallere düşersin,
                              dışardan belli olmasın diye uğraşırsın, bu çok zorlayıcı bir durum...
                              bir çeşit takıntı mı veya başkalarının varlığında ortaya çıkan bir sosyal anksiyete mi, önce bunu bilmek lazım.
                              Yalnız olduğun anlarda durumun nasıl..
                              duygulanım ve düşüncelerin normal düzeyde mi?
                              Bu tip bir kriz anına yanında birileri varken girmişsen çevreye uyum sağlayamadığını düşünüyorsun.
                              veya çevrenin engellemelerine karşı daha tepkisel yanıtlar veriyorsun.
                              Yani dediğin gibi bu kısır döngü yüzünden daha kötü duruma düşüyorsun.

Yorum

İşleniyor...
                              X